Yardım Kartı

Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Sosyal Yardım Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Sosyal Yardım Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır
Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Sosyal Yardım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Son dönemde ekonomik problemlerin de baş göstermesi nedeniyle sosyal yardımlara olan başvuru sayısında ciddi bir artış gözlemlemek mümkün. Bunun en temel sebeplerinden biri de pandemi sürecinin dünya genelinde bıraktığı tahribat olarak görülüyor.

Sosyal yardım kart başvurusu yapan kişilerin büyük bir çoğunluğu asgari ücret ve altında gelir düzeyine sahip. Sosyal yardımlar da tam olarak bu kitleye hitap ediyor. 

Belediyeler ve bakanlıklar tarafından verilen yardım paketlerine başvuru yapabilmek için dar gelirli olmak ve bunu kanıtlamak şarttır. Sosyal yardım kartlarına başvuru yapacak olan kişilerin internet üzerinden ya da direkt olarak belediyeye giderek başvuruda bulunması mümkün. 

Belirli aralıklarla açılan başvurular sayesinde vatandaşların büyük bir çoğunluğu rahat bir şekilde geçimini sağlayabiliyor. Yoksul vatandaşların refah seviyesini yükseltmek için düzenlenen sosyal yardımlarla her ay milyonlarca kişi karşılıksız ödeme alıyor.

Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal destek kartı ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım alan kişilere veriliyor. Bu noktada sosyal destek kartı başvurusu nasıl yapılır? soruların sıklıkla sorulduğunu görmek de mümkün. Sosyal destek kartı için başvuru yapmadan önce bir sosyal yardım paketi almak gerek. Bu da yalnızca yoksul ve dar gelirli ailelere verildiği için e-devlet üzerinden başvuru yapılması bekleniyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açılan sosyal destek paketleri kapsamında herhangi bir paketten yararlanan kişilere direkt olarak kart gönderiliyor. Bu kart, içerisine her ay düzenli olarak alınan yardım miktarında ödemenin yapıldığı ve bu sayede vatandaşların da giderlerini karşıladığı bir karttır. 

Hiçbir şekilde kart ücreti olmayan sosyal destek kartı aynı zamanda geri ödemesiz bir yardımdır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılan sosyal yardımların tamamı herhangi bir karşılık beklemeden geri ödemesiz olarak yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Sosyal yardım kartı almak için bazı aşamalardan geçmek gerekiyor. Her sosyal yardım paketine başvuru yapabilmek için belli şartlar vardır. Sosyal yardım kartı ise tüm bunlardan bağımsızdır. Bir yardım özelinde verilmeyen sosyal yardım kartı, yardım alan tüm vatandaşlara devlet tarafından verilmektedir.

Sosyal yardım kartı nasıl alınır sorusunun yanıtı ise PTT şubeleri olacaktır. Sosyal yardım almaya hak kazanan kişilerin bu yardımı alabilmesinin iki yolu vardır. 

Bunlardan ilki elbette ki her ayın belirlenen gününde PTT şubelerine giderek ödemeyi nakit bir şekilde almaktır. Bunun yanı sıra son yıllarda geliştirilen sosyal yardım kartıyla çok daha pratik şekilde ödeme almak mümkündür. Sosyal yardım kartı alan vatandaşlar yine her ayın belirlenen günü ödemeleri kartlarına tanımlanarak alırlar. Bu sayede sosyal yardım istenilen yerde harcanarak kullanılabilir.

Sosyal Yardım Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal yardım kartı almak için birtakım şartları karşılamak gerekmektedir. Bu şartlar genellikle yoksul ve dar gelirli vatandaşlara verilen sosyal yardımlarla aynıdır. Bilindiği üzere Türkiye, sosyal devletçilik ilkelerinin gereğini yerine getirerek her ay milyonlarca vatandaşa yardımlarda bulunmaktadır.

Bu yardımın temel nedeni ise vatandaşların refah seviyesini düşürmemektir. Bu nedenle sosyal yardım kartı alma şartları çerçevesinde tüm kriterleri karşılayan vatandaşlar her ay düzenli olarak destek alabilmektedir. Bu desteklerle; market, fatura, kira gibi sabit ve büyük ölçekli giderler karşılanabilir. 

Türkiye’de bu tür yardımlar genellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Ekonomik açıdan küresel bir daralmaya gidilen şu günlerde Türkiye’nin vatandaşlarının yanında olması takdir toplamaktadır. Sosyal yardım kartı almak için aranan şartlar ise diğer yardımlarla neredeyse aynı maddeleri içerir.

Bazı küçük farklılıklar olsa da sosyal yardım alamayacak birinin sosyal yardım kartı alma imkânı da bulunmamaktadır.

Sosyal Destek Yardım Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal destek yardım kartı almak için aranan kriterlerden yukarıda da bahsedilmiştir. Bu kapsamda vatandaşlardan istenen ilk şart elbette ki dar gelire sahip olmaktır.

Sosyal destek yardım kartı alma şartları arasından dar gelire sahip olunması aynı zamanda belgelendirilmelidir. Gelir beyanı yoluyla başvuru sırasında dar gelirli olunduğunun belgelenmemesi durumunda yardım kartı almak mümkün değildir. Bunun yanı sıra Türkiye’de sosyal yardımlara başvuracak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. 

18 yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti sosyal yardım paketlerine başvuru hakkına sahiptir. Sosyal destek yardım kartı için aranan kriterlerden biri de başvuru sahibinin ikamet ettiği hanedeki nüfustur. Bu noktada hane içerisindeki nüfusun toplam gelirinin asgari ücret seviyesinin altında olması beklenir.

Eğer sosyal yardım almak isteyen kişinin yaşadığı hanede gelir ortalaması asgari ücrete denkse veya yüksekse yardım paketi alınamaz. Bu, sosyal yardımlarda ve yardım kartında en önemli şartlardan biridir.

Sosyal Yardım Kartı Başvuru Linki

Sosyal yardım kartına başvuru yapabilmek için e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra e-devlet sistemine giriş imkânı olmayan kişilerin başvuru yapabilmeleri için il belediyelerine müracaat etmeleri de mümkündür.

Sosyal yardım kartı başvuru linki sayesinde rahatlıkla başvuru gerçekleştirilebilir. Fakat başvuru yapmadan önce birkaç şey hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bunlardan ilki sosyal yardım almaya hak kazanan kişilerin yardım kartını aldıktan sonra yapacağı harcamalar ile ilgilidir. 

Sosyal yardımlar, yalnızca vatandaşların refah seviyesini yükseltmeyi hedefler ve yapılan harcamalarda ekstrem durumların gözlenmesi yardımların kesilmesine neden olabilir. Bu nedenle doğalgaz desteği alan bir kişinin yatırılan sosyal yardımı da yalnızca doğalgaz fatura ödemelerinde kullanması gerekmektedir.

Aksi durumda farklı kullanımların tespit edilmesiyle birlikte yardımlar kesilecektir. Kesilen sosyal yardımlar hiçbir şekilde geri ödeme talebi kapsamına alınmaz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen tüm sosyal yardımlar geri ödemesiz bir şekilde sunulmaktadır.

Sosyal Destek Yardım Kartı Başvuru Formu

Sosyal destek yardımlarına başvuru yapabilmek için sistem üzerinden bir form doldurmak gerekmektedir. Bu form, yetkililerin adaylar hakkında daha net bilgi sahibi olabilmesi ve değerlendirebilmesi için çok önemlidir.

Sosyal destek yardım kartı başvuru formu için e-devlet üzerinden giriş yapmak yeterli olacaktır. Başvuru formu, il belediyelerinde de bulunduğu için yoksul vatandaşların e-devlet sistemine girememesi durumunda il belediyelerine giderek formu doldurmaları sağlanır. 

Forma ilişkin birtakım kriterler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve buna göre hareket etmek oldukça önemlidir. Sosyal destek yardım kartı alabilmek için formu doğru ve eksiksiz doldurmak şarttır. Başvuru formunda başvuran kişiden birtakım bilgi ve belgeler istenir.

Bunlar genellikle kişisel bilgiler ve belgeler olsa da ikamet edilen hanedeki diğer kişilerle ilgili sorular da yöneltilmektedir. Tüm bu sorulara en doğru şekilde yanıt verilmesi ise sosyal destek yardım kartı alınması açısından oldukça önemlidir. 

Aksi halde ne yazık ki sosyal yardım almak mümkün olmayacaktır. Formda istenen bilgi ve belgelerin eksik ya da yanlış teslim edilmesi durumunda başvuru geçersiz sayılacaktır.

Başvurusu geçersiz sayılan başvuru sahiplerine ikinci bir hak tanınmamasından dolayı formu göndermeden önce birkaç kez kontrol etmek çok önemlidir. Ayrıca formu, belirtilen tarih aralığı içerisinde göndermek gerekir.

Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Sosyal yardım kartları yalnızca yoksul ve dar gelirli vatandaşların yararlanması için sunulmaktadır. Bu nedenle gelir seviyesi asgari ücrete denk ya da yüksek olan kişiler tarafından alınması mümkün değildir. Bu tip durumlar akıllara sosyal yardım kartı kimlere verilir minvalinde sorular getirmektedir. Bu kart aşağıdaki şartları sağlayan kişilere verilmektedir.

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Yoksul ve dar gelirli olmak ve bunu belgelerle ispat edebilmek,
 • Başvuru tarihinden üç ay geriye gidilmesi sonucu SGK girişinin olmaması,
 • İkamet edilen hanede kişi başına düşen toplam aylık gelirin asgari ücret seviyesinin altında olması gerekmektedir.

E-devlet üzerinden devlet desteğine başvuru yapacak ihtiyaç sahibi kişiler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak forma ulaşabilir.

Devlet yardımlarına online başvuru haricinde belediye binasına giderek oradaki görevliler yardımıyla başvuru yapmanız ve bilgi almanız mümkündür.

Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır E-Devlet?

 • Online olarak başvuru yapmak için e-devlet portalına bilgileriniz ile birlikte giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Portala giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Hizmetleri” yazınız.
 • Çıkan sonuçlardan “Sosyal Hizmet Başvurusu” seçeneğine tıklayarak, başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Bu sayfanın sağında “Yeni Başvuru” kutucuğu göreceksiniz, o kutucuğa tıkladığınızda başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.
 • Ardından istenen bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Online olarak yaptığınız e-devlet başvuruları sorgulamak ve kontrol edebilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız. 

Belediyenin sağladığı yardımlar için belediye hizmet binasını ziyaret etmeniz ve oradaki görevliler tarafından yapılan yönlendirmeler ile başvurunuzu bizzat yapabilirsiniz.

Devlet Ödemeleri Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com ziyaret edebilirsiniz.Devlet Ödemeleri

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

4 Yorum

 1. 10 yaşında oğlum teşekür belgesi aldı cep telefon istiyor benimde maddi durumum iyi deyil yardımcı olursanız cook mutlu oluruz teşekürler

 2. Oğlum 8 yaşında 1 ci sınıf karnemizi aldık ama bizden tablet bisiklet istiyor bizim maddi durum yetmiyümce alamıyoruz yardımcı olursanız çok mutlu olıruz teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu