Doğalgaz Yardımı

Aralık Ayı Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatacak? 2500 TL Doğalgaz Yardımı Kimler Alabilecek?

Aralık Ayı Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatacak? Doğalgaz Desteği Kaç Ay Verilecek? Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatacak? Doğalgaz Yardımı Nakit Mi Verilecek?

Aralık Ayı Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Dünyada bulunan doğalgaz rezervlerinin coğrafi dağılış bölgelerine baktığımızda en çok rezerv sahibi olan ülkenin Rusya olduğu bilinmektedir. Bu durum Rusya’nın uluslararası arenada elini güçlendirmiştir.

Hatta Avrupa Birliği ülkelerinin doğalgaz konusunda Rusya’ya bağımlı halde olması hem ekonomik hem de politik olarak bir sorun meydana getirmektedir. Ancak Avrupa Birliği son zamanlarda çeşitli ülkelerle doğalgaz anlaşmaları ve yeni doğalgaz boru hattı projeleri yaparak Rusya’nın gücünü kırmak istiyor.

Günümüzde doğalgaz kullanan ülkelerinin sayısında ve doğalgaz tüketiminde bir artış görülmektedir. Doğalgaz tüketimindeki bu artışın nedenleri ise diğer fosil yakıtlara göre daha az masraflı olması ve temiz bir enerji kaynağı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çerçevede baktığımızda doğalgazın dış ticarette en önemli madde haline geldiğini görmekteyiz.

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna topraklarına başlattığı saldırılar sonucunda Avrupa Ukrayna’nın yanında yer alarak Rusya’ya karşı çeşitli ambargolar uygulamıştır. Bu ambargolar karşısında Rusya’da doğalgaz silahını kullanarak Kuzey Akım 1 doğalgaz akışını keserek Avrupa’ya bir cevap vermiştir.

Bu durum Avrupa açısından karanlık günlerinin geleceğinin ilk göstergesidir. Çünkü Avrupa doğalgaz ihtiyacının büyük bir bölümünü Rusya’dan sağlamaktadır. Kış mevsiminin de gelmesiyle birçok ülkede doğalgaz endişeleri artmıştır. Bu endişeleri gidermek için devletler belli zamanlarda ışıkların kapatılmasını ve ısıların düşürülmesi gibi çeşitli önlemler almış, yardıma muhtaç olan hanelere ise doğalgaz faturaları karşısında zorlanmamaları için maddi yardımlar sağlamaya karar vermiştir.

Her modern devletin çeşitli önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklarının en önemlilerinden birisi de yoksul olan hanelere sosyal yardımlar yaparak yaşam standartlarının yükselmesini sağlamaktır. Bu sosyal yardımlarının temelinde yoksulluğu gidermek değil, muhtaçlığın ortadan kaldırılması yatmaktadır.

Sosyal yardımların olumlu tarafı olduğu gibi olumsuz tarafları da bulunmaktadır. Örneğin sosyal yardım alan bir bireyin bu duruma kendine alıştırıp tembelleşmesine neden olmaktadır. Aslında sosyal yardım evrensel bir olgudur.

Refah seviyesi yüksek ülkelerde bile sosyal yardıma muhtaç olan insanların bulunduğu aşikardır. Sosyal yardım faaliyetlerini sadece devletin üstlenmesi gerektiğini söylemek yanlış olur. Çünkü yardıma muhtaç olan insanlara yardım etmek devletin görevi olduğu kadar toplumun her kesimini içinde barındıran sosyal bir sorumluluktur.

Aralık ayı doğalgaz yardımı
Aralık ayı doğalgaz yardımı

Doğalgaz Desteği Kaç Ay Verilecek?

Günümüzde artan doğalgaz fiyatları karşısında Türkiye’de doğalgaz faturalarını ödeyemeyen hane halkında paralel olarak bir artış görülmektedir. Türkiye’nin doğalgaz fiyatlarında sübvanse uyguladığı halde hanelere gelen yüksek doğalgaz faturalarının önüne geçilememiş ve bir sosyal sorun haline gelmiştir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yüksek doğalgaz faturaları karşısında 18.02.2022 tarihinde doğalgaz yardımlarının yapılacağını açıklamıştır. Bu doğrultuda 450 TL ve 1150 TL arasında değişen doğalgaz yardımları mart ve nisan ayları olmak üzere iki taksit halinde verilmiştir.

Ayrıca ilerleyen zamanlarda da doğalgaz destek ödemelerinde bir artışa gidilerek ekim ve kasım aylarında da verilmek üzere yardım yapılacağı da açıklanmıştır.

Doğalgaz yardımından faydalanacak kişilerin şu özelliklere sahip olması gerekir; Türk vatandaşı olması, e-Devlet üzerinden başvuru yapması, doğalgaz arzı sağlanan ilçede ikamet etmesi, ikamet ettiği yerde ön ödemeli veya faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması, ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması, hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi ve kriterlerini birlikte sağlaması gerekir.

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Türkiye, Rusya ve Ukrayna Savaşında tarafsız kalarak dengeli bir dış politikayı tercih etmiştir. Ancak Türkiye’nin doğalgaz konusunda dışa bağımlı olması, dünyada artan enerji fiyatları karşısında olumsuz bir şekilde etkilenmesi olağan bir durumdur.

Bu yaşanan enerji krizinden dolayı Türkiye’de her sosyal devlet gibi yardıma muhtaç olan vatandaşlarına maddi destek sağlayacağını açıklamıştır. Devlet tarafından verilecek olan doğalgaz yardımının ne zaman hesaplara geçeceği ve yardımın ne kadar olacağı vatandaşlar tarafından merak konusu olmuştur.

7 Kasım 2022 tarihinde yapılan Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre doğalgaz yardımının ilk ödemelerinin kasım ayında gerçekleşeceğine dair bir bilgilendirme yapılmıştır.

Ayrıca doğalgaz yardımı alacak vatandaşlara 900 TL ve 2500 TL arasında maddi destek sağlanacağı da açıklanmıştır. Kronik hastalığı olan ve cihaza bağlı halde hayatlarını sürdüren vatandaşlara elde ettikleri ek ödeme dışında yüzde 5 daha fazla ödeme yapılacağı bildirilmiştir.

Doğalgaz Yardımı Nakit Mi Verilecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının maddi durumu olmayan ailelere başlattığı doğalgaz yardım paketi nakit olarak verilmeyecektir. Doğalgaz yardımını almaya hak kazanan vatandaşların PTT kartlarına yatırılacaktır. Böylelikle vatandaşlar PTT Şubelerine giderek indirimli olarak doğalgaz faturalarını ödeyebileceklerdir.

Aralık Ayı Doğalgaz Yardımı Yattı Mı?

Doğalgaz yardımından faydalanan vatandaşlar aralık ayının gelmesiyle doğalgaz ödemelerinin ne zaman hesaplara yatırılacağı hususunu anbean internet üzerinden takip etmektedir. Kasım ayının ikinci haftasında yapılan doğalgaz yardımının aralık ayının da ikinci haftasında hesaplara yatırılması öngörülmektedir.

Devlet tarafından verilen sosyal yardım hizmetlerine https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak ulaşabilirsiniz.

E- devlet üzerinden yapılan geçmiş başvuruları ve başvurulara ilişkin güncel durumları https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Doğalgaz yardımı için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ sayfasını ziyaret edin.

5/5 - (6 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Daha önce evde bu isleri yaptiğim için tecrübem var evde ek iş yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim iZmir buca goksu

  2. Evi. Kira eşim askeri ücretle çalışıyor kendim diyabet hastasıyım hap kullanıyorum Allah rızası için dönüş yapın iki kızım var yardım edin gıda ve küçük kızım için bez mama sut istiyorum en azından vereceğini destekte bunları alabilir Allah rızası için yardım edin duyun sesimizi çok zor durumdayım geçiremiyorum iki evladım var Biri 1 buçuk Yaşında diğer kızım 7 Yaşında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu