Güncel

TOKİ Daire Nasıl Alınır? Kiraya Verilebilir mi? Satılabilir mi?

TOKİ Daire Nasıl Alınır? TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir? Başvuru Ücretleri ve Konut Fiyatları Ne Kadar? TOKİ Daire Taksitleri Nasıl ? TOKİ Ne Kadar Taksit Ödenecek ? TOKİ Daire Kiraya Verilir mi? TOKİ Dairesi Satılır mı?

TOKİ Daire Nasıl Alınır? Kiraya Verilebilir mi? Satılabilir mi?

Türkiye’de yaşayan ve kiradan çıkmak için TOKİ daire başvurusu yapan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Daire sahibi olmak isteyen kişilerin aklına düşen soru olarak ise dairenin nasıl alınacağıdır.

Bunun için TOKİ’nin internet sitesine giriş yaparak “ Talep ve Satış ” kısmana tıklanması gerekmektedir. Bu bölümde yer alan tüm projeler satışa sunulmakta ve proje hakkında detaylı bilgiler ilan içerisinde yer almaktadır. Detaylı bir şekilde incelemek isteyen kişiler projeye tıklayarak tüm bilgilere ulaşabilmektedirler.

TOKİ tarafından satılmakta olan dairelerin kimisinde il bazlı satışlar olmaktadır. Bundan dolayı satın alma işlemi yapacak olan kişilerin ikametgah adresleri kimi zamanlar istenmektedir. İlan içerisinde gezinirken herhangi bir ikametgah adresi şartı bulunup bulunmadığı dikkat edilmelidir.

TOKİ tarafından bulunmuş olduğunuz illerde herhangi bir projenin yapılmadığını düşünüyorsanız bakmanız gereken ilan detaylarında açık satış yazması gerekmektedir. Bu tip ilanlarda ikametgah şartı aranmamaktadır. Gerekli olan ikametgah şartına karşılıyorsanız veya sizlerden ikametgah şartı istenmiyorsa başvuru işlemleri sırasında TOKİ’nin sizlerden isteyecek olduğu bazı başvuru şartları bulunmaktadır.

TOKİ Daire Nasıl Alınır
TOKİ Daire Nasıl Alınır

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

 • TOKİ daireleri için başvuru yapmak isteyen kişilerden istenilen ilk şartlardan birisi, başvuran kişinin TOKİ’nin belirlemiş olduğu alt gelir grubunda yer yer alıyor olması gerekmektedir.
 • TOKİ tarafından satışa sunulan evlere sahip olmak için başvuran kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Gelir düzeyinin TOKİ’nin belirlemiş olduğu düzeyde olmasına rağmen daha önceden herhangi bir TOKİ projesinden ev almış olan kişiler gerekli koşulları taşımıyor olarak değerlendirilir.
 • TOKİ tarafından verilecek olan dairelerden satın almak isteyen vatandaşların TOKİ’nin belirlemiş olduğu yaşın üzerinde olması gerekmektedir. 2022 yılındaki proje için belirlenmiş olan yaş aralığı 18 yaşından itibaren vatandaşlar için geçerli olacaktır.
 • Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi olarak başlayan proje kapsamında ev sahibi olmak isteyen kişilerin TOKİ’nin belirlemiş olduğu fiyatlardan daha fazla hane gelirinin olmaması gerekmektedir. Bu fiyatlar İstanbul için aylık olarak kazanç geliri 18.000 TL olarak belirlenmiş, yurt genelinde ise belirlenmiş olan fiyatlar 16.000 TL olarak hane geliri kazancının olması gerekmektedir.Belirlenmiş olan bu fiyatlar hanenin en yüksek kazançları olarak belirtilmiştir. Belirlenmiş olan bu fiyatlardan şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ve bu kişilerin dul ve yetimleri için bir sınırlandırılma yapılmayacaktır.
 • Konut fiyatları 2022 yılında oldukça fazla artış gösterdiği için açıklanmış olan projeye tüm vatandaşlar katılmak istemektedir. Burada ise TOKİ’nin belirlemiş olduğu şartlar arasında yer alan maddelerden birisi olan proje ile sınırları içerisinde başvuru yapacak olan kişinin en az 1 yıl boyunca yaşamış olması gerekmektedir ibaresi yer almaktadır. Başvuru yapacak olan kişilerin proje ili sınırları içerisinde nüfusa kaydının en az bir yıl öncesinden yapılması gerekmektedir.
 • TOKİ daire başvurusu yapacak olan kişilerin kendileri, eşleri veya çocuklarının üzerine Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan herhangi bir tapu kayıtlı dairesinin bulunmaması gerekmektedir. Aynı zamanda başvuru yapacak olan kişilerin daha önceden TOKİ’den hiçbir şekilde ev almamış olması gerekmektedir.
 • Projeye başvuru yapmak isteyen ailelerden alınacak başvurular, aile başına tek bir kişinin başvurması ile sınırlıdır.
 • Proje kapsamında TOKİ daire fiyatları hakkında her ne kadar merakları olsa da, yeni açıklanan proje ile birlikte kategorilere ayrılan başvuru şartları da bulunmaktadır. Bu kategorilerden birisi olan genç kategorisinde yer alabilmek için vatandaşların 14.09.1992 tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir. Bu koşulu sağlayan kişiler genç kategorisinde ayrılmış olan kontenjana başvuru işlemlerini yapabilmektedirler.

TOKİ’nin başlatmış olduğu dev proje ile vatandaşlara verilecek olan dairelerin başvuruları Ziraat Bankası, Halk Bankası ve e-Devlet üzerinden yapılabilecektir.

Başvuru işlemlerini internet ortamından tamamlamak isteyen vatandaşlar için e-Devlet müracaatları kabul edilmektedir. Banka şubelerine gidilmeye gerek kalmadan yapılacak olan başvurular sırasında sistemde yoğunluk olacağı düşünülerek alınan karar neticesinde başvuruların ilk beş gününde sisteme Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son rakamlarına göre vatandaşların başvurmasına müsaade edilecektir.

İlk beş günden sonra başvuruyu internet üzerinden yapmak isteyen tüm vatandaşlar sınırlama olmaksızın, başvuru işlemlerini ilk beş gün internet üzerinden başvuru yapacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarına göre yapacak oldukları başvuru günleri şu şekildedir:

 • 14 Eylül Çarşamba günü başvuru yapılmasına müsaade edilen vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son rakamı sıfır olan kişilerdir.
 • TOKİ başvuru şartları bakımından herhangi bir sıkıntı yaşamayan kişilerin başvuru işlemleri sırasında 15 Eylül Perşembe günü başvuru yapabilecek kişiler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son rakamı iki olan vatandaşlardır.
 • Projeye başvuru yapacak kişiler arasında 16 Eylül Cuma günü başvuru hakkını elde edecek olan vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son rakamı dört olan kişilerdir.
 • 17 Eylül cumartesi günü başvuru yapma hakkını kazanacak olan kişiler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının son rakamı altı olan kişilerdir.
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına bağlı olarak yapılacak olan başvurular için e-Devlet üzerindeki sınırlamaların yer alacağı son gün olan 18 Eylül Pazar günü ise son rakamı sekiz olan vatandaşlar başvuru işlemlerini yapabileceklerdir.

Yapılacak olan başvurular için internet üzerinden girecek olduğunuz e-Devlet aracılığı ile ilk beş gün olacak sınırlamaların ardından 19 Eylül pazartesi gününden itibaren yapılacak olan başvurularda herhangi bir kısıtlama olmayacaktır. Başvuru işlemlerini internet üzerinden yapmak isteyen tüm vatandaşlar herhangi bir kısıtlama olmadan başvuru işlemlerini yapabileceklerdir.

Proje için ödeme yapacak olan kişilerin aylık taksitleri hesaplanmış ve asgari ücretlilerin ödeyebileceği tutarda taksitler haline bölünmüştür. Ödeme yapacak olan kişilerin hane gelirlerinin %30’unun üzerine çıkmayacak şekilde ödeme işlemlerinin yapılması planlanmaktadır. Bu şekilde yapılan planlama ile 240 aya kadar vade imkanı ile ödeme işlemlerini TOKİ tarafından verilen dairelerden birine sahip olmak için ödeme planı yapılmaktadır.

Başvuru işlemlerinden sonra ilk etapta yapılacak olan konutların teslimi ile birlikte 2022 senesinin başında başlayarak, iki sene içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. Projenin devamında ise beş senelik plan çerçevesinde toplamda 500.000 sosyal konutun yapımının tamamlanması hedeflenmektedir. Başvuru tarihleri 14 Eylül 2022’den itibaren başlayacak ve 31 Ekim 2022 tarihine kadar devam edecektir. Başvuru işlemlerini internet üzerinden yapacak olan kişiler için ise e-Devlet başvuruları 28 Ekim’den itibaren son bulacaktır.

Başvuru Ücretleri ve Konut Fiyatları Ne Kadar?

TOKİ daire başvurusu yapacak olan kişiler başvuru ücretlerini merak etmektedir. Bunun yanında başvuru sonrasında daire sahibi olmaya hak kazanan kişiler de dairelerin fiyatlarının ne kadar olduğunu sormaktadır.

2022 yılı sonunda yapılmaya başlanması planlanan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük TOKİ projesi olarak kayıtlara geçecek olan proje kapsamında yapılacak olan başvurular 500 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanında satışa sunulan 2+1 ve 3+1 konutlar içinde ödenecek olan tutarlar ve bu tutarları ne kadar ay vade ile verilmesi gerektiği hakkında detaylı bilgiler de belirlenmiştir.

TOKİ başvurusunu gerçekleştiren kişiler, daireleri almaya hak kazandıkları takdirde ilk etapta daire fiyatının yüzde onluk kısmına peşinat olarak vermek zorundadır. Belirlenmiş olan peşinatlar, projenin başlaması ile birlikte alınacaktır.

TOKİ Daire Taksitleri Nasıl ?

TOKİ tarafından başlatılan proje ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin sormuş olduğu soru, TOKİ daireleri ne kadar sorusudur. Yapılan açıklamaya göre 2+1 konutların fiyatları 608.000 lira olarak belirlenmiştir. Bu fiyatın %10’luk kısmı peşinat olarak alındıktan sonra aylık olarak ödenecek olan fiyat 2 bin 280 TL olarak belirlenmiştir.

Toplamda 240 ay vade ile taksitlendirilerek ödeme işlemleri yapılabilecektir. 3+1 ev almak isteyen kişiler için ise belirlenmiş olan fiyat 850.000 TL olarak açıklandı. Bu daireler için ise aylık olarak ödenecek olan tutar 3 bin 187 TL olarak 240 ayda ödenecek şekilde belirlenmiştir.

Projenin açıklanması ile birlikte TOKİ fiyatları 2022 yılında merak edilen en önemli konulardan birisi olarak ön plana çıkmaya başlamıştır. Bunun yanında proje ile birlikte teslim edilecek olan arsa ve iş yerleri de belirli kesimler tarafından merak edilmektedir.

Teslim edilecek olan arsaların fiyatları 192.500 TL olarak belirlenmiştir. 1604 TL fiyattan başlayan taksitler ile birlikte 10 sene boyunca faizsiz bir şekilde ödeme planı yapılabilmektedir.

TOKİ’nin projesinde yer alan ve girişimci gençler ile birlikte emekçi kişilerin de düşünüldüğü iş yeri satışları ile vatandaşlara destek olmak istenmektedir. Bu kapsamda satışa sunulacak olan iş yerlerinin fiyatları 350 bin TL’den başlayacaktır. Aylık olarak ödenecek olan tutarlar ise toplamda 10 sene boyunca verilecek şekilde 2.633 TL’den başlayacaktır.

Gerekli koşulları sağlayarak başvuru işlemlerini yapan fakat başvuru sonrasında yapılacak olan kura işlemlerinde ismi çıkmayan vatandaşlar paralarını kura sonrasında belirlenmiş olan gün içerisinde tekrar geri alabileceklerdir. Bu işlem ödeme yapılan bankalara paraların geri yatırılması ile tamamlanacaktır.

TOKİ Ne Kadar Taksit Ödenecek ?

TOKİ tarafından başlatılan projeler için vatandaşların başvuru yapmış oldukları konut, iş yeri veya arsaya göre ödenecek olan taksitler ve peşinatlar değişmektedir.

TOKİ projesine başvuru yapacak olan kişiler, 2+1 ve 3+1 konutlar için 240 ay vade ile taksit ödeme seçenekleri bulunacaktır. İş yeri ve tarla alacak olan vatandaşlar ise 120 ay vade ile TOKİ’ye ödemelerini gerçekleştirebileceklerdir. Ödenecek olan tüm taksitler faizsiz olarak verilecektir.

TOKİ Daire Kiraya Verilir mi

TOKİ projesi için başvuru yapacak olan vatandaşların sormuş olduğu sorulardan birisi de TOKİ daireleri kiraya verilebilir mi oldu. Bu soruya cumhurbaşkanının yapmış olduğu açıklamalardan sonra ekranlara çıkan TOKİ başkanı Ömer Bulut cevap verdi.

Ev sahibi olan kişilere ait dairelerin borçlar bitmeden önce kiraya verilip verilemeyeceği hakkında sorular soruya dairelerin kiraya daha öncesinden verilemediği fakat artık günümüzde kiraya verilmeye müsaade edildiğini söyledi.

Bunun gerekçesi olarak ise ev sahibi olma hakkını kazanmış olan kişilerin başka bir ile gitmesi gerektiği zamanlarda orada ödeyecek olduğu kirasının, sahip olmuş olduğu kendi evi ile birlikte ödemesini yapabilme imkanı yakalamasını sağlamak olduğunu söyledi.

TOKİ Dairesi Satılır mı?

Türkiye’nin en büyük konut projesi olan ve TOKİ önderliğinde başlanılan proje ile TOKİ daireleri satılabilir mi sorusu oldu. Bu konu hakkında açıklamalarda bulunan TOKİ başkanı Ömer Bulut, daire sahibi olan vatandaşların borçlarını bitirmeden dairelerine satışa koyamayacaklarını söyledi.

Başvuru işlemlerinin ardından yapılacak olan kura sırasında kendisine çıkan daire için ilk başta yüzde onluk verilecek olan peşinatın ardından 240 aya kadar vade ile vatandaşların ödemelerini yapmalarına müsaade edilecek. Dairelerin sahipleri tüm ödemeleri yapmadığı sürece TOKİ’den almış oldukları dairelerin satışlarını gerçekleştiremezler.

TOKİ daire fiyatları tamamen ödenmediği sürece satışının TOKİ tarafından engellenmesinin en büyük nedeni ise projenin ana düşüncesinde evi olmayan kişileri ev sahibi yapmak hedeflenmektedir.

Türkiye genelinde yapılacak olan ve 81 ile yayılması hedeflenen proje ile birlikte 2023-2028 yıllara arasında yapılacak olan toplamda 500.000 sosyal konutun, 50.000 işyerinin ve 250.000 konut amaçlı satılacak olan arsanın vatandaşlara teslimi 2028 yılına kadar hedeflendiği doğrultuda yapılacaktır.

E-Devlet Kömür Yardım Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/e-devlet-komur-yardimi/ Tıklayın

5/5 - (14 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu