devlet ödemeleri

Güncel

ÖSYM Ek Tercih Boş Kontenjanlar 2022 Kimler Nasıl Başvurabilir?

ÖSYM Ek Tercih Boş Kontenjanlar 2022. Ek Tercih Kılavuzu. YKS Ek Tercih Kılavuzu Yayınlandı mı? YKS Ek Tercih Ne Zaman? Ek Tercih Kontenjan Başvurusu Nasıl Yapılır? ÖSYM Boş Kontenjanlar 2022

ÖSYM Ek Tercih Boş Kontenjanlar 2022

Geçtiğimiz haftalarda ÖSYM tarafından YKS sonuçları ile yerleştirme sonuçları açıklanmıştı. İlk yerleştirmelerde üniversitelerin herhangi bir bölümüne yerleşemeyen adaylar ise ek yerleştirmeleri beklemeye başladı.

Ancak ÖSYM tarafından ek yerleştirmelerin ne zaman yapılacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. ÖSYM ek tercih boş kontenjanlar 2022 yılında en çok merak edilen konular arasında yer aldı.

ÖSYM tarafından ek tercih kılavuzu henüz yayınlanmadığı için boş kontenjanlar ile alakalı bilgi edinmek mümkün değildir.

Boş kontenjanların hangileri olduğu ile alakalı bilgi edinebilmek için kılavuzun yayınlanması gerekecektir. Ancak ÖSYM başkanı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar ile kontenjanların %99’unun dolduğunu belirtmiştir. İlerleyen günlerde kılavuzun yayınlanması ile birlikte her şey netlik kazanacaktır.

ösym ek tercihler
ösym ek tercihler

YKS Ek Tercih Kılavuzu Yayınlandı mı?

YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı mı sorusu, ilk yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar tarafından sıklıkla sorulur.

ÖSYM, ek tercih kılavuzu ile alakalı henüz bir bilgilendirme yapmamıştır. Ancak geçtiğimiz yıl ek yerleştirme için tercihler 20-23 Eylül arasında alınmıştır. Bu durum göz önüne alındığında bu yıl da ek tercihlerin eylül ayının üçüncü haftasında alınacağı tahmin edilebilir.

Ek tercihlerin başlaması ile birlikte eş zamanlı olarak tercih kılavuzu da yayınlanacaktır. Ek tercih yaparak üniversitelerin programlarına yerleşmek isteyen adayların bu kılavuzu beklemeleri gerekir. Ayrıca ÖSYM web sitesini veya AİS ÖSYM ekranını sıkça ziyaret ederek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

YKS Ek Tercih Ne Zaman?

İlk tercihlerinde üniversitelerin ön lisans veya lisans programlarına yerleşemeyen adaylar, YKS ek tercih ne zaman sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. ÖSYM her yıl tercihlerin açıklanmasının ardından bir ek tercih süreci başlatır. Bu sürecin 2022-2023 eğitim öğretim dönemi için ne zaman başlayacağı ise henüz belli değildir. Yüzbinlerce öğrenci adayı, ÖSYM tarafından yapılacak olan açıklamayı beklemektedir.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Eylül ayında ek tercihler başlayacaktır. Öğrenci adaylarının ÖSYM web sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip etmesi ve haber kanallarına göz atması gerekecektir. Kılavuzun yayınlanmasının ardından AİS ÖSYM tercih ekranı üzerinden ek tercihler yapılabilir. Ek tercih sonuçları ise 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde yayınlanır.

Ek Tercih Kontenjan Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ek tercih kontenjan başvurusu nasıl yapılır sorusu, ek tercih döneminde üniversitelerin programlarına yerleşmek isteyen öğrenciler tarafından pek çok kez sorulur. Ek tercih başvurusunda bulunabilmek için öncelikle kılavuzun yayınlanmasını beklemeniz gerekir. Ardından T.C. kimlik numarası ve şifre bilgileri ile internet tarayıcınızdan https://ais.osym.gov.tr/ adresine gitmelisiniz.

Tıpkı ana tercihlerde olduğu gibi bu ekranda bir ek tercih sekmesi bulunacaktır. Bu sekmeye tıklayarak sizlerden istenen bilgilerin tamamını girmeli ve başvuruyu tamamlamalısınız. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde sonuç açıklanacaktır. Bir programa yerleşen öğrenciler, takip eden süreç içerisinde kayıtlarını yaptırabilirler.

ÖSYM Boş Kontenjanlar 2022

ÖSYM boş kontenjanlar 2022 yılında öğrenci adayları tarafından merak edilir. Her yıl ana tercihlerin ardından ek tercihler açılmaktadır. Ana tercihlerde yerleşemeyen öğrenciler, bu ek tercihler sayesinde yeni bir şans elde edebilirler. 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde ise ek tercihlerin ne zaman açılacağı ile alakalı herhangi bir duyuru veya açıklama yapılmamıştır.

Boş kontenjanları görebilmek için ÖSYM tarafından kılavuz yayınlanmasını beklemeniz gerekecektir. Yayınlanacak olan bu kılavuza göz atarak hangi programlarda boş kontenjanın olduğunu öğrenebilirsiniz. Ardından ek tercih süresi boyunca tercihinizi yaparak şansınızı deneyebilirsiniz. Ancak ek tercihler için de bir miktar ücret ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

YKS Ek Tercih Ücreti Ne Kadar?

AİS ÖSYM üzerinden ek tercih yapabilmek için belli bir tutarda ücret ödemeniz gerekir. YKS ek tercih ücreti ne kadar sorusu ise sıklıkla sorulur. 2022-2023 dönemi için ek yerleştirme tercih ücreti 30 TL olarak belirlenmiştir. Ek tercih yapmak isteyen öğrencilerin bu ücreti ÖSYM hesabına yatırmaları gerekecektir.

Ücreti yatırabilmek için banka şubelerini, internet bankacılığını veya ATM’leri kullanabilirsiniz. Öğrencinin T.C. kimlik numarası, ücreti yatırabilmek için yeterli olacaktır. Ancak bu ücreti belirlenen süreler içerisinde yatırmayı unutmamalısınız. Sürenin geçmesine rağmen ücreti yatırmadıysanız, ek tercih başvurunuz işleme alınmayacaktır. Daha fazla bilgi almak için ÖSYM web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

4.9/5 - (9 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu