İş Fikirleri

İşte Anne Projesi Başvuru Formu. İşte Anne Kursları Nelerdir? İşte Anne Projesi 9900 TL Destek Ödemesi

İşte Anne Projesi Başvuru Formu. İşte Anne Kursları Nelerdir? İşte Anne Projesi 9900 TL Destek Ödemesi

İşte Anne Projesi Başvuru Formu

İşte Anne Projesi Başvuru Formu. İşte Anne Kursları Nelerdir? İşte Anne Projesi 9900 TL Destek Ödemesi

İşte Anne Projesi kapsamında başvuru yapmak için İŞKUR’un resmî sitesinden ilana gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra kreş yardımı başvuru formu, Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi, işyerince onaylı maaş bordrosu, ikametgâh adresi, nüfus kayıt örneği, kreş veya gündüz bakımevinin faturası istenir, kirada oturanların kira belgesi ve kontratı ile başvuruda bulunulabilir.

Bakım desteği için kreşten alınacak SGK kayıt numarası belgesi ile İŞKUR’a giderek İŞKUR Müdürlükleri üzerinden yardım başvurusunda bulunabilir. Ayrıca okul öncesi eğitim veya bakım kurumunca çocuk kayıt bilgi formları yardım başvurusunda gerekli evraklardır. 

Bu destekten yararlanmak için İŞKUR’un iki programından birine katılmanız gerekiyor. Bu programlar ise şunlardır:

 • Meslek Eğitim Kursları
 • İşbaşı Eğitim Programlarıdır

İşkur tarafından hayata geçirilen İşte Anne Projesine yalnızca 15 yaş dahil olmak üzere 0-15 yaş arası çocuğu olan anneler faydalanabilir. Bu projeden evlat edinen kadınlarında faydalanabilmesi için istisna tanınmış olup, proje devam ederken çocuğu 15 yaşını tamamlayanlar da projeden yararlanabilmektedir.

0/15 yaşında ve evlat edindiği çocuğu bulunan tüm annelerin istenen şartları sağlamaları halinde, İŞKUR tarafından düzenlenecek mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları durumunda kurs devam ettiği süre boyunca aylık 3.300 TL. maaş verilecektir.

Ancak bu destekten sınırlı kişiler yararlanabilir. Bu destek, Türkiye’deki 81 ilde geçerli olan bir destektir. Yaşadığınız yerdeki İŞKUR şubesine giderek siz de destekten yararlanabilirsiniz. 

9900 TL Destek Ödemesi
9900 TL Destek Ödemesi

İşte Anne Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Emekli olmamak,
 • İşkur’a kayıtlı işsiz olmak,
 • İşbaşı eğitim programına başvuruda bulunmalı,
 • Başvurudan önceki 3 ay işverenin çalışanı olmamak,
 • İşverenin 1.veya 2. derece yakını veya eşi olunmaması,
 • İş verenin birinci veya ikinci dereceden akrabası ya da eşi olmamak,
 • Başvuru tarihinden önce üç ay boyunca işverenin çalışanı olunmaması,
 • Başvuru tarihinden önce son bir ay içinde emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olunması şartlarını taşıyan kişiler,
 • İş ve meslek danışmanlığından yararlanarak bilgi alabilir taleplerinizi gerçekleştirebilir.

Annelere verilen bu destekten yararlanmak için bazı şartları taşıyor olmak gerekmektedir.

Yine tarım sektöründe faaliyet gösterenler, primlerini gönüllü sigortalı ödeyenler, sosyal yardım, malullük aylığı, dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim programından yararlanabilir. Bunun dışında başvuru için İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak ve işverenin birinci, ikinci dereceden akrabası veya eşi olmaması gereklidir. Aksi halde destekten yararlanamaz.

İşte Anne Projesi Yardımları Nelerdir?

İşte Anne Projesi kapsamında Annelerin iş hayatında kalmaları, iş hayatında yer almaları ve istihdamlarını sağlamaları için devlet tarafından birçok farklı destek verilmeye devam etmektedir. Bunlardan biri de İşte Anne Projesidir. İŞKUR’un düzenlediği eğitim programlarına ve meslek edindirme kurslarına katılan anneler için hem cep harçlığı hem bakım desteği yardımı verilmektedir.

Bu programlara katılan annelerin günlük 108 TL ve aylık 400 TL harçlık desteği verilmektedir. İŞKUR tarafından 0 – 15 yaş arasında çocuğu olan ailelere işbaşı eğitim kurslarına katılmaları halinde aylık olarak 3300 TL verilecek.

Bu aylık ödemeye ek olarak iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ve Genel Sağlık Sigortası primi ödenir. Annelere sağlanan bu destekten yararlanabilmeleri için mesleki eğitim kurslarına katılacak annelerin 160 gün kurslara devam etmeleri gerekmektedir.

Günde en az 5 saat, en fazla 8 saat ve haftada toplam 40 saat olmak üzere gitmeleri gereklidir. Çünkü anneler kursta geçirdikleri süre boyunca maaş desteği alacak. İŞKUR ‘İşte Anne Projesi’ ile 3 aylık işbaşı eğitim programına katılan annelere 3 ayda toplam 9.900 TL aylık olarak ödenecektir. Ek olarak destek çocuk kreşe devam ettiği sürece veriliyor. 

İşte Anne Projesi Hangi Kurslar Var?

İşte Anne Projesi kapsamında iki tane kurs bulunmaktadır;

 • Meslek Eğitim Kursları
 • İşbaşı Eğitim Programlarıdır

Bu iki kursa giderek yardım alabilirsiniz. Detaylı bilgi için İŞKUR resmî sitesinden bilgi alabilir veya en yakın İŞKUR şubesine giderek bilgi alabilirsiniz.

İşte Anne Projesi Başvuru Tarihi Nedir?

İşte Anne Projesi 2023 yılı için başvuru tarihi henüz belli olmamıştır. Başvuru tarihinde destek almak için başvuru yapan kişilerin maaşları Halkbank nezdinde açılan hesaplara yatırılır. Türkiye Cumhuriyeti her ay hesabınıza yatırılan parayı, ödeme günlerinde kimlik numaranız ile banka şubelerine giderek ve kimlik bilgilerinizi kullanarak çekebilirsiniz. 

9900 TL Destek Ödemesi Başladı mı?

Devlet çalışan annelere destek olmaya devam ediyor. Birçok alanda yardım ettiği gibi şimdide 0-15 Yaş arası çocuğu olan annelere İŞKUR ve SGK ile “İşte Anne Proje” kapsamında aylık 9900 TL para ödemesi yapmaya başladı. Çalışmayan annelere destek olmak için yapılır bu yardım.

İşte Anne Projesi, mesleki eğitimler hakkında bilgi almak için linkine https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/aktif-isgucu-programlari/ yeterlidir.

İşte Anne Projesine başvuru yapmak için linkine https://esube.iskur.gov.tr/Kurs/KursOnAir.aspx?ProgramTur=3 yeterli olacaktır.

Daha fazla bilgi almak için Çalışma Hayatı İletişim Merkezi olan ALO 170 numaralı hattı arayarak 7 gün 24 saat iletişim sağlayabilirsiniz.

5/5 - (45 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Merhaba benim adım songül 5 çocuga bakiyorum 1 oğlum madde bağlımsı evmiz kira 8buçuk yildır oturuyoruz kocam 100kalpten engelli 5 çocuk um var. Zar zor ekmek alıyoruz eşim çalışmiyo ayaklarlım sakat kocamında kalpten100 engelli bize yardım edin hiçbir yardımda bize gelmedi ben 49yaşındayım kocam58 bize lütfen yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu