devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

VGM Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

VGM Gıda Yardımı Nasıl Alınır? VGM Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? VGM Gıda Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

VGM Gıda Yardımı Nasıl Alınır?

VGM Gıda Yardımı Nasıl Alınır? VGM Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? VGM Gıda Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü uzun yıllardır kuru gıda yardımlarıyla büyük bir takdir ve beğeni toplamaktadır. Bu yardımlar sayesinde yoksul vatandaşların 81 ilde de rahatlıkla geçimini sağlaması mümkün hale gelmektedir.

VGM gıda yardımı alan kişilerin tamamının yoksul ve geçim sıkıntısı yaşayan kişilerden oluştuğu bilinmektedir. Bu kişilerin sosyal yaşama entegre edilebilmeleri ve refah seviyelerinin yükseltilebilmesi için kuru gıda yardımı verilmektedir.

VGM gıda yardımı alabilmek için birtakım kriterleri karşılamak gerekir. Bu noktada kriterlerin ilki yoksul ve dar gelirli olmaktır. Tüm sosyal yardımlarda olduğu gibi Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardımları da yoksulları kapsamaktadır.

Bu sebeple VGM kuru gıda yardımı başvurusunda bulunacak olan kişilerin de yoksul olması elzemdir. Aksi halde başvuru direkt olarak reddedileceği gibi yeniden başvuru yapma imkânı da tanınmamaktadır.

VGM Gıda Yardımı Nasıl Alınır
VGM Gıda Yardımı Nasıl Alınır

VGM Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • VGM gıda yardımı alabilmek için ilk olarak bazı kriterlere sahip olmak gerekir. Bu kriterler yukarıda da yer aldığı gibi yoksul olmak ve dar gelirli olmaktır.
 • Bu durumun elbette kanıtlanabilir olması da başvuruda vatandaşları üst sıralara çıkaracak bir gelişmedir. Gelir beyanı yapılarak yoksulluğun kanıtlanması VGM gıda yardımı nasıl alınır sorusunun cevabıdır.
 • Bu sayede vatandaşların hiçbir problem yaşamadan gıda yardımlarına başvuru yapması mümkündür.
 • Gıda yardımı almak isteyen kişilerin karşılaması gereken bir diğer kriter ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sunulan tüm sosyal yardımlar yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurusuna açıktır.
 • Bunun yanı sıra aranan bir diğer kriter de 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Başvuru için ilgili forma e-devlet üzerinden ulaşılabileceği gibi il belediyeleri aracılığıyla da VGM gıda yardımı başvuru formu doldurulabilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından dar gelirli vatandaşlara özel olarak sunulan kuru gıda yardımına başvuru sayısı her geçen yıl artmaktadır. Bu nedenle birçok vatandaş da Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır minvalinde aramalar yapmaktadır.

Başvuru yapabilmek için öncelikle yukarıda da belirtilen kriterleri karşılamak gerekir. Bu kriterlerin karşılanmaması durumunda başvuru direkt olarak iptal olacaktır. İptal edilen başvurularda bilindiği gibi ikinci kez başvuru hakkı sunulamamaktadır.

Bu nedenle başvuruda bulunan kişilerin başvuruyu onaylamadan önce birkaç kez kontrol etmesi gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen durumlar sebebiyle olumsuzluklar doğabilir.

Kriterleri karşılayan herkes Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardımlarına başvuru hakkına sahiptir. Başvuru için internet sitesinde de yer alan formu doldurmak gerekmektedir.

Bu form e-devlet üzerinden de il belediyelerine giderek fiziki olarak da doldurulabilmektedir. Formda istenen bilgi ve belgelerin eksiksiz bir şekilde doldurulması başvuru açısından oldukça önemlidir.

Yardımı alacak olanın ve yardımdan faydalanacak olan kişinin aynı hanede yaşadığı diğer kişilerin bazı bilgileri istenmektedir. Bu bilgiler genellikle isim, gelir, medeni durum, yakınlık ve cinsiyet olarak ayrılmaktadır. 

VGM Gıda Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

 • VGM gıda yardımına başvuruda bulunmak için istenen şartların bir kısmı yukarıda da yer almaktadır. Bu şartlar; 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak olarak özetlenebilir.
 • Bunun dışında aranan diğer şartlardan biri de yüz kızartıcı suç işlememiş olmaktır.
 • Yüz kızartıcı suç işleyen kişilerin VGM kuru gıda yardımlarından faydalanması mümkün değildir.
 • VGM gıda yardımı başvuru şartları nelerdir sorusunun en büyük cevabı ise hane gelir dağılımıdır.

Başvuruda istenen kriterlerden biri de başvuru sahibinin ikamet ettiği hanede yaşayan toplam kişi sayısının ortalama kazancının asgari ücret seviyesi altında kalmasıdır. Toplam kişilerin kazancı asgari ücret seviyesinin üzerindeyse başvuru otomatik olarak reddedilmektedir. Bu nedenle bu tip yardımlara yalnızca dar gelirli ve yoksul vatandaşların başvurması gerektiğin bilmek ve buna saygı duyarak başvuru yapmamak gerekir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen gıda yardımı hakkında detaylı bilgi alabilmek için https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/yurt-ici-kuru-gida-yardimlari tıklayınız. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda başvuru formuna erişebilmek için https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_1102_250619/3-kuru-gida-basvuru-formu.pdf tıklayınız. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan sosyal yardımlara https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

E-devlet üzerinden yapılmış geçmiş başvuruları incelemek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

VGM Gıda Yardımı Başvurusu nasıl yapılır?

 • Sosyal yardımlara başvuru yapabilmek için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sonrasında arama çubuğuna “Sosyal Yardım” yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.
 • “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” seçeneğini seçtikten sonra sağ üstte yer alan yeni başvuruya tıklamanız gerekir. Bu noktada forma ulaşmak ve formu doldurarak başvuru yapmak mümkündür.

Sosyal yardımlara başvurmak için e-devlet erişimi olmayan kişilere il belediye binalarına giderek form doldurma imkânı tanınmıştır. Bu sayede fiziki olarak başvuru yapmak da mümkündür. 

4.5/5 - (34 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

23 Yorum

 1. Evde paketleme ek işi istiyorum yardımcı olur musunuz İstanbul da yaşıyorum ve kiralar a güç yeteceği yok tek maaşla geçiniyoruz saygılarımla

 2. Eşim 3aydir ameliyat oldu henüz çalışamıyor. Ameliyattan dolayı 3 çocuğum var. 2 okula gidiyor
  ihtiyaçlarını alamiyorum herhangi bir gelirim yok sizden yardımlarınızı bekliyorum

 3. Merhaba ben kiradayım herhangi bir gelirim yok kiradayım 3500 eşim çalışmıyor maddi manevi yardım istiyorum iki çocuğum var geçim sıkıntısı yaşıyorum herhangi bir gelirim yok mağdurum doğalgaz desteği için yardım bekliyor

 4. Merhaba ben kiradayım kiram üç buçuk milyar eşim çalışmıyor maddi manevi yardım istiyorum iki çocuğum var geçim sıkıntısı yaşıyorum herhangi bir gelirim yok mağdurum doğalgaz yardımı istiyorum elektrik gıda yardımı

 5. 4 çocuğum var dördü de okula gidiyor ihtiyacım var yardım bekliyorum tüm yardımlardan faydalanmak istiyorum

  1. Bir oğlum var çok zor durumdayım gerçekten benim eşim Yok kimse kimse sahip çıkmıyor eşimle ayrıldım iki sene oldu zor durumdayım yardımlarınızı bekliyorum

 6. Merhabalar 6 çocuk annesiyim eşim tarafından terk edildim 5 çocuğumu okutuyorum 2 yaşında mamaya ihtiyaç çocuğum var herhangi bir gelirim yok çok mağdur kirada oturuyorum gerçekten çok mağdurum biraz

 7. 6 çocuğum var 5 öğrencimi okutuyorum 2 yaşında ama ya muhtaç oğlum var eşim tarafından terk edildim kirada yaşıyorum herhangi bir gelirim yok çok mağdurum

 8. Ben oglumla tek yaşıyorum geçim sıkıntısı var bezine sütüne yetişemiyorum evin masrafları var kirada oturuyorum 1500 kiram her hangi bir gelirimiz yok sosyal hizmetlerden faydalanıyorum oda yetmiyor zaten zor durumdayım

 9. Benim durumum yok eşim cezaevinde zor durumdayım lütfen yardım edin çocuklar için 4 tane çocuğum var evim kira faturalarım gelirim yok

 10. Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim ve benim haricimde üçü ortaögretim ikisi ilköğretim olmak üzere 5 kardeşim vardır.Geçim sıkıntısıyla birlikte ailembana ve kardeşlerime maddi açıdan destek olmakta zorlanıyor ben uzaktayım aileme gıda yardımı biz öğrencilere de eğitim ve maddi yardımın yapılmasını üst mercilere ulaşması temennisiyle rica ediyorum.

 11. İyi günler ben yardım istiyorum eşim işsizdir maddi durumu yok evim kira komşular yardımcı olur 2kızım var omzumun lifleri yırtılmış eşim calışmiyor lutfen gıda madi durumum yok kızımı okula gidemiyor komşular yardımcı olur

 12. Ben gıda yardımı istiyorum lütfen yardım edin 15 yaşında oğlum var boşandim temizlik işlerine gidiyorum

 13. Ben çocuklarımla yaşıyorum tabi yaşamak satılırsa kiracıyız kendim rahatsızım çocuk lar okula gidiyor faturaların kiram ne olur gıdaya maddi manavi ihtiyacım var

 14. Ben Ardahan Göle kuytuca köyü yaşiyorum 6nufusum 4çocuk 3okuyor maddi durumum iyi değil gereken yardımı yapılmasına arz ediyorum

 15. Durumum iyi değil eşim çalışmıyor gıda yardımı istiyorum vakıflara gidiyorum diyolar biz gıda yardımı vermiyoruz sürekli haberlerde de gıda yardımı veriliyor diyorlar bu nasıl iş anlamadim

 16. Bende dar gelirliyim gecinemiyoruz kime ne verdikleri belli degil ihtiyacı olana vermezler olmayana veriyorlar TV haberlerde abartıyorlar yardım yapıyoruz diye benim mahallede var gariban fakir gercek ihtiyacı olan alamıyor yardım

 17. iki çocuğum var ikisi de okula gidiyor hangi birine yetişeceğimi bilmiyorum rica etsem bizede yardımcı olun gerçekten asgari ücret bile alamıyor eşim kiracıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu