Belediye Yardımları

Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu? 2625 Tl Nasıl Alınır?

Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu? 2022 Yetim Maaşı Nasıl Alınır? Yetim Maaşı Alma Şartları Nelerdir? Yetim Maaşı Alanlar 1000 TL Olacak Mı?

Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu?

Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu? Yılın her altı ayında bir devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar için enflasyon farkı zamları uygulanmaktadır. Bu zamların gerçekleşmesiyle birlikte yetim maaşı ne kadar oldu sorusu da gündemin üst sıralarında yer alıyor.

Yardımlara gelen zamlar enflasyon farkı da eklenerek sürekli olarak güncelleniyor ve vatandaşlar enflasyona yenik düşürülmüyor. Bu durum Türkiye’nin sosyal devletçilik ilkelerine ne kadar bağlı olduğunun ve sosyal devletçilik ilkelerinin gerekliliklerini yerine getirmek için uğraştığının en büyük kanıtlarından biri olarak görülüyor.

Ekonominin dünya çapında bir sıkıntıda olduğu günlerde yetim insanların yoksulluk çekmemesi ve rahat bir şekilde geçimini sürdürebilmesi adına yetimlere verilen aylıklarda da bir artış meydana gelmiştir.

Bu artış Temmuz ayı itibariyle yetim aylıklarına da yansımaya başladı. Bu duruma göre PTT üzerinden yetim aylığı alan toplamda 2.385.799 kişinin tamamının aylıklarına %45 oranında bir zam uygulanmıştır.

Zamlı fiyatlarla birlikte yüzde 25’lik bir yetim aylığı hissesine sahip olan kişilerin aylığı 875 TL oldu. Yetim aylığı hissesi yüzde 50 olan kişiler artık 1.750 TL olarak ödemelerini her ay almaya devam edecekler. Hissesi yüzde 75 olan bir kişinin yetim maaşı son zamla birlikte 2.625 TL olarak belirlendi.

Bu zamlarla birlikte artık yetim maaşı alan kişiler de derin bir nefes almaya ve geçimini rahatlıkla sağlamaya başlamıştır.

yETİM MAAŞI NE KADAR OLDU?
yETİM MAAŞI NE KADAR OLDU?

2022 Yetim Maaşı Nasıl Alınır?

Yetim aylığına başvuru yapmak için bir E-Devlet şifresine sahip olmak gerekir. E-Devlet şifresiyle birlikte aşağıdaki bağlantıya tıklayarak yetim maaşı başvurusunda bulunabilmek mümkündür. 2022 yetim maaşı nasıl alınır sorusunun cevabı da böylelikle aşağıdaki link ile bir cevaba kavuşmuştur. https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi Tıklayın İnceleyin.

Kız çocuklarının yetim aylığı başvurusu yapması için babalarının TC kimlik numaralarını başvuru ekranına girmeleri ve bu sayede başvurularını tamamlamaları yeterli olacaktır. Eğer siz de yetim aylığı başvurusu yapmayı düşünüyorsanız bu yolu izleyerek başvurunuzu gerçekleştirebilir ve başvuru sonucunuzu bekleyebilirsiniz.

Başvuru sonucu başvuruyu takip eden ilk 7 gün içinde E-Devlet sistemi üzerinden ilgili sayfada duyurulacaktır, ilgili sayfayı kontrol etmeyi unutmayınız.

Yetim maaşı başvurusu esnasında sizden istenen başvuru formunu doldurmanız oldukça önemlidir. Bu başvuru formunda yer alan sorulara ve sizden istenen bilgi ve belgelere en doğru cevapları vermeniz gerekmektedir. Yetim maaşı almak için sizden doldurmanız istenen formda yanlış veya eksik cevap verilmesi durumunda başvurunuz otomatik olarak geçersiz sayılacaktır.

Bu sebeple başvuru formunu en doğru şekilde doldurmaya özen göstermekte fayda var. Formda yer alan sorulara verilen cevapların doğruluğundan emin olmadan ve doğruluğunu teyit etmeden formu onaylamamanız uzmanlar tarafından verilen en büyük tavsiyeler arasında yer alıyor. Yetim maaşına sistem üzerinden başvurmak ve maaşı almak oldukça kolay bir süreçtir ancak bu süreçte çok dikkatli ve özverili olmak gerekir.

Yetim Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Yetim maaşı herkese verilmeyen bir maaş olmasıyla bilinmektedir. Yetim aylığı almak için aşağıdaki gibi belirli şartların karşılanması gerekmektedir:

  • Yetim aylığı almak için karşılanması gereken ilk şart vefat eden ebeveynin sigorta primlerinin düzenli olarak ödeniyor olmasıdır. Aksi durumda yetim aylığı almak neredeyse imkânsızdır.
  • Yetim aylığı almak için karşılanması gereken bir diğer şart ise vefat eden anne ya da babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekliliğidir. Yabancı uyruklu anne ya da babalara bağlı olarak yetim aylığı almak mümkün değildir.

Yukarıdaki şartların karşılanması durumunda yetim aylığına başvuran kişilerin büyük çoğunluğu yetim maaşı alma şartları nelerdir sorusundaki şartları karşıladığı için aylık alabilmektedir.

Bu şartların doğru şekilde karşılanması ve süreç boyunca bozulmaması da yetim aylığını alma uzunluğuyla ilgilidir. Bu aylıkla ilgili pek bilinmeyen ancak yine de önemli olan bazı konular vardır. Bunlardan ilki aylığın kız ve erkek çocukları için farklı şekilde verildiğidir. Yetim aylığı alan kız çocuklarının aylıkları evlendikleri zaman, yetim aylığı alan erkek çocuklarının aylığı ise 18 yaşını geçtiklerinde otomatik olarak kesilmektedir.

Bu yardımlar hiçbir şekilde geri ödemesi olan yardımlar değildir. Devlet tarafından hiçbir karşılık beklemeden yetim çocuklarına verilen ve belirli şartların bozulmasına kadar kesintisiz olarak verilmeye devam eden aylıklardır. Bu sebeple bu aylığa başvurmak için daha fazla zaman kaybetmeyin.

Yetim Maaşı Alanlar 1000 TL Olacak Mı?

Yetim maaşı alan kişiler enflasyonun ve ekonomik şartların gitgide kötüleşmesiyle birlikte gelecek olan zamları konuşmaya ve yetim maaşı alanlar 1000 TL olacak mı sorusunu sosyal medyada gündem haline getirmeye başladı.

Elbette ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını enflasyona ve artan zamlara ezdirmeyecek politikaları uygulamaya her zaman olduğu gibi bu dönemde de devam etmektedir. Bu politikalar doğrultusunda yetim aylıklarına da beklenen zam oranlarının geleceğinin çok yakında olduğu kulislerde konuşulmaktadır. Yetim aylığı alan kişilere gelecek olan zam enflasyon farkı ve asgari ücrete gelen zam yüzdesiyle eşit olmaktadır.

Bu sebeple asgari ücrete zam geldiği süre boyunca yetim aylığı gibi devletin sunduğu tüm sosyal yardımlara belirli oranda zamlar gelmektedir. Bu durum da sosyal yardım alan kişilerin daha rahat nefes almasını ve kimseye muhtaç olmadan rahatlıkla geçimini sağlamasını sağlamaktadır. Sosyal yardımların bu denli yüksek olduğu şu dönemde Türkiye, Avrupa’nın sosyal devletçilik açısından en çok yardım yapan ülkelerinden biri haline gelmiştir.

5/5 - (6 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu