devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

SGK Bez Yardımı Başvurusu. SGK Bez Parası Ne Kadar Ödüyor 2023

SGK Bez Yardımı Başvurusu. SGK Bez Parası Ne Kadar Ödüyor 2023. SGK Bez Parası Nasıl Alınır? SGK Bez Parası Ne Zaman Yatacak?

SGK Bez Yardımı Başvurusu

SGK Bez Yardımı Başvurusu. SGK Bez Parası Ne Kadar Ödüyor 2023. SGK Bez Parası Nasıl Alınır? SGK Bez Parası Ne Zaman Yatacak?

SGK bez yardımı başvurusu nedir, nasıl yapılır ve kimlere yapılır sorusu internet aramalarında oldukça popüler olan bir soru türüdür. Türkiye Cumhuriyeti, dar gelirli ailelere birçok yardım ve destekte bulunmaktadır. Bu yardım ve destekler devletin kurumları tarafından gerçekleştirilir.

Hasta bezi yardımı nedir? Hasta bezi yardımı tuvalet ihtiyacını tek başına normal yollardan gerçekleştiremeyen hastalara uygulanan maddi bir yardım türüdür.

Bu yardım projesi Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kurumu olan sosyal güvenlik kurumu tarafından verilen bir yardımdır. Hasta bezi ve çocuk bezi ihtiyaçları sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanır. Eski düzen şu şekilde işlemekteydi. Kişiler önce bez alıyordu ve sosyal güvenlik kurumu sonradan ödeme yapıyordu.

Fakat sistemin değişmesi ile birlikte bu yeni sistemde sosyal güvenlik kurumu kişilere önce ücret yatırıyor ve kişiler aldıkları ücretle gidip bezlerini temin edebiliyorlar.

SGK Bez Yardımı Başvurusu.
SGK Bez Yardımı Başvurusu.

SGK Bez Parası Ne Kadar Ödüyor 2023

SGK bez parası ne kadar ödüyor 2023 sorusu binlerce insan tarafından merak edilen bir konu olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan Sağlık Bakanlığı tarafından 15 gün sonra yatırılır. Hastanın var ise emekli maaş kartı ile, eğer yoksa TC kimlik numarası ile herhangi bir ziraat bankası şubesine giderek paranızı çekebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kurumu olan sağlık bakanlığı hasta bezi yardımını her ayın 8 ile 14’ü arasında parayı yatırmaktadır. Bu tarihler arasında eğer paranızı çekmezseniz hasta bezi parası otomatik olarak sosyal güvenlik kurumuna geri gider. Ve tekrardan diğer ayın 8 ile 14’ü arasında tekrardan hesabınıza yatırılır.

Bu yüzden mutlaka her ayın 8 ve 14’ü arasında paranızı çekmeye özen gösterin. Sosyal güvenlik kurumu günlük 4 tane, aylık ise 120 adet hasta bezi ücretini vermektedir. Eğer siz 2 aylık bir yardım almak istiyorsanız doktorunuza 240 tane olarak yazdırmalısınız.

SGK Bez Parası Nasıl Alınır?

SGK bez parası nasıl alınır sorusuna cevap vermek olmazsa olmaz. 2022 hasta bezi desteğinden faydalanmadan önceki aşamaları iyi öğrenmeli ve bu bilgiler dahilinde bu süreci başlatmakta çok fayda var.

Sosyal güvenlik kurumunun sunmuş olduğu hasta bezi yardımından faydalanabilmek için öncelikle elinizde hasta bezi kullanımının mecbur olduğuna dair bir hasta bezi raporu olmalıdır.

Yaşlı hasta bezi, yatalak hasta bezi, engelli hasta bezi ve yeşil kartı olanlara hasta bezi bu anlatacağımız yardım kampanyasında yer almaktadır. Sosyal güvenlik kurumu tarafından verilen hasta bezi başvuru şartları şunlardır;

  • Hasta bezi raporu tam teşekküllü bir hastaneden alınmalıdır.
  • Bez raporu çocuk için alınacaksa eğer çocuk en az 48 aylık olmalı.
  • Hasta bezi ihtiyacını gösteren bir reçeteye sahip olmanız gerekir.
  • Hasta bezi raporu için sağlık ocağından reçete yazdırabilirsiniz.

Eğer hastanın bir hastaneye gitmek için engeli var ise evde sağlık hizmetleri birimini arayarak eve gelen ekip tarafından sağlık raporu çıkartabilirsiniz.

SGK Bez Parası Ne Zaman Yatacak?

Makalemizin önceki kısımlarında SGK bez parası ne zaman yatacak sorusuna demiştik ki. Her ayın 8 ile 14’ü arasından varsa maaş kartınıza, eğer yoksa TC kimlik numaranıza yatar. Uzman cerrahlar tarafından verilen hasta bezi raporlarının geçerlilik süreleri 2 yıldır. 2 yıl sonra tekrar doktora gidilerek yeni rapor çıkartılmalıdır. Reçetenin süresi ise 5 gündür.

SGK Bez Parası Sorgulama

Kişiler e-devlet üzerinden SGK bez parası sorgulama sonucunu sorgulayabiliyor. E-devlet üzerinden sorgu yapacak olan kişiler www.turkiye.gov.tr/sgk-tedavi-bilgileri-sorgulama linki üzerinden sorgulama işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Sgk 1600 tl yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/sgk-1600-tl-yardim-nasil-alinir-2022/ Tıklayın.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

6 Yorum

  1. 1Yaş alti aylık bebeyim var bez ve süt almaya faram yok Allah rızası için bana yardım edin lütfen

    1. Elimizden gelen birsey olursa yardımcı olmak isteriz gücümüz yettiğince

  2. Ben 55 raporluyum bez baş edemiyorum Allah razi olsun devletimizden bizleri düşündüğü icin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu