devlet ödemeleri

Maddi Yardım

5500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

5500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 5500 TL Öğrenci Yardımı Şartları Nedir? 5500 TL Yardım Kimler Alabilir?

5500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

5500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 5500 TL Öğrenci Yardımı Şartları Nedir? 5500 TL Yardım Kimler Alabilir?

5500 TL para yardımı başvurusu için öncelikli olarak ihtiyaç sahibi olmak gerekir. Aile Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre lise öğrencilerine ve ilkokul ile üniversite öğrencilerine 5500 TL yardım yapılacağı açıklanmıştır. Öğrencilere verilecek olan yardım başarı teşvik programı kapsamında dağıtılmaktadır.

Bu program kapsamında ihtiyaç sahibi kimselerin çocukları derecelerine göre devletten yardım alabilir. Dereceler ilkokul, lise ve üniversite öğrencileri arasında farklı rakamlar da verilebilir.

Her ihtiyaç sahibi kimsenin çocukları velisi ile birlikte yardım başvurularını bizzat bakanlıktan yapmalıdır. Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığının yürüttüğü bir proje başarıyı teşvik anlamında yapılır. 

Yardımdan yararlanmak isteyenlerin gerekli ayrıntıları bakanlığa giderek öğrenmesi lazımdır. Yapılacak destek kapsamında devlet her ay düzenli olarak ödemeler yapar. Mutlaka öğrenciliğin aktif bir şekilde devam etmesi gerekir.

Ayrıca ihtiyaç sahibi aileler de her çocuk için eğitim desteğinden fayda sağlayabilir. Yapılması gereken öncelikli olarak belediye ya da bakanlığa giderek ilgili yardım başvurusu hakkında bilgi sahibi olmaktır. Verilecek yardımlar eğitim öğretim hayatı boyunca devam eder. Ayrıca öğrencilerden başarı beklenir. Belirli bir başarının üzerinde olan öğrenciler bu yardımı almaya hak kazanır. 

Devletin verdiği eğitim yardımı 5500 TL olarak eğitim masraflarının karşılanması adına verilmektedir. Yardımın verileceğini açıklayan cumhurbaşkanı sadece devlet okullarında okuyan ihtiyaç sahibi kimselerin çocuklarına başarı teşvik programının verileceğini duyurmuştur.

Program kapsamında özel okullarda okuyan çocuklar bu yardımdan yararlanamaz. Yardımdan yararlanacak kişilerin mutlaka gerekli detayları bakanlıktan öğrenerek yardım başvuru ekranından ilgili adımları izlemesi lazımdır. Buna ek olarak başarılı öğrenciler milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenir. Bakanlığın başarılı gördüğü öğrencilere bu yardım verilmektedir.

5500 tl yardım basvurusu basladı
5500 tl yardım basvurusu basladı

5500 TL Öğrenci Yardımı Şartları Nedir?

 • Aktif öğrenciliğin devam etmesi
 • İlkokul, lise ve üniversite öğrencisi olmak
 • İhtiyaç sahibi kimseler sınıfına girmek
 • Devlet okullarında okumak
 • Milli Eğitim Bakanlığının vereceği başarı derecesi

Para yardımı kapsamında destek alacak öğrencilerden bazı şartlar istenir. Bu şartları taşıyan kişiler ilgili başvuruların tamamlanmasının ardından uygun görülürse yardım almaya hak kazanır.

Yardım başvurularını yapan kişiler asgari ücretin en az %60 oranında öğrenci yardımı alır. Öğrenci yardımı kapsamında ailede yaşayan her öğrenci yardımdan fayda sağlayabilir.

Sadece öğrencilere verilen bu yardımı devlet okullarında okuyan öğrencilerin yararlanabilmesine olanak tanır.  Sıralanan şartlar haricinde bakanlığın öngördüğü farklı şartlarda bulunabilir. Bu şartları sadece başvuru sırasında öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz öncelikli olarak e-Devlet üzerinden başvuruların nasıl yapıldığını incelemek için bakanlığın sosyal destek kapsamında verdiği yardımları inceleyebilirsiniz. Dilerseniz belediyeye giderek ilgili yardım hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

5500 TL Yardım Kimler Alabilir?

 • 5500 tl para yardımı almak isteyen kişilerin mutlaka devlet okulunda okuması gerekir.
 • Özel okullarda okuyan kişiler yardım alamaz. İlkokul, lise ve üniversite öğrencisi olan ihtiyaç sahibi kimseler bu başvuruları velisi ile yapabilir.
 • Ayrıca 18 yaşın üzerinde olan öğrenciler kendi adına başvurular gerçekleştirebilir. Fakat 18 yaşın altındaki öğrenciler mutlaka velisi ile birlikte bu başvuruları yapmalıdır.
 • Başvuruların gerçekleşmesi için kimlik kartı ve öğrenci belgesi ile birlikte ilgili birimlere müracaat etmeniz gerekir. Ayrıca birime gitmeden önce dilerseniz e-Devlet üzerinden bu başvuruların alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Kendi e-Devlet hesabınıza giriş yapabilir ve eğitim destek yardımları için gerekli detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca isterseniz vatandaş temsilcisini arayarak sosyal yardım kapsamında eğitim desteğinden nasıl yararlanabileceğinizi sorabilirsiniz.

Desteğin verilmesi eğitim sürecinin başlamasıyla eşdeğer bir şekilde devam eder. O sebepten dolayı başvurular eğitim hayatı başlamadan önce yapan öğrenciler eğitim sırasındaki ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilir. Eğitimdeki tüm ihtiyaçlar verilen nakit para sayesinde yerine getirilir.

Öğrencinin ister gıda ister kıyafet ya da kırtasiye ihtiyaçları nakit para ile karşılanmış olur. Bu sayede ihtiyaç sahibi aileler biraz olsun rahatlar.


4.4/5 - (41 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

29 Yorum

 1. 3 çocuk okutuyorum esim tek çalışıp yetişemiyor lütfen bizecde yardim edinen kira su elektrik çocukların okulu yetişemiyoruz

  1. İlk okula gidiyor kızım bizede yardımı edin iyitiyaşıların alamiyoruz lütfen yardım edin yakacak odun yardım istiyorum para desteği istiyorum çocuklar için elbise yardımı istiyorum çocuklar için erzak yardımı istiyorum

 2. İhtiyacı olanlara Yardım eli uzatıgınız için Allah razı olsun sizden

 3. Ben.4 çocuk annesiyim 2 öğrencim.var.ev.haniyim.sizden.cocuk larm.icin.yardim.istiyorum kiradyim

 4. Eşimden ayrıldım 2 çocuğumla birlikte yaşıyorum 6 sınıfa giden oğlum var bide 2 sınıfa giden oğlum var lutubeli bı oda yaşıyoruz çalışamıyorum çocuklara bakcak kimse olmadığından yardımcı olmanızı rica ediyorum

 5. Evim kiramı ödüyemiyorum bakmam gereken iki tane çocuğum var okula giden onların masraflarını karşılayamuyorum bizede yardım etmenizi rica ediyorum teşekkürler

 6. Evim kira kiramı veremiyorum bakmam gereken iki tane çocuğum var okula giden onların masraflarını karşılayamuyorum bizede yardım etmenizi rica ediyorum teşekkürler

  1. Ben Ayşe eşimden ayrıyım annemlerde kalıyorum cocuklarımla bu yardıma ihtiyacım var

   1. Kirada oturuyoruz bir çocuğum var okula giden beslenmesine yiyecek dahi alamıyorum kiramız yüksek kirayı ödeyemiyoruz ev sahibi evden atıcak yadım istiyorum

 7. Eşimin devamlı işi yok kirada oturuyorum 2 çocuğum var maddi yardım istiyorum

 8. Ben Ayşe yeşildeniz eşimden ayrıyım annemlerde kalıyorum cocuklarımla bu yardıma ihtiyacım var

 9. Ben eşimden ayrıyım annemlerde kalıyorum üc çocuğum var bu yardıma ihtiyacım var okuyabilmek icin

 10. Sayın bakanlığımız 2tane okuyan oğlum var biri ilkokul biri ortaokul öğrencisi maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için yardım edin

 11. Eşim mefat etti evim kira 1200kiram tl kiram elektrik borcum var on buçuk milyar şu borcum var 8milyar 5çocuğum var calisanim yok ikisi okuyo ihtiyaçlarını karşılamıyorum yardımcı olursanız sevinirim saygilarim

 12. Merhaba benim durumumda iyi değil 2 tane çocuğum var ihtiyaçlarını alamıyorum kirada oturuyorum yardım ederseniz sevinirim kolay gelsin

 13. Merhaba benim durumumda iyi değil 2 tane çocuğum var ihtiyaçlarını alamıyorum kirada oturuyorum yardım ederseniz sevinirim kolay gelsin liseye gidiyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu