Sosyal Yardım

Yeni Sosyal Yardım Ne Kadar? Kimler Sosyal Yardım Alabilir?

Yeni Sosyal Yardım Ne Kadar? Yeni Sosyal Yardımlar Nelerdir? Yeni Sosyal Yardım Başvuru Formu. Yeni Sosyal Yardım Alma Şartları Nelerdir?

Yeni Sosyal Yardım Ne Kadar?

Yeni Sosyal Yardım Ne Kadar? Sosyal Yardım Nasıl Alınır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni sosyal yardım miktarlarının açıklanmasının ardından yeni sosyal yardım ne kadar sorusunun cevabı da araştırılmaya başlanmıştır.

Yeni Sosyal Yardım Ne Kadar
Yeni Sosyal Yardım Ne Kadar

Bu sene yapılacak sosyal yardımlarda çocuk destek bileşeni adı verilen farklı bir program daha bulunmaktadır. Aile Destek Programı dahilinde yapılan yeni sosyal yardımlarda yapılan yardım miktarlarında artış görülmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler bakanı görevini yürüten Derya Yanık tarafından Türkiye Aile Destek programı dahilinde verilen yardımların daha geniş kapsamda sunulduğu belirtilmektedir.

Aynı zamanda bu programdan daha fazla kişinin faydalanabilmesi adına bu yardımlar için ayrılan bütçe 15 milyar Türk lirasından 40 milyar Türk lirasına çıkarılmıştır.

Bu sayede 450 TL ile 600 TL arasında olan destek tutarları 850 TL ile 1250 TL seviyesine yükseltilmiştir. Cumhurbaşkanlığı tarafından da açıklanan bu sosyal yardım paketi sayesinde yapılacak yardımların detayları da ortaya çıkmıştır.

Elektrik tüketim desteği konusunda gerekli çalışmaların tamamlanması ile iki kişiye kadar olan ikametlerde 75 kilowatt karşılığı olan 108 Türk Lirası elektrik tüketim desteği sağlanmaktadır. 3 kişilik ailelerde ise bu tutar 100 kilowatt karşılığında 144 Türk Lirası olarak sağlanmaktadır. 4 kişilik hanelerde 125 kilowatt karşılığı 180 TL olan elektrik tüketim desteği 5 ve üzeri nüfusa sahip Haneler için 150 kilowatt karşılığında 216 Türk Lirası olarak sağlanmaktadır. Bunların dışında da doğalgaz tüketim desteği ve çocuk destek bileşeni gibi farklı sosyal yardımlar da bulunmaktadır.

Yeni Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Yeni sosyal yardımlar nelerdir diye incelediğimizde yukarıda belirtmiş olduğumuz Elektrik yardımlarının dışında farklı yardımlarda bulunmaktadır. Özellikle Kış ayları geldiğinde Bu yardımlar arasında doğalgaz tüketim desteği oldukça önemlidir.

Isınma maliyetlerinin arttığı kış aylarında bu tüketim desteğinden faydalanmak istiyorsanız bu desteği almaya hak kazanan kişilere yılda 415 Türk lirası ile 1150 Türk lirası arasında farklı tutarlarda yapılan bu destek 900 Türk Lirası ile 2500 Türk Lirası arasında sağlanacaktır.

Bununla birlikte daha önceki sosyal yardım paketleri içerisinde olmayan çocuk destek bileşeni de yeni hayata geçirilen sosyal yardımlar arasında yer almaktadır. Sosyal yardımlardan faydalanan kişilerin evlerinde yaşayan çocuklara göre ayda 350 Türk Lirası ile 650 Türk Lirası arasında bir destek sağlanacaktır. İki çocuğa kadar olan ikametlerde 350 Türk Lirası, 3 çocuk bulunan ikametlerde 450 Türk Lirası, 4 çocuk olan ikametlerde 550 Türk lirası ve 5 ile üzeri çocuklu hanelerde 650 Türk Lirası ilave destek sağlanacaktır.

Yeni Sosyal Yardım Başvuru Formu

Detayların belli olmasının ardından birçok kişi yeni sosyal yardım başvuru formu doldurmak için bunu nasıl yapacağını merak etmektedir. Yeni yapılacak sosyal yardım başvuruları için form doldurmayı istiyorsanız bunun için E-devlet üzerinden gereken formu doldurabilirsiniz.

Bunun dışında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları vasıtasıyla da başvurular yapılabilmektedir. Ayrıca yapılan açıklamalar incelendiğinde belirlenen yeni yardım tutarlarının anında ödeneceği görülmektedir. Bunların dışında kronik hastalar sağlık raporlarını ibraz etmeleri halinde %5 ek ödeme alacaktır.

Prefabrik ev yapmak isteyen kişiler için yapılan 40.000 Türk Lirası yardım 150.000 Türk lirasına çıkarılırken ev onarım için verilen yardım 25.000 Türk lirasından 75 bin Türk lirasına çıkmıştır.

Betonarme evlerde ise yapılan yardım 70 bin Türk lirasından 200 bin Türk lirasını çıkarılmıştır. Ayrıca şartlı doğum yardım programı dahilinde 150 Türk lirası olan tutar 500 Türk lirasına, çoklu Doğum yardımı 215 Türk lirasından 400 Türk lirasına yükseltilmiştir.

Ayrıca Öksüz yetim yardımı miktarı 300 Türk Lirası iken 600 Türk lirası yapılmıştır. Eşi vefat eden kadınlar için düzenli bir şekilde yapılan nakdi yardım 500 Türk lirasından 1.000 Türk lirasına çıkarılmıştır.

Sosyal Yardım Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/sosyal-yardimlar/ Tıklayın.

Yeni Sosyal Yardım Alma Şartları Nelerdir?

Yeni sosyal yardım alma şartları nelerdir diye araştırıldığında bu yardımların belirli şartları taşıyan kişilere verildiği görülmektedir. Herhangi bir geliri olmayan ya da asgari ücretin üçte birinden daha az geliri bulunan kişiler bu yardımlara başvurabilir.

Bununla birlikte kronik sağlık sorunları yaşayan kişilerde bu rahatsızlıklarını sağlık raporları ile belirlemek suretiyle yardım alma hakkına sahip olurlar. Engelli ve hasta yakınları da yine aynı şekilde sağlık raporlarını sunarak bu yardım alma şartlarına uygun olduklarını ispatlamak zorundadır.

Yeni sosyal yardım şartları incelendiğinde bu konudaki çalışmaların kayıtlı güncel ikametgahın yer aldığı il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli heyeti tarafından sağlanacağı ifade edilmektedir. Eğer başvuru sahibi yurt dışı adresine sahipse ya da adres gizliliği bulunuyorsa başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

Bununla birlikte yabancı ülke vatandaşı olması, 18 yaşından küçük olması ve 15 gün içerisinde hane içerisinden birinin bu yardım başvurusunda bulunması halinde devlet sosyal yardım başvurusu yapma hakkı bulunmamaktadır. 12 ay boyunca devam edecek bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin mutlaka belirtilen şartlara uyması gerekmektedir.

Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak ve detayları öğrenmek istiyorsanız https://www.aile.gov.tr/sygm/sayfalar/aile-destek-programi/ tıklayabilirsiniz

Bu konu hakkında sıkça sorulan soruları ulaşmak ve aklınızdaki soruları çözüm bulmak istiyorsanız https://www.aile.gov.tr/sygm/sikca-sorulan-sorular/sikca-sorulan-sorular/ tıklayabilirsiniz.

Yapılan sosyal yardımlara E-devlet üzerinden ulaşmayı istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak başvuru aşamasına geçebilirsiniz.

Başvurunuzun sonucunu takip etmek içinse bu https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama kullanabilirsiniz. 

E-devlet üzerinden sosyal yardımlara başvurmayı istiyorsunuz takip etmeniz gereken yönergeler şunlardır:

Sosyal yardımlar için başvuru yapmak istediğinizde Öncelikle olarak E-devlet için giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra arama kısmına gelerek sosyal yardım yazmanız yeterli olacaktır. Böylece çıkan arama sonuçlarında ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Sosyal yardım başvuru hizmeti seçeneğine tıkladıktan sonra burada açılan sayfada yeni başvuru butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylece bu yardımlardan faydalanmak için doldurmanız gereken başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Eğer E-devlet erişiminiz bulunmuyorsa veya E-devlet şifrenizi PTT üzerinden kolaylıkla edinebilirsiniz. 

Devlet Ödemeleri yardım Başvurusu İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (30 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

  1. Merhaba benim 4çocuğum var kiradayim kiram 4. 500 kızımın tiroit bezleri çalışmıyor mardin ve manevi destek bekliyoruz şimdi allah razı olsun inşallah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu