devlet ödemeleri

Belediye Yardımları

Doğalgaz Yardımı

Doğalgaz Yardımı. Doğalgaz Yardım Başvurusu 2023. Doğalgaz Fatura Desteği Nasıl Alınır? Doğalgaz Yardım Başvuru Formu

Doğalgaz yardımı başvurusunda bulunarak fatura ödemek için destek alınabilmektedir. Artan zamlardan sonra kış aylarında verilmeye başlanan doğalgaz yardımından şartları sağlayan herkes yararlanabilir.

Cumhurbaşkanlığı tarafından bu destekten yararlanabilmesi için istenen şartlar vardır. Şartları yerine getirdikten sonra kişiler doğalgaz faturaları ile başvuru yaparak doğalgaz yardımı alabilir.

Doğalgaz yardım başvurusu yapabilmek için gerekli adımları izlemek gerekir. Doğalgaz faturası yardımı için verilecek olan para 2023 yılında artırılmıştır.

Doğalgaz Yardımı
Doğalgaz Yardımı

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Doğalgaz yardımı almak için belirli yöntemleri takip etmek gerekir. Bu yöntemler takip edildiğinde doğalgaz yardım başvurusu tamamlanır.

Doğalgaz yardımı almak için Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile iletişime geçmek gerekir. Bakanlık ile iletişime geçildiği takdirde doğalgaz yardımı için istenen aşamalar tamamlanır.

Doğalgaz yardımı için hak sahibi olup olunmadığının da öğrenilmesi gerekir. Hak sahibi olan kişiler doğal gaz yardımı için başvuru yaparak konut ve kişi sayısına bağlı olarak doğal gaz desteği alabilirler.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardım başvurusu Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden yapılır. Kişiler eğer doğal gaz yardımı almak için hak sahipleriyse bu durumda herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmaz.

Doğrudan doğal gaz yardımını alabilmek için PTT şubesine gidilmesi yeterlidir. İkamet adresinin olduğu bölgede yer alan PTT şubesi üzerinden işlem yapılması önerilir.

Bu önerinin asıl sebebi yoğunluğu önlemektir. Ancak kişiler farklı PTT şubeleri üzerinden de doğal gaz yardımı için gerekli ön aşamaları tamamlayabilir.

E – Devlet Üzerinden Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Doğal gaz yardımı e – devlet https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ üzerinden başvuruya açılmıştır. Doğal gaz yardımından yararlanmak isteyenler bu yardım için e- devlet sistemini kullanabilir.

Yoğunluk ve teknik sebeplerden e – devlet sistemi kullanılmadığı takdirde başvuru yapacak olan kişiler, bakanlık üzerinden de işlemlerini tamamlayabilir.

Doğa gaz yardımını e – devlet üzerinden gerçekleştiren kişilerin takip etmesi gereken sistem bulunur. Başvurunun onaylanıp onaylanmadığı ya da hangi aşamada olduğuna dair bilgilere e – devlet kapısından ulaşılabilmektedir.

PTT Üzerinden Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

PTT doğal gaz yardımı için ödenecek tutarı vermek ile yükümlüdür. Yardım başvurusu olumlu sonuçlandığı takdirde kişilerin PTT üzerinden ödemeleri almaları gerekir.

PTT şubesine yatan doğalgaz yardım parasını almak için kimlik kartı ile işlem yapılmalıdır. Aynı zamanda PTT’nin özel olarak çıkardığı PTT kartı da aktif olarak kullanılabilir.

Başvuru sahipleri kendileri için en uygun olan yöntemi belirledikten sonra doğalgaz yardımına başvuru yapabilirler. PTT kart ile doğalgaz yardım parası alamayacak olanlar doğrudan kimlikleri ile işlem yapabilmektedir. Kimlik kartı ile işlem yapılacağı zaman gişelerden işlem yapılması gerekir.

Doğalgaz Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

 • Doğalgaz Yardım Alma Şartları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Herhangi bir maddi gelire ve yardıma sahip olmamak.
 • Daha önce yardım almamış olmak.
 • Doğru beyanda bulunmak.
 • PTT üzerinden ödeme almayı kabul etmek.
 • Hane halkı bilgisini doğru vermek.
 • Malvarlığı bulunmamak.
 • E – devlet sisteminden başvuru yapmak.
 • İkametgah adresini göstermek.
 • Doğalgaz aboneliğinin başvuru sahibinin üzerinde olması.
 • Meslek abone grubunda yer almak.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından doğal gaz yardımı için uygun bulunmak.

Bu şartlar sağlandıktan sonra doğalgaz fatura yardımı için başvuru yapılabilmektedir.

Kimler Doğalgaz Yardımından Yararlanabilir?

 • Doğalgaz yardımından yararlananlar şu şekildedir: Gerekli şartları yerine getirenler
 • Türk vatandaşları
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının hak sahipliği verdiği kişiler
 • Muhtaç durumda olanlar
 • İş bulma zorluğu yaşayanlar
 • SGK kapsamında olmayanlar
 • Meskenin faturalarını ödeyemeyenler

Doğalgaz yardımı için başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapmak için gerekli koşulların sağlanması gerekir. Aksi takdirde doğalgaz başvurusu olumlu sonuçlanacaktır.

Bu sorun ile karşılaşmamak adına doğalgaz fatura yardımı için gerekli tüm aşamaları tamamlamak gerekir.

Doğalgaz Yardımı için Nereye Başvurulur?

Doğalgaz yardımı için başvuru yeri E – Devlet sistemidir. E – devlet sistemi üzerinden doğalgaz yardımı için başvurular yapılır.

Bu başvurular değerlendirmeye alınır ve uygun adaylara hak sahipliği verilir. Hak sahipliği elde etmeden doğalgaz yardımında bir sonraki aşamaya geçilememektedir.

Kişilerin mutlaka başvurularını çevrim içi sistem olan elektronik devlet platformu aracılığı ile yapmaları önerilir.

Bu platform üzerinden doğalgaz yardımı yapıldığı takdirde dayanışma vakfı inceleme sürecini başlatır. İnceleme sürecine bağlı olarak ise kişilerin yardım alıp alamayacağı belirlenir. Başvuru yapılması, başvuru takibi, sorgusu ve sonucu için de yine doğal gaz yardımı başvuru ekranıdır.

Doğalgaz Yardımı Hangi Aylarda Verilecek?

Doğalgaz yardımı verilen aylar bahar aylarıdır. Kış aylarında yapılan başvurular mart ve nisan aylarında ödenir. Doğalgaz yardımının ne kadar olacağı ve hangi aylarda yapılacağı yıllara göre değişiklik gösterebilir.

2022 yılında doğalgaz yardımının ek mart ve Nisan aylarında verilmiştir. Eylül ve ekim aylarında verilen doğalgaz yardımları da bulunur.

Doğalgaz yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin bu şartlara uyması gerekir. Doğalgaz yardımı her ay verilmeyen bir yardım türü olup, sadece belirli aylarda ve belirli süreler ile verilir.

Doğalgaz Yardımı Hangi Tarihte Yapılacak?

Doğalgaz yardımı ödenme tarihi henüz belli değildir. Bahar aylarında ve kış aylarında ödenen doğalgaz yardımı çoğunlukla mart, Nisan ve Eylül ekim tarihlerinde ödenmektedir.

Spesifik olarak hangi tarih içerisinde ödeme yapılacağı ise çoğunlukla bilinmemektedir. Ödeme yapılacak olan tarihler, vakfın ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının belirleyeceği şartlara göre değiştirilebilir.

Doğalgaz yardımından yararlanabilmesi için kişilerin başvurularını mutlaka yapması ve bu hak sahipliği taşımaları gerekir.

E devlet üzerinden hem de kısa mesaj aracılığı ile doğalgaz yerdin. Başvurusu yapan kişilere doğalgaz yardımın hangi tarihte yapılacağının bilgisi aktarılır.

Doğalgaz Yardıma Hangi Bankaya Yatıyor?

Doğalgaz yardımının yattığı banka devlet bankalarıdır. Doğalgaz yardım başvurusu yapan kişilerin banka hesaplarına yardım başvurusu sonuçlarına bağlı olarak ödeme yapılabilmektedir.

Ancak çoğunlukla banka hesabı yerine PTT şubeleri üzerinden ödeme yapılması ile karşılaşılır.

Başvurunun sonucu olumlu olan kişiler herhangi bir PTT şubesinden adlarına yatırılacak olan ödemeyi alabilir. Bunun yanı sıra Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi bankalar aracılığıyla ödeme alınması mümkündür.

Ancak çoğunlukla bankalar yerine kullanılan PTT şubeleri vardır.

Doğalgaz Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Doğalgaz yardımı verme süresi iki aydır. Doğalgaz yardımı her ay verilen bir yardım türü değildir. Yıl içerisinde sadece 2 ayrı ödeme şeklinde yapılır ve bu sebep ile de kullanıcılar sadece 2 kere yararlanmış olurlar.

Birinci ödeme dönemi ve ikinci ödeme dönemlerinde yatırılan ödemeler ile kişiler doğalgaz yardımı başvuruları olumlu sonuçlandığı takdirde faturalarını ödeyebilir.

Olumlu sonuçlanmayan fatura için tekrar başvuru yapılabilmesi mümkün olsa da farklı yardım türlerini başvuru yapılması da önerilmektedir.

Doğalgaz Yardımı Kaç Defa Veriliyor?

Doğalgaz yardımının verilme sayısı iki dönem olarak belirlenmiştir. İlkbahar aylarında ve sonbahar aylarında doğalgaz yardımı ödemesi yapılır.

Bu ödeme sayısı ise 2 dönemi kapsamaktadır. 12 aylık süreç içerisinde üçüncü bir ödeme yapılmasına dair herhangi bir kural bulunmamaktadır. 2022 yılında başlatılan sistem 2023 yılında da aynı şekilde devam ediyor.

Bakanlık tarafından herhangi bir değişiklik yapılmadığı müddetçe doğalgaz fatura yardımının verilme sayısı 2 dönem olarak kalacağı öngörülmektedir.

Doğalgaz yardımı başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (15 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu