HaberlerSosyal Yardım

Son Dakika Sosyal Yardım Başvurusu Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Son Dakika Sosyal Yardım Başvurusu Başladı 2024. Sosyal Yardımlar Nelerdir? Sosyal Yardım Alma Şartları Nelerdir? Diğer Aile Yardımı Ne Zaman Yatacak? Kimler Sosyal Yardım Başvurusu Yapabilir?

Son Dakika Sosyal Yardım Başvurusu Başladı 2024

Son Dakika Sosyal Yardım Başvurusu Başladı 2024. Sosyal Yardımlar Nelerdir? Sosyal Yardım Alma Şartları Nelerdir? Diğer Aile Yardımı Ne Zaman Yatacak? Kimler Sosyal Yardım Başvurusu Yapabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yapılan sosyal yardımlar birçok yardım türünde ihtiyaç sahibi insanlara destek vermektedir. Bu destekler çok geniş alanı kapsayan maddi yardımlar olarak yıllardır ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmaktadır.

İhtiyaç sahibi insanlar sosyal yardımlara başvurmak için nasıl bir yol izlendiğini tam bilmemektedir. Son dakika Sosyal Yardım Başvurusu nasıl yapılır sorusu başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın aklına ilk gelen sorulardandır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı e devlet üzerinden geliştirdiği portal ile artık sosyal yardım başvurusu yapmak kolay hale geldi. 

Sosyal Yardım Başvurusu Başladı
Sosyal Yardım Başvurusu Başladı

Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını ihtiyaç sahiplerine yönelik sunduğu birçok sosyal yardım vardır. Peki, sosyal yardımlar nelerdir? Dilerseniz yaptığımız araştırmalar sonucunda devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlardan bahsedelim. Devlet tarafından sağlanan sosyal yardımların en popüler olanlarını sizler için derledik.

 • Doğum yardımı
 • Çoklu doğum yardımı
 • Öksüz yetim yardımı
 • Vefat yardımı
 • Gıda yardımları
 • Aşevleri
 • Yakacak yardımları
 • Yaşlı aylığı
 • Engelli aylığı
 • Engelli yakını aylığı
 • Anaokulu – ana sınıfı yardımı
 • Kronik hastalık yardımı

Sosyal Yardım Alma Şartları Nelerdir 2023?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan sosyal yardımlar için sosyal yardım alma şartları nelerdir dilerseniz bu soru için derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşalım. 

Doğum yardımı alma şartlarından bahsedecek olursak yeni doğum yapmış Türk anne ile yeni doğum yapmış mavi kart sahibi annelere verilmektedir. Başvuru işlemi başvuru dilekçesinin Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine,  ilçelerde kaymakamlıklara verilerek tamamlanmaktadır.

Doğum yardımı birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL olarak PTT üzerinden yapılmaktadır.

Çoklu doğum yardımı 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Hane başı kişi başı gelirin 1833 TL den az olan aileler başvurabilmektedir. Başvuruyu anne ve ya anne adına baba yapabilir. Aylık ödeme olarak 400 TL olan yardım iki ayda bir yatırılmaktadır.

Öksüz ve yetim yardımı annesi, babası ve ya her ikisi de vefat etmiş 3294 sayılı kanun kapsamında ki ihtiyaç sahibi çocuklara aylık 600 TL olarak ödemeler iki ayda bir yapılmaktadır.

Vefat yardımı 15 Nisan 2022 tarihinden sonra yakını vefat eden Türk vatandaşlarına 3294 sayılı kapsam içinde olan hanelere yapılmaktadır. Başvuru için ölüm belgesi gerekli olup vefat hastane dışında gerçekleşti ise bağlı ilçe belediyelerinden yakını tarafından alınabilmektedir. Vefat yardımı 1062 TL olarak tek bir kere verilmektedir.

Yaşlı aylığı sosyal güvencesi olmayan ve aylık bağlanacak kişinin kendisi ve eşinin kişi başı aylık geliri 1833 TL altında olan 65 yaş üstü vatandaşlar başvurabilir. Aylık ödemesi 1536 TL olan yardım aylık olarak ödenmektedir.

Diğer Aile Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Aile Sosyal Hizmetler ve Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen diğer aile yardımı 450- 600 TL arasında 2022 Haziran  – 2023 Mayıs aralığında verilmektedir. 4 farklı gelir aralığı için farklı miktarlarda yatmaktadır. 

 • Kişi başına düşen aylık gelir 450 TL altında olan hanelere aile yardımı 1250 TL
 • 450 TL -911 TL arası kişi başı aylık gelir olan hanelere aile yardımı 1100 TL
 • 911 TL -1371 TL arası kişi başı aylık gelir olan hanelere aile yardımı 950 TL
 • 1372 TL –1833 TL arası kişi başı aylık gelir olan hanelere aile yardımı 850 TL olarak verilmektedir.

Aile yardımı alan kişilerin en çok merak ettiği diğer aile yardımı ne zaman yatacak sorusunun cevabı olmaktadır. Yaptığımız araştırmalar sonucu kasım ayı ödemeleri gerçekleştirilmiş olup aralık ayı ödemelerinin ayın ilk 10 gününde yapılması beklenmektedir.

Kimler Sosyal Yardım Başvurusu Yapabilir 2023?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi vatandaşlara sağladığı sosyal yardımlar çok çeşitli kategorilerde verilmektedir. Peki, kimler sosyal yardım başvurusu yapabilir gelin isterseniz bu sorunun cevabını verelim.

Devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlara 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında tanımlanan ihtiyaç sahibi diye tabir edilen aile içinde kişi başına düşen gelirinin 1833 TL altında olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler tarafından başvuru yapılabilir.

Bu linki açtıktan sonra kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde yer alan yeni başvuru butonuna tıklayınız. Tıklandıktan sonra açılan sayfada belirli şartları kabul ve beyan ettiğinizi onaylayan kutucukların yanına onay vermeniz gerekmektedir. 

Gerekli onayları verdikten sonra sayfanın en altında yer alan başvur butonunu dokununuz. Yeni açılan sayfada size ait TC kimlik numarası, cep telefonu ve adres bilgilerinizi isteyen bölümleri doldurunuz ve sayfanın en alt bölümünde bulunan devam et butonunu tıklayınız.

Yeni çıkan sayfada Aile Destek Programına başvurmak isteyip istemediğiniz sorulacak olup evet diyerek diğer diğer soruya geçiniz. Sizden aylık geliriniz, banka iban numaranız, sosyal yardım alıp almadığınız, kirada oturup oturmadığınıza, yaşadığınız evde hane halkının kaç kişiden oluştuğu, başvuru sahibi hariç aynı evde yaşayan kişilerin TC kimlik numaraları, ad soyadları ve telefon numaraları bilgilerini doldurarak sayfada ilerleyiniz ve başvurunuzu tamamlayınız.

E-devlet üzerinden yapılan başvurularınızı sorgulamak ve başvuru detaylarına ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayabilirsiniz

Doğalgaz yardımı başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ sayfasını ziyaret edin.

5/5 - (18 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

12 Yorum

 1. Ben 3 yillik evliyim Cocgum olmuyor Tedavi olmam gerekiyor ama Dururum el vermiyor Evim Kira Eşim Çalışmıyor herhangi bi gelirim olmuyor yardimci olurmusunuz Cok ihtiyacim Var

 2. Eşimden ayrıldım 2 çocuğumla birlikte yaşıyorum lutubeli bı oda yaşıyoruz çalışamıyorum çocuklara bakcak kimse olmadığından yardımcı olmanızı rica ediyorum lütfen

 3. SED yardımı na başvuru yaptım ancak fesh ediliyor bende faydalanmak istiyorum maddi durumum yok

 4. Merhaba
  4 çocuk annesiyn.3.öğrencim
  Var
  Kiradayım.ev.haninmiyim
  Sizden.yardim.istiyorum

 5. Selamın aleyküm ben temizlik işlerine gidiyorum oğlum var 15 yaşında boşandım kiradayim yardım istiyorum lütfen yardım edin

 6. Bunu sevdim iybir açıklama olmuş rabbim razı olsun tüm hayırlı işlemlerinize, amin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu