Sosyal Yardım

Sosyal Yardım Sorgulama 2023. Aile Destek Yardımı Ne Kadar Oldu 2023? Adıma sosyal yardım var mı?

Sosyal Yardım Sorgulama 2023. Aile Destek Yardımı Ne Kadar Oldu 2023? Adıma sosyal yardım var mı? T.c. ile sosyal yardımlaşma sorgulama

Sosyal Yardım Sorgulama 2023

Sosyal Yardım Sorgulama. Devlet dar gelirli vatandaşları için birçok alanda yardımda bulunmaktadır. Temel gıda, eğitim, giyim, ısınma gibi birçok alanda çeşitli yardımlar veren devlet yardımına binlerce kişi başvuru yapmış durumdadır.

Yetkili kişiler tarafından başvurusu alınan kişiler bu destekten faydalanmaya başlamıştır.

 Başvuruda bulunmak isteyen kişiler, çoğu yardım için e-Devlet üzerinden başvuru yapabilmektedir ve yine başvurusunun sonucunu görmek isteyen kişiler e-Devlet kapısı üzerinden başvuru sonucunu görüntüleyebilmektedir.

Birçok alanda hakkınızda olan durumları görebildiğimiz platform olan e-Devlet üzerinden kişiler yer ve mekân fark etmeksizin, telefondan veya bilgisayar üzerinden yapmış olduğu başvuru sonucunu görebilmektedir. 

Sosyal Yardım Sorgulama 2023
Sosyal Yardım Sorgulama 2023

E-devlet üzerinden sosyal yardım sonucu nasıl öğrenilir?

 • Sosyal yardım başvuru sonucunu görmek isteyen vatandaşların yapması gereken tek şey e-Devlet sistemine giriş yapmaktır.
 • Telefon veya bilgisayar üzerinden başvuru sonucu görüntülemek isteyen vatandaşlar Türkiye Cumhuriyet kimlik bilgisi ve e-Devlet şifresi ile birlikte giriş yapmaları gerekmektedir.
 • Ardından çıkan arama butonuna “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazarak arama yapmalısınız.
 • Çıkan ekran üzerinde hangi alanda başvuru yaptığınızı seçmelisiniz ve ardından arama sonucunda başvuru yapan kişilerin yardım almaya hak kazanıp kazanmadığı detaylı şekilde gösterilmektedir.
 • Yardım almaya hak kazanmamış kişiler nedenleri ile birlikte sonucu görebilmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Telefon veya bilgisayar üzerinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar Türkiye Cumhuriyet kimlik bilgisi ve e-Devlet şifresi ile birlikte giriş yapmaları gerekmektedir. 
 • Ardından arama butonuna, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazarak arama yapmalısınız. 
 • Karşınıza başvurmak istediğiniz yardımlar için seçenekler çıkmaktadır, Sosyal Yardım başvurusu için başvuru ekranı ve Sosyal Dayanışma Vakfı ilanı çıkmaktadır başvurmak istediğiniz yardıma göre seçim yapıp başvuru ekranından önce gelen “okudum ve kabul ediyorum” butonlarını seçerek işleme devam etmeniz gerekmektedir 
 • Bu işlemlerden sonra başvuru ekranı önünüze gelmektedir. Burada eksik veya yanlış girdiğiniz bilgiler yüzünden ilerleme yapamazsınız, eksiksiz ve doğru bir şekilde bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.
 • Başvuru ekranında ilerledikten sonra en son sayfada “başvurunuz alınmıştır” yazısını gördüğünüz taktirde işlem bitmiş demektir.

Sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, başvuruların nereden yapılması gerektiğini merak etmektedir. Başvurmak istediğiniz yardım devlet tarafından verilen yardım ise e-Devlet üzerinden başvuru yapabilmektesiniz.

Yapılan yardımlara göre başvuru şekli ve şartlarında değişiklikler olmaktadır ancak genel olarak e-Devlet üzerinden başvuruda bulunmak isteyen kişiler bu adımları takip etmelidir

Sosyal Yardımlar Ne Kadar?

Yükselen fiyatlar ardından ve asgari ücret başta olmak üzere birçok alanda yapılan zamlar ardından destek alan ailelerin aldığı maddi yardımlarda bir artış olacak mı? Oldu mu? Gibi sorular sıklıkla araştırılmaktadır. Ancak konu ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından herhangi bir resmî açıklama henüz gelmedi. Konu ile ilgili resmi bir açıklama geldiğinde sayfamızda bulabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Sosyal yardım başvuru şartları nelerdir? Sosyal güvenlik kuruluşlarına kaydı olmamak ve bu kuruluşlardan herhangi bir gelir almamak,
 • Sosyal güvenlik kuruluşu tarafından, tedavi giderlerinin tamamını ya da bir kısmını karşılamamak ve karşılayacak kadar ödeme gücü bulunmamak
 • Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek gelire sahip olmamak Sosyal güvenlik kuruluşlarına kaydı olan veya bu kuruluşlardan herhangi bir gelir alan özürü bulunan kişilerin tedavi giderleri veya diğer yardımcı araç-gereç ihtiyaçlarına yönelik başvuruların olması
 • Başvuru yapacak kişinin yaşadığı yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gidilerek yapılır.

  Sadece zorunlu nedenlerle yaşadığı yer dışında başka il veya ilçede geçici olarak bulunan kişiler zorunluluk nedenini gösteren belgeyi başvuru yapacakları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına götürmeleri gerekli.

 • Merkez ilçe nüfusu bulunmayan Büyükşehirlerde örneğin İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Adana, Gaziantep, Kayseri, Bursa illerinde yaşayan kişiler, İl Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek, bu iller dışında yaşayan kişiler ise il merkezi ve de bağlı ilçelerde yaşayan kişiler, bulundukları yerin İl Merkez veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuruda bulunabilirler.
 • Başvuru reşit olan kişiler tarafından kişinin bizzat kendisi giderek veya evli ise eşlerden biri kendisinin ve eşinin nüfus cüzdanını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmesi gerekmektedir.

  Bizzat başvuruda bulunamayacak özrü ve mazereti olan kişiler ise adına ise vasi veya komşusu, öğretmen, mahalle muhtarı gibi kişiler giderek işlem yaptırabilmektedir.

 • Sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin taşıması gereken şartlar bulunmaktadır. Bu sayede gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişiler belirlenerek, yardıma ihtiyacı olan dar gelirli aileler yardım almaktadır. 

Adıma Sosyal Yardım Var Mı 2023?

 • Sosyal yardım başvurusu yapmış olan veya düzenli olarak devletten yardım alan kişiler istediği zaman telefon veya bilgisayar üzerinden e-devlet uygulamasına giriş yapmalısınız.
 • Çıkan sayfada arama butonundan “Yardım Parası Sorgulama” yazarak sayfaya giriş yapabilirsiniz. 
 • Açılan sayfa üzerinde adınıza herhangi bir yardım yapılmış olup olmadığını ekrana gelen web sayfası üzerinden öğrenebilirsiniz

Aynı zamanda sosyal yardıma PTT üzerinden başvuruda bulunan kişiler aynı şekilde e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilir bunun için yapmanız gerekenler;

 • E – devlet platformuna giriş yapmanız gerekmektedir
 • Açılan ekranda arama butonuna “PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama” yazmalısınız 
 • Açılan sayfa üzerinden adına yapılmış tüm ödemelerin listesini görüntüleyebilmektedir.

Yapılan başvurularda belirli bir tarihten sonra başvuru süresi kapanıyor ve yine aynı şekilde yardım sonuçları için belirli bir tarih aralığı verilmektedir. Bu tarihler arasında kişiler kontrollerini sağlayarak başvuru sonucunu dilediğiniz gibi görebilirsiniz

Adınıza bir sosyal yardım var mı öğrenmek için e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz bunun için adımları takip ederek kolaylıkla adınıza bir işlem olup olmadığını görebilirsiniz 

Sosyal Yardım Parası Çıktığını Nasıl Öğrenebilirim?

 • Sosyal yardım parası alıp almadığını merak eden kişiler diledikleri zaman e-Devlet üzerinden bu işlemi görüntüleyebilmektedir.
 • Başvuru da yapıldığı gibi e-Devlet üzerinden platformuna Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir
 • Açılan ekranda arama butonuna “sosyal yardım parası sorgulama” yazarak gelen ekran üzerinden yapılan yardımlara ait sorgulama butonları yer alacaktır buradan başvuru yaptığınız alandaki sonuç ekranına tıklamalısınız. 
 • Bu ekranda adınıza çıkmış olan yardımları görüntüleyebilirsiniz. Eğer adınıza herhangi bir yardım çıkmadıysa ekranda nedeni ile birlikte görüntüleyebilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Ne Kadar Oldu 2023?

Gelen zamlar ardından yapılan maddi yardımlara da zam gelmesi beklenmektedir ancak bununla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Konu ile ilgili resmi bir açıklama olmadığı için insanların kafasında beliren bu soru işaretine bir cevap bulunmamaktadır. Konu ile ilgili resmi bir açıklama geldiği zaman sayfamızda bilgi verilecektir.

Başvuru yapan kişiler e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak başvuru ekranına gidebilirler. 

Yaptığı başvuruyu sorgulamak isteyen kişiler sorgulama ekranına gitmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama  tıklayarak sorgulama ekranına ulaşabilmektedirler.

Başvuru yapmak isteyen kişiler yaptıkları başvuruya göre şartları değişmektedir bunun ile ilgili detaylı yazı okumak için https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ tıklayabilir veya (0312) 705 40 00 Numaralı hattı mesai saatleri içerisinde arayarak bilgi alabilirsiniz. 

5/5 - (17 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu