Güncel

Yığılca Ana Arı Nedir?

Yığılca Ana Arı Nedir? Yığılca Ana Arı Özellikleri Nelerdir? Yığılca Ana Arı Fiyatı Nedir? Yığılca Ana Arı Satışı

Yığılca Ana Arı Nedir?

Ana arı; herhangi bir arı kolonisinin varlığını devam ettirmesi noktasında hayati bir öneme sahiptir. Yığılca ana arı; adından da tahmin edilebileceği üzere belirli bir bölgeye aittir.

Düzce’nin Yığılca bölgesine ait olan bu arının damızlık olarak üretildiğini söylemek gerekir.

Ana arıların çiftleşmesi ve yumurta atması yaşadıkları bölgenin şartlarına göre farklılık gösterebilir. Ana arılar işaretlidir. Buna ek olarak, her birisinin yumurta atması garantidir. Satış işlemleri söz konusu şartlar altında yapılır.

yığılca ana arı
yığılca ana arı

Yığılca Ana Arı Özellikleri Nelerdir?

  • Bu arı ekotipi; Türkiye arıcılığı adına hayati öneme sahiptir.
  • Her şeyden önce, yüksek bal verimine sahip olduğunu söylemek gerekir.
  • Buna ek olarak, çalışmayı seven bir arı türüdür. Kışlama yeteneği oldukça gelişmiştir.
  • Bir başka deyişle, kış şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Gerekli ortam sağlandığı takdirde kış aylarından sorunsuz bir şekilde çıkmasını bilir.
  • Yığılca ana arı; diğer arı türlerine kıyasla neredeyse üç kat daha fazla bal verimine sahiptir. Bu yüzden, arıcıların gözdesidir. Talep oldukça fazladır. Talebe bağlı olarak fiyatları zaman içerisinde yükselebilir.

Daha önce de söylediğimiz gibi saklı kent Yığılca’da yaşayan bu arı türü daha az popülerdir. Her ne kadar yüksek bal verimine sahip olsa da Yığılca’ya girişin bozuk yollardan mütevellit zor olması sebebiyle adını geniş kesimlere duyuramamıştır.

Ancak, bu durumun birtakım avantajları da vardır. Örneğin, Yığılca’nın modern hayata bir hayli uzak olduğunu söylemeliyiz. Bu yüzden, hem arıların hem de doğanın doğal yapısı hiçbir şekilde bozulmamıştır.

Yığılca arısı; bilhassa Anadolu ve Kafkas arısı ile karşılaştırılır. Her şeyden önce, bu iki arı türüne göre çok daha yüksek bir bal verimine sahiptir. Buna ek olarak, en az onlar kadar kış şartlarına dayanıklı olduğu bilinir. Tüm bunlara ek olarak, bugüne kadar bozulmadan gelmesi ile de farkını ortaya koyar.

Yığılca ana arı; yıllar içerisinde birçok araştırmaya konu olmuştur. Bu noktada, bu arı türünün scutellum renginin sıfıra yakın olması ile diğer arı türlerine kıyasla farklı olduğu tespit edilmiştir. Hatta, birçok araştırmada bu arının farklı ekotip olduğu dile getirilmiştir.

Yığılca arısı; daha önce de ifade ettiğimiz gibi zor günler geçiren Türkiye arıcılık sektörü için bir umuttur. Vücut iriliği ve organ uzunluğu bakımından diğer illerin arı popülasyonlarından farklı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, gelecekteki seleksiyon ve ıslah çalışmaları için önem teşkil eder.

Herkesin bildiği üzere, oğul verme eğilimi yüksek olan bazı arı türlerinde ıslah çalışmaları yapılır. Bu sayede, bu eğilimin düşürülmesi hedeflenir. Yığılca ana arı; buna benzer ıslah çalışmalarının geliştirilmesi adına önemlidir. Doğal yapısının hiç bozulmamış olması ciddi bir avantajdır.

Yığılca Ana Arı Fiyatı Nedir?

Batı Karadeniz Bölgesi’nin göz bebeği olarak bilinen Yığılca ana arı; internette bilhassa arı satışı yapan özel sitelerde satılmaktadır. Bu tür siteler sayesinde sipariş edilebilir.

Fiyatlarının 90-125 TL arasında değiştiğini söylemek gerekir. Fakat, güncel tarih itibariyle bulunması bir hayli zordur. Çünkü, bu tür sitelerde Nisan ayının en erken 20-25’i için sipariş edilebileceğine dair bilgiler yer alır. Ayrıca, satın almak isteyenlerin belirli bir kapora ödemesi zorunludur.

Ana Arı Fiyatları İçin https://www.devletodemeleri.com/ana-ari-fiyatlari-nedir/ Tıklayın.

5/5 - (7 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu