devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

Öksüz ve Yetim Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Başvuru Nasıl Yapılır?

Öksüz ve Yetim Yardımı Nasıl Alınır? 2023 öksüz yetim yardımı ne kadar? Öksüz yetim yardımını kimler alabilir? Öksüz ve yetim yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Öksüz ve Yetim Yardımı Nasıl Alınır? Bir çocuğun bir birey olarak topluma kazandırılması için anne ve baba sevgisi ile büyümesi çok önemlidir. Çocuğun ihtiyaçlarını karşılanması bakımından anne ve babanın rolü büyüktür.

Ancak bunu sadece maddi olarak düşünemeyiz. Anne ve baba, çocuk için bir güç kaynağıdır. Bu doğrultuda yetim veya öksüz bir çocuğun anne ve baba eksikliği onlar için oldukça üzücü bir durumdur.

Babasız olarak büyüyen bir çocuk her zaman baba sevgisini hisseder. Annesizlik ise çocukta büyük bir yara bırakır. Çünkü her evlat için annenin yeri çok ayrıdır. Toplumunda öksüz ve yetimler üzerinde sorumluluğu vardır. Bu doğrultuda yetim veya öksüz çocuklara toplumun duyarlı olması gerekmektedir.

Onların yaşamış olduğu anne ve baba yokluğunu toplum olarak en aza indirmeye çalışmalıyız. Yetim veya öksüze sahip çıkmak bir insanlık görevidir. Aksi takdirde onları hor gördüğümüzde bir insanlık suçu işlemiş oluruz. Öksüzlük ve yetimlik, yalnızlığın ve çaresizliğin bir göstergesidir.

Bu yazımızda ülkemizde yetim ve öksüz olan çocuklara devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ele alınacaktır.

Ülkemizde öksüzlere ve yetimlere sosyal yardım konusunda devletten hariç belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler, vakıflar, dernekler ve zengin iş adamları vermektedir.

İlgili Makaleler

Öksüzlere ve yetimlere Darüşşafaka, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı ve Çocuk Esirgeme Kurumu gibi kurumların maddi, burs veya kırtasiye gibi sosyal yardımlar sağlamaktadır. 

Öksüz ve Yetim Yardımı Nasıl Alınır
Öksüz ve Yetim Yardımı Nasıl Alınır

Öksüz ve Yetim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Çocuğun 18 yaşından küçük olması,
 • Annesi, babası veya ikisinin de vefat etmiş olması,
 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının verdiği Sosyal ve Ekonomik Destekten yararlanmayan,
 • Devlet tarafından koruma ve bakım altına alınmayan çocuklar,
 • 2023 yılında çocuk adına yardım almayan kişiler bu yardıma başvurabilir.

Öksüzlük ve yetimlik her devletin ortak bir sorunudur. Öksüz ve yetim çocukları tek başlarına bıraktığımızda ne yazık ki başlarına istenmeyen olaylar gelmektedir.

Örneğin öksüz ve yetim olan çocuklar, organ mafyaları tarafından hedef haline gelerek organları çalınmaktadır. Bu olayları engellemek için devletler öksüz ve yetim yardımı adı altında yardımlar yaparak onları korumaktadır. Bu yüzden öksüz ve yetim yardımı başvurularında istenen şartlar asgari düzeydedir.

Öksüz ve Yetim Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Her öksüz ve yetim kalan çocuklara her devletin bakması gerekmektedir. Çünkü öksüz ve yetim kalan çocukları hayata hazırlamak ve bağlamak için hem maddi hem manevi olarak yanlarında yer almalıyız. Eğer bu çocukları tek başlarına bırakırsak toplumdan kayıp giderler ve tekrar onları topluma kazandıramayız.

Devletimiz öksüz ve yetim kalan evlatlarımıza “Öksüz ve Yetim Yardımı” adı altında sosyal yardımlar yaparak onların yanında yer almıştır.  Bu yardımdan yararlanmak için çocuğun hayatta olan anne veya babasının başvuru yapması gerekmektedir.

Ancak çocuğun anne ve babası vefat etmiş ise başvuruyu vasisi tarafından yapılmaktadır. Vasisinin başvuru yapması için resmi vasilik belgesi veya birlikte yaşadıkları dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden belge getirmesi gerekmektedir.

Öksüz ve Yetim Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Başvuru yapacak kişinin T.C. kimliğinin aslı ve fotokopisi,
 • Yardımı alacak çocuk veya çocukların T.C. kimliklerinin fotokopisi,
 • Vukuatlı nüfus örneği,
 • Ev kira sözleşmesi,
 • Fakirlik belgesi (İkamet ettiğiniz yerdeki muhtarlıktan temin edebilirsiniz.)
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan evde yaşayan kişilerin geliri olmadığına dair belge alınmalı,
 • Evdeki kişilerin mal beyanlarını belirten belgeler,
 • Çocuğun yasal vasisi için vasilik belgesi veya birlikte yaşadıklarına dair adrese dayalı nüfus sisteminden belge alınmalıdır.

Öksüz ve Yetim Yardımına başvuru yapmak için devlet tarafından bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin istenmesinin amacı ise yardımın yanlış kişilere gitmesini engellemektir.

Sonuçta her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de bazı insanlar para için her türlü yola girmektedir. Bu yüzden devletimiz bazı belgeler isteyerek yardımın doğru yere gitmesini sağlamaktadır.

Öksüz ve Yetim Yardımı Ne Kadar?

Öksüz ve yetim yardımına başvuruda bulunan vatandaşların, başvuruları ilgili kurumlar tarafından incelendikten sonra ve başvurusu kabul edildiğinde aylık 600 TL tutarında maddi yardım sağlanmaktadır.

Öksüz ve yetim yardımı ile ilgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sosyal yardım alan vatandaşlarımıza da müjdemiz var. Prefabrik ev yapımı yardımını 40 binden 150 bin liraya, öksüz yetim yardımını 300 TL’den 600 TL’ye şartlı sağlık yardımını 55 TL’den 100 TL’ye yükselttik.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Yıllara göre öksüz ve yetim yardımının yıllara göre dağılımı şu şekildedir:

YIL Aktarılan Kaynak Kişi Sayısı Miktarı (Aylık)
2015 22.837.100 TL 35.401 100 TL
2016 53.184.900 TL 52.836 100 TL
2017 58.6 Milyon TL 59.792 100 TL
2018 58.4 Milyon TL 60.311 100 TL
2019 52.2 Milyon TL 58.039 100 TL
2020 64.1 Milyon TL 50.472 150 TL
2021 74.09 Milyon TL 51.232 300 TL

Öksüz ve Yetim Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Elbette sosyal yardımların her zaman verilecek diye bir kaide yoktur. Öksüz ve yetim yardımları belli başlı kurallar çerçevesinde kesilme durumları bulunmaktadır.

Bu doğrultuda hanenin artık muhtaç durumda olmadığının tespit edilmesi, hanede SGK tespit edilmesi, çocuğun devlet tarafından koruma altına alınması, tespit edilmesi, bir başka kurumlardan öksüz veya yetim aylığı alması, çocuğun vefat etmesi, çocuğun 18 yaşını doldurması, çocuğun evlenmesi ve çocukla vasisinin aynı evde oturmadığı gibi durumlarda öksüz ve yetim aylığı kesilmektedir.

Öksüz ve Yetim Yardımı Kaç Defa Ödenir?

Devletimizin vermiş olduğu sosyal yardımlardan biri olan öksüz ve yetim yardımı, başvurusu onaylanmak şartıyla her iki ayda bir 1200 TL olacak şekilde banka veya PTT hesaplarını yatırılmaktadır.

Öksüz ve yetim yardımına başvuru yapmak için ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerektedir.

Öksüz ve yetim yardımına başvuru yaptığınız takdirde başvuru sürecinizi ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayarak takip edebilirsiniz.

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti  tıklayınız. 

E-devlet üzerinden yaptığınız sosyal yardım başvurunuzun sorgulama işlemini yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

Sosyal yardımlarla ilgili bilgi almak için ALO144 numarasını arayabilirsiniz

Devletin yapmış olduğu sosyal yardımları online olarak başvuru yapmak istemiyorsanız, belediye binalarına giderek oradaki çalışanlarla iletişime geçerek hem sosyal yardımlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz hem de sosyal yardım başvurunuzu yapabilirsiniz.

5/5 - (16 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu