Maddi Yardım

Riskli yapı kira yardımı nasıl alınır?

Riskli yapı kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımı için hangi belgeler lazım? Riskli yapı kira yardımı nasıl alınır? kira yardımı başvuru e-devlet. 960 TL kira yardımı başvuru Formu

Riskli yapı kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımı için hangi belgeler lazım? Riskli yapı kira yardımı nasıl alınır? kira yardımı başvuru e-devlet. 960 TL kira yardımı başvuru Formu

Riskli yapı kira yardımı nasıl alınır? Devletimiz tarafından depremzede vatandaşlarımıza verilecek olan kira yardımlarının başvuruları AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre başlamıştır.

Riskli yapı kira yardım Başvurusu

Riskli yapı kira yardımı nasıl alınır? Bu açıklamaya göre ise Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tespit edilen evlerde ev sahibi veya kiracı olarak oturan vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden “Afetzede Barınma Desteği” ekranına https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-barinma-destegi-basvurusu giriş yaptıktan sonra depremzede kira yardımı başvurusu yapılmaktadır.

Hatalı başvuru yapıldığında ise “iptal” seçeneğine tıklandığında tekrar başvuru yapma hakkı verilmektedir.

Riskli yapı kira yardımı nasıl alınır
Riskli yapı kira yardımı nasıl alınır

 

Riskli yapı kira yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Depremzede kira yardım başvuruları e-devlet aracılığıyla yapılmaktadır. Kira yardım başvurusu yaparken, size verilen formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Eğer depremzede kira yardım başvuru formundaki bilgileri eksik veya yanlış cevap verirseniz, kira yardım başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Depremzede Kira Yardım Başvuru Şartları nelerdir?

Depremzede vatandaşlarımız kira yardımı almak için belli başlı başvuru şartları bulunmaktadır. Bu doğrultuda depremzedelerin ikamet ettikleri yerde olan il valilikleri tarafından kimlik paylaşım sistemi ve tapu sorgulamaları yapıldıktan sonra kira yardımı hak sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca evinizin depremde yıkılması ve hasar görmesi gerekmektedir.

Deprem Kira Yardımı Kimlere Verilir

Deprem kira yardımı, depremzede vatandaşlara verilmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının görevlendirdiği ekipler tarafından yıkılmış, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olarak belirlenen binalardaki yaşayan depremzede vatandaşlara 12 ay boyunca düzenli bir şekilde ev sahibine aylık 5.000 TL, kiracılara ise aylık 2.000 TL deprem kira yardımı verilecektir.

Kimler Kira Yardımı Alabilir

Deprem, sel ve yangın gibi bir doğal afet sonucunda evini kaybeden vatandaşlar kira yardımı alabilmektedir. Ayrıca kirasını ödeyemeyecek durumda olan vatandaşlar ilgili kurumlarla iletişime geçtiğinde kira yardımından faydalanabilir.

Ülkemiz bir deprem bölgesi olduğundan dolayı birçok şehirde kentsel dönüşüm projeleri yürütülmektedir. Bu kentsel dönüşüm yapıldığı esnasında evlerinde oturamayacak vatandaşlara da kira yardımı yapılmaktadır.

Depremzede kira yardımı başvurusu yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-barinma-destegi-basvurusu tıklayınız.

Devlet Ödemeleri yardımları için https://www.devletodemeleri.com üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

5/5 - (28 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu