Güncel

Marshall Yardımı Nasıl Alınır?

Marshall Yardımı Nasıl Alınır? Marshall Yardımının Amaçları Nedir? Marshall Yardımları Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkilemiştir? Marshall Yardımı Ne Demek?

Marshall Yardımı Nasıl Alınır?

Marshall yardımı, 2. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında tüm ülkelere önerilen ve 1948 yılında 3 yıllığına yürürlüğe giren bir yardım paketidir.

Bu yardım paketiyle birlikte 2. Dünya Savaşı sırasında yara almış, hasar görmüş ülkelerin yaralarının sarılması planlanmaktadır. ABD tarafından verilen bu yardıma Türkiye de dahil olmak üzere 16 ülke başvurmuştur. Marshall Yardımı Planına başvuran ülkeler aşağıdaki gibidir;

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Birleşik Krallık
 • Danimarka
 • Fransa
 • Hollanda
 • İrlanda
 • İsveç
 • İtalya
 • İzlanda
 • Norveç
 • Portekiz
 • Türkiye
Marshall Yardımı
Marshall Yardımı

Türkiye’ye Marshall Yardımı Ne Zaman Başladı?

Marshall Yardımı tüm dünyada 1948-1951 tarihleri arasında verilmiştir. Türkiye’nin de ilk kez Dünya Bankasına 50 milyon dolar borçlandığı bu yardım paketi sayesinde pek çok ülke kalkınmaya ve yaralarını sarmaya başlamıştır.

Türkiye’ye Marshall Yardımı ne zaman başladı sorusunun cevabı 1948’dir. 1948 yılında Türkiye, ABD’den aldığı yardımlarla birlikte meydana gelen tüm yaralarını sarmış ve kalkınma politikalarını yürürlüğe sürmüştür. Üç yıldan daha kısa sürede kalkınmasını tamamlayan ve ABD’ye olan borçlarını en kısa sürede ödemeyi başarmıştır.

Marshall Yardımının Amaçları Nedir?

Marshall Yardımının esas amacı Batı Avrupa bölgesini kalkındırmaktır. 2. Dünya Savaşında oldukça büyük zararlar gören Batı Avrupa, Marshall Yardımının amaçları sayesinde 3 yıl gibi kısa bir sürede kalkınmıştır. Elbette ki asıl amaçlarından biri de her ne kadar ortada olmasa da Avrupa kıtası genelinde sosyalizmin gelişmesini engellemektir.

Bu sayede ortaya konan Marshall Planı ile birlikte sosyalizm, daha fazla genişlemeden ortadan kaldırılması planlanmıştır. Böylelikle 16 Avrupa ülkesi ABD’den üç yıl boyunca Marshall Yardımı adı altında yardım almıştır.

Marshall Yardımları Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkilemiştir?

1948 yılında alınmaya başlayan Marshall Yardımları, Türkiye ekonomisi açısından oldukça önemlidir. Öyle ki 1948 yılında 1 Dolar’ın 1 liraya eşit olduğu dönemlerde alınan 50 milyon dolarlık yardımın pek çok konuda Türkiye’ye katkısı olmuştur.

İlgili Makaleler

Marshall Yardımlarının Türkiye ekonomisine etkileri oldukça uzun vadelidir. Pek çok fabrikanın kurulması ve yüksek sayıda ekonomik atılım Marshall Yardımları sayesinde mümkün olmuştur. Bu sebeple Türkiye’ye olan etkilerinin olumlu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Marshall Yardımı Ne Demek?

Marshall Yardımı, “Hava nasıl olursa olsun, refaha yalnızca birlikte ulaşırız.” sloganıyla imzalanmıştır. 16 Avrupa ülkesinin 1948 yılında ABD’den 3 yıllığına 50’şer milyon dolarlık bir yardım aldığı dönemdir. Avrupa’nın ve özellikle Batı Avrupa’nın 2. Dünya Savaşında meydana gelen tahribatı sebebiyle düzenlenmiştir.

Bu yardım paketi Türkiye’ye de sunulmuştur ve dönemin şartları gereği Türkiye de kabul etmiştir. 1948 yılında bu yardım paketini alan Türkiye ilk kez Dünya Bankasına borçlanmıştır.

Marshall Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marshall Yardımları için günümüzde bir başvuru seçeneği ne yazık ki yoktur. 1948 yılında 2. Dünya Savaşı sonucunda tahribat gören ülkelerin hızlıca toparlanabilmesi adına verilen Marshall Yardımları günümüzde halen popülerliğini korumaktadır.

Marshall yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu halen sosyal medyada belirli dönemlerde en sık konuşulan konular arasına girmektedir. Ancak bu yardım paketi 1948-1951 yılları arasında içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeye yapılmıştır. Türkiye, 50 milyon dolar alarak Cumhuriyet tarihinde ilk kez Dünya Bankasına borçlanmıştır.

Marshall Yardımı Başvuru Formu

Marshall Yardımı sonrasında pek çok ekonomik atılımı gerçekleştirebilecek fonu sağlayan Türkiye, oradan alınan ivmeyle birlikte büyüme hızını da arttırarak gelişmeye devam etmiştir.

Bunun en büyük sebeplerinden biri elbette ki Marshall Yardım başvuru formu aracılığıyla 50 milyon dolarlık yardımın alınmasından kaynaklanmaktadır. Bu yardım fonuyla birlikte Türkiye, uzun yıllar boyunca sürecek olan refah seviyesine erişmiştir.

5/5 - (11 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu