devlet ödemeleri

Maddi Yardım

PTT 700 TL Yardım Başvurusunu Kimler Yapabilir? Kimler Yardım Alabilir?

PTT 700 TL Yardım Başvurusunu Kimler Yapabilir? E-Devlet Üzerinden 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? PTT Yardım Alma Şartları Nelerdir? PTT 700 TL Yardım Başvurusundan Kimler Yararlanamaz?

PTT 700 TL Yardım Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Devlet tarafından sağlanan PTT 700 TL yardımının önceliği asgari ücret seviyesinden düşük gelirle yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalan vatandaşlarımızdır.

Dilerseniz PTT 700 TL yardım başvurusunu kimler yapabilir sorusunun cevabını detaylandıralım. Gelir düzeyi asgari ücretin altında olan ya da SSK güvencesi altında olmayan bireylerin başvurmasına imkân tanır. Bu durumların dışında; başvuru yapan vatandaşlarımızın başvuru sonucunun olumlu olarak değerlendirilmesi için başvuran kişinin tapu sicil kaydın da herhangi bir taşınmaz mala sahip olmaması gerekmektedir. 

Başvuru yapan kişilerin yetim, öksüz ya da dul olma durumları başvuran kişilere öncelik hakkı tanınmasını sağlar. Aynı zamanda başvuru yapan kişinin herhangi bir işte çalışabilmesi için yeterli olan fiziksel koşullara sahip olmamasına yol açan engelli olma durumları yardımdan yararlanma imkânı tanır. Aynı zamanda fiil ehliyetine sahip olan işsiz kişiler bu yardımdan faydalanabilirler. 

Günümüz ekonomik koşullarında bireyin kendisinin veya ailesinin yaşam gerekliliklerinden kaynaklı maddi güçlükler yaşaması durumlarına yönelik ailelere farklı türde yardımlarda yapılabilir. Bu durumda olan bireylere mevcut sosyal ve ekonomik durumlarına göre elektrik, su, doğalgaz, gıda ve barınma yardımı gibi yardım seçenekleri mevcuttur. 

PTT 700 TL yardım başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus beyan edilen bilgilerin doğru olmasıdır. Bilgiler çeşitli kurumlar tarafından sorgulanarak sonuçlar en geç 1 ay içerisinde E-devlet üzerinden açıklanır. Yanıltıcı bilgiler doğrultusunda yardım hakkı kazanan bireylerin yardımları kesilir.

Ayrıca yardım almaya hak kazanan bireylerin sosyal ve ekonomik durumları devlet tarafından 3 ay boyunca takip edilerek yardımın sürekliliğine karar verilir. Maddi yardım almak isteyen hanenin içinde bakmakla yükümlü oldukları engelli bireylerin olması ve bu bireylerin özel eğitim almaları hususunda özel yardım ihtiyaçlarına yönelik yardım imkânları da sunulmaktadır.

PTT 700 TL Yardım Başvurusunu Kimler Yapabilir
PTT 700 TL Yardım Başvurusunu Kimler Yapabilir

E-Devlet Üzerinden 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT 700 TL yardım başvurusunda bulunmak isteyen bireyler hızlı ve kolay bir şekilde E-devlet uygulaması üzerinde başvuru yapabilirler. Peki, e-Devlet üzerinden 700 TL yardım başvurusu nasıl yapılır dilerseniz bu sorunun cevabını sizler için verelim.

E-Devlet şifresine sahip olmayan bireyler PTT’nin herhangi bir şubesinden kişiye özel şifreyi temin edebilir. Bu kişiye özel şifreler aracılığıyla e-Devlet uygulamasına giriş yaparak uygulama üzerinden arama kısmına aile destek sosyal yardım yazarak başvuru sayfasını açmış olurlar.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ekranda karşısına çıkan aile destek sosyal yardım başvuru formunda yer alan her ilgili alanı doğru bir şekilde doldurması gerekir. Bu başvuru formunda karşınıza çıkacak olan aynı yerde ikamet eden birey sayısı, bu bireylerin aylık gelirleri, bakmakla yükümlü olan birey varsa bu bireylerin sayısı ve özel durumlarının neler olduğu, SSK kaydının mevcut durumu, herhangi bir taşınmaz mala sahip olup olmadığı, ailede eğitim gören birey sayısı, yaşları, eğitim durumları gibi sorulara cevap verir.

Ayrıca kişinin özel durumlarını belirten belgelerin, sağlık raporunun, engelli raporunun da sisteme aktarılması gerekmektedir. Bu bilgiler doğru bir şekilde yanıtlandıktan sonra bu bilgilerinin doğruluğunu kabul ettiğinizi aksi durumda yardım almaya hak kazansanız dahi bu hakkınızda feragat edeceğinize beyanda bulunulur.

Başvuru formundaki bilgileri ve sisteme yüklenen belgeleri gözden geçirerek bu onay metnini onayladıktan sonra başvuru aşamanız tamamlanmış olur ve başvurunuz ilgili kuruma aktarılır. Bireyler onaylama işleminden sonra kendilerine verilen başvuru numarası üzerinden başvurularının mevcut durumlarını e-Devlet sistemi üzerinden sorgulayarak takip edebileceklerdir.

İlgili kurumlar tarafından başvuru formunda belirtmiş olduğunuz bilgiler teyit edilerek bu bilgiler ve belgeler ışığında PTT 700 TL yardım alma hakkınızın tanımlanıp tanımlanmayacağına karar verilerek başvuru yapan bireylerin başvuru formunda belirtilen iletişim bilgileri aracılığıyla kendilerine yardım başvuru sonuçları iletilecektir.

PTT Yardım Alma Şartları Nelerdir?

İhtiyaç sahibi kişilerin PTT yardım alma şartları nelerdir öncelikle başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi için bu sorunun cevabını sizler için açıklayalım. Bireylere ekonomik yardım sağlanabilmesi için geçim gelirlerinin minimum seviyeden düşük olması gerekmektedir.

Bu şekilde devlet ihtiyaç sahibi kişilere ulaşabilmeyi amaçlar. Bireyin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin temel yaşam standartlarını yerine getirememesi durumu göz önünde bulundurulur. Ev hanımı olan, eşinden ayrılmış durumda olan ve çocuklarının ihtiyaçlarını giderme hususunda zorluk yaşayan ya da birtakım problemler nedeniyle zor durumda kalan kadınlara başvuru değerlendirmesi aşamasında öncelik tanınır.

Bu şartları sağlayan vatandaşların çocuklarına da ayrıca eğitim amaçlı maddi destek sağlanması olasılığı yüksektir. Özellikle çocuklar ve gençler için önem teşkil eden eğitimlerinin sürekliliğinin sağlanması devlet tarafından sağlanan çeşitli yardımlar ile kolaylaştırılması amaçlanır.

Engelli bireyler için engel durumunu ve engel durumunun yüzde kaç olduğuna dair bilgileri içeren engelli raporunun var olması gerekmektedir. Hayatları boyunca ilaca bağımlı olan kronik hastalar için de Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü bir devlet hastanesinde heyet kurulunun hazırlamış olduğu sağlık kurulu raporu istenilen belgeler arasında yer alır.

PTT 700 TL Yardım Başvurusundan Kimler Yararlanamaz?

Vatandaşlar tarafından yapılan başvurular sırasında akla ilk gelen sorulardan biri de PTT 700 TL yardım başvurusundan kimler yararlanamaz sorusudur.

Gelin isterseniz bu sorunun cevabını sizler için verelim. Başvuru formunda eksik, kurumu yanıltıcı bilgiler belirten kişiler bu yardımdan yararlanamazlar. SSK kaydı olmayan fakat kişinin üzerinde tescil edilen taşınmaz mal varlığı yardım almaya engel bir durum olarak karşımıza çıkar.

MEB ya da KYK tarafından burs verilen öğrencilerin ve ailelerinin başvuruları geçersiz sayılır. PTT yardım almaya hak kazanan bireylerin belirli bir süre sonrasında SSK güvencesine sahip olmaları, maddi durumlarının iyileşmesi devlet tarafından sağlanan yardımların iptal edilmesine yol açar.

Devlet tarafından verilen sosyal yardımların ihtiyacı olan kişilere aktarılması sistemin işleyişi açısından olmazsa olmaz kuraldır. Bu açıdan yaklaşıldığın da doğru bilgiler vermek kendi başvurumuzun geçerliliği için önemli olmakla beraber gerçek ihtiyaç sahiplerinin yardımları alması konusunda önemlidir.

PTT yardım başvurusu sonuç sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama tıklayınız.

Sağlık Bakanlığı sağlık kurulu raporuna erişmek için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-eriskinler-icin-engellilik-saglik-kurulu-raporlari-sorgulama tıklayınız.

E-Devlet üzerinden PTT yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız. 

Bu linki açtıktan sonra kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde yer alan yeni başvuru butonuna tıklayınız.

Tıklandıktan sonra açılan sayfada belirli şartları kabul ve beyan ettiğinizi onaylayan kutucukların yanına onay vermeniz gerekmektedir. 

Gerekli onayları verdikten sonra sayfanın en altında yer alan başvur butonunu dokununuz. Yeni açılan sayfada size ait TC kimlik numarası, cep telefonu ve adres bilgilerinizi isteyen bölümleri doldurunuz ve sayfanın en alt bölümünde bulunan devam et butonunu tıklayınız.

Yeni çıkan sayfada Aile Destek Programına başvurmak isteyip istemediğiniz sorulacak olup evet diyerek diğer diğer soruya geçiniz.

Sizden aylık geliriniz, banka iban numaranız, sosyal yardım alıp almadığınız, kirada oturup oturmadığınıza, yaşadığınız evde hane halkının kaç kişiden oluştuğu, başvuru sahibi hariç aynı evde yaşayan kişilerin TC kimlik numaraları, ad soyadları ve telefon numaraları bilgilerini doldurarak sayfada ilerleyiniz ve başvurunuzu tamamlayınız.

4.7/5 - (12 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

8 Yorum

  1. Yeni evlendim eşim Azerbaycan devletimizden matdi yardim iztiyorum kımsem yok annem yok babam

  2. Vallah yardım ihtiyacım var yardım bekliyorum evliyim kirada yaşiyorum engelli vatandaşım yardım ederseniz çok makbule gecer

    1. السلام عليكم أنا أم عندي طفلين ايتام و أنا ما بشوف غير بعين وحدي اريد المساعده

  3. Benim ihtiyacım var iki çocuğum var eşim burda değil kiradayım lütfen

  4. Merhaba Ben ev hanımıyım 2 öğrencim var Kiradayım 4 çocuğum var Sizden çocuklarım için yardım istiyorum

  5. 3 tane çocuğum var yardıma ihtiyacım var ikisi okula gidiyor ihtiyaçlarını karşılayamıyorum

  6. Benimde yardıma ihtiyacım var iki çocuğum var biri türk vatandasi ve engelli ama nereye başvuru yapsam iptal ediliyor yada TC vatandaslarina görev vermektedir diyor Suriyeli olmadığım için hiçbir yardım alamıyorum malesef çünkü Azerbaycan vatandaşıyım mağdur ediliyor haklarım aslında arastirilsa en çok ihtiyacı olan bir aileyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu