Güncel

Trafik Cezaları Nereden Ödenir? Trafik Cezası Nasıl Önenir?

Trafik Cezaları Nereden Ödenir? Trafik Cezası Nasıl Önenir? Trafik Cezası Sorgulama E devlet. Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Trafik Cezası Ödemek. Trafik Cezası Ödeme Yapabileceğiniz Online Bankalar

Trafik Cezaları Nereden Ödenir 2023? Trafik Cezası Nasıl Önenir? Trafik Cezası Sorgulama E devlet. Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Trafik Cezası Ödemek. Trafik Cezası Ödeme Yapabileceğiniz Online Bankalar

Trafik Cezaları Nereden Ödenir?

Trafiğe çıkan herkesin önce can güvenliğini düşünmesi gerekmektedir. Bu hem kendi hem de diğer kişilerin can güvenliği için önemlidir. Aynı zamanda trafik sırasında olan kazalar arabanıza zarar vereceği için malınıza da zarar gelecektir bu sebeple trafikte, trafik kurallarına uyarak ilerlemeniz gerekmektedir.

Trafik kurallarına uymamak hem kendi hem diğer insanların can sağlığı ve maddi anlamda hayatını tehlikeye atmaktadır. Trafik kurallarına uymak ve kurallara göre trafiğe çıkmak son derece önemli bir eylemdir.

Aksi halde kazalara ve insanların canlarına mal olabilmektedir. Bu sebeple trafik kuralları insanların güvenliği için oldukça önemlidir. Trafik kurallarına uyarak gitmeyen kişiler en başta kazalara sebep olmaktadır bunun dışında hata yapması halinde ceza almaktadır.

Eğer trafikte bir hata yaparsanız belirli cezalara tabii tutulacaksınız. Bu cezaların çeşitleri bulunmaktadır her cezaya aynı fiyattan ödeme yapılmamaktadır. Cezalara göre fiyatlar değişmektedir. Trafik cezası alıp almadığınızdan emin değilseniz dilediğiniz zaman sorgulama yapabilirsiniz. 

Trafik cezalarını sorgulamanız için birkaç yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem olarak e-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama E devlet

 • Trafik cezalarını sorgulamak için e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için bilgisayar veya telefon üzerinden e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Bilgisayar üzerinden giriş yapacaksanız Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Telefon üzerinden ise daha önce giriş yaptıysanız sadece şifrenizi girmelisiniz ardından gelen ekranda ‘hizmetler’ kısmı üzerinden ‘tüzel kişi hizmeti’ ekranına gelmeniz gerekmektedir.
 • Ardından açılan ekrandan ‘araç plakasına yazılan ceza sorgulama’ butonuna tıklamanız gerekiyor. Yeni gelen ekran üzerinden araç plakasını yazarak sorgulama yapmalısınız, ekran üzerinde alınan ceza ve detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

E- Devlet dışında trafik cezası alan kişiler veya böyle bir şüphesi bulunan kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden de sorgulanabilir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Trafik Cezası Ödemek

 • Gelir İdaresi Başkanlığına ait web sitesi üzerinden ‘mtw ve trafik para cezası’ başlığı altından yapılmaktadır.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden sorgulama yapmak isterseniz ilk olarak, GİB web sitesine girmeniz gerekmektedir.
 • Ana sayfa üzerinde bulunan ‘MTW ve Trafik Para Cezası’ butonuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Açılan ekran üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası ve araba plakanız ve ekranda yer alan güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından ekrana eğer varsa aracınıza ait cezaları görüntüleyebilirsiniz. Cezaları görüntülediğiniz ekranın ardından, eğer varsa cezaya ait ödeme ekranı gelecektir.
 • Bunun için ödeme yapacağınız karta ait gerekli bilgileri girdikten sonra ‘ödeme yap’ butonunun ardından bankaya ait gelen güvenlik kodunu girerek ödeme işlemini yapabilirsiniz.

Bu iki yöntem dışında SMS üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz bunun için aracın plakasını, tescil tarihini, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını yazarak 1189’a göndermeniz gerekiyor daha detaylı bilgi almak için ise ‘TCP AYRINTI’ yazarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Trafik cezası sorgulamanın diğer bir yolu ise internet bankacılığıdır. Kişinin kullandığı kredi kartının internet bankacılığına veya internet sitesi üzerinden giriş yaparak ‘ödeme’ kısmından trafik cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Son olarak nakit olarak ödeme yapmak isterseniz, en yakın PTT şubesine giderek gişeden numara alınarak, kimlik numarası ve araç plakası ile birlikte ödeme yapabilirsiniz. Aynı zaman da bulunduğunuz ilçenin vergi dairesine giderek cezayı ödeyebilirsiniz ayrıca anlaşmalı bankalar üzerinden de ödeme yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Ödeme Yapabileceğiniz Online Bankalar

Oturduğunuz yerden ödeme yapmak isteyen kişiler için anlaşmalı bulunan belirli bankalar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Garanti BBVA
 • Akbank

Trafik Cezası İnternetten Nereden Ödenir?

İnternet üzerinden Trafik cezası ödeme yapmak isteyen kişiler için, çağımız sayesinde online olarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun için e-Devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra ceza sorgulama ekranın ardından ‘trafik para cezası sorgulama ve ödeme’ ekranı üzerinden ödeme yapmak istediğiniz kart bilgilerini girerek ödeme yapabilirsiniz.

Aynı zamanda sorgulama yapabildiğiniz Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden de ödeme yapabilirsiniz. Bunun için girmiş olduğunuz site üzerinden “MTV ve Trafik Cezası Ödeme” sekmesini tıklamanız gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve araç plakasını girerek ceza sorgulama işlemi ve ödeme işlemini yapabilirsiniz.

Trafik Cezası 15 Gün İçerisinde Nereye Ödenir?

Eğer herhangi bir neden ile trafik cezası aldıysanız, cezayı öğrendiğiniz günden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde erken ödeme indirimi uygulanmaktadır. Ceza tutarınıza %25 oranında indirim yapılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı, e-Devlet kapısı, PTT ve internet bankacılığı üzerinden cezayı öğrendiğiniz günden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapmanız gerekmektedir. 15 günden daha fazla bir zamandan sonra ödeme yaparsanız erken ödeme indirimi uygulanmamaktadır.

2023 Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

2023 Yılının ilk gün itibariyle trafik cezalarında zam geldi. Yeni zam fiyatları aşağıdaki gibidir;

Hız sınırını %10’dan %30’a çıkartmak 951 TL
Hız sınırını %30’dan %50’ye çıkartmak 1979 TL
Hız sınırını %50’nin üzerine çıkartmak 4064 TL
Seyir halinde elektronik cihaz kullanmak 951 TL
Emniyet kemeri kullanmamak 436 TL
Trafikte kask kullanmak 196 TL
0,50 promil üzeri alkol kullanmak 4064 TL
Hatalı park etmek 132 TL
Ehliyetsiz araç kullanmak 8190 TL
Trafiği tehlikeye atacak şekilde şerit değiştirmek 642 TL
Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamak 436 TL
Muayenesiz araç ile trafiğe çıkmak 951 TL
Yayalara geçiş hakkı vermemek  1917 TL
Kırmızı ışıkta geçmek 951 TL
Plakasız araç kullanmak  5154 TL
Sahte plaka kullanmak 20302 TL
Emniyet şeridini ihlal etmek  4064 TL
Takip mesafesi dışına çıkmak  436 TL
Plakasının okunmasına engel olan değişiklikler 1671 TL
Yönetmeliğe aykırı olan plaka takmak 1671 TL
Sigortasız trafiğe çıkmak  436 TL
Yasak yerlerde sollama  951 TL
Çakar veya siren kullanmıyor olmak 4064 TL
Drift atmak 20342 TL
Yasak madde ile araç kullanmak 20977 TL
İkinci sefere alkol ile yakalanmak 5096 TL
Alkol testine itiraz ediyor olmak 8551 TL
Üçten fazla alkollü araç kullanma 3674 TL
Araç içinde fazla kişi taşıma 153 TL
Işıkların çalışmıyor olması 196 TL
Cam filmi kullanmamak ve abartı egzoz kullanmak 457 TL
Süresi dolmuş ehliyet ile trafiğe çıkmak  739 TL
Çakarlı ışık kullanıyor olmak 1823 TL
Dönüş kurallarına uymuyor olmak 196 TL
Engeli parkını işgal etmek 392 TL

Yukarıdaki listelere göre 2023 yılında ceza alan kişiler ödeme yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Ödeme yapılmadığı takdirde ödeme yapmayan kişilere ekstra olarak ceza ödemesi verilmektedir.

Trafik cezasını sorgulamak ve ödeme yapmak isteyen kişiler için linkine https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama Tıklayarak e-Devlet üzerinden sorgulama ekranına gidebilirsiniz. Trafik cezası için e-Devlet üzerinden ödeme yapmak için linkine https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-trafik-para-cezasi-borcu-sorgulama-ve-odeme Tıklayarak sorgulama sayfasına gidebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden ödeme yapmak isteyen kişiler için linkine https://ivd.gib.gov.tr/ Tıklayarak ekranın altında bulunan ‘MTV ve TRAFİK CEZASI SORGULAMA’ butonu üzerinden ceza sorgulaması ve ödemesi yapabilirsiniz. 

Trafik cezası sorgulaması yapmak için 1189 numarasına kimlik bilgisi, tescil tarihi ve araç plakasını girerek mesaj atabilir ve sorgulama yapabilirsiniz. 

Bunun dışında PTT ve bulunduğunuz ilçenin vergi dairesine son olarak da anlaşmalı bankalara giderek ödeme yapabilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir? Hemen https://www.devletodemeleri.com/trafik-cezasi-nasil-odenir/ Tıklayın.

5/5 - (16 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu