Sosyal Yardım

Sosyal Yardım Başvuru Nasıl Yapılır? Kimler Sosyal Yardım Alabilir? 2023 SED Sosyal Yardım Ne Kadar Oldu?

Sosyal Yardım Başvuru Nasıl Yapılır? Kimler Sosyal Yardım Alabilir? Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır 2023?

Sosyal Yardım Başvuru Nasıl Yapılır? Devlet tarafından birçok yardım bulunmaktadır kişiler bu yardımlara başvurmak için illa bir yere gitmemeleri gerekmektedir.

Kişiler başvurularını en kısa zamanda ve en kolay yoldan yani e-Devlet üzerinden yapabilmektedir. Bazı başvurularda belediyelere, vakıflara gitme zorunluluğu olabilmektedir bu yardım yapan kuruluşa ve şartlarına bağlı olarak değişebilmektedir. 

Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığınca yapılan yardım başvuruları gibi başvurular e-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Başvuru Nasıl Yapılır
Sosyal Yardım Başvuru Nasıl Yapılır

Sosyal Yardım Hizmet Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Sosyal Yardım Başvurusu yapacak kişiler e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için, ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti ve e-Devlet şifresi ile giriş kullandığı telefon veya bilgisayar üzerinden bilgilerini girerek giriş yapmalıdır. 
 • Ardından ekranda çıkan arama motoruna “sosyal yardım başvuru” yazarak arama yapmalıdır.
 •  Gelen ekran üzerinde aktif olan çeşitli yardımlar bulunmaktadır buradan başvurmak istediğiniz yardım kampanyasını seçerek yeni ekranın gelmesini beklemelisiniz. 
 • Gelen ekran üzerinden ise “okudum, kabul ediyorum” butonlarını onaylayarak başvuru ekranına gelmesini beklemeniz gerekmektedir.
 •  Gelen ekran üzerinden size sorulan bilgileri eksiksiz ve yanlış bir biçimde doldurmamanız lazım aksi halde e-Devlet sistemi üzerinden ilerleme yapamazsınız, eğer ekran üzerinde hata veriyorsa girdiğiniz bilgileri tekrar kontrol etmeniz gerekmektedir eksik ve yanlış bilgi olduğu taktirde e-Devlet sayfasında ilerleme yapamazsınız. 
 • Bilgilerinizi doğru girdiğiniz taktirde ekran üzerinde ilerleyerek en son başvurunuzun alındığına dair “başvurunuz alınmıştır” yazısını görebileceksiniz ve artık bir işlem yapmanıza gerek kalmamış olacak. 

Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir 2023?

 • Sosyal yardım başvuru şartları. Sosyal güvenlik kuruluşlarına kaydı olmamak ve bu kuruluşlardan herhangi bir gelir almamak.
 • Sosyal güvenlik kuruluşu tarafından, tedavi giderlerinin tamamını ya da bir kısmını karşılamamak ve karşılayacak kadar ödeme gücü bulunmamak.
 • Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek gelire sahip olmamak Sosyal güvenlik kuruluşlarına kaydı olan veya bu kuruluşlardan herhangi bir gelir alan özürü bulunan kişilerin tedavi giderleri veya diğer yardımcı araç-gereç ihtiyaçlarına yönelik başvuruların olması.
 • Başvuru yapacak kişinin yaşadığı yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gidilerek yapılır.
 • Sadece zorunlu nedenlerle yaşadığı yer dışında başka il veya ilçede geçici olarak bulunan kişiler zorunluluk nedenini gösteren belgeyi başvuru yapacakları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına götürmeleri gerekli.
 • Merkez ilçe nüfusu bulunmayan Büyükşehirlerde örneğin İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Adana, Gaziantep, Kayseri, Bursa illerinde yaşayan kişiler, İl Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek, bu iller dışında yaşayan kişiler ise il merkezi ve de bağlı ilçelerde yaşayan kişiler, bulundukları yerin İl Merkez veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuruda bulunabilirler.
 • Başvuru reşit olan kişiler tarafından kişinin bizzat kendisi giderek veya evli ise eşlerden biri kendisinin ve eşinin nüfus cüzdanını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmesi gerekmektedir.Bizzat başvuruda bulunamayacak özrü ve mazereti olan kişiler ise adına ise vasi veya komşusu, öğretmen, mahalle muhtarı gibi kişiler giderek işlem yaptırabilmektedir.

Sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin taşıması gereken şartlar bulunmaktadır. Bu sayede gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişiler belirlenerek, yardıma ihtiyacı olan dar gelirli aileler yardım almaktadır. Başvuruda bulunacak kişilerin taşıması gereken şartlar ise;

Ayrıca yapılan her yardım şartı birbirinden farklı olmak durumundadır, yapılan yardımlara göre başvuru şartları, istenilen belgeler hepsi birbirinden farklıdır ancak bazı yardımlara göre çeşitli şartlar veya istekler bulunmaktadır. 

 Aile yardımları Nelerdir?

Barınma yardımı; Gıda yardımı; Sosyal destek yardımı; Yakacak yardımı için; Öğrenci ihtiyaç yardımı; Şartlı eğitim yardımı için;
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru kayıt formu veya başvuru dilekçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru kayıt formu veya başvuru dilekçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru kayıt formu veya başvuru dilekçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru kayıt formu veya başvuru dilekçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru kayıt formu veya başvuru dilekçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şartlı eğitim yardımı başvuru formu
Nüfus Cüzdanının ön ve arkası olacak şekilde fotokopisi Nüfus Cüzdanının önü ve arkası olacak şekilde fotokopisi Nüfus Cüzdanının önü ve arkası olacak şekilde fotokopisi Nüfus Cüzdanının önü ve arkası olacak şekilde fotokopisi Nüfus Cüzdanının ön ve arkası olacak şekilde fotokopisi
Barınma İhtiyaç için alınmış olan rapor Öğrencinin okuduğuna dair öğrenci belgesi
Var ise Hasar Tespitini gösteren rapor

Özürlü kişiler için yapılan yardımlar

Özürlü aracı için; El-Ayak Protezi-Yürüme Cihazı-Ortopedik Bot gibi araçları için; İşitme cihazı için; Konuşma cihazı için;
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru kayıt formu veya başvuru dilekçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru kayıt formu veya başvuru dilekçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru kayıt formu veya başvuru dilekçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru kayıt formu veya başvuru dilekçesi
Nüfus Cüzdanının ön ve arkası olacak şekilde fotokopisi Nüfus Cüzdanının ön ve arkası olacak şekilde fotokopisi Nüfus Cüzdanının ön ve arkası olacak şekilde fotokopisi Nüfus Cüzdanının ön ve arkası olacak şekilde fotokopisi
Özürlü araç kullanımı gerektiğine dair alınmış olan sağlık kurulu raporu Protez kullanımı gerektiğine dair alınmış olan sağlık kurulu raporu İşitme cihazı kullanımı gerektiğine dair alınmış olan sağlık kurulu raporu Konuşma cihazı kullanımı gerektiğini belgeleyen sağlık kurulu raporu
Odyoloji testi 

Kimler Sosyal Yardım Alabilirler?

 • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki yer almış olan kamu işçileri,
 • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamında yer almış olan memurlar,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık alanlar kişiler
 • İŞKUR üzerinden işsizlik ödeneği kapsamından yararlanan kişiler,
 • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalan kişiler sosyal yardım başvurusu yapamaz.

Sosyal yardım almak isteyen herkes başvuruda bulunamaz çünkü kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olmaları gerekmektedir. Bu kişileri belirlemek için bazı şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir.

Bu kurallar dışında her yardımın farklı başvuru şartları bulunmaktadır. Başvuru yapmak istediğiniz sosyal yardıma göre detayları öğrenerek başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlar Nelerdir?

 • Nakdi olarak yapılan yardım
 • Ayni Yakacak yardımı 
 • Eğitim için verilen yardımlar
 • Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık yardımları
 • Afet yaşayan kişiler için verilen destekler
 • Gelir Getirici olarak yapılan proje destekleri
 • İstihdam Yardımları

Sosyal yardımlaşma bakanlığı vatandaşlarının rahat etmesi açısından birçok alanda yardım yapmaktadır. Kişiler ihtiyaçları doğrultusunda şartları yerine getirdikleri taktirde istedikleri yardıma başvuru yapabilmektedir.

Bunlar dışında vatandaşların daha rahat ve kaliteli bir yaşam sürmesi için düzenli yardımlar verilmektedir. Bu yardımlar

 • 2022 Sayılı Kanun Kapsamına göre verilen engelli ve 65 yaş maaşı
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik olan Yardımlar
 • Muhtaç Asker Ailesi için verilen Yardım

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

 • Sorgulama yapmak isteyen kişiler T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş kullandığı telefon veya bilgisayar üzerinden bilgilerini girerek giriş yapmalıdır.
 • Ardından ekranda çıkan arama motoruna “yardım başvurusu sorgulama” yazmanız gerekmektedir 
 • Sonrasında aktif olan başvuru sonuçları görünecektir buradan yaptığınız yardım başvuru sorgulama kısmını seçerek sorgulama sayfasını görebilirsiniz. Yardım almaya hak kazanamayan kişiler nedenleri ile birlikte ekrandan görüntüleyebileceklerdir. 
 • Yardım almaya hak kazanan kişiler de yaptığı yardım çeşidine göre ilerleme yapması gerekmektedir. 

Başvuru yapmak istediğiniz yardıma göre e-Devlet üzerinden başvuru yapmanız yeterli olacaktır. 

Başvuru yapmak isteyen kişiler e-Devlet üzerinden başvuru yapabilir. https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak da direkt olarak başvuru ekranına gidebilirler. 

Yaptığı başvuruyu sorgulamak isteyen kişiler sorgulama ekranına gitmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayarak sorgulama ekranına ulaşabilmektedirler.

Başvuru yapmak isteyen kişiler yaptıkları başvuruya göre şartları değişmektedir bunun ile ilgili detaylı yazı okumak için linkine Tıklayabilir veya (0312) 705 40 00 numaralı hattı mesai saatleri içerisinde arayarak bilgi alabilirsiniz.

5/5 - (13 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu