Maddi Yardım

Yakacak Yardım İstisnası 2023 Nedir? Yakacak yardımından gelir vergisi kesilir mi? Yakacak Yardımı Kimler Alabilir?

Yakacak Yardım istisnası 2023 Nedir? Yakacak yardımından gelir vergisi kesilir mi? Yakacak Yardımı Kimler Alabilir?

Yakacak Yardım istisnası 2023. Ekonomiyle ilgili pek çok alanda düzenleme getiren Torba Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Öncesinde Mevzuata göre, çalışanlara yapılan ücret niteliğindeki ödemelerden öncelikle yüzde 15 oranında sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigortası primi işçi payı kesiliyor.

Kalan tutar üzerinden de vergi kesintisi yapılıyor. Düzenleme olmasaydı 1000 TL tutarındaki ödemeden öncelikle 741 lira gelir vergisi ve sigorta prim maliyeti de yüklenmiş olacaktı.

Yeni çıkan yasayla sağlanan bu düzenleme sayesinde işveren bu 741 liralık ilave yükleri üstlenmemiş oluyor. Ve işveren, işçiden ayrıca 225 TL sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigortası işveren primi ödeyecekti.

Bu şekilde, işverenin cebinden 1.225 TL çıkarken, çalışanın cebine 680 TL girecekti. Ancak yapılan düzenlemeye göre, işveren tarafından elektrik, doğalgaz ve ısınma giderleri için yapılacak bin lira tutarındaki ödemeden hiç kesinti yapılmayacak.

Üstelik yasaya göre işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderleri için 30 Haziran 2023 tarihine kadar maaş dışında ilave olarak ödenen ve aylık 1000 TL’yi aşmayan parasal yardımlar, prime esas kazanca dahil edilmeyecek ve bu tutar üzerinden gelir vergisi alınmayacak.

Uygulama 30 Haziran 2023 tarihine kadar yapılan ödemeler ile sınırlı olarak geçici olarak yapılacak.

Yakacak Yardım istisnası 2023 Nedir
Yakacak Yardım istisnası 2023 Nedir

Yakacak Yardımı Vergi Muafiyeti Yasalaştı Mı?

Herkesin merakla beklediği Yakacak Yardımı Vergi Muafiyeti, Ekonomiyle ilgili pek çok alanda yapılan düzenlemeler ile birlikte TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanıp Resmî Gazete ’de yayınlanmasıyla birlikte yürürlüğe girdi. 

Yakacak Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Yakacak Yardımı Kaç Ay Verilecek? Çalışan milyonlarca kişinin merak ettiği doğalgaz yardım desteği 9 Kasım tarihinde resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmî gazetede yayımlanan bilgiye göre yakacak yardım desteği özel sektörde çalışan kişilere, 9 Kasım 2022 tarihinde başlayarak 30 Haziran 2023 tarihine kadar devam edecek.

Yakacak yardımı için başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Başvuruda bulunmak isteyenler kişiler Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve şifresiyle giriş yaptıktan sonra çıkan sayfada arama butonun Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti yazarak açılan sayfaya giriş yaparak başvuruda bulunabilirler.

Yardım başvurusunda bulunacak kişiler bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Eksik bilgi veya yanlış girildiği taktirde başvurusu onaylanmayacaktır.

Doğalgaz yardımı ödemesi alacak kişilerin ücretleri PTT kartına yatırılacaktır. Başvuru sonucu hak sahibi durumunda olan kişiler PTT’ye doğalgaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecekler.

Yakacak Yardımı Zorunlu Mu?

Çalışana yapılan yakacak yardımını yapmak zorunlu değil, ancak yeni yasanın yürürlüğe girmesi ile avantajlı bir hale geldi.

Asgari ücret alan kişilerin, yeni istisna dikkate alınmadığında 1.000 TL yardım sonrası işveren maliyeti 9.351 TL iken, istisna dikkate alınarak yapılırsa 1.000 liralık yardım sonrası işveren maliyeti 8.610 TL düşmüş oluyor.

Yani işveren maliyeti 741 TL daha düşük hesaplanacak. Asgari ücretli bir çalışanına ilave olarak aylık net 1.000 TL da yakacak yardımı yapacak olan işveren, 741 TL gelir vergisi ve sigorta prim maliyeti de yüklenmiş oluyor.

Yeni çıkan yasanın sağlamış olduğu avantaj ile birlikte işveren bu 741 TL ilave olarak olan yükleri üstlenmemiş oluyor. Aylık net 1.000 TL olarak yapılacak olan yakacak yardımı, 2023 ilk yarıyıl sonuna kadar vergi ve prim yükü olmaksızın çalışanlara ödenebilecek.

Hesaplamalara göre yapılacak yakacak yardımı işveren tarafından verilirken daha hesaplı bir şekilde yapılmış olacaktır, ancak bu uygulamayı yapmak tercihe bağlı olarak, zorunlu değil.

 

Yakacak Yardımına başvurmak isteyen kişiler linkine https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayarak başvuru sayfasına gidebilirsiniz.

Yakacak yardımına başvurduysanız sonucunu öğrenmek için linkine https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayarak başvuru sayfasına gidebilirsiniz

Devletin sağladığı sosyal yardımlara https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak başvurabilirsiniz.

Bunun dışında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşların yükünü azaltmak için sağlanan bir yardımda bulunur.

Bu yardıma başvuruda bulunmak içinse e-devlet portalını kullanmak gerekir. E-devlete ulaşmak için gerekli linke buraya https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/  tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Soru sormak ve yardım hakkında bilgi almak isteyen kişiler Sosyal ve Ekonomik Destek yardımı için ALO 153 ve ALO 144 numarasını arayarak bilgi edinebilir.

5/5 - (9 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu