Güncel

Burs Başvuruları Ne Zaman?

Burs Başvuruları Ne Zaman? Burs Başvuru Formu. Karşılıksız Burs Başvurusu. VGM Burs Başvurusu. Üniversite Burs Başvuruları Ne Zaman?

Burs Başvuruları Ne Zaman?

Üniversite tercihlerinin açıklanmasının ardından bir programa yerleşen öğrenciler, burs başvuruları ne zaman sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır.

Yükseköğretim öğrencilerine burs veren bazı kurum ve kuruluşları vardır. Bunlar Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) olarak bilinir. Her iki kurum da 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için başvuruların ne zaman alınacağına dair açıklama yapmamıştır.

Geçtiğimiz yıllara göz atacak olursak KYK burs başvuruları 5 Kasım tarihinde başlayarak 10 Kasım’da son bulmuştur. Bu yıl da kasım ayı itibarıyla burs başvurularının başlayacağı tahmin edilmektedir. Başvuruları kaçırmamak adına Gençlik ve Spor Bakanlığı web sitesini düzenli olarak ziyaret etmeli ve duyurular sekmesine göz atmalısınız.

burs basvuruları ne zaman
burs basvuruları ne zaman

Burs Başvuru Formu

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursa başvuruda bulunabilmek için öncelikle burs başvuru formu doldurmanız gerekecektir.

Bu formu doldurabilmek için e-devlet kanalını kullanmanız mümkündür. Ancak başvuruda bulunabilmek için öncelikle kurum tarafından başvuruların açıldığına dair açıklama yapılmasını beklemelisiniz. Açıklama yapıldıktan sonra belirtilen tarihler arasında başvurunuzu iletebilirsiniz.

E devlet Üzerinden Burs Başvurusu İçin https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvurusu Tıklayın.

Sizler başvurular açıldıktan sonra e-devlet hesabınıza giriş yapmalı, Gençlik ve Spor Bakanlığı hizmet sayfasına gitmelisiniz. Burada yer alan ‘’Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu’’ sekmesine tıklamalı ve karşınıza gelen soruların tamamını eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Böylece saniyeler içerisinde burs başvurunuzu ilgili birimlere iletebilirsiniz. Başvuru sonuçları ise başvurunun son gününü takip eden 30 gün içerisinde açıklanmaktadır.

KYK Burs Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/kyk-burs-basvurusu/ Tıklayın.

Karşılıksız Burs Başvurusu

Üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarına kayıt olan öğrenciler, KYK ve VGM tarafından verilen karşılıksız burslardan faydalanabilmektedir. Bu burslar yalnızca belirli şartları taşıyan öğrencilere verilir.

Karşılıksız burs başvurusu için tek yapmanız gereken internet tarayıcınızı kullanmaktır. KYK bursu için e-devlet hesabınıza, VGM bursu içinse kurumun resmi web sitesine gitmeniz gerekecektir.

Başvurunuzun işleme alınabilmesi için sizlerden istenen soruların tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekecektir.

Her iki kurum da başvurular tamamlandıktan sonra 30 gün içerisinde sonuçları açıklamaktadır. Burs tutarı ise KYK için 850 TL, VGM içinse 650 TL’dir. Kurum tarafından istenen şartları taşıyan öğrenciler, eğitim-öğretim dönemleri boyunca bu bursu alabilecektir.

VGM Burs Başvurusu

VGM burs başvurusu için tek yapmanız gereken, Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesine gitmek ve burs ekranından form doldurmaktır. Ancak bu işlemi yapabilmek için öncelikle kurum tarafından başvuruların açılmasını beklemeniz gerekecektir. Başvurular geçtiğimiz yıllarda kasım ayının başından itibaren alınmaya başlamıştır. Bu yıl da yine kasım ayında alınacağı yönünde tahminler bulunur.

Burs başvuruları alınmaya başladıktan sonra VGM web sitesine gitmeli ve ‘’Burs Hizmetleri’’ ekranı üzerinden form doldurmalısınız. Bu formda genellikle gelir ve eğitim düzeyinizi saptamaya yönelik sorular yer alır. Formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak gönderebilir, böylece başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Burs tutarı ise yükseköğretim öğrencileri için aylık 650 TL olarak belirlenmiştir.

Üniversite Burs Başvuruları Ne Zaman?

Üniversite burs başvuruları ne zaman sorusu, üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarına yerleşen öğrenciler tarafından sıklıkla sorulur. Burs başvurularının ne zaman başlayacağına dair henüz bir açıklama yapılmamıştır. Ancak geçmiş yıllardaki veriler ile başvuruların kasım ayının başında açılacağını tahmin etmek mümkündür. Başvuruyu kaçırmamak için kurumun resmi web sitesindeki duyuru kısmını düzenli olarak takip etmeniz gerekecektir.

Duyurularda başvuruların başladığına dair bir ibare görürseniz, e-devlet hesabınızdan kuruma ait hizmet sayfasına giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzun sorunsuz bir şekilde işleme alınabilmesi için tüm soruları doğru yanıtladığınızdan emin olmanız gerekecektir. Daha fazla bilgi alabilmek için bursu veren kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

5/5 - (13 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu