devlet ödemeleri

Güncel

PTT Kargo Cumartesi Teslimat Yapıyor mu?

PTT Kargo Cumartesi Teslimat Yapıyor mu? Kargo firmaları bir yerden aldıkları paketleri başka şehirde ya da aynı şehirde bulunan adreslere iletmekle yükümlüdür.

İnternetten alınan ürünler ya da gönderilen eşyalar birkaç iş günü içerisinde ülkenin istenilen şehrine kargo aracılığıyla ulaşmaktadır. Ülkemizde sayısız kargo firması bulunur.

İşlerini kaliteli bir şekilde yapmaya çalışan firmalardan biri de PTT kargodur. Yarısı devlete bağlı olan bu kurumun teslimatlarında diğer özel firmalara göre daha az sorunlar yaşanır. İnsanlar güven içinde gönderilerini bu firmaya emanet edebilmektedir.

PTT kargo Cumartesi teslimat yapıyor mu ? sorusunun cevabı ise firmanın web sitesinde açıkça yazmaktadır. İsteyen kişiler kuruma giderek de bilgi alabilir. Cumartesi hafta sonu tatili olduğu halde kargo firması açıktır.

Ancak dağıtım yapılmamaktadır. Yani isteyen kişiler gönderilerini almak ya da başka bir yere gönderim sağlamak için bizzat PTT kargo merkez dağıtım noktasına giderek elden teslimat sağlayabilir. 

Bunun haricinde hafta içinde PTT kargo firması saat 08.30 ile 17.30 arasında gönderi almakta ve dağıtımları plan dahilinde yapmaktadır. Gönderilerinizi bu plana uygun olacak şekilde adresinize en yakın kargo şubesine giderek alabilir ya da başka adreslere iletilmesini sağlayabilirsiniz.

Gönderim yapacaksanız kargo yetkililerinin size vereceği formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Bunun haricinde başka kişisel bilgi gerekmez. Yalnızca alıcı ve gönderici tarafın açık adresleri, telefon bilgileri ve isim soy isimleri forma net olarak yazılmalıdır. 

İlgili Makaleler
PTT Kargo Cumartesi Teslimat Yapıyor mu
PTT Kargo Cumartesi Teslimat Yapıyor mu

PTT Cumartesi Öğleden Sonra Dağıtıma Çıkar mı?

PTT kargo yurt içinde ve yurt dışında insanların gönderilerini istedikleri noktaya en kısa sürede ulaştırmakla yükümlüdür. Firma içerisinde çalışan personeller büyük bir özveri ile kargoların güvenle ve zarar görmeden taşınmasını sağlar.

Sabahın ilk saatlerinde merkezi bir noktaya getirilen tüm paketler yerlerine göre ayrılarak birimlere gönderilir. Hafta içi sabah ve akşam mesai saatleri içerisinde çalışan PTT cumartesi öğleden sonra dağıtıma çıkar mı sorusuna pek çok insan cevap arar.

Bunun bilgisi ise şu şekildedir; PTT kargo hafta sonu tatili olan cumartesi günleri dağıtım yapmamaktadır. Ancak kimlik ya da pasaport gibi önemli belgelerin ya da diğer tüm gönderilerin alınması için merkezi birimleri açıktır. 

Dilerseniz merkezi dağıtım noktaları olarak bilinen PTT baş müdürlüklerinden kargolarınızı bizzat giderek cumartesi günleri alabilirsiniz.

Pazar günleri tamamen kapalı olan firma, hafta içinde ise sabah 8.30 akşam 5.30 arasında normal mesaide hizmet vermektedir.

Uygun fiyatlara gönderileri istenilen noktalara taşıyan ve kırılma, yıpranma ya da farklı deformasyonlara karşı garanti sunan kargo şirketi ülkemizde en fazla tercih edilen firmalar arasında yer alır. 

PTT Kargo Hangi Günler Çalışıyor?

Birçok kargo firması sabah 08.00 akşam 18.00 arası açıktır ve gönderileri alıp göndermek için müşterilerine fırsatlar sunar.

Hatta hafta sonunda yani cumartesi ve pazar günlerinde bile normal mesai gibi çalışan şirketler de vardır. Ancak PTT kargo çalışma şekli bu düzende değildir. PTT kargo hangi günler çalışır sorusunun cevabı şu şekildedir; hafta içinde saat 08.30’de başlar ve akşamları ise 17.30’da mesai süresi sona erer.

Bu süreler cumartesi hafta sonunda da devam eder. Ancak cumartesi günlerinde merkezi birim başkanlıklarından yalnızca şahsi olarak gönderiler alınır. Dağıtım birimleri kargoları adreslere ulaştırmak için çalışmaz. 

Tüm kargo firmaları her an müşterilerine sınırsız hizmet etmek için uğraşsa da gerek çalışma şartları gerekse personel eksikliğinden kaynaklı sorunlar nedeniyle böyle bir durum söz konusu değildir. Hafta içlerinde normal mesaide çalışan çoğu firma hafta sonlarında da aynı mesaiye devam etmektedir.

Ancak PTT kargo için durum bu şekilde değildir. Pazartesi günü sabah 08.30’de mesai başlar ve akşam 17.30’da biter. Haftanın pazar günü hariç işleyiş bu şekildedir. Pazar günü kargo firması tamamen kapalıdır.

Ancak ülkede belli şartlar haricinde istisnalar mevcuttur. Örneğin; seçim olacaksa ve insanlar kimliklerini PTT kargo aracılığıyla alacaklarsa bu gibi istisnai durumlarda pazar günleri de aktif hizmet verilebilmektedir. 

PTT Kargo Saat Kaça Kadar Dağıtım Yapıyor?

PTT kargo hafta içinde saat 08.30 ile 17.30 arasında aktif bir şekilde çalışmakta ve dağıtım yapmaktadır. Hafta içinde saatleri hafta sonu olan cumartesi günü de aynen devam eder.

Ancak kargolar dağıtıma çıkmaz. İnsanlar PTT baş müdürlüklerine giderek önemli gördükleri belgelerini ya da gönderilerini alabilir. Bu çalışma günlerinde öğle tatilleri ise bir saattir ve 12.30-13.30 arasında gerçekleşir. Bu saatler arasında dağıtım ya da yeni gönderi alınmamaktadır.

Cumartesi günlerinde de yeni gönderi alımı veya gönderimi olmaz. Gelen kargolar merkezi bir noktada toplanır ve dileyen müşteriler o merkeze giderek paketlerini alabilir. 

PTT Kargo Hafta Sonu Dağıtım Yapar Mı?

Dünya üzerinde milyonlarca insan bir yerden başka bir yere paket gönderir ya da alır. Bunu da aracı kargo firmaları sayesinde gerçekleştirebilir.

Ancak bazı durumlarda kargo firmaları tatildedir ve gönderi kabulü ya da dağıtımı yapmamaktadır. PTT kargo hafta sonu dağıtım yapar mı sorusuna ise hayır cevabı verilecektir. Çünkü kargo şirketi çalışanları kısıtlı sayıdadır ve haftanın her gününde çalışacak personelleri bulunmamaktadır.

Nöbet usulü çalışma imkanı olmayan PTT kargoda dağıtımlar yalnızca hafta içinde mümkün olur. Hafta sonu olan cumartesi gününde ise gelen kargolar baş müdürlüklerde toplanır ve insanların gelip buradan kendilerinin gönderilerini alması beklenir.

Yani kargo elemanları herhangi bir dağıtım ya da yeni gönderi alımı yapmamaktadır. Hafta içinde belirtilen saat aralıklarında öğle tatilleri hariç gönderi almakta ve dağıtım yapmaktadır. 

Cumartesi Günü Kargo Gelir Mi?

Ülkemizde yurt içine ve yurt dışına gönderim hizmeti sağlayan birçok kargo firması bulunur. Bu firmalar belirttikleri gün ve saat aralıklarında hizmet verir.

Bazı istisnai durumlar haricinde mevzuatta yazılan mesai saatlerinde aktif çalışan firmalar uluslararası çalıştıklarında saat farkından dolayı gönderilerin erken ya da geç gitmesi gibi durumlar olabilir.

Bu gibi sorunların önüne geçmek amacıyla önceden planların yapılması ve ona göre firmalara kargolarınızı emanet etmeniz gerekir. Örneğin; ülkemizde pek çok özel kargo şirketi hafta sonlarında aktif mesaide çalışmaktadır. Yani hem yeni gönderi almakta hem de gönderilerin ilgili noktalara dağıtımını gerçekleştirmektedir.

Devlete bağlı olan PTT kargo ise cumartesi günü dağıtım yapmamaktadır. Ancak eğer acilen almak istediğiniz bir belgeniz ya da gönderiniz varsa bunu PTT baş müdürlüklerine yani merkezi dağıtım noktalarına giderek kendiniz alabilirsiniz. 

Hafta sonu dağıtım yapmayan firmalar bu süreleri çalışanlarına tatil olarak sunmaktadır. Gece gündüz demeden gönderileri tırlara ya da büyük araçlara yükleyen ardından dağıtım için gerekli planları yapan personeller bazı anlarda vardiyalı çalışabilmektedir.

Vardiyalı çalışma sistemlerinin olduğu firmalarda hafta sonları da aktif mesai yapılmaktadır. Bu sayede iletileriniz adrese kadar gelir. Eğer adresinizde yoksanız bu durumda kargonuz yeniden merkezi dağıtım yerlerine bırakılır. Firma yetkilileri size haber verir ve siz de kargonuzu size söylenilen birime giderek alabilirsiniz.

Olası bir deformasyon durumunda ise mutlaka tutanak imzalamalısınız. Hem kendiniz hem de kargo görevlisinin ıslak imzasının ve günün tarihinin olduğu durumu kısaca açıklayan bir tutanak sizin tüm haklarınızı koruyacaktır. 

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu