Belediye Yardımları

Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek? Mazot Desteği Kimlere Verilecek? Mazot Desteği Başvuru Formu

Mazot Desteği Ne Zaman Verilecek?

Mazot desteği. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uygulamakta olduğu sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekleyerek vatandaşlarının yüzünü bir kere daha güldürmeyi başardı.

Verilecek bu sosyal ve aynı zamanda maddi yardım projesi bu sefer tarım işi yapan çiftçi vatandaşlarımı kapsıyor. Devletin böyle bir destek projesine imza attığını duyan tarım ile geçimini sağlayan çiftçi vatandaşlarımız, şimdi de çiftçiye mazot desteği ne zaman verilecek sorusuna cevap arıyor.

Bu yazı dizimizde vatandaşın ihtiyacı olan bu desteğin, devlet tarafından ne zaman verileceğine ait tüm detayları öğrenebileceksiniz. Mazot desteği ne zaman verilecek sorusuna verilecek en net cevap ise şudur ki; bu destek, geçimini tarım ile sağlayan çiftçilere bu verilecek olan maddi destek; bu ayın son haftası ile önümüzdeki ayın ilk haftasında sağlanacak.

Yapılacak olan bu maddi yardımlar, bu sene 6 ay öne çekildi ve tüm ödemeler çiftçinin Ziraat Bankası hesap kartına yatacaktır.

Mazot Destek Başvurusu Ne Zaman Yapılacak
Mazot Destek Başvurusu Ne Zaman Yapılacak

Mazot Desteği Kimlere Verilecek?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Tarım ve orman bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü bu maddi yarım projesine hangi vatandaşların dâhil olacağı da merak ediliyor ve çiftçiler tarafından mazot desteği kimlere verilecek sorularına cevap bulmaya çalışılıyor.

  1. Tarım ve orman bakanı olan Vahit Kirişçi’ nin yaptığı açıklamaya göre, mazot desteği kimlere verilecek sorusuna verilecek yanıtlar ise şu şekildedir;
  2. Öncelikle bu yardımı alacak olan çiftçinin kesinlikle çiftçi kayıt sistemine üye olması şartı aranır eğer bu sisteme kayıtlılarsa da aynı yıl içerisinde bu kaydı yenilemeleri lazım.
  3. 50 dekar ve daha fazla toprak sahibi olan kişilerinse; toprağını şehir içinde bulunan yetkili laboratuvarlarda toprak analizi yaptırmaları istenir. Bu laboratuvar sonuçlarını da ikamet ettikleri il ya da ilçede bulunan Tarım Müdürlüklerine belirlenen tarihlerde teslim etmesi gerekir.
  4. Ayrıyeten çiftçiye verilecek olan bu destek de; arazinin büyüklüğüne ve yetiştirdiği ürün mahsulüne göre değişiklik gösterir.

Devlet bu sene, bu şartlara uyan çiftçi vatandaşlarımıza pay edeceği ödeneğini, 54 milyar Türk Lirası olarak açıkladı. Bu konuya dair tüm şartları öğrenmek için Tarım ve Orman Bakanlığının resmi sitesi olan https://www.tarimorman.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?OgeId=1039&Liste=Destekler linke tıklayarak hızlı ve güvenilir bir şekilde tüm şartları öğrenebilirsiniz.

Mazot Desteği Başvuru Formu

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu şartları yerine getiren vatandaşlar mazot desteği başvuru formu iletişim adresi arıyorlar. Bu başvuru formuna isterseniz bulunduğunuz il ya da ilçedeki Tarım Müdürlüklerine giderek sahip olabilir ya da tarım ve orman bakanlığının resmi sitesinde bulunan online başvuru formundan çıktı alarak sahip olabilirsiniz.

Mazot desteği başvuru formu doldurduktan kısa bir süre sonra başvuru şartlarına uyum sağladığınız takdirde bu maddi yardımdan siz de yararlanabileceksiniz. Geçen yıllarda mart ayında ödenen bu maddi destek, bu sene içerisinde Ekim sonu ya da Aralık ayının başında geçimini çiftçilik üzerinden sağlayan vatandaşlarımıza, ihtiyaç duyduğu kadar verilecektir.

Mazot desteği ödemeleri bu sene, geçen seneye nazaran %203 ile %395 arasında artış gösterdi. Bu yardım ücretlerinin artmasındaki ana sebep ise; gittikçe artan mazot fiyatlarına karşın çiftçinin emeğini ve kazandığı parayı koruma altına almaktır.

Çiftçinin artan enflasyon oranları altında ezilmesini istemeyen devlet, bu yardımlar ile çiftçiye ve ektiği her tohuma verdiği desteği gösteriyor. Eğer siz de mazot desteği başvuru formu sayfasına hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşıp, bu formu gerekli müracaat yerlerine elden teslim etmek isterseniz, tarım ve orman bakanlığının kendi sitesinde bulunan başvuru formunu çıktı alabilir ve çıkan toprak laboratuvar sonuçlarınızla birlikte bu belgeyi teslim edebilirsiniz.

5/5 - (15 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu