Sosyal Yardım

Ptt Sosyal Yardım Sorgulama

Ptt Sosyal Yardım Sorgulama. Sosyal Yardım Kimler Alabilir? Sosyal Yardımlar Nelerdir? Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Sosyal Yardım Başvuru Formu

Ptt Sosyal Yardım Sorgulama. Sosyal Yardım parası Sorgulama PTT hesabıma para yatmış mı?

Ptt Sosyal Yardım Sorgulama. Sosyal Yardım Kimler Alabilir? Sosyal Yardımlar Nelerdir? Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Sosyal Yardım Başvuru Formu

Sosyal destek yardımları kapsamında verilen para destekleri e-Devlet https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama  üzerinden sorgulanabilir.

Oldukça hızlı ve kolay bir şekilde sorgu işlemi yapılabilir. Sorgu işlemini yapacak kimselerin kendi e-Devlet hesabına giriş yapıyor olması lazım. Çünkü sorgulamada kendi adınıza yaptığınız başvuru sadece e-Devlet hesabınız üzerinden incelenebilir. Başka bir kişinin adına sorgulama yapılamaz.

Ayrıca e-Devlet harici dilerseniz herhangi bir PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizi paylaşır ve sonrasında sorgu işlemini yapabilirsiniz.

Ptt Sosyal Yardım Sorgulama
Ptt Sosyal Yardım Sorgulama

Sosyal Yardım Kimler Alabilir?

Sosyal destek yardımları alacak kişiler ihtiyaç sahibi olmalıdır. Muhtaç kişiler sosyal yardımları e-Devlet üzerinden başvuru yaparak talep edebilir. Sosyal yardımları alacak kimseler eğer onaylanırsa e-Devlet PTT müdürlüğü üzerinden sorgulamasını yapabilir.

Sorgulama sırasında sizden bazı bilgiler talep edilir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz girdiğiniz zaman kimlik doğrulama işleminizi e-Devlet hesabınız üzerinden sorgu yapabilirsiniz. Sosyal yardımları şu kişiler alabilir;

 • İhtiyaç sahibi kimseler
 • Muhtaç aileler
 • Mavi kart sahibi olanlar
 • Çalışamaz durumda olan ve bakıma muhtaç kişiler
 • Dul, öksüz ya da yetim kimseler
 • Hasta ve yaşlı kimseler
 • Çalışamaz durumda olan kimseler

Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Sosyal destek yardımları kapsamında oldukça çeşitli yardımlar almak mümkündür. Sosyal yardımlar da nakit yardım, gıda yardımı, eğitim yardımı, sağlık yardımı, barınma desteği gibi çeşitleri vardır.

Çeşitli sosyal yardımlar e-devlet üzerinden yapılan başvurularda tercih edilebilir. Başvuruda ihtiyaç sahibi kimseler gerekirse ek evrak sunmalıdır. Varsa hastane raporu ya da fakirlik belgesi gibi birtakım belgeler başvuruya eklenebilir. Bu şekilde başvurunun gerçekleşmesi sağlanır.

Bu sayede başvurunuz kısa süre içerisinde onaylanarak hakkınız bulunan sosyal yardımı alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Sosyal destek yardımları şartlarına bakıldığında her ihtiyaç sahibi kişi de aranır. Muhtaç aileler başvuru şartlarını detaylı şekilde incelemelidir. Başvuru şartlarında öncelikli olarak Türk Vatandaşı olmanız beklenir. Bazı başvuru şartları şu şekilde sıralanabilir;

 • Türk Vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmak
 • Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmek
 • Muhtaçlık sınırında bulunmak
 • Gelir tespiti sonucunda düşük gelir seviyesinde bulunmak
 • Başka herhangi bir yardım almıyor olmak
 • Düzenli maaş almamak
 • Ailede memur ve buna benzer çalışanların bulunmaması
 • Ek gelirin olmaması

Sosyal Yardım Başvuru Formu

Sosyal destek yardımları için başvuru formu ihtiyaç sahibi kimseler tarafından doldurulmalıdır. Muhtaç aileler başvuru formunu kendi adına doldurmalıdır. Dikkat edilmesi gereken ailede sadece bir kez başvuruların yapılmasıdır. Ailede birden fazla başvuru yapılırsa ilk yapılan başvuru geçerli sayılacaktır. Başvuru yapacak kimse sadece bir kez yaptığı başvurularla hak sahibi olabilir. Ayrıca aynı kişi farklı yardımlara aynı anda başvuru yapabilir.

Kimler Sosyal Yardım Alabilir?

Sosyal destek yardımları muhtaç kişilere verilecektir. Sadece ihtiyaç sahibi kişiler sosyal yardımlardan yararlanabilir. Sosyal yardımların kapsamı ve çeşidi için başvuru sırasında detayları öğrenmeniz mümkündür.

Mutlaka tüm ayrıntıları öğrenmeli ve yardımların tek seferlik ya da düzenli şekilde alınıp alınmadığını sorgulamalısınız. Buna ek olarak yardımlar verilmeye başlandığında hangi yollarla bu yardımları sorgulayabileceğinizi öğrenmelisiniz. Yardımların kapsam ve çeşidi açıklamalarda ve şartlarda mutlaka öğrenilmelidir.

Ptt 700 TL Yardım Başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/ptt-700-tl-yardim-basvurusu-2023/ tıklayın.

5/5 - (21 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu