devlet ödemeleri

Maddi Yardım

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Ne Kadar 2023? Tam 12 Ay Boyunca Aylık 1531 TL Destek Verilecek

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Ne Kadar 2023? Çalışan Annelere Yapılan Yardımlar Nelerdir? Kreş Yardımı Kimlere Verilir? Kreş Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Ne Kadar 2023?

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Ne Kadar 2023? Çalışan Annelere Yapılan Yardımlar Nelerdir? Kreş Yardımı Kimlere Verilir? Kreş Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Devletimiz, sosyal devlet anlayışı doğrultusunda çalışan 2023 yılında annelere kreş yardımı, eğitimli bakıcı parası ve bakım desteği gibi sosyal yardım faaliyetleri yürütmektedir. Bu sosyal yardımların ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İşkur ve Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla yapılmaktadır.

Ayrıca SGK Uzmanı Özgür Kaya’nın “Devlet maddi güçlük çeken çalışan annelere kreş desteğinin 2023 yılında da ödemeyi sürdürecek. Tabi sadece kreş desteği değil İşkur‘un düzenlemiş olduğu İşte Anne Projesi var.

İşte Anne Projesi‘ İşkur tarafından bu yıl hayata geçirildi. Bundan önceki yıllarda kreş desteği ve eğitimli bakıcı desteği uygulanmaya devam etmekteydi. Bu destek 2023 yılında da devam edecek” şeklinde açıklamaları bulunmaktadır.

Sosyal bir devlet olan Türkiye, çalışan kadınları düşündüğü gibi, yoksul durumda olan vatandaşlarına da her türlü sosyal yardımı sağlamaktadır. Yazımızın öznesini oluşturan “Çalışan Annelere Kreş Yardımı” konusundan önce devletimizin sosyal yardım programları değinmek gerekmektedir.

Çünkü yazımızı okuduğunuzda her bir sosyal yardımı birbiriyle karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca hangi yardımı almak veya öğrenmek istiyorsanız da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı
Çalışan Annelere Kreş Yardımı

Çalışan Annelere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

 • Hane Başı Yardım

Devletimiz maddi durumu yetersiz olan hanelere aylık olacak şekilde 850 ve 1250 TL arasında değişen bir tutar Hane Başı Yardım vermektedir.

 • Çocuk Yardımı

Devletimiz çocuk yardımı adı altında yoksul vatandaşlarına destek vermektedir. Çocuk yardım projesi doğrultusunda bir ve iki çocuğu olan ailelere 350 TL, üç çocuğu olanlara 450 TL, dört çocuğu olanlara 550 TL, beş ve daha fazla çocuğu olanlara ise 650 TL gibi ödemeler yapılmaktadır.

 • Doğalgaz Desteği

Devletimiz tarafından yoksul durumda olan vatandaşlara 900 TL ve 2.500 TL arasında değişen doğalgaz desteği verilmektedir. Her yıl verilen doğalgaz desteği, bu yıl yapılan yeni düzenleme ile birlikte kronik hastalığı olan ve yaşam ünitesi gibi cihazlarda hayatlarını sürdüren vatandaşlara da ek olarak %5’lik bir ödeme sağlanacaktır.

Bu doğalgaz desteği sayesinde kışın yoksul vatandaşlarımız rahat bir nefes alabileceklerdir.

Doğalgaz Yardım Başvurusu İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ Tıklayın.

 • Dul Desteği

Ülkemizde eşini kaybeden veya boşanan kadınlarımıza devlet tarafından her türlü destek sağlanmaktadır. Bu doğrultuda eşini kaybeden veya boşanan kadınlara iki ayda bir 1.000 TL olacak şekilde maddi yardım verilmektedir.

 • Barınma Desteği

Maddi durumu yetersiz olan vatandaşların evlerini onarmak için devletimiz verdiği barınma desteğinden yararlanabilir. Barınma desteği adı altında ev onarımı için Devletimiz barınma desteği adı altında evlerini onarmak isteyen vatandaşlara destek vermektedir.

Barınma desteği doğrultusunda evin onarımı için 75.000 TL, prefabrik evler için 150.000 TL ve betonarme tarzındaki evler için ise 200.000 TL gibi destek sağlanmaktadır.

 • Şartlı Eğitim Desteği

Eğitim her çocuğun hakkıdır. Bu doğrultuda devletimiz, çocuklarının eğitim maliyetleri karşılayamayan ailelere eğitim desteği adı altında para yardımı sağlamaktadır.

Ancak devletin bu yardımın alınabilmesi için koyduğu en önemli şartı ise çocuğun eğitime devam etme zorunluluğudur. Bu eğitim desteği aylık olarak ilköğretim erkek öğrencileri için 90 TL, kız öğrencileri için 100 TL, ortaöğretimdeki erkek öğrenciler için 130 TL, kız öğrenciler için ise 150 TL para yardımı verilmektedir.

 • Asker Ailesi Desteği

Devletimiz vatani görevini yerine getiren kişilere ve sosyal güvencesi olmayan askerlerin ailelerine iki ayda bir olacak şekilde 800 TL tutarında bir maddi yardım sağlamaktadır.

 • İkiz Çocuk Desteği

Devletimiz, İkiz Çocuk desteği adı altında sosyal yardım programı yürütmektedir. Bu programa göre maddi geliri yetersiz olan ailelerin çocuklarına her biri için 400 TL para yardımı verilmektedir. İkiz çocuk desteği alabilmek için hane içindeki kişilerinin her birinin geliri 1.883.45 TL’nin altında olması gerekmektedir.

Çalışan Anne Kreş Desteği Nasıl Alınır?

Devletimizin çalışan annelere verdiği kreş destek yardımının başvuruları e-devlet sistemi üzerinden veya Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sayfasından online olarak yapılmaktadır.

Kreş destek başvuruları onaylanan kişilere yapılan ödemeler banka hesaplarına değil, çocuklarının gittiği anaokuluna ödemeler yapılmaktadır.

Kreş Yardım Başvurusu İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com/kres-yardimi-nasil-alinir/ Tıklayın.

Kreş Yardımı Kimlere Verilir?

Devletimiz vermiş olduğu sosyal yardımlardan birisi de kreş yardımı projesidir. Bu kreş yardımının temelinde, anne ve babaların maddi zorluk yaşamadan çocuklarını kreşe göndermelerini sağlamak vardır.

Kreş yardımından maddi geliri düşük olan ve çalışan anneler yararlanmaktadır. Ayrıca dul olan anneler ve çocuğuna tek başına bakmak zorunda kalan babalara da bu yardımdan faydalanabilmektedir.

Kreş yardımı programına dahil olmak için en önemli husus ise çalışan annelerin çocuklarının yaşları 0 ve 5 yaş arasında olması gerekmektedir.

Kreş Yardımı 2023 Ne Kadar?

Kreş yardımı başvurusunda bulunan vatandaşların başvuruları ilgili kurumlarca incelendikten sonra kreş yardımı almaya hak kazanan vatandaşlara yapılacak ödemeler aylık 1531 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca kreş yardım ödemeleri 24 ay boyunca devam etmektedir. 2023 yılına girdiğimiz bu günlerde ise kreş yardımı alan vatandaşların merak ettiği konulardan birisi de kreş yardımının ne kadar olacağına dair sorulardır.

Ancak günümüzdeki yüksek enflasyon nedeniyle gıda, elektrik ve doğalgaz gibi temel ihtiyaçlardaki fiyat artışını göz önüne alırsak, kreş yardımının miktarında artacağı muhtemeldir.

Çalışan Anneye Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde geçim sıkıntısı yaşayan çalışan annelerin maddi durumlarını bir nebze olsun rahatlatmak için devletimizin birbirinden farklı birçok sosyal yardım programları bulunmaktadır.

Bu sosyal yardım programlarından birisi olan “Çalışan Anne Desteği” başvuruları online olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden yapılmaktadır.

Kreş Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı,
 2. Çalışan annelerin 0 ve 5 yaş arasında çocuğu olmalı,
 3. Maddi durumu yetersiz durumda olan çalışan anneler,
 4. Eşinden boşanmış veya eşi vefat etmiş olan çalışan anneler,
 5. Geliri yetersiz olan babalar.

Ayrıca kreş yardımından sadece Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir veya Malatya illerinde hayatınızı sürdürmek zorundasınız.

Kreş yardımı başvuruları e-devlet üzerinden de yapılmaktadır. E-devlet sisteminden kreş yardımı başvuru ekrana geldiğinizde karşınıza başvuru formu çıkacaktır. Bu başvuru formunda sizden istenen bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde girmek zorundasınız. Eğer bilgileri eksik veya yanlış girerseniz kreş yardımı başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

E-devlet sisteminden kreş yardımı başvurusu Nasıl Yapılır?

 1. Google arama motoruna e-devlet yazarak sistemine giriniz. Ya da direk https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ Tıklayın ve sisteme giriş yapın.
 2. Sisteme girdikten sonra T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak e-devlet sistemine giriniz.
 3. E-devlet içerisindeki arama motoruna “Sosyal Yardım Hizmeti” yazın. Sonra karşına çıkan “Yeni Uygulama” seçeneğine tıklayın.
 4. Karşınıza çıkan başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu onaylayınız.

E-devlet üzerinden kreş yardımı veya sosyal yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız.

E-devlet üzerinden yaptığınız kreş yardımı veya sosyal yardım başvurunuzun sorgulama işlemini yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

Sosyal yardımlarla ilgili bilgi almak için ALO144 numarasını arayabilirsiniz

Devletin yapmış olduğu sosyal yardımları online olarak başvuru yapmak istemiyorsanız, belediye binalarına giderek oradaki çalışanlarla iletişime geçerek hem sosyal yardımlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz hem de sosyal yardım başvurunuzu yapabilirsiniz.

5/5 - (24 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu