Güncel

Tavla Dizilişi 2023. Tavla Dizilişi ve Oynayışı. Erkek Tavla Dizilişi Ve Oynayışı

Tavla Dizilişi 2023. Tavla Dizilişi Erkek. Tavla Dizilişi ve Yönü. Tavla Dizilişi ve Oynayışı. Erkek Tavla Dizilişi Ve Oynayışı

Tavla Dizilişi

Tavla oyununun bulunması milattan önce 3000 yıllarına dayanıyor. Bu yıllardaki tavla oyunundaki taşların ve zarların kemiklerden yapıldığı tahmin edilmektedir.

Bu oyunu oynayan insanların, zaman zaman ‘ Haydi kemik’ dediğini duymuşsunuzdur. İşte bu deyimin anlamı da zarların ve pulların ilk zamanlarda kemikten yapıldığı içindir. Bu oyunu antik Romalılar 12 çizgi oyunu olarak adlandırmaktaydı ve oyun oynama şekli ve tavla dizilişi neredeyse bu gün ki oyun oynama şekli ile aynıdır.

Devlet Ödemeleri  Başkasının Whatsapp Mesajlarını Okuma

Tavla oyunu, özellikle ülkemizde sıkça tercih edilen ve iki kişilik oynanan en bilinen oyunlardan birisidir. Tavla dizilişi 2 zar ve kişi başı 15 pul üzerinden yapılır. Yani toplamda 30 pul 2 zar bu oyunun temel taşıdır.

Tavla Dizilişi Erkek

Tavla oyununun dizilişi şekline göre farklılık gösterir. Tavla dizilişi erkek versiyonu farklıdır ve bilmeyenler için daha karmaşık bir şekilde görünebilir. Tavla dizilişi erkek versiyonunda taşları karşı tarafın önüne gelecek şekilde dizilir.

Dizdiğiniz taşları, beşli, ikili ya da üçlü olarak tahtanın belli yerlerine dizilir. Daha sonra zarı ilk atacak kişi oyunu başlatır ve gelen zar sayısına göre pullarının yerini doğru bir şekilde değiştirmeye başlar. Tavlanın diğer bir oyun şekli ise, kız tavlasıdır. Bu oyun erkek tavlasına göre daha basittir.

Bu oyunda taşları rakipler kendi alanlarına dizer ve attığı zarın sayısınca pullarını eline toplamaya başlar. Kim önce pullarını toplarsa, kız tavlasını o kazanmış sayılır. Bu oyunda, 5 sayı alan rakibini yenmiş olur.

tavla nasıl oynanır
tavla nasıl oynanır

Tavla Dizilişi ve Yönü

Tavla dizilişi ve yönü için yapılacak tüm yönlendirmeler, oyun başlamadan rakipler tarafından belirlenmelidir. İster saat yönüne isterseniz de saat yönünün tersi istikamette oyunu başlatabilirsiniz.

Devlet Ödemeleri  Sanal Portal e-Devlet Başvuru Nasıl Yapılır? Sanal Portal Yardım Başvurusu

Tavla Dizilişi ve Oynayışı

Gelen zarın sayısına göre, pullar saat yönüne ya da saat yönünün tersine göre taşlar aynı yöne doğru toparlanır. Eğer taşlar toplanırken tek ir tane ortada taş kalırsa, rakibiniz bu pulu kırabilir ve siz oyuna tekrardan başlamak için o kırılan pulun bulunduğu şeritteki sayıyı zarla atmak zorunda kalırsınız.

Eğer bu sayıyı zarla denk getiremezseniz, oyuna başlamak için o zar sayısını beklemek zorunda kalırsınız. Ama eğer iki pulunuz üst üste durur halde ise rakibiniz bu pulu kıramaz ve en az 2 pulun üst üste gelmesine de tavla dizilişi ve oynayışı kısmında buna kapı denir.

Kapılarınızı oluşturarak tüm pullarınızı kendi tarafınıza toplamanız gerekiyor. Toplama işlemi tamamlandıktan sonra, attığınız zarların sayısı gereğince pullarınızı elinize toplamaya başlarsınız. En önce kim pullarını toplarsa, oyunu o kazanmış sayılır.

Genelde bu oyun 5 el oynanır ve 5 elin sonunda kim üstünlük kurarsa oyunu o kişi kazanmış sayılır. Ama eğer oyunculardan birisi, pullarını kendi önünde toplayamadan rakibi tüm taşlarını eline toplarsa, oyunda buna mars denir ve mars yapan oyuncu bir oyunda 2 sayı almış olur.

Devlet Ödemeleri  Trendyol İşe Alım Müdürüyüm Diye Mesaj Geldi. 2023 Yılının Yeni Dolandırıcılık Yöntemi. Aman Dikkat

Attığınız zarların ikisi de aynı sayı gelirse buna çift oyun denir. Yani tam 4 kere pullarınızın yerini değiştirmek zorunda kalırsınız. Bu hamle de size çok güzel kapı alma olanağı sunar. Özellikle de, altı, dört ve iki kapısı bu oyunda çok önemli hamlelerdir.

Tavlada yapacağınız ilk hamle ne olursa olsun en uzak taş olmalıdır. Bu sayede kendi pullarınızı önünüze daha rahat toplayabilecek ve oyunu kazanma şansınız çok fazla artacaktır.

Erkek Tavla Dizilişi Ve Oynayışı

Erkek tavla dizilişi ve oynayışı yukarıda anlattığımız gibidir. Bu oyunun kuralları hiçbir zaman değişmez, sadece oyuncuların yapacağı hamlelere göre şekil alır.

Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla Nasıl Oynanır? Sorusuna net yanıtı video olarak vermek istedik. Videoyu izledikten sonra tavlada rakibiniz olmayacak.

Başlangıç Seviyesinde Tavla Nasıl Oynanır ??| Tavla Dersleri

 

5/5 - (8 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

3 Yorum

  1. Hiçbir yardımını para faydalanamadık bu yardımdan faydalanalım istiyoruz

  2. Devletten hiçbir yardım alamadık bu yardımdan bari faydalanalım çocuklara mama alamıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu