Yuvam Hesabı

Yuvam TL Vadeli Hesap Nedir? 2023

Yuvam TL Vadeli Hesap Nedir? Yapı Kredi Kur Korumalı Faiz Oranı Nedir? Yapı Kredi Mevduat Faiz Oranı Ne Kadar? Kur Korumalı Mevduat Nedir? Kur Korumalı Mevduat Hesabı Ne Kadar Kazandırır?

Yuvam TL vadeli hesap nedir, yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının merak ettiği konular arasında yer alıyor. YUVAM, birçok bankanın dahil olduğu çok özel bir projedir. Yurt dışında yerleşik bir yaşamları bulunan T. C. vatandaşları, kur korumalı hesap açarak birikimlerini değişen kur duruma göre koruma şansı elde eder.

Yuvam TL Vadeli Hesap Nedir?

Yurt dışında döviz transferi üzerinden de masraf alınmadığından, özellikle son zamanlarda Yuvam TL vadeli hesap nedir sorusunun bir hayli önemli bir konumda yer aldığını belirtmek gereklidir.

yuvam tl vadeli hesap nedir
yuvam tl vadeli hesap nedir

Yapı Kredi Kur Korumalı Faiz Oranı Nedir?

Yapı Kredi Bankası başta olmak üzere birçok banka, YUVAM projesi kapsamında müşterilerinin yuvam hesabı açmasına olanak tanır.

Her bankanın kriterleri farklı olmakla birlikte projenin hedefi benzerdir. Dolayısıyla banka müşterileri, proje kapsamında internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da şubeler aracılığıyla yuvam hesabı açabilir.

Yuvam TL vadeli hesap nedir sorusu kapsamında kullanıcıların merak ettikleri hususlardan bir diğeri, Yapı Kredi kur korumalı faiz oranının ne olduğudur.

Yapı Kredi Bankası, yurt dışında yerleşik yaşayan T. C. vatandaşlarının birikimlerini TL üzerinden yüksek bir getiri elde ederek yapması için kur korumalı vadeli hesap açılışına imkân tanır. Var olan birikimin kur değişimlerine karşı korunmasını sağlayan kur korumalı vadeli hesap, aynı zamanda müşterilerin vade sonunda yüksek bir gelir elde etmelerini mümkün kılar. USD, EUR ve GBP döviz türlerinde yer alan birikimlerini TL’ye çevirip kur korumalı vadeli hesap açan müşteriler, kendilerine sunulan avantajlardan yararlanabilmektedir.

Döviz kurunun vade sonunda faiz oranından fazla artması halinde müşterilere kur koruması farkı sunulur. Bu sayede müşterilerin kurdan olumsuz bir şekilde etkilenmeleri engellenir.

Yuvam TL vadeli hesap nedir sorusuyla yakından alakalı olan kur korumalı faiz oranı, Yapı Kredi üzerinden kur korumalı hesap açacak kişilerin cevabını merak ettiği konular arasında yer alıyor. Kur korumalı TL vadeli hesapta asgari faiz oranı bulunmakta olup asgari faiz oranı TCMB politika faiz oranı üzerinden uygulanır.

Yapı Kredi Mevduat Faiz Oranı Ne Kadar?

Mevduat hesapları, vade sonunda hesap sahiplerine belirli oranda bir getiri sunar. Yapı Kredi, müşterilerinin mevduat hesabı açmasını olanaklı kılan bankalar arasında yer almaktadır.

Yapı Kredi üzerinden açılacak mevduat hesaplarında, TCMB politika faiz oranı uygulanır. Mevduat faizi şu anda %3’tür. Fakat Merkez Bankası’nın politika faizi zaman zaman değiştiğinden, mevduat faiz oranının da değişiklik gösterdiğini söylemek olanaklıdır.

Kur Korumalı Mevduat Nedir?

Yuvam TL vadeli hesap nedir sorusu, bir başka sorunun daha gündeme gelmesine neden olur. Bu ise kur korumalı mevduat hesap nedir sorusudur.

Kur korumalı mevduat, birikimlerin değişen kur oranlarından korunmasını hedefleyen bir mevduat türüdür. Kullanıcıların birikimleri üzerinden her şart altında kazanç elde etmesini sağlayan kur korumalı mevduat, son zamanlarda pek çok kişinin ilgisini üzerine çekmiştir.

Hesap açılışı sırasındaki kur dikkate alınmakta olup vade sonuna kadar değişen kurdan birikimlerin olumsuz etkilenmesini engelleyen kur korumalı vadeli hesap kapsamında vade başlangıç ile bitişi arasındaki kur farkı hesaplanır ve hesap sahiplerine bu fark ödenir. Kur korumalı vadeli hesabı yalnızca gerçek kişiler açabilmekte olup vadeli hesap kapsamında %0 stopaj oranı uygulanır.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Ne Kadar Kazandırır?

Kur korumalı mevduat hesaplarında ne kadar kazanılacağı, vade sonunda belli olur. Çünkü kur korumalı vadeli hesaplarda, vade sonuna kadar kurdaki değişimler incelenir ve vade başlangıcındaki vade oranı ve vade bitimindeki kurdaki değişimler; hesap sahibinin ek bir gelir kazanç elde etmesini sağlar.

Bu tür vadeli hesaplarda iki farklı senaryo ön plana çıkar. Bunlardan ilki kur artışının faiz getirisinden yüksek olduğu senaryo olarak bilinir. Bu durumda örnekteki gibi bir durum ortaya çıkar:

 • Hesap açıldığındaki kur: 1 USD 10 TL
 • Hesap açılış tutarı: 100.000 TL
 • Vade gün sayısı: 92 gün
 • Örnek faiz oranı: %15
 • Müşterinin elde edeceği net faiz: 3.781 TL
 • Vade sonunda döviz kuru: 1 USD: 15 TL
 • Kur artışı sonrasında elde edilen getiri: 50.000 TL
 • Aradaki fark: 50.000-3781: 46219 TL (Aradaki fark müşteriye ödenir.)

Bir diğer senaryo ise kur artışının faiz getirisine eşit ya da düşük olduğu senaryodur. Bu durumda ise şu şekilde bir hesaplama yapılır:

 • Hesap açılış kuru: 1 USD: 10 TL
 • Hesap açılış tutarı: 100.000 TL
 • Vade gün sayısı: 92 gün
 • Örnek faiz oranı: %15
 • Müşterinin elde edeceği net faiz: 3781 TL
 • Vade sonunda döviz kuru: 1 USD: 10,3 TL
 • Kur artışından kaynaklı elde edilen getiri: 3000 TL

Bu durumda müşteri 3781 TL gelir elde eder.

Kur Korumalı Mevduat Nasıl İşliyor?

Kur korumalı mevduat nasıl işliyor sorusu, kur korumalı mevduat hesabının daha iyi anlaşılabilmesi adına önemlidir. Kur korumalı mevduat, temel olarak TL cinsinden birikimin kur değişimlerine karşı korunmasını amaç edinir. Kur değişimleri sonrasında hesap sahibinin mağduriyeti engellenir. Bu nedenle hesap açılış döneminde ve vade sonundaki kurun durumu dikkate alınır.

Yuvam TL vadeli hesap nedir sorusuyla da yakından alakalı olan kur korumalı mevduatın nasıl işlediği, birikimlerini kur korumalı vadeli hesaplarda tutmak isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer alır. Türk lirası eğer vade sonunda Euro, Dolar ya da Sterlin karşısında faiz oranından daha fazla artıyorsa, aradaki fark ödenir.

Rekabetçi bir mevduat türü olan kur korumalı mevduatta her şart altında hesap sahibinin kazanç elde etmesi amaçlanır. Bu nedenle birikimlerini kur korumalı vadeli hesapta değerlendirmek isteyen kişiler için çeşitli avantajlara sahip olduğunu belirtmek olanaklıdır. Kur korumalı vadeli hesap açacak kişilerin bu tür hesapların özelliklerini bilmesi ve ona göre hesap açması sağlıklı olacaktır.

Yuvam Hesabı Hakkında Detaylı Bilgi İçin https://www.devletodemeleri.com/yuvam-hesabi/ Tıklayın.

5/5 - (3 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu