Belediye Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Öğrencilere Kantin Harcama Desteği

Ankara Büyükşehir Belediyesi Öğrencilere Kantin Harcama Desteği. Mansur Yavaş Kantin Desteği Ne Kadar? Kantin Yardımı Nasıl Alınır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Öğrencilere Kantin Harcama Desteği

Ankara Büyükşehir Belediyesi Öğrencilere Kantin Harcama Desteği. Mansur Yavaş Kantin Desteği Ne Kadar? Kantin Yardımı Nasıl Alınır?

Eğitim, sağlık, yaşam alanlarında eşitsizlik ülkemizde hiç bu kadar hissedilir olmamıştı. 2022 yılında ülkemiz son 24 yılın en yüksek enflasyonunu yaşadı. Artan kiralar, temel gıda ve ihtiyaç malzemelerinde yaşanan fiyat artışları, yaşanan enerji kriziyle birlikte artan elektrik enerjisi fiyatları ailelerin belini büktü.

Özellikle çok çocuklu aileler, günlük yaşamlarında yeterli gıdayı bulamaz hale geldi. Hal böyleyken belediyeler de fırsat eşitliği sağlamak için kendi sınırları içinde yaşayan ailelere destek olmaya çalışıyor. Son dönemlerde, ailesinin olanakları yetersiz olduğu için derslere aç giren ve bu nedenle baygınlık geçiren çocuklar olmuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) çocukları okuyan ailelerin Başkent Kart’larına öğrenci başına 330TL yatırılacağını açıkladı. Bu para sadece okul kantinlerinde kullanılabilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, seçilen pilot bölgede bu uygulamayı yılbaşından hemen sonra başlatacak. Böylelikle çocuklar açlıktan, ailesinin ekonomik yoksunluğu nedeniyle ağlamayacak, açlıktan bayılmayacak, karnının nasıl doyacağını düşünmek zorunda kalmayacak.

Devlet Ödemeleri  Belediyenin Hamilelere Yardımı

Tüm dikkatini sadece öğretmenlerinin anlattıklarına ve derslerine verecek. Aç çocuk dikkatini derslerine veremez, üşür, sadece açlığını düşünür. Aynı zamanda bu tür sorunları yaşamayan çocukların yanında ezilebilir, gururu incinebilir, yaşama küsebilir. Bu tür durumlar çocukların üzerinde ileride tedavisi güç psikiyatrik rahatsızlıklar oluşturabilir.

Bilindiği üzere ABB, öğrencilerin gelişimi ve eğitimlerini sağlıklı ortamda tamamlayabilmeleri için hâlihazırda kırtasiye desteği, ücretsiz internet, sınav ücreti ödemeleri, teknoloji merkezleri, öğrenci su indirimi, et desteği, öğrenci abonmanı desteklerinde bulunmaya devam etmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi, geliri düşük ailelere aynı zamanda SMA taraması testi, kreş desteği de sağlamaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Öğrencilere Kantin Harcama Desteği
Ankara Büyükşehir Belediyesi Öğrencilere Kantin Harcama Desteği

Mansur Yavaş Kantin Desteği Ne Kadar?

Mansur Yavaş Kantin Desteği sadece okul kantinlerinde kullanılacak. Belediyeden sosyal destek alan ailelere, öğrenci başına 330TL verilecek ve Başkent’e yüklenecek.

Yılbaşının ilk haftasında Belediye tarafından seçilen pilot bölgede başlayan uygulama, Ocak ayı içerisinde Ankara’daki tüm okul kantinlerinde yaygınlaştırılmış olacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, kantin desteğiyle Belediye olarak bir öğün de olsa okuyan çocuklara destekte bulunacaklarını ve yaşam koşullarının eşitlenmesi için çalıştıklarını vurgulamıştır.

Kantin desteğinin Ankara ili sınırları içinde yaygınlaşmasıyla, bu desteğin 60.000 öğrencinin yararlanması öngörülmektedir.

Kantin Yardımı Nasıl Alınır?

Mansur Yavaş Kantin Desteği sadece okul kantinlerinde kullanılacak. Belediyeden sosyal destek alan ailelere, öğrenci başına 330TL verilecek ve Başkent’e yüklenecek.

Devlet Ödemeleri  Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Yılbaşının ilk haftasında Belediye tarafından seçilen pilot bölgede başlayan uygulama, Ocak ayı içerisinde Ankara’daki tüm okul kantinlerinde yaygınlaştırılmış olacak.

Kantin desteğinin Ankara ili sınırları içinde yaygınlaşmasıyla, bu desteğin 60.000 öğrencinin yararlanması öngörülmektedir. Sınırlı kontenjan olduğu için ihtiyaç sahibi ailelerin hızlıca online başvuruda bulunmaları önerilmektedir.

Kantin Yardımı Başvuru Formu

Öğrenci Kantin Yardımı Başvuru Formu için, online olarak başvuruda bulunmak oldukça pratiktir. Bunun yanı sıra Belediyenin merkez ve ilçelerde açtığı sosyal yardım başvuru merkezlerine veya Yenimahalle’de bulunan Ankara Büyükşehir Belediye binasını da ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Ancak en pratik yol, internet ortamından başvuru yapmaktır. Bunun için https://www.ankara.bel.tr/ adresinden en sağda bulunan BAŞKENT153 segmesinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Öğrenci kantin desteği için sınırlı sayıda kontenjan bulunduğundan, başvuru yaparken dikkatle yapılması, bilgilerin doğru verilmesi ve Formun gönderilmeden önce son bir kez daha kontrol edilmesi önerilmektedir. Verilen bilgiler Belediye görevlileri tarafından sonradan sınanacaktır.

Kantin Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

  • https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/BasvuruYap tıklandığında, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başvuru Formu açılacaktır.
  • Ad-soyad, TC kimlik no, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerinizin yanı sıra iletişim bilgileriniz (telefon no, e-mail) sorulacaktır.
  • Açılan Form’da yardım isteğinde bulunduğunuz konuyu açık ve anlaşılır bir dille ifade ediniz.
  • Eğer yazılı anlatımda sıkıntı yaşıyorsanız, yazı yazma kabiliyeti iyi olan bir yakınınızdan yardım isteyiniz.
  • Sayfanın en altına, kimlik bilgileri ve  muhtarlık tarafından düzenlenen fakirlik belgesini tarayıp ekleyiniz.
  • Tüm belge fotoğraflarını cep telefonunuzla çekebilir ve daha sonra ayrı ayrı çekilmiş belge görsellerini combinepdf uygulaması ile birleştirebilirsiniz.
  • Başvuru sayfasını göndermeden önce Aydınlatma Metni’ni okuyup anladığınızı belirten kutucuğu işaretlemeniz gerekecektir.
Devlet Ödemeleri  Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatacak? Kimler Faydalanabilir? Doğalgaz Fatura Yardım Desteği

Başvuruda bulunduktan birkaç gün sonra https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/BasvuruTakip linkinden başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kantin Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘’öğrenci kantin yardımı’’ndan fayda sağlamak için öncelikle Ankara il sınırları içerisinde ikamet etmiş olmak gerekiyor. Belediyelerin sosyal yardımda bulunmaları için, ailenin aylık gelirinin TÜİK tarafından belirlenen yoksulluk sınırının altında olmaları gerekmektedir.

Aileler Ankara Büyükşehir Belediyesi Binası’na bizzat giderek, başvuru formu doldurmalıdır. TC Kimlik Kartı ve adrese dayalı aile beyanı ile birlikte başvuruda bulunduktan sonra, SGK tarafından ailenin gelir düzeyi taranmaktadır; belediye görevlileri beyan edilen adrese gelerek inceleme yaparlar.

Ayrıca emin olunamayan durumlarda komşularına da ailenin ekonomik durumu ile ilgili soru sorulabilmektedir. Ailenin gerçekten beyan ettiği gibi, açlık ve yoksulluk sınırları altında yaşam koşulları olduğunu tespit ettiklerinde yapılan başvuruya ‘olumlu’ yanıt verilir.

ABB, pandemi döneminde ihtiyaç sahibi vatandaşların, belediyeye yardım başvurularını kolaylaştırmak için online başvuru dönemini başlatmıştır. Ayrıca sosyal yardım başvuru merkezi 36’ya çıkartılmıştır.

5/5 - (17 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

2 Yorum

  1. Ben 3 çocuk annesiyim kiracıyım eşimden ayrıyım sizden yardım istiyorum rica ediyorum ben çalışamıyorum kronik hastalığım var üstelik anji olacağım su faturaları elektrik faturaları hepsi birikmiş ben oturduğum evde köpek bile oturmaz o yerde bile yarısını ödedim yarısı kalmış çocuklarım iki tane okuyor biri çalışmıyor sizden bana yardım etmenizi istiyorum Allah rızası için yardım eder misiniz çok zor durumdayım

  2. Öncelikle merhabalar benim 3 çocuğum var üçü de okula gidiyor sizden kantin yardımı istiyorum kirada olduğum için kocam ben telefonumluyum herhangi bir yardım yapılmadığı için çok zor durumdayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu