devlet ödemeleri

Maddi Yardım

Memur Yemek Yardımı Nasıl Alınır 2023? 

Memur Yemek Yardımı Nasıl Alınır 2023? Memur yemek yardımı kaç TL? 2023 yemek ücreti ne kadar olur Yemek yardımı kimler alabilir?

Memur Yemek Yardımı Nasıl Alınır 2023? Her sene olduğu gibi bu sene de memur yemek yardımı almak isteyen kişilerin faydalanabilmesi için gereken düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Öğlen arasında Yenilen yemekten istifade etmek isteyen memurların ve sözleşmeli personellerin vermesi gereken minimum düzeydeki fiyatlar ile memurun çalışmış olduğu kurumun belirleyeceği maksimum fiyat aralığı belirlenmiş oldu. 

Yiyecek yardımı için devlet tarafından Ankara, İstanbul ve isimler için üçte ikilik oranda yemek yardımı yapılmakta ve maliyet karşılanmaktadır. Diğer illerde ise bu durum yemek yardımının yarısını karşılayacak şekildedir. Bu maliyetlerin karşılanması ise kurum bütçelerine verilecek olan ödemeler ile olmaktadır.

Bütçe tarafından karşılanmakta olan yemek parasından ayrı olarak, geriye kalan ücret ise memur tarafından karşılanmaktadır. 

Memur Yemek Yardımı Nasıl Alınır
Memur Yemek Yardımı Nasıl Alınır

Memur Yemek Yardımı Ne Kadar? 

2023 yılı için asgari ücret ve memur maaşı gibi vatandaşların cebine gelecek olan paranın artması ile birlikte, farklı alanlardaki giderler için de belirlenen ücretlerde değişikliğe gidilmiştir.

Bunlardan birisi ufak artışlar olmuş olsa yemek yardımı parasıdır. Devlet tarafından yenilen yemeğin belirli bir kısmı ödense de geriye kalan kısmını yemeği yiyen memur veya personel tarafından ödenmesi gerekmektedir.  

Öğle arasında memurun çalışmış olduğu kurum tarafından dağıtılan yemek için 2023 yılında belirlenen fiyatlar ise memurlar için günlük olarak 3,81 TL ile 15,55 TL aralığında olacaktır.

Bunun yanında kurumda bulunan sözleşmeli personeller için de belirlenmiş olan günlük yemek ücreti fiyatı 4,64 TL ile 18,59 TL aralığında değişiklik göstermektedir. Belirlenen bu fiyat aralıklarında, personelin verecek olduğu yemek ücretine belirlenmesi için dikkat edilen bazı detaylar bulunmaktadır. 

Günlük olarak öğle yemeği yemek isteyen memurlar için ek göstergeler incelenerek yemek ücreti belirlenmektedir.  

 • Ek göstergesi 600’e kadar olan memurlar için öğle arası yemek yiyebilmesi için belirlenmiş olan fiyat 3,82 TL’dir.  
 • Ek göstergesi 1700’e kadar olan memurların ödeyeceği ücret ise 6,48 TL olarak belirlenmiştir. 
 • Ek göstergesi 2800’e kadar olan memurlar için ise 8,05 TL yemek ücreti ödemeleri gerekmektedir. 
 • 4200 ek göstergeli memurlardan ise günlük olarak alınacak olan ücret 10,43 TL olarak belirlenmiştir.
 • Ek göstergesi 5400’e kadar olan memurlardan alınacak olan yemek ücreti ise 13,89 TL olarak alınacaktır. 

5400 ek gösterge de dahil olmak üzere, sayılan ek göstergeler içerisinde yer almayan memurlar ise (5400 ek gösterge üstü) yemek ücreti olarak 15,55 TL yemek ücreti ödemeleri gerekmektedir. Günlük olarak memurların ödemesi gereken bu fiyatlar, devletin yapmış olduğu yemek desteğinden ayrı olarak kurumda memurun yemek yediği sürece ek olarak ödemesi gereken ücrettir. 

Memurdan ayrı olarak, kurumda çalışan sözleşmeli personeller için de belirlenmiş olan yemek ücretleri bulunmaktadır. Sözleşmeli personel için ise verecek oldukları yemek ücretine belirlenmesinde aylık olarak almış oldukları ücretler değerlendirilmektedir.

Hesaplanacak olan fiyatın ortaya çıkmasında incelenecek olan ücret, personelin aylık olarak almış olduğu brüt ücret ile belirlenir. Buna göre devlet tarafından verilen yemek yardımı ödemesinden geriye kalan ufak miktar için aylık brüt ücreti 9.730 TL’ye kadar olan personel, günlük olarak yemiş olduğu yemek için 4,64 TL ödemesi kararı alınmıştır.

16.420 TL’ye kadar brüt ücret alan personel için ise belirlenmiş olan günlük ücret 8,05 TL’dir. 22.685 TL’ye kadar alınan personel maaşı için ise günlük olarak öğle arası yenilecek yemek için 14,61 TL alınacaktır. Bu brüt ücretten de daha fazla aylık ücrete çalışan sözleşmeli personel için belirlenmiş olan ücret ise 18,59 TL olarak belirlenmiştir. 

Memur veya sözleşmeli personelin çalışmış olduğu kuruluşun hesaplamış olduğu yemek fiyatı, yemek maliyeti ve yemeğin taşınması gibi konular dikkate alınarak belirlenmektedir. 2023 yılı için belirlenmiş olan yemek yardımlarının uygulamaya konulması 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanacaktır. 

Memur Yemek Yardımı Alma Şartları Nelerdir? 

 • Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde görev yapan her memura yemek yardımı verilmemektedir. Yemek yardımının verilebilmesi için devletin belirlemiş olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında; 
 • Yemek yardımından yararlanacak olan memurun resmi olarak çalışıyor olması gerekir. 
 • Memurun devletin desteklemiş olduğu miktardan geriye kalan ücreti, çalışmış olduğu kuruma düzenli olarak ödemesi gerekir. 
 • Yemek yardımından yararlanacak olan memurun çalışmış olduğu kurumda öğle yemeğinin veriliyor olması gerekir. 
 • Servis ile yemeğin kuruma ulaşması ve yemeğin yapımı gibi durumlara bağlı olarak kurumun yemek fiyatında artış yapabilme yetkisi bulunmaktadır. Memur da bu durumu kabul etmelidir. 
 • Yemek yardımından istifade etmek isteyen memurun, yeni atandığı zaman devlet tarafından istenilen maaş hesabı açma ve SGK kaydını yapma gibi gerekli olan resmi işlemlerini tamamlamış olması gerekmektedir. 

Memurların desteklenmesi adına verilmekte olan memur yemek yardımı, devletin belirlemiş olduğu koşullarda çalışan memurlara sosyal devlet politikası gereği sağlamış olduğu yardımdır.

Devletin bu politikası sayesinde yemek yardımından yararlanmakta olan memurlar, 2023 yılında artan yemek fiyatlarına bağlı olarak yüksek miktarlarda ücretler ödemek ve kısıtlı olan yemek molasında vakit kaybetmekten kurtulmaktadırlar.  

Devlet ödemeleri yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com üzerinden başvurabilirsiniz.

5/5 - (21 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu