Haberler

Türk Lirası tekrar değer kazanır mı?

Türk Lirası tekrar değer kazanır mı? Türk Parası Ne Zaman Yükseliş Gösterecek? Dolar Karşısında TL Değeri ne Zaman Artacak?

Türk Lirası tekrar değer kazanır mı? Türk Lirası Dolar karşısında değer kaybederken güzel açıklamalar gelmeye başladı. TL Dolar karşısında hızlı bir şekilde değer kazanmaya başladı.

Türk Lirası tekrar değer kazanır mı
Türk Lirası tekrar değer kazanır mı

Son zamanlarda Türk Lirası’nın geleceği, hem yatırımcılar hem de vatandaşlar tarafından merak edilen bir konu haline geldi. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli yatırım bankalarından Goldman Sachs, “2024 için 10 CEEMEA Sorusu” başlıklı raporunda olumlu bir öngörüde bulundu. Rapora göre, Türk Lirası, tahminlerden daha az değer kaybedebilir.

Parasal ve Finansal Koşullardaki Sıkılaşma

Goldman Sachs’ın raporunda, Eylül ayından bu yana Türkiye’de parasal ve finansal koşullarda sağlanan sıkılaşmanın, iç talebin ılımlı seyretmesine ve fiyat baskılarının yavaşlamasına yol açtığı belirtiliyor. Bu durum, TL’nin değer kaybını olumlu yönde etkileyebilir.

Yabancı Döviz Girişlerindeki Artış ve TCMB’nin Rolü

Raporda, reel faizlerin pozitif bölgeye dönmesiyle yabancı döviz girişlerinde bir artış eğilimi olduğu kaydedildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) TL’nin reel değer kazanması konusunda rahat bir tutum sergilediği ve bu durumun, artan döviz girişlerinin ve daralan cari açığın TL’deki değer kaybını sınırlayacağı belirtildi.

Cari Açıkta Beklenen Küçülme

Türkiye’nin dış dengelerindeki iyileşme de raporda dikkat çekiyor. 2023’te yüzde 4,1 olan cari açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının 2024’te yüzde 1,8’e düşeceği öngörülüyor. Bu durum, TL’nin değer kazanmasına katkıda bulunabilir.

TCMB’nin Net Rezervleri ve TL’nin Geleceği

Goldman Sachs, TCMB’nin TL’nin nominal değer kazanması yerine bilançosunu yeniden yapılandırmaya odaklanacağını belirtiyor. Raporda, TCMB’nin net rezervlerinin şu anda negatif olan 49 milyar dolardan 2024’te pozitife dönmesinin muhtemel olduğu ifade ediliyor.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu