Sosyal Yardım

PTT 1300 TL Yardımı Nasıl Alabilirsiniz? Başvuru ve Şartlar Nelerdir? Çocuğu okula giden annelere 1300 tl yardım başvurusu

PTT 1300 TL Yardım Başvurusu. 1300 TL Yardım Başvuru Formu. Annelere 1300 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Çocuk Yardımı Nasıl Alınır? 1300 TL Sosyal Yardım Şartları. PTT 1300 TL Yardım Sorgulama

PTT 1300 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni bebek sahibi olan ailelere toplamda 1300 TL çocuk yardımında bulunmaktadır. Bu yardım tutarı PTT üzerinden vatandaşlara verildiği için PTT 1300 TL yardım başvurusu olarak da bilinir.

Bakanlık tarafından verilen bu yardıma başvuruda bulunabilmek için çocuğun canlı olarak doğması ve Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) kaydı yapılması şarttır.

Çocuğu okula giden annelere 1300 tl yardım başvurusu

Kaydı yapılan çocuk için devletten belirli bir miktarda para almak mümkündür. Bu miktar ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk içinse 600 TL olarak belirlenmiştir.

Yani üçüncü çocuğa kadar her doğumda başvuru yapan anneler toplamda 1300 TL yardım alabilmektedir. Ancak annenin muhtaçlık sınırının altında yaşaması ve sosyal güvencesinin bulunmaması şarttır.

PTT 1300 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır Kimler Başvurabilir
PTT 1300 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır Kimler Başvurabilir

1300 TL Yardım Başvuru Formu

Eğer yakın zamanda doğum yaptıysanız, çocuk yardımı alabilmek için 1300 TL yardım başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Form doldurabilmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda size en yakın sosyal hizmet merkezini ziyaret ederek form doldurmanız ve başvuruda bulunmanız mümkündür.

Çocuk parası yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/cocuk-parasi-basvurusu-nereye-basvurulur/ tıklayın.

Eğer il müdürlüklerinden uzak bir yerde ikamet ediyorsanız, doğum yardımı başvuru dilekçesini eksiksiz olarak doldurabilir ve iadeli taahhütlü posta yoluyla il müdürlüklerine gönderebilirsiniz.

Aynı zamanda bu belgeyi kargo firmaları aracılığıyla il müdürlüklerine gönderebilirsiniz. Başvurunuz alındıktan sonra 30 gün içerisinde tarafınıza bir geri dönüş yapılacaktır.

Annelere 1300 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Annelere 1300 TL yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu, yakın zamanda doğum yapan anneler tarafından pek çok kez sorulur. Çocuk yardımına başvuruda bulunabilmek için öncelikle yeni doğan bebeğinizi kimlik paylaşım sistemine kaydettirmeniz gerekir. Bu işlem herkesin bildiği nüfus kaydı ile birebir aynıdır.

Bebeğinizin kimlik paylaşım sistemine kaydını yaptırdıktan sonra size en yakın sosyal hizmet merkezini veya bakanlığa bağlı il müdürlüğünü ziyaret etmeniz gerekir. Bu ziyaret sırasında yardım başvurusu dilekçesi ile kimlik kartı yanınızda olmalıdır.

Yetkili personel dilekçenizi alarak başvurunuzu gerçekleştirecektir. Ancak bu merkezlere gidememeniz durumunda posta veya kargo seçeneklerinden herhangi birini tercih ederek belgenizi merkezlere iletebilirsiniz.

Çocuk Yardımı Nasıl Alınır?

Çocuk yardımı nasıl alınır sorusu, yakın zamanda doğum yapan fakat muhtaçlık sınırının altına yaşaması nedeniyle bebeğine bakmakta zorlanan anneler tarafından sıklıkla sorulur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli ailelere doğum yapmaları durumunda nakit para yardımı vermektedir. Bu yardımın tutarı 300 TL’den başlayarak 600 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Çocuk yardımı alabilmek için öncelikle size en yakın sosyal hizmet merkezine giderek bir form doldurmanız gerekir. Dolduracağınız formu teslim ettikten sonra 30 gün içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılır.

Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, takip eden ay içerisinde PTT hesabınıza yardım tutarı yatırılacaktır. Sizler PTT şubelerine giderek bu yardım tutarını dakikalar içerisinde çekebilirsiniz.

1300 TL Sosyal Yardım Şartları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni doğum yapan annelere çocuk sayısına göre belirli bir tutarda sosyal yardım sunmaktadır. Ancak bu yardımı alabilmek için birtakım şartları sağlamanız gerekecektir. 1300 TL sosyal yardım şartları aşağıda sıralanmıştır:

 • Doğum yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Doğumun 15.05.2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi gerekir.
 • Bebeğin canlı bir şekilde doğması gerekir.
 • Doğum gerçekleştikten sonra bebeğin kimlik paylaşım sistemine kaydı yapılmalıdır.

Yukarıda sıralanan şartları taşıyan anneler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunarak çocuk yardımı alabilmektedir. Başvuru işlemleri için bakanlığa bağlı il müdürlükleri ziyaret edilmelidir.

PTT 1300 TL Yardım Sorgulama

Sizler yeni doğum yaparak bebeğiniz için yardım başvurusunda bulunduğunuzda yaklaşık 30 gün içerisinde tarafınıza bir geri dönüş yapılır. Ancak yoğunluğa bağlı olarak bu süre uzayabilir. Eğer 30 gün içerisinde olumlu veya olumsuz herhangi bir geri dönüş alamadıysanız, PTT 1300 TL yardım sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Yardım sorgulama işlemi için öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmanız ve bakanlığa ait hizmet sayfasına gitmeniz gerekir. Burada yer alan ‘’Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama’’ sekmesine tıklayarak daha önce yapmış olduğunuz başvuruların ne durumda olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Aynı zamanda ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını arayarak tüm yardımlar ile alakalı bilgi almak ve yönlendirme istemek mümkündür.

PTT 1300 TL Yardım Ne Zaman Yatar?

PTT 1300 TL yardım ne zaman yatar sorusunun yanıtına gelecek olursak, yardım tutarının hesaplara geçmesi pek çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Sizler ilk kez bu yardıma başvuruda bulunduğunuzda 30 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Olumlu geri dönüş almanız durumunda takip eden ayın 8’i ile 15’i arasında doğum yardımı PTT hesabınıza yatırılır.

Eğer daha önce doğum yardımı aldıysanız, tekrar aynı süreci yaşamanız durumunda çok daha kısa bir süre içerisinde tarafınıza geri dönüş yapılır. Ancak doğum parasının hesabınıza yatırılabilmesi için yine takip eden ayın 8’i ile 15’i arasını beklemeniz gerekecektir. Eğer uzun süre geçmesine rağmen para hesabınıza yatırılmadıysa 144 numaralı sosyal yardım hattından destek alabilirsiniz.

1300 TL Çocuğu Olanlara Yardım Son Dakika

1300 TL çocuğu olanlara yardım son dakika müjdesi ile geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni doğum yapan kadınlara doğum parası verileceğini açıkladı. Verilecek olan yardımın tutarı ise ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha fazla çocuk için 600 TL olarak belirlendi.

Çocuk parası için tek yapmanız gereken, sosyal hizmet merkezlerine bir başvuru dilekçesi göndermek. Dilekçenizi gönderdikten sonra işleme alınacak ve 30 gün içerisinde geri dönüş yapılacaktır. Başvurunuzun onaylanması durumunda yardım tutarı PTT şubelerinden çekilebilir.

 Evde Paketleme İşi İçin https://www.devletodemeleri.com/evde-paketleme-isi/ Tıklayın.

4.8/5 - (21 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

14 Yorum

 1. 4 çocuk sahibiyim 4 çocuğum okula gidiyor sizden yardım istiyorum çok ihtiyacım var

 2. Eşim çalışmıyor ikiçocuğum var okulagidiyor ayak kabı giyim mont ihtiyacım var sizden ricam kiradam gıda para yardımı çok ihtiyacım eyitimyardımı ihtiyacım var

 3. İyi günler benim üç çocugum ikisi okumakta biri askere gidecek ihtiyaçlarını karşılayamıyorum yardım istiyorum

 4. Lufen yardim edin uc kucuk cocugum var bitane okutuyom cok zor kendimde tansyon hastasiuim

 5. Kiradayım lütfen yardım edin Allah rızası için yardım eşim çalışmıyor sara hastalığı bende kronik hastasıyım lütfen yardım edin 3tane çocuğum var okula gidiyor lar çok zor durumdayım gerçekten Allah rızası için yardım

 6. Merhaba benim 5tane çocuğum var eşim çalişmiyor gelir durumum yok bende maddi yardım almak istiyorum çocuklarimin okul masraflarını karşılayamiyorum lütfen 4tanesi okula gidiyor

 7. Bizim Yok tapu yok diploma Yok maaş engelli idare yüzde 39 eşi anlamıyorum ben çok hasta ameliyat oldu Allah bana yardım etsin inşallah ya rabbim Bismillahirrahmanirrahim

  1. Gerçekten çok ihtiyaçtan dolayı baş vurdum tüm hayır severlerin çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu