Sosyal Yardım

Yeni Evlenenlere Kredi Ne Zaman Verilecek? Başvuru Şartları Nelerdir? Başvuru Formu

Yeni Evlenenlere Kredi Ne Zaman Verilecek? Başvuru Şartları. Yeni evlenenlere kredi ne zaman verilecek, şartları neler soruları bir süredir evlenecek çiftler tarafından oldukça merak ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Ak Parti Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Toplantısında evlenecek çiftlere faizsiz 150 bin TL evlilik kredisi müjdesiyle birlikte çeşitli vaatlerde bulundu.

150 bin TL evlilik kredisi başvurusu nasıl yapılır
150 bin TL evlilik kredisi başvurusu nasıl yapılır

Evliliği teşvik etmek amacıyla Aile ve Gençlik Bankası tarafından yeni evlilik yapacak çiftlere verilen bu müjde herkesi meraklandırdı. Peki, Aile ve Gençlik Bankası nedir? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO Zirvesi’nin ardından Türkiye dönüşünde, uçak yolculuğu sırasında basın mensuplarının sorularını cevaplamış ve Aile ve Gençlik Bankası kurulacağını söylemişti.

Evlilik desteğine ek olarak Aile ve Gençlik Bakanlığı, dar gelirli ailelerin ve bireylerin ihtiyaçlarını gidermek için çalışmayı hedefliyor. Bu destek modelini Norveç’teki uygulamalardan esinlenerek ortaya çıkardıklarını ifade eden Erdoğan, petrol gelirlerinin bir kısmını Aile ve Gençlik Bankası’na aktaracaklarını ve kadınlarla gençlere tahsis edeceğini ifade etmişti. Bu desteğin ilk ağı olan evlilik kredisi koşulları ise belirlendi.

Yeni evlenenlere kredi 150 bin TL şartları nelerdir?ve krediye başvuru koşulları, başvuru tarihleri, kimlere verildiği gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Yeni Evlenenlere Evlilik Kredisi Nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre yuva kurmak isteyen çiftler, kredi imkanından yararlanabiliyor. Buna göre; Aile ve Gençlik Bankası aracılığıyla, yeni evlenen çiftlere iki yıl geri ödeme olmadan, 48 ay vade ile 150 bin TL faizsiz devlet destekli evlilik kredisi verileceği açıklanmıştı. Bu sayede genç çiftler evlenip yeni bir yuva kurarken, evlilik yaşamına başlarken kimseye ihtiyaç duymayacak ve evlilik hayatlarının ilk ve zorlu yıllarında finansal açıdan rahat edecekler.

Yeni evlenenlere evlilik kredisi teşviği uluslararası standartta kurulacak olan Aile ve Gençlik Bankası aracılığıyla ilerlerken dijital banka olarak hizmet sunacak. Evlilik öncesi çeyiz masrafları, yeni bir ev kurma, eşyaları tamamlama, düğün süreci derken beli bükülen gençler yeni evlenenlere faizsiz kredi desteği sayesinde bu süreçte girdikleri masrafların altından kalkarken bir nebze de olsa rahatlayarak daha kolay karşılayabilecek.

Yeni Evlenen Çiftlere Kredi Veriliyor Mu?

Ak Parti Seçim Beyannamesi kapsamında gençlere evlenirken destek olması için evlilik kredisi verileceği açıklandı. Devlet tarafından verilmesi planlanan bu kredinin ne zaman verilmeye başlanacağı ile ilgili çalışmalar sürmeye devam ediyor. Henüz bununla ilgili net bir açıklama yapılmadı. Mevcut durumda devlet tarafından çiftlere evlilik kredisi verilmiyor.

Yeni evlenenlere kredi bankalar aracılığı ile verilmeye devam ediyor. İhtiyaç kredisi kapsamında evliliğe hazırlık sürecindeki çiftlere düşük faiz oranları ve bütçeye uygun geri ödeme planları ile bankalar destek verecek. Müşterilerin; ev eşyaları, düğün, mobilya, beyaz eşya ve balayı masraflarını karşılamaları için serbest ödemeli, aylık eşit tutarda taksit ödenen ihtiyaç kredisi mevcut.

Yeni Evlenenlere Ne Kadar Kredi Veriliyor?

Evlenme aşamasındaki çiftler “Yeni evlenenlere ne kadar kredi veriliyor?” sorusuna cevap arıyor. Düğün masrafları karşısında zorlanan çiftler, bankaların sunduğu ihtiyaç kredisine başvurmaya devam edecek.  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre yeni evliliğin teşvik edilmesi amacıyla kredi verilecek. Aile ve Gençlik Bankası aracılığıyla yeni evlenen çiftler 48 ay vade ile 150 bin TL evlilik kredisi alabilecek. Yeni evlenenlere kredi iki yıl geri ödemesiz verilecek.

Evlilik kredisi kamu bankaları ve özel bankalar aracılığı ile 2016 yılından beri veriliyor. Her bankanın limiti ve faiz oranları birbirinden farklı. Bankaların verdiği kredinin devlet desteği ile verilen krediden farkı, faiz olması. Devlet tarafından verilen evlilik desteğinde çiftler şartlara uyum sağlaması halinde faizsiz kredi imkanından faydalanabilecek.

Yeni Evlenenlere Kredi Hangi Banka Veriyor?

“Yeni evlenenlere kredi 150 bin TL hangi banka veriyor?” sorusunun cevabı, kurulacak olan Aile ve Gençlik Bankasıdır. Banka Uluslararası standartlarda hizmet verecek. Sosyal amaçla kurulacak olan bankanın dijital ortamda hizmet vermesi bekleniyor.

Kurulacak olan bankanın para kaynağı ise Karadeniz gazı ve diğer petrollerden elde edilen gelirlerin fonundan olacak. Bu kaynak hem toplanan fonların takibini hem de sosyal desteklerin verilmesini sağlayacak.

Aile ve Gençlik Bankası, yeni evlenenlere kredi desteği haricinde aile kurumunu güçlendirmeyi amaçlayacak. Bunun için destekleyici hizmet çalışmaları yapacak. Çocukların eğitimiyle ilgili proje çalışmaları hazırlanacak.

Evlilik kredisi veren özel bankalar ve verdikleri ücret tutarı

 • Akbank – 50.000 TL
 • Garanti Bankası – 85.000 TL
 • Vakıfbank – 90.000 TL
 • Yapı Kredi – 100.000 TL
 • Türkiye Finans Bankası – 100.000 TL
 • Kuveyt Türk – 100.000 TL
 • Albaraka – 250.000 TL

Bankalar verdiği desteklerde vade süresini 60 ay olarak tanımladı. Yukarıda verilen tutarlar ve bankalar kampanyaları dönemsel olarak değiştirebilir. Krediye başvuran kişinin ne kadar destek alabileceği ise kredi notu ve kişisel geliri ile belirleniyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet desteği ile faizsiz kredi için başvuru şartları en çok merak edilen konulardan biri. Yaş sınırının olup olmadığı, kimlerin destekten faydalanabileceği, başvuru tarihi, hangi bankaların kredi verdiği ve şartları gibi konulara dair henüz detaylı açıklama yapılmadı.

Kredi durumu değerlendirildiğinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na göre, yeni evlenenlere kredi şartları kamu bankalarında 2016 yılından beri şu şekilde:

 • Evlenme talebinde bulunan çiftlerin 18-24 yaş aralığında olması,
 • Krediden faydalanmak isteyen çiftlerden herhangi birinin TCK’ye göre ağır suçlardan ceza almamış olması,
 • Çiftin maddi durumunun evlilik yapmalarına yetecek düzeyde olmaması.

Verilen şartlara uyan herkes 1 yıl geri ödemeden faizsiz kredi imkanından faydalanabilecek. Geri ödeme süresinin 4 yıl olması bekleniyor. Kredi ödeme tarihinin başlaması halinde çiftin çocuğu olursa borcun ödeme başlangıcı 1 yıl ertelenebilecek. Kredi şartlarına göre, çiftlerden biri üniversite okuyorsa ödeme başlangıcı 26 yaşına kadar ertelenebilecek. Devlet yurdunda yetişen bireyler evlilik kredisinden faydalanırsa 2 yıl borç erteleme hakkına sahip.

Yeni Evlenenlere Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

“Yeni evlenenlere kredi 150 bin TL nasıl başvurulur?” evlenecek olan çiftlerin merak ettiği sorulardan biri. Evlilik kredisinde başvuru; bankaların şubeleri ya da internet siteleri aracılığı ile yapılıyor. Bankaların bireysel kredi kapsamında verdiği bu destekte katılım ve faiz oranları değişik gösteriyor.

Bankaların yeni evlenenlere kredi verebilmesi için çiftin resmi olarak aile olması gerek. Çiftler birlikte başvuru yapsa bile herhangi birinin geliri kredi şartlarına uymuyorsa evlilik kredisi verilmeyecek. Çiftler evlilik kredisine ayrı ayrı başvuru yapabilir. Özel bankalardan kredi alırken çiftlerin birbirlerine kefil olmaları da mümkün.

Yeni Evlenenlere Kredi Şartları Nelerdir?

Düğün masraflarının yüksek olması, kına, nişan, düğün gibi organizasyonlar gençlere maddi açıdan yük oluyor. Evlilik kredisine başvurarak masrafların bir kısmını azaltmak pek çok gencin isteği. Bu bakımdan özel bankalar verdikleri ihtiyaç kredisi ile gençleri maddi açıdan rahatlatacak avantajlar sunuyor. Bankaların evlilik kredisi kapsamında istediği şartlar ise şöyle:

 • Bankaların verdikleri en yüksek limit birbirinden farklıdır. Her banka; müşterinin profili, kredi notu, gelir durumu ve o dönem uygulamada olan kampanyaya göre limit belirler.
 • Özel bankalarda kredi vadesi maksimum 36 aydır.
 • Kredi alırken eşler birbirlerine kefil olarak ayrı ayrı kredi çekebilir.
 • Sicil ya da yaş şartı krediler için geçerli değildir. Kişinin risk raporu kredi şartını sağlıyorsa destek verilebilir.
 • Bazı bankalarda 3 ay taksit erteleyebilme opsiyonu bulunur.
 • Her banka faiz oranını kendi belirler. Bu oran müşterinin profiline göre oluşturulur.

Devlet destekli kredinin detaylarına tam olarak erişmek mümkün olmasa da özel bankalara başvuruda bulunmak isteyen gençlerin yukarıdaki maddeleri bilmesi önemli. Yeni evlenenlere kredi kapsamında bankalar detaylı olarak karşılaştırılarak seçim yapılabilir. Seçilen bankalar ile görüşerek kredi teklifleri değerlendirilebilir. Çiftler; en yüksek limit, en düşük faiz ve en geniş vade aralıklarını karşılaştırarak seçim yapabilir.

150 bin TL evlilik kredisi başvurusu nasıl yapılır?

150 bin TL evlilik kredisi başvurusu nasıl yapılır? Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın seçim vaatlerinde yer alan vaatlerden biri de yeni evlenecek çiftlere 150 bin TL tutarında faizsiz ve geri ödemesine iki yıl sonra başlanacak olan evlilik kredisi verilmesiydi.

Evlilik Kredisine başvurmak isteyen kişilerin bazı şartları taşıması gerekmektedir. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır. Ayrıca en az üç yıl sigortalılık süresinin bulunması da aranan koşullardandır.

Başvuru yaparken gerekli belgeler arasında nüfus cüzdanı ve gelir durumunu gösteren maaş bordroları veya SGK hizmet dökümü gibi belgeler istenebilir.

150 bin TL’lik bu destekten sadece ilk kez evlenecek olan çiftler faydalanabilir. Daha önce boşanmış ve tekrar evlenmek isteyen çiftler faydalanamazlar.

Evlilik Kredisi Kaç Ayda Ödenecek?

Devlet desteğiyle verilen 150 bin TL’lik faizsiz evlilik kredisi, yeni evlenen çiftlerin düğün masraflarını karşılamalarına ve ilk yılın zorlu sürecini atlatmaya yardımcı olacaktır.

Kredinin geri ödemeleri iki yıl sonra başlayacak ve toplam vade süresi dört yıl (48 ay) olarak belirlenmiştir. İlk iki sene boyunca herhangi bir geri ödeme yapmak gerekmiyor ancak aylık taksit miktarının sabit kalması garanti edilmiyor.

150 bin TL evlilik kredisi başvurusu nasıl yapılır?

150 BİN TL Evlilik kredisi başvuruları Aile ve Gençlik Bankası Üzerinden verilecektir. Başvurmak isteyenler Aile ve Gençlik Bankasına başvuru yaparak yardımdan faydalanabilirler.

150 Bin TL Evlilik Kredisinin ne zaman verileceği daha net belli değil. Tarih belirlendiğinde siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşacağız.

150 bin TL evlilik kredisi ne zaman verilecek?

150 bin TL evlilik kredisi ne zaman verilecek
150 bin TL evlilik kredisi ne zaman verilecek

Gençlere verilmek üzere 150 BİN TL Faizsiz Evlilik Kredisi desteği Müjdesi veren Cumhur Başkanımız Recep Tayip Erdoğan, seçim sonrası binlerce gencin beklediği haberin detayları belli olmaya başladı.

150 BİN TL Faizsiz Evlilik Kredisi, 2 yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli ve faizsiz bir kredi olarak verilecektir. Bu kredinin amacı evlenecek olan gençlerin düğün masraflarından bir nebze de olsa rahatlamalarını sağlayacaktır.

Evlilik kredisi alan çiftlere kredi ile birlikte isterlerse Aile kurumunu güçlendiren çeşitli hizmetler de verilecektir.

Evlilik Kredisi verecek olan banka isimleri ve tarihi henüz açıklanmadı. Açıklandığı gibi buradan siz değerli takipçilerimiz ile paylaşacağız.

150 BİN TL evlilik kredisi nereden başvurulur?

150 BİN TL evlilik kredisi başvurusu Aile ve Gençlik Bankası üzerinden başvuru yapılacaktır. Başvuruların başladığı ile ilgili henüz net bir bilgi paylaşılmadı.

Faizsiz Evlilik Kredisi Yaş Sınırı Var Mı?

Faizsiz Evlilik Kredisinde yaş sınırı olup olmadığı henüz net belli değildir. Başvuru şartlarına baktığımızda 18 yaşından büyüklere ve ilk defa evlenecek olan bireylere verilecektir.

Evlenme Kredisini Kim Veriyor?

Evlenecek Olan çiftlere Evlilik Kredisini Aile ve Gençlik Bankası verecektir. Evlilik ile alakalı çeyiz desteği, kredi desteği gibi destekleri Aile ve Gençlik Bankası üzerinden hak sahiplerine verilecektir. Aile ve Gençlik Bankası yeni evlenecek olan çiftlere sosyal yardım ve maddi yardım desteği verecektir. Online başvurular yapılabilecektir. Aile ve Gençlik Bankası para kaynağını, Karadeniz gazı ve diğer petrol gelir fonlarından alacaktır. Bu fonlar ile Evlenecek olan çiftlere sosyal yardım ve maddi yardım desteği verecektir.

Evlilik kredisi veren bankalar

Evlilik Kredisi başvuruları Aile ve Gençlik Bankası üzerinden başvuruları yapılacaktır. Evlilik Kredisi veren bankalar devlet bankaları olacaktır. Bu bankalardan birisi de Ziraat Bankasıdır.

Evlilik Kredisi Ne Kadar Verilecek?

Evlilik Kredisi 150 Bin TL verilecektir. Yeni evlenen çiftlere verilecektir.

Evlilik Kredisi Faizi Var Mı?

Evlilik Kredisi Aile ve Gençlik Bankası tarafından verilmektedir. Herhangi bir faiz söz konusu değildir.

Evlilik Kredisi Kaç Ay vadeli Verilecek?

Evlilik Kredisi 2 yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli ve faizsiz bir şekilde veriliyor. Toplamda 4 yıl boyunca aylık ve faizsiz bir şekilde ödenecektir.
5/5 - (27 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu