Elektrik Fatura Desteği

Elektrik Yardımı Ne Kadar? Kimler Elektrik Fatura Desteği Alabilir? Başvuru Formu

Elektrik Yardımı Ne Kadar? Elektrik yardımı kaç TL oldu? PTT elektrik yardımı ne kadar? 4 kişilik bir ailenin elektrik yardımı ne kadar?

Elektrik Yardımı Ne Kadar? Elektrik yardımı kaç TL oldu? PTT elektrik yardımı ne kadar? 4 kişilik bir ailenin elektrik yardımı ne kadar?

Elektrik Yardımı Ne Kadar? Faturalarını ödemekte zorlanan aileler için, devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen elektrik faturası desteği, yeşil kartlılara ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca düzenli yapılan yardımlardan faydalanan aileler için yapılan destektir.
Elektrik Tüketim Desteğinden faydalanmak için vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına veya başka bir kuruma başvuru yapmalarına gerek olmadan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından düzenli merkezi yardım alan kişiler programdan faydalanabilecek.
Aynı zamanda yardım alacak vatandaşların kimlik kartı ve elektrik faturası ile ptt şubelerine gitmesi yeterli olacaktır. PTT’den elektrik faturasını ödemeye gidecek olan vatandaşlar devlet tarafından kendisine sağlanan desteği öğrenerek ve faturasının kalanını ödeyecek.
Sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi aileleri kapsayan elektrik desteği yapılan inceleme sonucu başvurusu olumlu olan ailelere tüm şartların sağlanması koşuluyla veriliyor.
Düzenli sosyal yardım / 2022 sayılı yasa kapsamında aylık alan kişiler sistem üzerinden kontrolü sağlandıktan sonra ödemeleri hazırlanmaktadır.

Elektrik faturası yardımı her aylık dönemde ödenir. Elektrik faturası yardımı tutarı aylık 150 kWh elektrik tüketimine kadar olan faturaları kapsar.

Yardım tutarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından açıklanan ulusal elektrik tarifelerindeki tavan fiyatlar dikkate alınarak hesaplanır.

Elektrik Yardımı Ne Kadar?
Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Hanelerdeki kişi sayısına göre elektrik faturası yardımı tutarı ne kadar?

 • 1-2 kişiden oluşan bir hanede aylık olarak 75 kilovatsaat, 130,09 TL
 • 3 kişiden oluşan bir hanede aylık olarak 100 kilovatsaat, 173,46 TL
 • 4 kişiden oluşan bir hanede aylık olarak 125 kilovatsaat, 216,82 TL
 • 5 ve üzeri kişiden oluşan bir hanede aylık olarak 150 kilovatsaat, 260,19 TL elektrik yardımı yapılmaktadır.

Elektrik Yardımı Kaç Ay Alınır? 

Elektrik yardımını sadece kış ayı boyunca mı yoksa sürekli mi alınacağına dair akıllarda olan diğer bir soru işaretidir. Gerekli koşullar sağlandığı sürece, belirlenen kişiler 12 ay  boyunca bu yardımı almaya devam edecek.

PTT Elektrik Yardımı Ne Zaman Yatar? 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ihtiyaç sahibi kişilerin başvuruları ardından, gerekli kontroller sağlandıktan sonra  elektrik yardımı ihtiyaç sahibi kişiler tarafından alınmaya başlayacaktır.

6 Kişilik Elektrik Yardımı Ne Kadar? 

 • Yukarıda belirtildiği gibi elektrik yardımı 150 kWh üzerinden hesaplanarak yatacaktır.
 • Bu yüzden hane içindeki kişi sayısına göre belirlenerek yatacak.
 • Ödemeler aylık yapılarak,
 • 1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat,
 • 3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat,
 • 4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilovatsaat,
 • 5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık 150 kilovatsaat aylık destek ödemesi yapılmaktadır.

Elektrik Yardım Parası Nakit Olarak Alınır Mı? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygun bulun ailelere verilen, elektrik desteği ödemelerinin, otomatik olarak faturaya göre belirlendiği için nakit olarak alınmıyor.

Elektrik Yardım Parası Nereye Yatacak? 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yardım almaya hak kazanan kişiler, kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT’ye giderek işlemlerini yapabilirler.

Daha fazla bilgiye ulaşmak için https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/elektirik-tuketim-destegi/  tıklamanız yeterli olacaktır.

Başvuru sonucunuzu öğrenmek için mesai saatleri içerisinde  ALO 183 ya da ALO 144 Sosyal Destek hatlarını arayabilir ve yetkili kişilerden bilgi alabilirsiniz.

Başvurunuzun sonucunu ve detaylı bilgiyi PTT’ye giderek alabileceğiniz gibi linkine https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sorgulayabilirsiniz.

Devlet ödemeleri başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (49 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu