Maddi Yardım

Para Yardımı Başvurusu: Kimler Alabilir, Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Para Yardımı Nasıl Alınır? Para Desteği Kimler Alabilir? 2023 Para Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Para Yardımı Nasıl Alınır? Para Desteği Kimler Alabilir? 2023 Para Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Para desteği devlet tarafından yapılan yardımlar arasında bulunur. Türkiye Cumhuriyeti tarafından vatandaşlarına yapılan birçok yardım vardır.

Bu yardımların koordine edilmesinden denetlenmesine kadar birçok aşama farklı kurum ve kuruluşlara devredilmiştir. Sosyal devlet anlayışı gereğince para yardımı yapılması zorunludur durumlar arasında yer alır.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından doğrudan vatandaşlara yapılan yardımlar burnu ve bu yardımların konseptleri değişiklik gösterebilir.

Maddi yardım da bulunan Türkiye Cumhuriyeti, bu yardımdan faydalanılabilmesi için bazı şartlar belirlemiştir.

Para Yardımı Nasıl Alınır
Para Yardımı Nasıl Alınır

Para Yardımı Nasıl Alınır?

Para yardımı alma yöntemi başvuru yapılacak olan yere göre değişir.  Bir tarafından önerilen farklı kurumlar aracılığı ile para yardımı alınabilirse de devlet dışında kalan yönetimlerden de para yardımı alınabilmektedir.

Örneğin sivil toplum kuruluşları ve bunları benzer platformlar üzerinden para yardımı yapılması da mümkün olur. Hangi platform üzerinden başvuru yapılacak ise para yardımı alma yöntemleri başvuru yapılacak olan platforma göre değişiklik gösterir.

Para Yardımı Yapan Kurumlar Hangileridir?

Para yardımı yapanlar devlet, özel sektör ve sivil toplum örgütleri olarak ayrılır. Belirtilen 3 sektör içerisinde her biri farklı şekillerde maddi yardımda bulunabilmektedir.

Her bir kategori kendi şartlarını belirler. Devlet tarafından verilen para yardımları çoğunlukla kendi vatandaşlarını içerir ve muhtaç olma durumu yaşanması beklenir.

Sivil toplum örgütleri ve özel sektörler, özellikle yaşlılara ve gençlere maddi yardımlarda bulunmaktadır. Her bir örgüt kendi kurulunu belirleme noktasında özgürdür ve istediği şartları ön koşul olarak belirleyebilir ve para yardımı yapabilir.

Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Para yardımına başvuru yapmak için izlenmesi gereken adımlar vardır. Eğer soysal yardımlaşma vakfı üzerinden maddi destek alınmayacak ve farklı platformlar kullanılacak ise burada belirtilen yönergeler takip edilmelidir.

Ancak devlet üzerinden para yardımı başvurusu yapıldığı takdirde para yardımı başvurusunun kullanıldığı platforma bağlı olarak izlenecek aşamalar değişebilir.

Para yardımı başvurusu günümüzde artık e – devlet gibi platformlar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

E- Devlet Üzerinden Para Yardımı Nasıl Alınır?

Para yardımı e – devlet üzerinden alınabilir. Para yardımına başvuru yapmak için kullanılan farklı platformlar bulunuyor.

Bu platformlar arasında devlet tarafından belirlenen e devlet sistemi de yer alır. E – devlet üzerinden para yardımı almak isteyenlerin başvuru esnasında sundukları bilgileri teyit etmeleri önem taşır.

E – devlet üzerinden para yardımı da dahil olmak üzere birçok yardıma başvuru yapılabilir.

Para Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

 • 18 yaşından büyük olmak (Yardım türüne göre yaş kuralı kalkabilir).
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Geçim sıkıntısı yaşamak.
 • Aylık düzenli gelir ve iş sahibi olmamak.
 • SGK kapsamında olmamak.

Para yardımı başvuru şartlarını sağlayan kişiler tüm aşamaları başarı ile tamamlayabilir.

Bu koşullara sahip olan kişiler sosyal yardımlaşma vakfı tarafından verilen para yardımı alabilmektedir. Bazı para yardımlarının içerisindeki şartlardan biri de daha önce aynı yardımdan yararlanmamış olmaktır.

Bu yardım türlerini daha çok kişiye alım açılması için genellikle sadece bir kere yararlanma hakkı verilir. Ancak kişinin mevcut koşulları göz önünde bulundurularak daha esnek koşullara sahip olan maddi yardımları da vardır.

Kimler Para Yardımından Yararlanabilir?

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olanlar
 • İkametgahı Türkiye’de bulunan ihtiyaç sahibi yabancılar
 • Maddi geliri düşük olanlar
 • Yaşlı ve bakıma muhtaç olanlar
 • Kronik hastalığı olanlar
 • İş bulamayanlar, işsiz olanlar
 • Dul ve ihtiyaç sahibi olan bayanlar
 • Öksüzler ve Yetimler vb.

Para yardımından yararlanmak için şartları sağlamak gerekir. Para yardımından yararlanabilmek için belirtilen şartları sağlamak gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler, para yardımı gibi desteklerden faydalanabilir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmamasına karşın yine de bu ülke topraklarında yaşayan kişilere verilen bazı yardımlar vardır.

Tüm bu yardımlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile iletişime geçmek ve muhtaç ve yoksul yardımlarına başvuru yapmak gerekir.

Para Yardım için Nereye Başvurulur?

Para yardımı başvuru noktası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır. Devlete ait vakıflardan biri olarak bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden başvuru yapılmaktadır.

Pandemi önlemleri gereğince para yardımı da başta olmak üzere birçok devlet yardımı başvurusu e –devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Günümüzde pandemi önlemleri etkisini kaybetse dahi yine de bazı başvurular çevrim içi sistemde yapılabilir.

Para Yardımı için Hangi Numara Arayabiliriz?

Para yardımı için telefon numarası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ait olan numaradır. Ancak başvuru Dayanışma Vakfı yerine başka bir vakfa, kuruma ya da kuruluşa yapılacak ise bu durumda ilgili mecranın telefon numarası kullanılmalıdır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ait olan telefon numarasına her şehre göre farklılık gösterir.

Her şehrin telefon kodu farklıdır ve kişiler bulundukları şehrin telefon kodu baz alarak vakfın yetkililerine telefon üzerinden ulaşabilir.

Bu durum tüm para yardımı yapan ulusal ve uluslararası ölçekli kurum ve kuruluşlar için de geçerlidir.

Hangi Ünlüler Para Yardımı Yapar?

Para yardımı yapan ünlüler çoğunlukla isimlerinin verilmesini istememektedir. Uraz Kaygılaroğlu ve Gülben Ergen gibi ünlü simalar, vakıflar aracılığı ile maddi ve ayni yardımlar yapmaktadır. Beren Saat ve Hazal Kaya gibi birçok ünlü oyuncu ise özellikle uluslararası kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütünün temsilcisi konumundadır.

Doğrudan kişilere yaptıkları maddi yardımlardan bahsetmeyi tercih eden bu ünlüler, daha çok yasal statüler üzerinden hareket etmektedir.

Örneğin bir vakıf ya da dernek üzerinden belirli bir grup için kampanya düzenlenmesi, yardım toplanması ve bunlara benzer süreçlerde yer alırlar.

PTT’den Para Yardımı Kimler Alabilir?

PTT’den para yardımı alanlar Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarıdır. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları Dayanışma Vakfı üzerinden yaptıkları para yardımı başvurularından olumlu sonuç aldıkları takdirde para yardımı PTT şubelerinden verilmektedir.

Elden para verme gibi bir süreç olmadığı için kişilerin ya devlet bankası üzerinden hesap açmaları ya da PTT üzerinden gönderilen maddi desteği almaları gerekir. PTT’de kimlik kartları ile işlem yapmaları yeterli olacaktır.

Öğrencilere Para Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Öğrencilere para desteği verme zamanı çoğunlukla kasım ayıdır. Okullar Eylül ayında açılsa da kredi ve hibe başvuruları Kasım ayına kadar devam etmektir.

Çoğu para yardımının başvuru sonucu ise ekim aylarında açıklanır. Dolayısıyla öğrencilere para yardımı verileceği zaman çoğunlukla Kasım ayı itibarıyla olmaktadır. Yardım yapan kuruluşlardan bir kısmı ocak ayı itibariyle de para akışı sağlayabilmektedir.

Para Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Kimlik kartı
 • Vesikalık fotoğraf
 • Gelir beyannamesi
 • Muhtaçlık belgesi

Para Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Para yardımı verme süresi 2 ayda bir şeklindedir. Devlet üzerinden kanun kapsamında para yardımı alan kişiler 2 ayda bir ödeme alır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden planlanan tüm sistemde her ay para ödenmesine izin verilmez.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Para Yardımını Nasıl Yapılır?

Para yardımı aile bakanlığı üzerinden de alınabilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bazı desteklerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden verir.

Kişilerin kendi şehirlerindeki bakanlık ya da müdürlük ile iletişime geçmeleri gerekir.

Kızılay Para Yardımı Yapıyor Mu?

Kızılay para yardımı yapan yerlerden biridir. Var olduğu günden beri birçok noktada insanlara destek vermeye çalışan Kızılay, maddi yardım ve gıda yardımı gibi yardımlar yapabilmektedir.

Para yardımı almak için nereye başvurulur?

Her aileye 500 TL yardım başvurusu nereden yapılır?

Her aileye 500 tl yardım başvurusu e devlet üzerinden yapılır. Başvuru şartları ve adımları için hemen https://www.devletodemeleri.com/her-aileye-500-tl-yardim-2023/ Tıklayın.

Para Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Para yardımı verme süresi 2 ayda bir şeklindedir. Devlet üzerinden kanun kapsamında para yardımı alan kişiler 2 ayda bir ödeme alır.

Para Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Kimlik kartı
 • Vesikalık fotoğraf
 • Gelir beyannamesi
 • Muhtaçlık belgesi
{
“@context”: “http://schema.org”,
“@type”: “VideoObject”,
“name”: “Para Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet”,
“description”: “Para Yardım Başvurusunu Adım Adım Anlattık. https://www.devletodemeleri.com/para-yardimi/ Para Yardım Başvuru Formu için https://www.devletodemeleri.com/para-yardimi/ Tıklayın.”,
“thumbnailUrl”: “https://i.ytimg.com/vi/0Xc5GlLfWuc/default.jpg”,
“uploadDate”: “2023-01-18T07:43:24Z”,
“duration”: “PT1M3S”,
“embedUrl”: “https://www.youtube.com/embed/0Xc5GlLfWuc”,
“interactionCount”: “2”
}

5/5 - (20 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

90 Yorum

 1. Dar gelir liyiz Allah rızası için bize yardım edin kiradayız kiramıza zam geldi lütfen çocuklarım ufak rica ediyorum

 2. Ben de çok zor durumdayım eşimle boşanma aşamasındayiz ailemle birlikte yaşıyorum bir kızım var okutamiyorum kızımın okul ihtiyaçlarıni bile gideremiyorum hiç bir gelirim yok ben ve kızım çok mağduruz acıl destek bekliyorum teşekkürler

 3. Geri bildirim: Ayni Yardım Ne Demek?
 4. 2 çocuğum var yaşım 28 tek başıma mücadele vermeye çalışıyorum evim kira yani artık uzun uzun yazmaktan bıktım çünkü kimse yardımcı olmuyor Allah için ben çocuğumu dışarı çıkaramıyorum benden bişey ister die çünkü alacak para yok yok yok hep yokkk.

 5. Ben esımden bosandım bosandıktan sonra vefat etti oglumla tek kalıyorum oglum yetım yardım ıstıyorum

 6. Aynı evden 9 kişi yarışıyoruz okula giden çocuklarım var ihtiyaçlarını karşılamıyorum yardımdan yararlanmak istiyorum kiradayız eşim engeli

 7. 4 çocuk annesiyim birtane1 ci sınıfa gidiyor biride 2kiye gidiyor 6 aylık bebeyim var 3 yaşın oğlum zor durumdayim eşim çalışmıyor kirada oturuyorum gelirimiz yok Para yardımı istiyorum

 8. 4 çocuk annesiyim eşim çalışmıyor kirada oturuyorum gelirimiz yok para yardımı istiyorum

 9. Çok zor durumdayım Allah razısı için sizden destek istiyorum bir çocuguma ailem bakıyor ama onunda giderlerini ben karşılıyorum nolur banada el uzatın yardım edin lütfen destek olun Allah rızası için maddi konuda çok zor durumdayım bir çocugum yanımda onun için işten çıkmak zorunda kaldım lütfen bana destek olun elimden tutan kimsem yok

 10. Okula giden çocuklarım var madi manavı ihtiyacım var Eşim engeli çalışmıyor bu yardımdan yararlamak istiyorum

 11. Yardıma ihtiyacım var bir oğlum var hamileyim eşim tek çalışıyor kiradayim zar zor geçiniyoruz ne olur madi yardimda bulunun bana çok ihtiyacım var gerçekten alh rızası için

  1. Yardıma ihtiyacım var Bir kızım var eşim tek çalışıyor kiradayim Zor geçiniyoruz kızım liseye gecicekyardim bulunmanızı istiyorum çok ihtiyacım var gerçekten Allah rızası için

 12. Yozgat’ta yazıyorum kimsem yok babam yok annem yok yeni evlendim borcum var devletimiz yardım istiyorum

 13. Yozgat’ta yazıyorum kimsem yok babam yok annem yok yeni evlendim borcum var devletimiz yardım istiyorum

 14. 3 tane öğrencim var kirada oturuyorum öyle bir yardım et ihtiyacım var kuaförde yetiştiremiyorum

  1. Lütfen bize yardım edin iki çocuğum var evime bişey alamıyorum gıda yardımı istiyorum beş gündür hastanedeyim çocuğum hasta iyi beslenmiyormuş

 15. 4 öğrencim var madı durumum iyi deyil çocuklarıma burs istiyorum Haluk bey sizi çok seviyoruz lütfen bizi unutmayın

 16. Üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin

 17. Devletimizin sunmuş olduğu bayram harçlığı yardım ların dan bende faydalanmak istiyorum sosyal yardım alıyorum baskada gelir yok şuanda…

 18. Oğlumla çok zor durumdayım yardımlarınızı bekliyorum Allah için yardımlarınızı bekliyoruz oğlumla

 19. 4 tane kızım var okula gidiyor çok zor durumdayım çocuklarım yardımlarınızı bekliyorum Allah için yardımlarınızı bekliyoruz çocuklarımla

 20. Eşim çalışmıyor maddi durumun yok 3 çocuk var 2 okula gitiyor eksiklerini alacan biride ufak beze mamaya ihtiyaç var

  1. Çok zor durumdayım yardımlarınızı bekliyorum Allah için yardımlarınızı bekliyoruz oğlumlarımla

 21. Sayın bakanlığımız Erhan gibi bir gelirimiz yok bayram arclıgı yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için yardım edin

 22. Para yardımı almak istiyorum eşim çalışmıyor 2 çocuğum var geçim sıkıntısı yaşıyorum teşekkürler

 23. Devletimizin sunmuş olduğu bayram harçlığı yardım ların dan bende faydalanmak istiyorum sosyal yardım alıyorum baskada gelir yok şuanda…

 24. Ben debrem bölgesinde yaşayan bir vatandasim hiç bir sosyal guvencem yok bekâr olduğum için devletin sunduğu yardımlardan faydalanamiyorum babamın ise yaşlı aylığı var başkada bişey Yok yaş 40 piskolojik sikintilarmdan dolayi tutunamadim Anemden babamdan para istemek zorunda kalıyorum zor bir durum

 25. Sayın bakanlığımız maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım allah rızası için Allah tuttuğunuz oruç ları kabul etsin

 26. Sayın bakanlığımız maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için Allah tuttuğunuz oruç ları kabul etsin

 27. Çalışmıyorum hiçbir gelirim ve güvencem yok günlük işlerde çalışıyorum allah rızası için yardim edin lütfen çok zor durumdayım çocukların ihtiyaçlarını karşılaamıyorum allah rızası için yardim edin lütfen çok zor durumdayım banada

 28. Kirada oturuyorum kirami ödeyemiyorum zor durumdayim maddi destek yaparsaniz çok sevinirim

  1. Deprem zedeyiz 3 tane çocuğum var onların ihtiyaçlarını karsilayamiyoruz lütfen yardım edin Hatay Antakya

 29. Çalışmıyorum hiçbir gelirim ve güvencem yok günlük işlerde çalışıyorum allah rızası için yardim edin lütfen çok zor durumdayım çocukların ihtiyaçlarını karşılaamıyorum allah rızası için yardim edin lütfen çok çaresizlik içindeyim

 30. Ben 4 çocuk annesiyim eşimden ayrılıyorum 7 senedir ayrıldım kiracıyım çocuklarıma ben bakıyordum hastalandım çalışamaz hale geldim kolonik hastalığım var astımım var üstelik anjiyo olacağım maddi durumum olmadığı için anjiyo olamıyorum şu faturaları elektrik faturalarım her biri 3-4 tane birikmiş ben çok zor durumdayım artık çalışamıyorum çalışanım yok sizden tek talebim bize yardım etmeniz Allah rızası için teşekkür ederim

 31. Zor durumdayım bana yardım edin bim kartı istiyorum lütfen yardım edin

 32. Çok zor durumdayım eşim çalışmıyor bazen çalışıyor bazen çalışmıyor iki çocuğum var birini bezliyorum biri okula gidiyor beslenmesini dai iyi yapamıyorum artık eşimle maddi manevi sıkıntılar yaşıyoruz tartışmalar içerisindeyiz hiç kimseden yardım alamadım Allah rızası için beni duyun bana dönün her türlü yardıma açığım Allah rızası için Allah rızası için ne olursunuz lütfen çok sıkıldım çok bunaldım çok sıkıntı var bunalım içerisindeyim lütfen bana da el at beni de görün artık dönün bana beni de görün lütfen lütfen ya Allah rızası için devlet artık siz kim olursanız bunu okuyan kimse dönüş yapsın bana Allah rızası için artık bir yardım almak istiyorum

 33. Kiraciyım 3 tane çocuğum var 2si öğrenci biri çölyak hastası kızım var para yardımı istiyorum

  1. 3 çocuk var maddi durumun yok çocuklarımın okul eşyasını alacak biri çok ufak çocuğun

 34. Ben 4 çocuk annesiyim eşimden ayrıyım 7 senedir kirada oturuyorum iki çocuğum okula gidiyor onlara ben çalışıyordum hastalığı hastalıktan sonra çalışmaz oldum kronik hastalığım var nefes darlığım var üstelik anjiyo olacak maddi durumum olmadığı için anjiyo olamıyorum su faturalarım elektrik faturalarım her biri 3 tane birikmiş sizden tek istediğim bize uzatma Allah rızası için

 35. Merhaba ben kamil coşkun bekar yaş 39 yuva kurup evlenmek istiyorum ömür boyu yanımda olmak yardım ederim Cept numara at cevap yaz tanışmaķ istiyorum

 36. 3 çocuğum var okula gidiyorlar beslenme harçlık veremiyorum eşimin çalıştığı ekmek kira parası na gidiyor yardıma ihtiyacım var gıda ve maddi yardım istiyorum

 37. 2 coçugum var masırafın karışılıyamıyorum yardımınızı bekliyorum eşim yazın calışıyor kışışın çalışmıyor oyuzde yardım istiyorum 1 coçugum 3 sınıf gidiyor 1 Anna sınıf gidiyor ihtiyaciların karışı lıyamıyorum

 38. Benim eşim 3 senedir hapiste geçinemiyorum Evim kira kira mı Bir aydır ödeyemiyorum İki kızımla yaşıyorum biri 4 yaşında biri 3 yaşında Bez yok ıslak mendili yok Ne olursunuz süt yok Bana yardım edin

 39. Üç tane cocuklarım var eşimden ayrıldım ikisı okula gidiyor diyerisi bebek bir bucuk yaşında kirada oturuyom hiç bir gelirim yok onun bunun verdiyle geciniyorum bebeğim e bez mama almakta cok zorlanıyorum bebeğimin astım muronjit ve zatüresi var kirada oturuyom hiç gelirim olmadından sizden yardım istiyorum

 40. 4 çocuğum var biri üniversite diğeri ilk öğretimde okuyor şeker ve tansiyon hastasıyım geçinemiyorum para yardımı yaparsanız çok memnun olurum Allah devletimize ve milletimize bayrağımıza zeval vermesin

 41. Eyer bu para bize gelirse bize çok destek vermiş olursunuz madi olarak çok zor durumdayız herşey çok pahalı olmuş hicbirşey alamıyoruz

 42. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var çocuklarımla ortada kalmışım evime hicbirsey alamıyorum yetmiyor yapamıyorum artık dayanamiyorumi lütfen yardım edin lütfen çocuklarıma hic birsey alamıyorum bakkala borcum birikti kiram birikti lütfen Allah rızası için yardım edin gücüm kalmadı artık sağlığım da kalmadı hiç iyi değilim duyun beni bana yardım edin lütfen

 43. 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var çocuklarımla perişanım küçüğüne bez alamicak duruma geldim bakkala borcum birikti kiram birikti lütfen Allah rızası için yardım edin gücüm kalmadı artık sağlığım da kalmadı yapamıyorum gecinemiyorum yardım edin lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu