devlet ödemeleri

Doğalgaz Yardımı

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-devletten Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Doğalgaz Yardımı Alma Şartları Nelerdir? PTT Doğalgaz Yardımı Ne Kadar? Doğalgaz Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-devletten Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Doğalgaz Yardımı Alma Şartları Nelerdir? PTT Doğalgaz Yardımı Ne Kadar? Doğalgaz Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

Son yıllarda enerji maliyetlerin artması ve ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon neticesinde vatandaşlar doğalgaz faturalarını ödeme konusunda zorluk yaşamaktadır.

Türkiye’de çeşitli kurumların yaptığı doğalgaz yardım desteklerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı PTT’de katılmıştır. PTT doğalgaz yardımına başvurmak için ikamet ettiğiniz yerdeki PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir.

PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
PTT Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devletten Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • E-devlet üzerinden doğalgaz yardım başvurusu yapmak için öncelikle e-devlet sisteminden T.C. kimlik numaranızla ve e-devlet şifrenizle giriş yapmak zorundasınız.
 • E-devlet şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.
 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sayfada bulunan arama motoruna “sosyal yardım hizmeti” yazmalısınız.
 • Bu işlemden sonra doğalgaz yardımına geçiş yapınız. Doğalgaz yardımına geçiş yaptıktan sonra karşınıza çıkan formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız.
 • Eğer eksik ve yanlış bilgi verirseniz, doğalgaz yardımı başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Doğalgaz Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

 1.  Türk vatandaşı olması,
 2. E-Devlet üzerinden doğalgaz yardımı başvuru yapması,
 3. Doğalgaz arzı sağlanan ilçede ikamet ediyor olması,
 4. İkamet ettiği yerde ön ödemeli veya faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliğinin bulunması,
 5. Ödenecek doğalgaz faturasının mesken abone grubuna ait olması,
 6. Doğalgaz yardımı almak isteyen kişiye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hak sahipliği kararı verilmesi gibi.

PTT Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

PTT’nin vermiş olduğu doğalgaz yardımının miktarı 900 TL ve 2.500 TL arasında değişiklik göstermektedir. PTT’nin verdiği bir diğer sosyal yardım ise elektrik yardımıdır.

Elektrik yardımının miktarı da 90 TL ve 260 TL arasındadır. Doğalgaz yardımından faydalanan vatandaşlar doğalgaz faturalarını PTT şubelerine götürerek ibraz etmeleri koşuluyla bu yardımdan elde ettikleri miktar kadar doğalgaz yardımından yararlanabilirler.

Doğalgaz Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

Devletimiz, Rusya ve Ukrayna arasında gerçekleşen savaşta tarafsız kalarak dengeli bir dış politika izlemiştir. Avrupa devletleri tarafından Rusya’ya uygulanan ambargolar karşısında, Rusya’da doğalgaz silahını kullanmıştır.

İlgili Makaleler

Rusya’nın doğalgazı kesmesiyle birlikte dünyada doğalgaz sorunu meydana gelmiştir. Doğalgaz konusunda dışa bağımlı olan Türkiye’nin bu durumdan etkilenmesi kaçınılmazdır. Yaşanan doğalgaz sorunları neticesinde doğalgaz faturalarında bir artış olması olağan bir durumdur.

Türkiye’de her sosyal devlet gibi artan doğalgaz faturalarını ödeme konusunda zorluk yaşayan vatandaşlarına doğalgaz yardımı yaparak bu sorunun üstesinden gelmeye çalışmıştır. 7 Kasım 2022 tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doğalgaz yardımlarının ödemelerinin kasım ayının ilk haftalarında gerçekleşeceğini ifade etmiştir.

Ayrıca doğalgaz yardımı miktarının 450 TL ve 1150 TL’den 900 TL ve 2500 TL’ye yükseldiğini açıklamıştır. Doğalgaz yardımıyla ilgili yapılan yeni düzenlemeyle birlikte kiracılarda doğalgaz yardımı programına dahil edilmiştir.

Bir diğer düzenleme ise kronik hastalara ve cihaza bağlı yaşayan vatandaşlara yöneliktir. Bu düzenlemeyle birlikte kronik hastalar ve cihaza bağlı yaşamak zorunda olan kişilerin elde ettikleri doğalgaz yardımlarından hariç %5 daha fazla doğalgaz yardımı sağlanacaktır.

Sosyal yardımlar belediyeler tarafından da verilmektedir. Bu yardımlar ise şöyledir; gıda yardımı, kömür ve odun yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı, eşya yardımı, doğal afetler sonucunda hasar gören evlere yönelik verilen yardımlar ve engelli vatandaşlara yapılan yardımlar gibi. Ayrıca zengin vatandaşlar ve özel kurumlar tarafından da öğrencilere burs verilmekte ve dar gelirli ailelere maddi yardımlar sağlanmaktadır.

Doğalgaz Yardımı Aylık Ne Kadar?

Devletimizin vermiş olduğu doğalgaz yardımlarının başvuruları e-devlet üzerinden sağlanmaktadır. Kış dönemi doğalgaz yardımlarının miktarı 450-1.150 TL’den 900-2.500 TL’ye yükseltilmiştir. Bu doğalgaz yardımı her ay değil, devletin belirlediği aylarda verilmektedir.

Doğalgaz başvuruları kabul edilen vatandaşlara 900 TL ve 2.500 TL arasında doğalgaz yardımı yapılmaktadır. Ayrıca işverenler tarafından işçilere de 1.000 TL’lik doğalgaz yardımı yapılmaktadır. Ancak bu doğalgaz yardımları işverenin kendi kararına bırakmıştır.

İşverenler, işçilere 1.000 TL’lik doğalgaz yardımı yaptığı vakit devletimiz işçinin almış olduğu asgari ücret maaşından kesilen 178,4 TL’lik gelir vergisinden ve SGK priminden kesilen 454,6 TL’den vazgeçmiştir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Doğalgaz yardım formuna erişebilmeniz için öncelik e-devlet sisteminden giriş yapmak zorundasınız. T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama motoruna “sosyal yardım hizmeti” yazmalısınız.

Sosyal yardım hizmeti sayfasından doğalgaz yardımına geçiş yaparak doğalgaz yardım formuna ulaşabilirsiniz. Doğalgaz yardım formunu doldururken sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru olacak şekilde doldurmak zorundasınız. Aksi takdirde hem başvurunuz kabul edilmez hem de gerçekten yardıma muhtaç olan kişilere ulaşılmasını engellersiniz.

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız.

E-devlet üzerinden yaptığınız sosyal yardım başvurunuzun sorgulama işlemini yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

Sosyal yardımlarla ilgili bilgi almak için ALO144 numarasını arayabilirsiniz

Devletin yapmış olduğu sosyal yardımları online olarak başvuru yapmak istemiyorsanız, belediye binalarına giderek oradaki çalışanlarla iletişime geçerek hem sosyal yardımlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz hem de sosyal yardım başvurunuzu yapabilirsiniz.

Doğalgaz yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (26 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu