Maddi Yardım

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ulaşım Desteği Başvuru 2023 Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ulaşım Desteği Başvuru 2023 Nasıl Alınır? Öğrencilere yol yardımı kimlere verilir? Yol parası yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ulaşım Desteği Başvuru 2023 Nasıl Alınır? 3000 TL Öğrencilere yol yardımı kimlere verilir? Yol parası yardımı başvurusu nasıl yapılır? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ulaşım Desteği Başvuru 2023 Nasıl Alınır?  Yüzbinlerce öğrenciyi ilgilendiren ulaşım desteği yardım programının ne kadar olacağı merak konusuydu.

Bu konuda yapılan açıklamalar sonrasında öğrenciler artık ailelerinin yanına gidip gelme konusunda sorun yaşamayacak ve hasretlerini giderebilecekler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yürüttüğü ulaşım desteği başvurusunun nasıl yapıldığını sizler için araştırdık.

SYDV ulaşım desteğinden 150 bin öğrencinin faydalanması hedefleniyor. Enflasyonun yükselmesi, maliyetlerin çoğalması gibi etkenler sebebiyle üniversite öğrencileri eğitimlerini sürdürme konusunda oldukça zorlanmaktadır.

Ancak devletimiz bu konuda desteğini esirgemeden, öğrencileri biraz da olsa rahatlatacak bir proje ile gönülleri rahatlatıyor. Yapılan onlarca yardımların haricinde devlet SYDV aracılığı ile şehir dışında okuyan üniversite öğrencilerine ulaşım desteği sağlamaktadır.

Bu yardımlara nasıl başvurulacağını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyoruz. Zorlu hayat şartlarında okumak öğrenciler için oldukça zorlayıcı olabiliyor. Maddi imkânların yetersiz kaldığı bu dönemde aileler ve öğrenciler yapılan bu yardımlara kucak açıyor.

İhtiyaç sahibi öğrencileri sevindiren bu açıklamalar ile birlikte artık şehir dışında okuyan lisans öğrencileri evlerini ziyaret etmeyi dert etmeyecek.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Ulaşım Desteği Başvuru 2023 Nasıl Alınır
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmaa Vakfı Ulaşım Desteği Başvuru 2023 Nasıl Alınır

Ulaşım Desteği Ne Kadar 2023?

İkamet edilen il dışında okuyan lisans öğrencilerine yapılan eğitim-öğretim yardımlarının yanı sıra yapılan bu ulaşım desteği birçok aile için umut verici oldu.

Üniversite öğrencilerine yapılacak olan ulaşım desteği 2022 yılında tek yönlü gidişlerde 500 TL olacak şekilde, bir senede toplam 2000 TL’ye destek veriliyordu.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca yapılan bu yardımlar 2023 yılı itibariyle güncellendi. Yeni güncelleme ile birlikte SYDV tarafından yürütülen bu ulaşım desteği tek yönlü gidiş için 750 TL olarak belirlendi.

1 sene içinde toplam 3000 TL’ye kadar bir üniversite öğrencisi ulaşım desteği alabilecek. Bu yardımdan yararlanmak isteyen öğrenciler ikamet ettikleri ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvurularını fiziki olarak yapması gerekmektedir.

Başvurusu kabul edilen üniversite öğrencilerinin IBAN adreslerine destekleri yatırılacaktır.

Öğrenciye Yol Yardımı Nasıl Alınır 2023?

Şehir dışında okuyan yüzbinlerce öğrenciyi ilgilendiren ulaşım desteği SYDV tarafınca yapılacaktır. Ancak bu ulaşım yardımından yararlanabilmek için öğrencinin ve ailesinin ihtiyaç sahibi olduğu belirlenmesi gerekmektedir.

Yapılacak olan başvuru sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru sahiplerinin maddi durumunu değerlendirecek ve ihtiyaç sahibi olduğu belirlenirse hak sahibi olarak belirlenecek.

Hak sahibi olan öğrenciler bu yardımlardan yararlanabilecek. Bu ulaşım desteğine e-Devlet portalı üzerinden veya internet üzerinden başvuru yapılamıyor. Başvuru yapmak isteyen aile veya üniversite öğrencileri ikamet ettikleri ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasına giderek bizzat başvurularını gerçekleştirmelidir.

Ardından değerlendirmeye alınacak başvuru sonrasında, öğrencinin ihtiyaç sahibi olup olmadığı belirlenecek ve başvuru olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilerek bilgisi verilecektir.

Hak sahibi olan öğrenciler yapılan yeni güncellemeyle birlikte tek yönlü biletleri için 750 TL’lik ulaşım desteği alacak. Bir sene içerisinde alabileceği destek miktarı ise toplamda 3000 TL olacak.

Yaşadığınız ildeki SYDV hizmet binasına giderek başvurunuzu fiziksel olarak yapabilirsiniz. Gerekli şartları sağlamanız gerekmektedir. Ulaşım desteği formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Başvurunuzun kabulü için bu hususlara dikkat etmelisiniz.

Yol Parası Kimlere Verilir?

✅ Türk vatandaşı olan
⛓ Lisans öğrenimi gören
📝 25 yaşının altında olan
📄 İhtiyaç sahibi olan

Her sene yapılan eğitim-öğretim yardımları, kırtasiye yardımları ve diğer sosyal yardımlarının yanı sıra üniversite öğrencilerine ulaşım desteği de verilmektedir.

2022 yılında 500 TL olan yardım, 2023 itibariyle 750 TL’ye çıkartıldı. Yol parası kimlere verilir sorusunun cevabını ise sizler için araştırdık ve bulduk. 

Açık öğretim ve uzaktan eğitim gören öğrenciler bu yardımdan yararlanamayacak. Bu şartları sağlayan üniversite öğrencileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yaptığı bu yardım programına katılabilecek.

Yol Yardımına Nasıl Başvurulur?

Devletin vakıf ve kurumlarca yürüttüğü destek programları bulunmaktadır. Kırtasiye yardımı, nakdi yardım, eğitim-öğretim yardımı gibi birçok yardım bulunur.

Şehir dışında okuyan öğrenciler için yapılan ulaşım desteği yardımı sayesinde öğrenciler ailelerini ziyaret edebilecek ve şehirler arası ulaşım masrafları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca yapılacaktır.

Bu yardıma online olarak, elektronik ortamda başvuru yapılamamaktadır. Yol yardımına başvurmak isteyen öğrenci veya öğrenci ebeveynleri yaşadıkları ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine gitmeleri ve başvuru formunu fiziki olarak doldurup teslim etmeleri gerekmektedir.

Ardından SYDV tarafından başvurular değerlendirmeye alınacaktır. Başvuran öğrencinin hak sahibi olduğu belirlendiğinde IBAN adreslerine yardım tutarı yatırılacaktır.

Ulaşım Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Ulaşım masraflarının çoğalması, zamların dur durak bilmemesi, enflasyon oranının yükselmesi nedeniyle maliyet ve masrafların çoğalması gibi sebeplerden eğitim gören öğrenciler masraflarını karşılamakta zorlanmaktadır. Özellikle şehirler arası ulaşım fiyatlarının yüksek olması nedeniyle öğrenciler ailelerini ziyaret etmekte zorlanmaktadır. Bu duruma devletimiz müdahale ederek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca yürütülen ulaşım desteği programı başlattı. Bu ulaşım desteğinden yararlanabilmek için belirlenen kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Bu kriterler ise şunlardır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 25 yaşının altında ve lisans öğrencisi olmak
  • İhtiyaç sahibi olmak

Bu kriterleri sağlayan her öğrenci bu yardımdan yararlanabilir ancak yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması gerekmektedir.

Ulaşım Desteği Ne Kadar 2023?

Ulaşım Desteği Ne Kadar 2023? Her yıl yapılan yardımlara ayrılan bütçe arttırılmaktadır. Bunun sebebi ise artan maliyetlere karşı desteklerin işe yarar bir seviyede olmasını sağlamaktır.

Destekler birçok aile için umut verici ve kurtarıcı olabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülen ulaşım desteği programı 2022 yılında tek seferlik gidiş için 500 TL, yıllık ise 3000 TL olarak sağlanırken 2023 yılında bu destek miktarı tek seferlik gidiş bileti için 750 TL’ye yükseltildi.

Bu bağlamda 2023 yılında yapılacak olan ulaşım desteği bir yılda 3000 TL olarak belirlendi. Hak sahibi olan üniversite öğrencilerine yapılacak olan yardımlar banka hesaplarına SYDV tarafından yatırılacaktır.

E-Devlet üzerinden devlet desteğine başvuru yapacak ihtiyaç sahibi kişiler buraya https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi tıklayarak forma ulaşabilir.

E-Devlet üzerinden yapılan sosyal yardımlara başvurmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayabilirsiniz.

Devlet yardımlarına online başvuru haricinde belediye binasına giderek oradaki görevliler yardımıyla başvuru yapmanız ve bilgi almanız mümkündür.

E-devlet Üzerinden Ulaşım Desteği Nasıl Alınır?

  • Online olarak başvuru yapmak için e-devlet https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ portalına bilgileriniz ile birlikte giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Eğitim Öğretim” yazınız.
  • Çıkan sonuçlardan “Eğitim Öğretim Yardımı Talebi” seçeneğine tıklayarak, başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz.
  • Ardından istenen bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde girerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Online olarak yaptığınız e-devlet başvuruları sorgulamak ve kontrol edebilmek için buraya https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız. 

Devlet Ödemeleri sosyal yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com ziyaret edin.

5/5 - (23 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

4 Yorum

    1. Beni abim 2 tane benle beraber 3 bir annem var yaşlı iş yapamiyo babamda gözlerden hasta abimde hasta para durumumuz yok bize yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu