Güncel

Uzman Erbaş Başvuru Nasıl Yapılır? Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Uzman Erbaş Başvuru Nasıl Yapılır? Başvurular Ne Zaman Başlıyor? Uzman Erbaş Alımı. Uzman Çavuş Başvurusu

Uzman Erbaş Başvuru. Uzman erbaş, uzman çavuş, uzman uzman onbaşı, sözleşmeli er olarak tanımlanan profesyonel askerlik mesleği, TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri)’ya bağlıdır. Askerliği hayatının belirli bir kısmında kutsal bir görev olarak görmeyip, askerlik dönemi sonrasında da bu kutsal görevi meslek edinmek isteyenler için en ideal seçimlerdendir.

Uzman Erbaş Başvuru Nasıl Yapılır?
Uzman Erbaş Başvuru Nasıl Yapılır?

Uzman erbaşlık mesleği kişi in mezun olduğu alana yönelik verilen görevler dahilinde, ordu içerisinde subay ve astsubaylar arasındaki ilişkileri yönetmektir. Bu mesleği seçmek isteyenler için belirli dönem ve tarihlerde Türk Silahlı Kuvvetler tarafından başvurular açılmaktadır.

Resmi gazetede yayınlanarak başvuru tarihleri başvuru şartları adaylara bilgi olarak aktarılmaktadır. Askerlik görevini hayatının geri kalan kısmında meslek edinmek isteyen kişiler için açılan ilanlarda alınacak aday sayısı net olarak belirleniyor. Şartlara uygun nitelikleri siz de sağlıyor ve bu mesleği edinmek istiyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Yapılan uzman erbaş başvurusu, başvuru sayılarına, şartlara uygunluk gösteren adaylara değerlendirme yapılır. Sonrasında uygun görülen için belirtilen tarihlerde yazılı ve sözlü mülakatlar, fiziki yeterlilik sınavları düzenlenir. Tüm adımları tek tek başarıyla tamamlayan adaylar bu mesleği edinebilmek için ise belirli bir dönem eğitim alır.  Eğitim süreci sonlanan adaylar bundan sonraki hayatlarında 37 yıl boyunca bu meslekte görev alma şansını yakalar. 

Konu Başlıkları

Uzman Erbaş Alımı

Uzman erbaş alımı başvuru şartları resmi gazetede yayınlandı olmakla birlikte, öz olarak şunları ifade etmektedir;

  • Bu ülkenin vatandaşı olmak ve cinsiyeti erkek olmak ilk şartlardandır.
  • Belirli bir okul diplomasi olmak ve diplomasına göre KPSS sınavına girmiş olmak şart koşulmuştur. Örneğin lise ya da ön lisans mezunlar bu daldan, lisans ya da yüksek lisans mezunları kendi dalından KPSS sınavına girmiş en az 50 ve üzeri puan alma koşulu konmuştur. Lise altında bir mezuniyeti olan kişiler, ilk ve orta okul mezunları başvuru yapamamaktadır.
  • Askerlik görevini tamamlamış, başvuruların açıldığı tarihte tamamlanma süresine az kalmış kişiler başvuru yapabilir. Askerlik yapmamış kişiler başvuramaz. 
  • 25 yaş sınırı bulunmaktadır 25 yaşını aşmış adaylar başvuru yapamamaktadır. Başvuru yapabilmek için 25 yaşını aşmamış 26 yaşından gün almamış olması gerekir.
  • Daha önce başvuru yapmamış geçmiş hayatında; yedek subay, subay, astsubay, teğmen, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak görev yapmamış olması gerekir.
  • Askerlik hayatında ya da askerlik dışı dönemde hiçbir şekilde Ceza Kanunu’na göre herhangi bir maddeden ceza almamış olması gerekir.
  • Başvuru esnasında hazırlanacak olan sağlık raporu gibi evraklar, kesinlikle askeri hastaneden temin edilmelidir.
  • Başvuru sonrasında yapılacak olan sınavlarda fiziki özellikler aranmaktadır belirtilen fiziki özellikleri karşılıyor olmaları gerekiyor. Bu özellikler arasında adayların boylarının en az 1,64 en fazla 2.10 santim aralığında olmaları talep ediliyor. Boy kıssasına uyum sağlamayan kişiler başvuru yapmış olsa bile sonraki sınavlarda başarıyla bir sonraki adıma geçemiyor.
  • Askerlik bitmek üzere olan adaylar sınav esnasında askerlikleri tamamlanmış olmaları şartıyla başvuru yapabiliyorlar. Başvuru yapan adaylar bu dönemde askerlik görevi içerisindeyse komutanının nitelik belgesi imzalaması gerekiyor. İmzalanan nitelik belgesinde verilen puanın En az 80 olması gerekiyor.

Yukarıda tek tek belirttiğimiz şartlara uyum sağlayan adaylar başvuru yaptıktan sonra tüm süreçlere katılım sağlamaları gerekiyor. Süreçler adım adım, tarih tarih ilerliyor. Her adımı başarıyla geçen adaylar bir sonraki adıma ulaşma şansı yakalıyor. Sınavlardan herhangi birine herhangi bir sebepten ötürü katılım sağlayamayan adaylar elenmiş oluyor. Sınavların tamamını başarıyla bitiren adaylar eğitim süreçlerini de tamamlayarak hayal ettikleri göreve ulaşıyor.

Uzman Çavuş Başvurusu

Uzman erbaş olmak isteyen binlerce aday  “2023 yılında uzman erbaş alımı olacak mı?  diye merak ederken, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından verilen bilgiye göre bildiriye göre 2023 yalında toplamda 7500 uzman çavuş başvurusu ile yapacağını duyurdu. Başvurular 12-26 Eylül tarihleri arasında alınacaktır. 

Uzmanlık başvurusu yapmak isteyenler için ayrıntılı bir şekilde kılavuz yayınlandı. Yayınlanan kılavuza bu internet adresinde  yer verilmiştir. Yapılan duyurularda 7500 uzman erbaş alınacağı bilgisi verilerek, başvuru yapmak isteyenler belirtilen tarihlerde bu adrese girerek başvuru yapabilirler.

Sözleşmeli Er Başvuru

Açıklama bekleyen adaylar için Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bildiri yayınlandı.  Bildiriye göre değerlendirmeleri tamamlandı, sonuçlar belli oldu. Bu süreç sonrasında sırasıyla, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik, uygulama sınavı ve mülakat sınavı olmak dört ayrı sınav yapılacağı belirtildi. Bu sınavlar değerlendirdiğimizde; 

Ön Sağlık muayenesinde; adayların yeterli fiziki özelliklere sahip olup olmadıkları değerlendirilir. Bunlar boy kilo oranları, ayak problemlerinin olup olmaması, akciğer problemleri olup olmaması,  gözlerde renk körlüğü, şaşılık, yakını ve uzağı görememe gibi durumların olup olmaması incelenir. Başarılı sonuçlar alan uzman çavuş adayları sonrasında ise diğer sınava girmeye hak kazanır. 

Fiziki yeterlilik sınavı tarihi ve yeri adaylara bildirilir. Bu tarihte gelmesi gereken adaylardan belirli ekipmanlarla gelmeleri talep edilen bunlar; eşofman, şort ve spor ayakkabı gibi materyallerdir. Sınav esnasında adaylardan belirli fiziksel aktiviteler yapması istenir.

Başarılı olan adaylar belirtilen tarihlerde uygulama sınavına tabi tutulur. Bu sınav adayın hangi branşta aday oldu ise kendi branşı üzerinde yeterli olup olmadığı değerlendirilir.

Son olarak mülakatta adayların genel görünümleri, tavırları, ses tonu, konuşma tarzı incelenir. Mülakatı başarıyla tamamlayan adaylar bundan sonraki süreçte bir süre  eğitimlere tabi tutulur. 

Adaylık başvurusu sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar için bundan sonraki sürece katılıp katılmayacağı bilgisi yayınlandı. Sonuçlar için burayı tıklayın.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu