Güncel

PTT Sınav Sonuçları

PTT Sınav Sonuçları. Ülkemizin köklü kurumlarından birisi olan PTT’de çalışmak isteyen vatandaşların son günlerde merak ettikleri konulardan birisi de PTT sınavın ne zaman yapılacağıdır.

PTT kurumunun posta, kargo, lojistik, e-ticaret, bankacılık veya sigortacılık gibi hizmetleri bulunmaktadır.

PTT tarafından yapılan sınavın konuları Nelerdir?

 1. Sözel Akıl Yürütüme,
 2. Türkçe Paragraf, Dil Bilgisi ve Yazım Kuralları,
 3. Ölçme Becerisi,
 4. Tarih, Coğrafya,
 5. Sayısal ve Mantıksal Akıl Yürütme,
 6. Temel Yurttaşlık Bilgisi,
 7. Genel Kültür ve Güncel Konular.
ptt sınav sonuçları
ptt sınav sonuçları

PTT Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

 1. Gazisem sitesine giriş yapınız.
 2. T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik doğrulamasını yapınız,
 3. Duyurular yazan kısımdan Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi/ Personel Alım Sınavı Giriş Belgesi yazan yere tıklayınız,

PTT sınavına başvuruları kabul edilen adayların, PTT sınavına gireceği zaman yanlarında özellikle sınav giriş belgesi olmalıdır. PTT sınavı giriş belgesi olmadığı takdirde sınava giremezsiniz.

PTT sınav giriş belgesini almak için öncelikle internet üzerinden Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi giriş yapmalısınız. Daha sonra ise belgeyi yazıcıdan çıkartarak temin edebilirsiniz. 

4- Karşınıza giriş belgesi çıkacak ve yazdır kısmına tıklayarak yazıcıdan çıkarınız.

PTT Sınavı Ne Zaman 2023

Son günlerde PTT sınavının tarihini binlerce kişi internet üzerinden veya televizyondan ilgili kurum tarafından yapılacak açıklamaları sıkça takip etmektedir.

PTT her yıl farklı bölümlerden alımlar yapmaktadır. Bu yüzden PTT sınavına başvuru yapacak kişilerin öncelikle başvuru şartlarını taşıması gerekmektedir. Ülkemizde PTT kurumu her dönemde sınav ilanları açarak binlerce vatandaşıma umut kapısı olmaktadır.

Ayrıca ortaöğretim, önlisans, lisans veya yüksel lisans düzeyindeki vatandaşlara farklı kadrolar açarak, başvuruları almaktadır. Bu açılan kadroları ise sınav tarihleri açıklandığında öğrenebilirsiniz.

PTT Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • PTT’nin resmi internet sitesine https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx  giriş yapınız.
 • Personel alım ilanına tıklayınız.
 • Başvuru yapacağınız alanı seçiniz.
 • Karşınıza çıkan formu eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayınız. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır,
 • Formu doldurduktan sonra sayfadan çıkış yapabilirsiniz.

PTT sınavına başvuru yapacak kişiler öncelikle online olarak PTT’nin resmî sitesine girmeleri gerekmektedir. PTT sınavına başvuru yapmak için öncelikle KPSS sınavına girmeleri ve sonrasında P3 puan türünden, PTT’nin belirlediği puanı almak zorundadırlar.

Aksi takdirde başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca PTT’nin yayınladığı kılavuzdaki başvuru bölümüne dikkatli okumanızda fayda vardır. 2023 yılının PTT sınavına dair resmi bir yoktur. Yetkili kurumlardan resmî bir açıklama yapılınca, sizlere bilgilendirme yapacağız.

PTT Sınav Ücreti Ne Kadar?

PTT’nin açmış olduğu personel alım ilanlarında 60 TL’lik bir ücretin yatırılması gerekmektedir. Ancak bu ücretler sadece kurum içi sınavına başvuru yapacak kişiler için geçerlidir. Kurum içi sınavına başvuru yapacak kişiler, sınav ücretlerini Ziraat Bankası veya PTT şubelerine yatırabilirler. 

Eğer sınav ücretine yatırmazsanız, sınava giremezsiniz. Sınav ücretlerinin miktarı ise ilgili kurum tarafından belirlenir. PTT kurumu, KPSS sınavına göre alım yapacağı zaman, başvuru yapacak kişilerden herhangi bir ücret talep etmez. 

PTT Sınavı ile Kaç Kişi Alınacak?

Yeni yıla girdiğimizde vatandaşlarımız PTT alımlarını merak etmektedir. Ayrıca vatandaşlarımız personel alımlarıyla ilgili haberleri yakından takip etmektedir.

Son zamanlarda PTT’nin personel alım sayısı 55 bin kişi olarak halk arasında söylemler varsa da, ilgili kurum tarafından bu konuyla ilgili hala resmi bir açıklama yapılmamıştır. 

PTT Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

PTT sınavlarının sonuçlarının açıklanma tarihini PTT Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. PTT sınavlarına giren vatandaşlarımız, PTT sınav sonuçlarını PTT’nin resmi internet sitesinden görebilirler.

PTT sınavları hem yazılı hem de sözlü olarak yapılmaktadır. İlk başta yazılı sınavın sonuçları açıklanır. Daha sonra ise yazılı sınavından başarılı olup, sözlüye giren kişilerin sözlü sınav sonuçları açıklanır.

PTT sınavını başarıyla geçen kişiler gerekli belgeleri temin ettikten sonra atandıkları illere giderek meslek hayatlarına başlarlar.

PTT Sınavında Kaç Puan Çekmek Gerekiyor?

PTT’nin yapacağı alımlarda her kadro için birbirinden farklı puanlar istenmektedir. Genellikle istenilen puanlar; mühendis, tekniker, mimar ve PTT uzman yardımcılığı için yazılı ve sözlü sınavlarda taban puan 70, postacı, gişe ve büroya yapılacak personel alımlarında ise taban puan 60 olarak belirlenmiştir.

PTT sınav başvurusu yapmak için https://pttkep.gov.tr/online-basvuru/ tıklayınız.

PTT sınav giriş belgesini çıkartmak ve sınav sonucunu öğrenmek için https://sinav.gazi.edu.tr/basvuru.php?sid=179 tıklayınız. Devlet Ödemeleri

5/5 - (5 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu