Belediye Yardımları

Odun Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Odun Parası Nasıl Alınır? Yakacak Parası Nasıl Alınır? Odun ve Kömür Yardımı Nasıl Alınır? E-Devlet Üzerinden Yakacak Yardımı Nasıl Yapılır? Kimler Yakacak Yardımı Alabilir?

Odun Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Herhangi bir nedenden ötürü ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlar, devlet kurumlarına başvuruda bulunarak sosyal yardım alabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, kaymakamlıklar, belediyeler, vakıflar ve dernekler vatandaşlara sosyal yardımlarda bulunan kuruluşlar arasında yer alır. Odun ve kömür yardımı ise bu kuruluşlar tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara verilen yardımlardan bir tanesidir.

Kış aylarında ısınma ihtiyacını karşılamak isteyen vatandaşlar, odun parası nasıl alınır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır.

Odun ve kömür yardımı talebinde bulunabilmek için size en yakın Sosyal

Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret etmeniz gerekir. Bu ziyaretiniz sırasında sizlere verilen formu doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Odun Parası Nasıl Alınır
Odun Parası Nasıl Alınır

Yakacak Parası Nasıl Alınır?

Yakacak parası nasıl alınır gibi sorular dar gelirli aileler tarafından sorularak yanıt aranır. Yakacak parası alabilmek için öncelikle ilgili kuruma başvuruda bulunmanız gerekir.

Örneğin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yakacak parasına başvuruda bulunabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile il müdürlüklerini ziyaret ederek bir form doldurmalısınız.

E-devlet üzerinden yapılacak başvurular için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine gitmeniz ve işlemleri gerçekleştirmeniz yeterlidir. Tüm bunların yanı sıra kaymakamlıklar, belediyeler ve vakıflar tarafından yapılan yardımlara başvuruda bulunmak istiyorsanız ilgili kurumun hizmet binasını ziyaret etmeniz gerekebilir. Her bir kurumun şartları ve işleyişi farklılık gösterebilir.

Odun ve Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kış aylarında ısınma ihtiyacını gidererek ekonomik anlamda rahatlamak isteyen vatandaşların odun ve kömür yardımı nasıl alınır sorusunu yönelttikleri görülür.

Odun ve kömür yardımı nakit para şeklinde verilebildiği gibi direkt torbalar halinde de verilebilir. Bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardım PTT şubeleri üzerinden alınmaktadır.

Belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından verilen yakacak yardımları direkt başvuru sahibinin ev adresine gönderilir. Yardımlar yine kurumdan kuruma değişmekle birlikte genellikle kış aylarının başlaması ile vatandaşa teslim edilmektedir.

Ancak vatandaşların bu yardımlardan faydalanabilmeleri için doğru kanalları kullanarak başvuruda bulunmaları ve kurum tarafından belirlenen şartları taşımaları zorunludur.

E-Devlet Üzerinden Yakacak Yardımı Nasıl Yapılır?

Yakacak yardımına başvuruda bulunabilmeniz için önünüzde birçok seçenek vardır. E-devlet de bu seçeneklerden bir tanesidir. E-devlet üzerinden yakacak yardımı nasıl yapılır sorusunun yanıtı aşağıda sıralanmıştır:

 • E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama çubuğu aracılığıyla ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ sayfasına gitmeniz gerekir.
 • Sayfada yer alan hizmetler arasından ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ sekmesini seçmeniz gerekir.
 • Yeni başvuru butonuna tıkladıktan sonra aydınlatma metnini okuyarak onaylamalı ve başvur butonuna tıklayarak başvuruyu sonlandırmalısınız.

Gerekli şartları sağlayan vatandaşlar, yukarıda sıralanan işlemleri gerçekleştirerek yakacak yardımına başvuruda bulunabilmektedir. Eğer e-devlet kanalında bir sorun yaşıyorsanız size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını ziyaret ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kimler Yakacak Yardımı Alabilir?

Kimler yakacak yardımı alabilir sorusu pek çok vatandaş tarafından sorularak yanıt aranır. Yalnızca belirli kişiler devlet kurumlarından yakacak yardımı alabilmektedir. Bu kişiler aşağıda sıralanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup dar gelirli olan aileler
 • Isınma ihtiyacını gideremeyenler
 • %40 üzeri engelliler ve kronik hastalar
 • Sosyal güvencesi olmayanlar
 • Dul kadınlar, yetim ve öksüz çocuklar
 • 65 yaş üstü yardıma muhtaç vatandaşlar
 • Afetzedeler

Yukarıda sıralanan kişiler, başvuruda bulunmaları durumunda yakacak yardımından faydalanabilmektedir. Aynı zamanda bu kişilerin sobalı veya kaloriferli bir evde ikamet etmeleri şarttır. Bu şartlar kurumdan kuruma değişebileceği için başvuruda bulunmadan önce ilgili kurum ile iletişime geçmek sizler için çok daha iyi olacaktır.

E-Devlet Kömür Yardım Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/e-devlet-komur-yardimi/ Tıklayın

5/5 - (20 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

3 Yorum

 1. İyi günler maddi durumum zayıf olduğu için odun yardımın dan faydalanmak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu