Maddi Yardım

Ahbap Öğrenci Yardım Başvurusu. Öğrencilere Maddi Yardım Desteği Başladı

Ahbap Öğrenci Yardım Başvurusu. Dernek Hangi Koşullarda Yardımcı Olur? Öğrencilere Yardım Eden Kurumlar. Ögrencilere Yardım Eden Vakıflar

Ahbap Öğrenci Yardım Başvurusu

Öğrencilere yardım etmek için ahbap derneği burs vermektedir. Burs verdi öğrenciler üniversite çağında olan veya üniversiteye hazırlık yapan ve liseye giden öğrencilerden oluşmaktadır.

Maddi olarak okuduğu sırada kaygı yaşamayan öğrencilerin derslerine çok daha iyi bir şekilde odaklanabilmesi hedeflenmektedir. Ahbap Derneği’nin vermiş olduğu yardımdan yararlanabilmesi için belirli şartlar bulunmaktadır.

ahbap ogrenci desteği
ahbap ogrenci desteği

Ahbap Dernegi Hangi Koşullarda Yardımcı Olur?

Dernek tarafından ülke genelinde ihtiyacı olan herkese yardım edilmeye çalışılmaktadır. Gerekli şartları taşıyan her vatandaşa ihtiyacı olan hizmetler sunulmaktadır.

Yoksulluk sınırı altında yaşamını sürdüren, hane geliri olarak bakıldığı zaman askeri ücretin üçte birinden düşük ortalamaya sahip olan ailelere dernek tarafından yardımlar sürdürülmektedir.

Dernek tarafından öğrencilere yapılan yardımların yanında erzak yardımı, gıda yardımı, yiyecek yardıma, yakacak yardımı, eşya yardımı için derneğe başvuran kişilere yardımlar ulaştırılmaktadır.

Bunun yanında sağlık yardımı almak isteyen kişiler askeri ücretten daha yüksek kazançlar elde etse bile yardımlar sunulmaktadır. Başta öğrencilere verilen yardımlar olmak üzere, derneğin vermiş olmduğu tüm yardımlardan yararlanabilmek için başvuru sırasında istenilen belgeler bulunmaktadır.

Dernek tarafından ilk öncelik olarak Türkiye’ye genelinde faaliyet göstermekte olan tüm dernekler gibi ihtiyaç sahibi olan kişilere yardımlar yapılmaktadır. Yapılan yardımların ihtiyaç sahiplerine doğru bir şekilde tespit edilerek ulaşabilmesi için başvuru sırasında bazı belgeler istenilmektedir.

Ahbap derneği tarafından verilen yardımlar için başvuru sırasında talep edilen belgeler yapılacak olan yardım başvurusunun türüne göre değişebilmektedir. Başvuru sırasında istenilecek olan belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru yapacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı,
 • Başvuruyu yapan kişinin ikamet belgesi,
 • Başvuruyu yapan kişinin muhtarlıktan alacak olduğu fakirlik belgesi,
 • Derneğe yapılacak olan başvuru sırasında SGK hizmet dökümü,
 • Başvuru yapacak olan kişinin nüfus kayıt örneğine yanında götürmesi gerekir,
 • Tescilli araç belgesine başvuru sırasında götürmesi gerekir,
 • Dernek tarafından verilecek olan yardımı alabilmek için başvuru sırasında istenilecek olan diğer belgelerin de başvuru esnasında başvuran kişi tarafından görevliye teslim edilmesi gerekmektedir.

Öğrencilere Yardım Eden Kurumlar

Öğrencilere yardım eden kurumlar eğitim görmekte olan öğrencilere karşılıksız olarak kırtasiye, sağlık ve maddi açıdan yardımlar yapmaktadır. Öğrencilere günümüzde yardım etmekte olan birçok kurum bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak şu şekildedir:

 • Öğrencilerin bulunmuş oldukları il veya ilçe sınırları içerisindeki belediyeler,
 • TEV,
 • Tubitak,
 • Şu anda aktif olarak verilmekte olan Avrupa koleji yüksek lisans burs programı,
 • Yardıma ihtiyacı olan öğrencilere gerekli maddi ve eşya yardımını yapan Milli Eğitim Bakanlığı,
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi,
 • İstanbul Teknik Üniversitesi,
 • TADEV,
 • Kızılay Gençlik Müdürlüğü,
 • Türk Dil Kurumu,

Yukarıda sayılmış olan kuruluşlar tarafından verilmekte olan yardımlardan yararlanabilmek isteyen ve gerekli koşulları sağlayan öğrenciler internet üzerinden kurumlara ait resmi internet sitelerine başvurdukları zaman yardım talebinde bulunabileceklerdir.

Öğrencilere yardım veren kurumlardan gerekli yardımları alabilmek isteyen öğrencilerin başvuru sırasında gerekli şartları karşılıyor olabilmesi gerekmektedir.

Öğrenci yardım alma şartları nelerdir?

 • Başvuru yapacak olan öğrenci Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır.
 • Başvuruyu yapacak olan öğrencinin veya ailesinin maddi durumunun kötü olması gerekmektedir.
 • Başvuruyu yapacak olan öğrencinin ek gelir kaynağının bulunmaması gerekmektedir.
 • Öğrencinin yardım alabilmesi için hane halkı gelirinin asgari ücretten daha düşük seviyede olması gerekmektedir.
 • Öğrenciler yardım almaya devam ettiği sürece 6 ayda bir gelir kontrolleri yapılmakta ve buna göre yardımlar devam etmektedir. Yardım almaya devam eden öğrencilerin daha sonrasında maddi olarak durumlarının düzelmesi halinde yardımlar kesilmektedir.
 • Dernek tarafından verilen yardımları almaya hak kazanan ailelerdeki çocuklar hane başı olarak değerlendirilmez. Bunun yerine hanede bulunan her çocuk için yardım verilmeye devam edilir.
 • Öğrencilere yardım eden kurumlar tarafından verilen yardımların devam edebilmesi için yardım alan öğrencinin eğitim hayatına devam etmesi gerekmektedir.
 • Öğrenci yardımlarından yararlanabilmek isteyen öğrencilerin devamsızlık yapmaması gerekmektedir.
 • Yardım almaya hak kazanan öğrenciler okul devam ettiği sürece yardımlarını düzenli olarak alabilmektedirler.

Ögrencilere Yardım Eden Vakıflar

Öğrenciler için eğitim hayatları süresince kimi zamanlar maddi olarak yetersizlikler oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda öğrencilere yardım eden vakıflar devreye girerek öğrenci için kira yardımı ve diğer maddi yardımlar için vakıflar tarafından gerekli para yardımları yapılmaktadır.

Öğrencilerin de eğitim hayatı boyunca ihtiyaçlarını giderebilmek için kendi maddi güçleri yetmediği zamanlarda vakıflar tarafından yapılan yardımlara başvuru yaparak ihtiyaçlarını gidermek isterler. Bu yardımlar öğrencinin ihtiyaçlarını kimi zaman tam olarak gidermese de belirli bir kısmını karşılamak için oldukça yeterlidir.

Ülkemizde öğrencilere verilen yardımlar denildiği zaman akla ilk olarak para yardımı gelmektedir. Bunun yanında kırtasiye yardımları da yapılmaktadır. Bu yardımlar için akla gelen ilk vakıf ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarıdır.

Söylemiş olduğumuz bu vakıflar, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının çatısı altında kurulmuştur. Sosyal devlet anlayışı ile maddi olarak yardıma ihtiyacı olan tüm öğrencilere gerekli olan yardımlar vakıflar tarafından yapılmaktadır.

Vakıflar aracılığı ile yapılan yardımlar sonucunda oldukça çok sayıda kişiye ulaşılmaktadır. Öğrenciye yardım hedefi ile yardıma en uygun kişilerin incelenerek, uygun bulunmazsa halinde vakıflar tarafından verilen yardımlar ile birçok öğrenci eğitim hayatına devam etmektedir. Türkiye genelinde öğrencilere yardım eden vakıflardan bazıları şu şekildedir:

 • Türk Eğitim vakfı,
 • Vehbi Koç vakfı,
 • Tekfen vakfı,
 • Türk Eğitim vakfı,
 • Toplum Gönüllüleri vakfı.

Yukarıda yazan vakıflar ve bu vakıflara benzer birçok vakıf sayesinde Türkiye genelinde yardımlarına devam eden, öğrencilerin okul hayatında sıkıntı yaşamaması için okulların açık olduğu sürece verilen yardımlar aylık olarak devam etmektedir.

1300 TL Kırtasiye yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/1300-tl-kirtasiye-yardimi-basladi/ Tıklayın.

5/5 - (14 Oy )

5 Yorum

 1. Bende çocuklarım için yardım istiyorum tabiki başvuru yapıyorum ama boşuna yapıyorum ccünkü yardım etmiyorlar benimde 3 tane kızım okuyor yardım eden yok evim kira Kiram 600 tll veremiyorum çok zor durumdayım

 2. Cok ihtiyacim var yardımcı olursanız sevinirim kensel dönüşüm e girdi Kira lar cok yuksek bize yardımcı olursanız sevinirim issizim is konusunda yardımcı olurmusunuz sevgiler

 3. İyi geceler efendim 3tane çocuğum var kiracıyım yardıma ihtiyacım var kızımı geçen sene yollamadım gelirim olmadığı için okul senesi geçti yeni yazdırdım okula yardımınıza ihtiyacım var lütfen yardım edin kırtasiye malzemesi bile alamiyorum

 4. İki okuyan oğlum için maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız

 5. Ben kirada oturuyorum tek ben çalışıyorum kira ödüyorum iki ôğrencim var öğrencilerimi n masrafında yardımlarınızı bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu