devlet ödemeleri

Güncel

Yeni Evim Projesi Kimler Başvurabilir 2023? Orta Gelirliye Konut Kimler Başvurabilir? Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası Nedir? Orta Gelirliye Konut Kampanyası Ne Zaman Başlıyor?

Yeni Evim Projesi Kimler Başvurabilir? Orta Gelirliye Konut Kimler Başvurabilir? Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası Nedir? Orta Gelirliye Konut Kampanyası Ne Zaman Başlıyor?

Yeni Evim Projesi Kimler Başvurabilir 2023?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Kendisinin ve ailesinin bir konut sahibi olmaması
  • Konut alınacak olan şehirde son bir yıl içerisinde kişi tarafından konut satışının yapılmaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında birçok kişinin ev sahibi olması mümkün olacak. Orta gelir grubunun aylardır beklediği projeyle ilgili detaylar bakanlık tarafından verildi. Buna göre yeni evim projesi kimler başvurabilir sorusuna da yanıt bulundu.

Bu şartlara sahip olan kişilerin projeye dahil olması mümkündür. Düşük faizli kredi için tercih edilecek olan yeni evim projesinde aynı zamanda yüksek tutarlarda kredilerin verileceğini de söyleyebiliriz.

Binlerce kişinin başvurmak için banka şubelerinin yolunu tuttuğu projeyle ilgili süreç henüz başlamadı. Projenin ilerleyen günlerde başlayacağı ve orta gelir grubu için yapıldığı belirtilmiştir.

Bankalardan yapılacak olan başvuruların sonucunda ev sahibi olmanız mümkün olacak. Sizlerde halihazırda ev sahibi değilseniz, orta gelir grubundaysanız ve ev sahibi olmayı istiyorsanız bakanlığın duyurularını takip ederek proje hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeni Evim Projesi Kimler Başvurabilir 2023?
Yeni Evim Projesi Kimler Başvurabilir 2023?

Orta Gelirliye Konut Kimler Başvurabilir?

Orta gelirliyi ilgilendiren konut projesiyle ilgili birçok detay bakanlık tarafından verilmiştir. Orta gelirliye konut kimler başvurabilir sorgulaması internet ortamında sıkça yapılıyor. Belirli şartlara sahip olan kişilerin başvuru yapabileceği proje sayesinde çok sayıda kişi ev sahibi olacak. Şartların sağlanmasının kontrolü ise bankalar tarafından yapılacaktır.

Bankaların kişiyle ilgili yaptıkları tespitler sonucunda kredi kullandırılması mümkün olacak. Orta gelirli kişilerin başvuru yapabileceği konut projesinde 5 milyon TL’ye kadar kredi alınabiliyor.

Düşük faizli olmasından dolayı da tercih edilen projede 15 yıl azami vade bulunuyor. Ödeme planları da kişiye göre değişiklik gösterdiğinden faiz oranlarının da farklı olacağını söylemek mümkün olmaktadır.

İlgili Makaleler

Orta Gelirliye Yönelik Konut Kampanyası Nedir?

Bakanlık tarafından başlatılan proje kapsamında birçok kişi ev sahibi olabilecek. Orta gelirliye yönelik konut kampanyası nedir diyenler için kısaca bahsetmek gerekirse yeni evim projesini anlatabiliriz.

Yeni evim projesi sayesinde herhangi bir ev sahibi olmayan kişiler uygun faiz oranlarıyla ev sahibi olabilecek. Orta gelirli grubun faydalanabileceği projede 1 – 5 milyon TL arasında kredi çekilmesi de mümkün olacak.

Orta gelir grubunun başvuru yaparak bu projeden yararlanmasına imkan sağlanmaktadır. Kişiler banka şubelerine giderek hem bilgi alabilecek hem de bireysel olarak başvuru yapma hakkına sahip olacak.

Orta gelir grubunun direkt olarak ilgilendiği proje için detayları da bakanlığın resmi web adresi üzerinden kolaylıkla öğrenmeniz mümkün oluyor.

Orta Gelirliye Konut Kampanyası Ne Zaman Başlıyor?

Konut projesiyle ilgili başvuru sürecine ilişkin bakanlığın yazılı açıklaması bulunuyor. Orta gelirliye konut kampanyası ne zaman başlıyor diyenler için 16 ocak tarihi verilmiştir. Bu tarih itibariyle vatandaşların banka şubelerine gitmesi ve başvuru yapması mümkün olacak. Başvuruların sonuçlanması ise aynı gün içerisinde ilgili banka yetkilileri tarafından yapılacaktır.

Orta gelirlinin konut kampanyasına ilişkin birçok sorusuna yanıt veren bakanlık bu soruları internet adresinde yayınlamıştır. Konut kampanyası kapsamında düşük faizler ön planda tutuldu.

Uzun vadeli kredi kullanımının mümkün olduğu proje ile ilgili vatandaşların katılım bankalarından da başvuru yapmasına imkan sağlanıyor. Sizlerde orta gelir grubundaysanız ve ev sahibi olmayı istiyorsanız bu projeye dahil olabilirsiniz.

Konut Alımında Peşinat Ne Kadar?

Konut alımına ilişkin merak edilenlerden biri de peşinat durumudur. Peşinatların %10 olarak uygulanacağını belirten bakanlık konut alımında peşinat ne kadar sorusuna yanıt vermiştir.

Tüm projeler için sabit olan peşinat oranında bir esneme söz konusu değildir. Konut projesi dahilinde her proje için belirlenen %10 peşinatın ödenmesinden sonra taksitlendirme seçeneklerinin oluşacağını söyleyebiliriz.

Yeni evim kampanyasında yüz bine yakın vatandaş ev sahibi olabilecek. Peşinatların dışında kalan tutarların faizlendirileceğini söyleyebiliriz. Peşinat ödemesi dışında kalan ve evin değerinin %90’ını belirleyen miktar için taksitlendirme seçeneklerinin olduğunu söylemek mümkün oluyor.

Konut alımı için tercih edilen proje sayesinde birçok kişinin en düşük faiz oranları karşılığında ve sahibi olacağını söyleyebiliriz.

Konut İçin Kredi Nasıl Alınır?

Konutlar için kredilerin nasıl alınacağı da birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Konut için kredi nasıl alınır diyenler için bakanlığın başlatmış olduğu projelerden bahsedilebilir. Son olarak orta gelir grubu için çıkarılan yeni evim projesinde birçok kişinin ev sahibi olması mümkün olacak.

Oldukça düşük faizlerle ev sahibi olmanızı amaçlayan proje sayesinde uzun vade kredi alınabiliyor olduğunu söyleyebiliriz.

Kredilerin kullandırılmasında en uzun vade süresi 15 yıl olacak. Faizlerin %0,69’dan başladığı projede kişilerin gelir durumları ve kredi riskleri de faiz oranlarını etkileyen bir durumdur. Ödeme planının oluşturulması ve peşinat ile ilgili detaylar ise bankalar üzerinden başvuru yaptığınız esnada yetkililer tarafından sizlere iletilecektir.

Orta Gelirli Konut Projeleri Nelerdir?

Geçen yılın sonlarından beri beklenen orta gelirli konut projesi bakanlık tarafından resmen duyuruldu. Yeni evim projesi olarak bilinen orta gelir konut projesinde düşük faiz oranlarının olduğunu söyleyebiliriz.

Orta gelirli konut projeleri nelerdir diyenler için aktif olarak yeni evim projesinin olduğunu söylemek mümkün oluyor. Bu proje için başvuruları banka veya katılım bankaları üzerinden yapabilirsiniz. Kredi için uygun olmanız ve projenizi de kabul ettirmeniz halinde direkt olarak ev sahibi olabileceksiniz.

16 ocakta başlayacak olan proje sayesinde çok sayıda vatandaş ev sahibi olma hakkı kazanacak. Peşinat ödemelerinin ise ilerleyen dönemde duyurulacağı belirtilirken güncel detayları öğrenmek için bakanlığın resmi sitesini ziyaret etmeniz mümkün oluyor.

Yeni Evim Projesi Kaç Kişiye Çıkacak?

Yeni evim projesi için detaylar bakanlık tarafından açıklanmıştır. Yeni evim projesinde orta gelir grubuna sahip olan vatandaşların ev sahibi olması mümkün olacaktır.

Yeni evim projesi kaç kişiye çıkacak diyenler için 100 bin kişiyle sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. İlk etapta 100 bin kişiyle sınırlandırılmış olan projenin ilerleyen dönemde talebe göre artacağını da söylemek mümkün oluyor.

Ocak ayında başlaması planlayan proje için ilerleyen dönemde kredilerin kullandırılacağını söyleyebiliriz. Başvuru tarihi itibariyle bankaya giderek bilgi alabilirsiniz. Banka personeli sayesinde sizlerde kredi kullanıp kullanamayacağınızı kolayca öğrenebiliyorsunuz. Kredi almaya uygun olan ve gelir düzeyi kabul edilen kişilerin bankalar aracılığıyla konut kredilerini almasına imkan sağlanıyor.

Yeni Evim Projesi Vadesi Nedir?

Bakanlık tarafından duyurulan yeni evim projesine ilişkin birçok soru sorulmaktadır. Bu sorulardan olan yeni evim projesi vadesi nedir sorusuna bakanlık 15 yıl azami vade cevabını vermiştir. 15 yılı geçmeyecek şekilde ödeme planları oluşturmanız mümkün oluyor. Dileyen vatandaşlar 15 yıldan daha kısa süre içerisinde de ödemelerini yaparak daha az faiz ödeyebiliyor.

Yeni evim projesinin vadelerini kişiler kendileri belirleyebilir. Peşinat tutarının toplam tutardan çıkarılmasıyla birlikte ödeyeceğiniz miktar hesaplanıyor. Aylık taksit tutarının belirlenmesi ve sizlerin de ödeme gücünü dikkate alınarak banka yetkilileri sizlerin başvuru durumuna net cevap veriyor. Olumlu görülmeniz halinde sizlerde ev sahibi olabiliyorsunuz. Kredi kullanımında hazine garantisinin olduğunu da belirtmekte fayda vardır.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu