Güncel

Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Mavi Kart Kimlere Veriliyor? Mavi Kart İnternetten Nasıl Alınır? Mavi Kart Ücreti Ne Kadar? Mavi Kart Ücreti Ne Kadar? Mavi Kart Avantajı Nedir?

Mavi Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mavi Kart, Türk vatandaşlığı bulunan ve sonrasında belirli sebeplerle Türk vatandaşlığından ayrılan kişiler tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Kişi, Türk vatandaşlığından ayrılmasına rağmen Mavi Kart sayesinde pek çok resmi işlemi halledebilmektedir.

Mavi Kart, nüfus cüzdanı olarak da kullanılabildiği için yurtdışında yaşayan Türkler tarafından mavi kart başvurusu nereden yapılır konusu oldukça ilgi çekmektedir.

Eğer siz de Türk vatandaşlığından ayrılmayı planlıyorsanız ancak Türkiye ile bağlarınız kopmayacaksa bir Mavi Kart sahibi olarak hiçbir sorun yaşamadan tüm resmi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Mavi Kart, başvuruyu takip eden ilk 3 ay içerisinde çıkmaktadır. Başvuru sonrasında kartın çıkma süresi epey uzundur.

Bunun sebebi gereken incelemelerin tamamlanmasının beklenmesidir. Başvuru esnasında verilen bilgilerin doğruluğu kontrol edilmektedir ve akabinde eğer onaylanırsa Mavi Kart basılıp gönderilmektedir.

mavi kart başvurusu nasıl yapılır
mavi kart başvurusu nasıl yapılır

Mavi Kart Kimlere Veriliyor?

Mavi Kart, doğumla Türk vatandaşlığı olan ve sonrasında Türk vatandaşlığından ayrılan kişilere verilmektedir. Hâlihazırda Türk vatandaşlığı bulunan kişilerin Mavi Kart almaları mümkün değildir. Mavi Kart sahibi kişilerin Türk vatandaşlığı bulunan kişilerden pek bir farkı yoktur.

Mavi Kart kimlere verilir sorusu son yıllarda pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Mavi Kart, yukarıda da belirtildiği üzere yalnızca doğumla birlikte Türk vatandaşlığı olan ve sonrasında Türk vatandaşlığından ayrılan kişilere verilen bir karttır.

Bu kart sayesinde Türkiye’deki tüm resmi işlemleri gerçekleştirebilmek ve bu kartı nüfus cüzdanı olarak kullanabilmek mümkündür. Devlet daireleri ya da özel işlerde de geçerli olan bu kart yurtdışında yaşayan ve Türk vatandaşlığından ayrılan kişiler için oldukça önemli fırsatlardan biridir. Bu fırsat sayesinde Türkiye Cumhuriyetinin sosyal devletçilik kapsamında ciddi faaliyetler yürüttüğü görülebilmektedir.

Mavi Kart İnternetten Nasıl Alınır?

Öncelikle bilinmelidir ki Mavi Kart internetten alınır mı sorusunun cevabı hayır olacaktır. İnternet üzerinden Mavi Kart başvurusunda bulunmak mümkün değildir. Mavi Kart başvuruları için Türkiye’de olmak ve gerekli resmi kurumlara bizzat giderek müracaatta bulunmak gerekir.

Mavi Kart için istenen belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır ve başvuruya o şekilde gidilmelidir.

Mavi Kart başvurusu için istenen belgeler aşağıda yer almaktadır:

  • Mavi Kart başvurusunu içeren tek sayfalık bir dilekçe,
  • Mavi Kart için belirtilen boyutlarda fotoğraf,
  • Yabancı bir devletin vatandaşı olduğu belirtilen ve devlet tarafından resmen onaylanmış belgeler,
  • TC Kimlik Kartı

Tüm bu belgeler ve bilgiler ile birlikte resmi makamlara gidilerek Mavi Kart başvurusunda bulunmak mümkündür. Başvuru sonuçlandığında Türkiye’de olmanıza gerek yoktur. Birinci dereceden akrabanıza teslim edilebilir ve Mavi Kart, tüm resmi işlemlerde kimlik kartı olarak kullanılabilir.

Mavi Kart Ücreti Ne Kadar?

Mavi Kart da tıpkı pasaport gibi Değerli Kâğıtlar Kanununa bağlıdır. Bu sebeple Mavi Kart ücretleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenmektedir. Güncel olarak Mavi Kart ücreti 20 TL olarak belirlenmiştir.

Elbette ki bu ücret yalnızca Mavi Kart ücretidir ve her yıl fiyat güncellemesi uygulanabilmektedir. Bu ücrete ek olarak dosya veya kâğıt masrafları da çıkabilmektedir. Daha detaylı bilgi için https://nvi.gov.tr/istanbul/iletisim linki üzerinden nüfus müdürlükleriyle iletişime geçilebilir.

Mavi Kart Avantajı Nedir?

Mavi Kart, pek çok açıdan avantajlı bir karttır. Mavi Kartın avantajları arasından en büyüğüyse Türk vatandaşlığından çıkan kişilerin Türkiye’de resmi işlemleri olduğunda rahatlıkla bu kartı kullanabilmeleridir.

Bu sayede herhangi bir problem yaşamadan kimlik kartı yerine kullanılabilmektedir. Mavi Kart sahipleri Türk vatandaşlarıyla neredeyse aynı haklara sahip denilebilir. Mavi Kart sahipleri Türk vatandaşlığından çıktıkları için Mavi Kart sahipleri oy kullanabilir mi sorusu çok sık sorulmaktadır.

Mavi Kart sahipleri, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. maddesine göre seçimlerde oy kullanamamaktadır. Bunun yanı sıra Mavi Kartlar yurtdışında yaşayan ve Türkiye’ye sık sık gelen kişiler arasında çok sık kullanılmaktadır. Eğer siz de yurtdışında yaşıyor ve farklı bir ülkenin vatandaşlığına geçmeyi planlıyorsanız bir Mavi Kart başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru esnasında sizden istenen bilgi ve belgelerin tamamının doğru şekilde yanıtlanması gerektiğini unutmamalısınız.

Mavi Kart Kaç Para Oldu 2022?

Mavi Kart ücretleri her yıl güncellenmektedir. Alınan hizmetin karşılığında verilen ücret son derece cüzi bir miktardır. 2022 Mavi Kart ücretleri 20 TL olarak belirlenmiştir.

20 TL’lik bir Değerli Kâğıtlar ücreti ödenerek Mavi Kart çıkarttırılabilir. Ancak elbette ki ödenmesi gereken ücret 20 TL ile sınırlı değildir. 20 TL, kart ücreti olarak alınmaktadır.

Mavi Kart çıkarma aşamasında istenilen belgeler ve bilgilerin yer alacağı formlar da ekstra ücrete tabi tutulabilmektedir.

Tüm bu ücretler her yıl Maliye Bakanlığı tarafından değiştirilme hakkına sahiptir. Ancak Değerli Kâğıtlar arasında yer alan hizmetlerden en uygun fiyatlısı uzun yıllardır Mavi Kart olmaktadır. Son derece cüzi bir miktar ödeme yapılarak ciddi anlamda büyük bir hizmet alabilmek mümkündür.

Türk vatandaşlığından kendi isteğiyle ayrılan herkesin başvurabileceği ve oy kullanmak dışında tüm resmi işlemlerini gerçekleştirebileceği, kimlik kartı yerine geçen bir karttır.

Son dönemlerde gittikçe yaygınlaşan bu kart, yalnızca Türkiye’den çıkarılabilmektedir. İnternetten Mavi Kart çıkarma hizmeti henüz sunulmamıştır. Bu sebeple Mavi Kart çıkartmak isteyen kişilerin Türkiye’ye gelerek gerekli devlet dairelerine başvurmaları gerekmektedir. Gereken belgelerin ve bilgilerin yer aldığı formları doldurarak kısa süre içerisinde başvuruyu gerçekleştirmek son derece kolay olmaktadır.

4.7/5 - (17 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu