Sosyal Yardım

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? Kimler 8.006 TL Alabilir? Başvuru Formu

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? Kimler 8.006 TL Alabilir? Başvuru Formu. İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlara uymak gerekir. Özellikle sigorta prim gün sayısına uyan kişiler, işsizlik maaşı için başvuru yapabilmektedir.

Gün sayıları yeterli olan kişiler daha önce sigortalı olarak çalışmış olarak atfedilir. Sigortalı olarak çalışan kişilerin ise işsizlik maaşı alma hakkı bulunur.

Bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin beyanlarının doğru olması ve başvuru yöntemlerini doğru şekilde tamamlamaları gerekir. İşsizlik maaşına hak kazanmanın en önemli şartı, belirlenen kurallara uymaktır.

Kuralları yerine getiren kişiler dijital platformlar üzerinden işsizlik maaşı için başvuru yapabilir.

işsizlik maaşı
işsizlik maaşı

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu yapmak için belirli internet siteleri görevlendirilmiştir. İşsizlik maaşı başvurusu yapmak isteyen kişiler, İŞKUR ile iletişime geçerek yüz yüze başvuru yapabilirler.

Ancak herhangi bir İŞKUR şubesine gitmeden de başvuru yapılabilmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişiler herhangi bir kuruma ibraz etmek için dilekçe hazırlama gereği duymaksızın çevrimiçi şekilde başvuru yapabilmektedir.

Bu platformlar şu şekilde sıralanabilir:

 • E devlet sistemi.
 • İŞKUR resmi internet sitesi.

İşsizlik maaşı başvurusu yapmak isteyen kişiler, bu 2 platform üzerinden kendi hesaplarına giriş yaptıkları takdirde işsizlik maaşı başvurusu yapabilirler. Sigorta prim şartını sağlamayan kişiler her 2 platform üzerinden de başvuru yapamayacaktır.

E- Devlet Üzerinden İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı almak e- devlet üzerinden yapılabilmektedir. E devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilecek olan işsizlik maaşı başvuruları yine aynı ekran üzerinden sorgulanan bilmektedir.

İşsizlik maaşı alması onaylanan kişiler kendi banka hesaplarından ya da herhangi bir PTT şubesinden işlem yapabilir.

İşsizlik maaşı doğrudan e-devlet üzerinden çekilmektedir. Dijital devlet hesabı olarak bilinen e devlet sistemi üzerinden sadece başvuru sorgusu ve başvuru sonucu gibi işlemler yapılabilir.

Para çekme noktasındayız de devlet tarafından önerilen kaynakların kullanılması gerekir. Bu kaynaklar arasından devlet bankaları ve PTT hesabı yer alır.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

 • İşsizlik maaşı şartları, İşsiz bırakılmak
 • Kovulmak
 • İş akdinin haksız yere kesilmesi
 • Kendi isteği dışında istifaya zorlanmak
 • 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olarak çalışmak
 • 600 günlük sigorta primine sahip olmak
 • 30 gün içerisinde başvuru yapmak
 • İşsiz bırakılma sebeplerini kanıtlayabilmek

Bu şartları sağlayan kişiler, işsizlik maaşı başvurusu yapabilir. Şartlar sağlanmadığı takdirde kişilerin şartları sağladıkları bir işten ayrılma sonucunda işsizlik maaşı alabileceklerini bilmeleri gerekir.

İşsizlik maaşı, bu şartları sağlamayan kişilere verilmemektedir.

İşsizlik Maaşı Kime Verilir?

İşsizlik Maaşı Kime Verilir? İşsizlik maaşı alanlar şartlara tabi olan kişilerdir. İşsizlik maaşı alabilmek için belirli şartları yerine getirmek gerekir.

Bu şartları yerine getirebilen kişiler ise kolaylıkla işsizlik maaşı başvurusu yapabilir ve başvuru sonuçları olumlu sonuçlanabilir. Kendi isteğiyle işten ayrılan ya da prim gün süresini doldurmayan kişiler işsizlik maaşı alamamaktadır.

Aynı zamanda belirtilen süre içerisinde İŞKUR’a işsizlik maaşı almak için başvuru yapılmadığı takdirde yine işsizlik maaşı alınamayacaktır. İşsizlik maaşı almak için gereken birçok şart olsa da ana şartlardan biri prim gün sayısıdır.

Prim gün sayısı 600 gün olmadığı takdirde otomatik olarak işsizlik maaşı alma hakkı düşmektedir. Dolayısı ile prim gün sayısı 600 olan kişiler işsizlik maaşını kolaylıkla alabilir.

Kimler İşsizlik Maaşından Yararlanabilir?

İşsizlik maaşından yararlananlar prim gün ödemelerini gerçekleştirenlerdir. 600 gün, 900 gün ve 1080 günlük prim ödeme statüleri bulunur.

Bu statülere bağlı olarak işsizlik maaşının kaç aylık süre boyunca yatacağına karar verilir. Aynı zamanda yine bu ücret belirlenmesi noktasında da önemli bir kuraldır. 600 günlük prim gününü ödeyen kişiler işsizlik maaşı alabilmektedir.

Ancak burada geçerli olan tek kural en az 600 günlük prim ödemesi değildir. Bu şartın yanı sıra diğer şartların da yerine getirilmesi gerekir.

Bazı durumlarda kişiler zorunlu olarak istifa edebilmektedir. Uygulanan mobbing ve baskı sebebiyle kişiler işten çıkabilmek için istifa edebilir. Bu durum son derece normal olup yine de kişilerin işsizlik maaşı alma hakları bulunur. Kanıtladıkları takdirde herhangi bir sorun ile karşılaşmadan işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşsizlik Maşı Kaç Ay Alınır? İşsizlik maaşı alma süresi ödenen prim gün sayısına göre değişir. İşsizlik maaşı en az 6 ay ödenen bir destektir.

Bu destekten yararlanabilmek için gerekli şartları sağlamak ve 30 gün içerisinde başvuru yapmak gerekir. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler en az 180 gün boyunca işsizlik maaşı alabilir. İşsizlik maaşı için belirlenen süreler şu şekilde sıralanabilir:

 • 600 günlük prim ödemesi bulunanlar 180 gün (6 ay).
 • 900 günlük prim ödemesi bulunanlar 240 gün (8 ay).
 • 1080 günlük prim ödemesi bulunanlar 300 gün. (10 ay).

İşsizlik Maaşı Kaç Kere Alınır?

İşsizlik maaşı alma sayısı ile ilgili bir sınır bulunmaz. İşsizlik maaşı almaya hak kazanmak için kişilere verilen farklı statüler bulunur, işsizlik maaşı alma hakkı için gereken şartlar sağlandığı takdirde herhangi bir ön koşul olmaksızın işsizlik maaşı alınabilir.

Bu sebeple de işsizlik maaşı istenir ise bir kere istemek ise 2, 3 ya da 4 kere alınabilir.

Bu noktada işsizlik maaşı önünde herhangi bir engel bulunmaz. İşsizlik maaşı alabilmek için her seferinde aynı şartları yerine getirmek gerekir.

Bir kere işsizlik maaşı alındıktan sonra 2. Başvuruyu yapmadan önce yine 600 günlük prim ödemesi, işten kovulma ve bunlara benzer tüm şartlara uyulmalıdır.

İşsizlik Maaşı Kaç Günde Belli Olur?

İşsizlik maaşı sonucu öğrenmek için belirli bir süre geçmesi gerekse de sabit bir süreden bahsetmek doğru değildir. İşsizlik maaşı almak için başvuru yapıldığı takdirde başvuru sonuçları incelenmeye başlanır, ardından ise incelemeye bağlı olarak kişinin işsizlik maaşı alıp alamayacağını sonucu belli olur.

İşsizlik maaşı alabilecek kişiler doğrudan banka üzerinden ücretlerini alabilir, işsizlik maaşı alamayacak olan kişiler ise itiraz edebilirler ya da yeniden başvuru düzenleyebilirler.

Ancak şartlara uymadıkları için işsizlik maaşı alamıyorlar ise itiraz etmeleri sonucu değiştirmeyecektir.

İşsizlik Maaşı Hangi Şartlarda Alınır?

İşsizlik maaşı verilen şartlar arasında en önemlilerinden biri de işten çıkarılmalıdır. İşten çıkarılan kişiler işsizlik maaşı alabilir.

Çalışma sürelerine bağlı olarak tazminat hakları da bulunmaktadır. Hem tazminat haklarından yararlanmaları hem de işsizlik maaşı için başvuru yapmaları mümkündür.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu 2023?

İşsizlik maaşı 2023 ücreti 4.003,00 Türk lirası olarak belirlenmiştir. En düşük işsizlik ödeneği 4 bin Türk lirası olarak ödenirken; en yüksek ödenen işsizlik maaşı ise 8.006,00 Türk lirasıdır.

Bu limitler dahilinde kişiler işsizlik maaşı almak için başvuru yapabilir. İşsizlik maaşı için ne kadar ödeneceği çoğunlukla prim gün sayısına göre belirlenir.

İşsizlik Maaşı Hangi Gün Yatar?

İşsizlik maaşı yatma günü olarak her ayın ilk haftası belirlenmiştir. Çoğunlukla işsizlik maaşı her ayın 5. Gününde işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilerin hesaplarına aktarılır.

Yabancılar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İşsizlik maaşı yabancılar için verilmemektedir. Ancak belirli adımlar (İŞKUR kaydı, çalışma ve oturma izni ve benzeri) izlendikten sonra yabancıların işsizlik maaşı için başvuru yapmaları mümkün olmaktadır.

5/5 - (12 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

5 Yorum

 1. Ben altıyüzden fazla pirimam var işsizlik maaşı almıyorum vallahi işsizim benim durumum yok kiracıyım

 2. 120 gün nedir.son.calistiginiz yerde.120 gün çalışmış olmakmi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu