devlet ödemeleri

Burs Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvurusu Başladı. Kimler başvurabilir? Başvuru Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvurusu. Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvuru Şartları Nelerdir? Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvurusu Ne Zaman?

Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvurusu 2023

Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvurusu. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen burs yardımlarının takvimi 2022 yılı için de belli oldu. Buna göre ortaöğrenim, yükseköğrenim ve yabancı uyruklu öğrenciler için 5200 TL’lik bursların başvuruları başladı.

Bu burslarla birlikte öğrencilerin gelir düzeylerinin yükselmesi ve eğitim materyallerine ilişkin masrafların karşılanabilmesi hedefleniyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da başvuruların başlamasıyla birlikte sayısı milyonlara yaklaşan başvuruların gelmesi bekleniyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, uzun yıllardır düzenli olarak öğrencilere burs veren bir kurum. 5200 TL’lik burs ile öğrencilerin enflasyonun altında kalmaması ve dolayısıyla yalnızca eğitimlerine odaklanabilmeleri hedeflenenler arasında yer alıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvurusu
Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvurusu

Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvuru Şartları Nelerdir?

Toplamda 8 aylık bir periyot için aylık 650 TL olarak verilen Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu 8 ayın sonunda 5200 TL gibi bir rakama tekabül ediyor.

Böylece öğrenciler pek çok açıdan rahat bir nefes alabiliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumunca sunulan burs olanaklarını kazanamayan öğrencilerin şansını bir de Vakıflar Genel Müdürlüğü burslarında denediği biliniyor. VGM burslarına başvurabilmek için aşağıdaki gibi bazı şartlar vardır.

2012 yılından beri yükseköğrenim öğrencilerine burs desteği sağlayan VGM, bazı şart ve koşulların sağlanmasıyla birlikte burs desteği sunmaktadır. Başvuru şartlarından ilki öğrencinin daha önce VGM bursu almamış olmasıdır. İki dönem üst üste farklı eğitim programları aracılığıyla VGM bursu almak mümkün değildir.

Bunun yanı sıra en sık sorulan ve karıştırılan konulardan biri de KYK burs ve kredisidir. KYK bursu ya da kredisi alan kişilerin VGM burslarına başvurabildiği ve burs alabildiği bilinmektedir.

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuru formuna erişebilmek için Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesine giriş yapmak gerekmektedir. Yönergeleri takip ederek bulunan başvuru formunda ilk aşama TCKN ve diğer kişisel bilgilerin girilmesidir.

Formla ilgili en önemli ve dikkate alınan bölüm ise üniversitede okuyan kardeş bilgilerinin ilgili yere girilmesidir. VGM, üniversitede okuyan kardeşi bulunan kişilerin burs alma olanağının daha yüksek olduğunu açıklamıştır.

Akabinde öğrencinin aile bilgilerinin yer aldığı bir sekme açılacaktır. Bu sekmeye anne ve baba ile ilgili detaylı bilgiler girilmelidir. Hayatta olup olmadıkları ve çalışıp çalışmadıkları bu bölümde sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra ailenin toplam aylık geliri ve ebeveynlerin birlikte olma durumu da bu bölümde sorulmaktadır.

Bir sonraki aşama ise öğrencinin okul bilgilerini kapsar. Burada öğrencinin hangi eğitim programına dahil olduğu ve eğitim programıyla ilgili detaylı bilgiler yer alır. Formda istenen tüm bilgilerin eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde doldurulması ise oldukça önemlidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü 5200 TL Burs Başvurusu Ne Zaman?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından öğrencilere aylık 650 TL, 8 aylık periyotta toplamda 5200 TL’lik bir burs desteği sağlanmaktadır. Bu burs desteği elbette ki öğrencinin başvuru yapmasıyla birlikte hayata geçirilmektedir. Son dönemde pek çok öğrencinin aklındaki soru işareti ise VGM burslarının başvuru tarihleriyle alakalıdır.

Yayınlanan bilgilere göre VGM, başvuruları Kasım ayı içerisinde aldığını açıklamıştır. Buna göre ortaöğrenim eğitim yardımının 7 Kasım 2022-20 Kasım 2022 tarihleri arasında alındığı belirtilmiştir.

Yükseköğrenim bursu için başvuru tarihi 21 Kasım 2022 ve bitiş tarihi de 30 Kasım 2022 olarak yayınlanmıştır. Yabancı uyruklu öğrencilere ilişkin sunulan burs desteğinde de tarihler yükseköğrenim ile aynı olmak üzere 21 Kasım 2022- 30 Kasım 2022 şeklindedir. Bu süreler içerisinde resmi Vakıflar Genel Müdürlüğü sitesine giderek forma ulaşmak ve başvuruyu tamamlamak mümkündür.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursunu Kimler Alabilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sunulan burs yardımlarını gerekli şartları ve kriterleri karşılayan tüm öğrenciler alabilmektedir. Elbette ki her sosyal yardımda olduğu gibi bazı kişilerin farklı ayrıcalıkları olduğu da bilinmektedir.

Buna göre engelli ve bakıma muhtaç raporlu hastaların başvurmaları durumunda farklı bir kategoride incelendiği bilinmektedir. Buna şehit aileleri ya da şehit yakınları da dahildir.

VGM Burs Başvurusu Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

VGM bursları Kasım ayında tamamlanarak bir aylık inceleme sürecine girer. Bu süreçte başvuru formuna ilişkin detayların teyit edildiği ve bu sayede kimlerin burs almaya hak kazandığı belirlenir. Resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre en kısa tarihte de başvurunun açıklanacağı belirtilmiştir.

VGM burs başvuru sonuçlarının açıklandığı bir tarih önceden belirtilmemiştir. Bu sebeple öğrenciler başvurunun ardından heyecanlı bir bekleyişin içerisine girmektedir. VGM burs başvuruları başvurunun tamamlandığı günden itibaren yaklaşık 45 gün içerisinde açıklanmaktadır.

 

5/5 - (9 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu