Güncel

KYK Burs Kimlere Verilir? KYK İlk 100 Bursu Ne Kadar 2022?

KYK Burs Kimlere Verilir? KYK İlk 100 Bursu Ne Kadar 2022? KYK Geri Ödemesiz Burs Kimlere Verilir? 2022 2023 Burs Başvuruları Ne Zaman?

KYK Burs Kimlere Verilir?

Sizlerin de bildiği üzere gerekli şartları sağlayan üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvuruda bulunarak burs alabilmektedir. KYK burs kimlere verilir sorusunun yanıtı ise aşağıda sıralanmıştır:

  • Üniversitelerin ön lisans ya da lisans programlarına yeni kayıt yaptıran öğrenciler ile daha önce başvuru yapmayan aktif öğrenciler
  • İki yıllık yüksek okullarda mezun olup dört yıllık okulların 3. sınıfına dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrenciler (ara vermeden geçişlerde geçerlidir)
  • Yüksek lisans öğrencileri
  • ÖSYM tarafından yapılan üniversiteye geçiş sınavında ham puan bazında ilk 100’e girebilen öğrenciler (tüm puan türlerinde geçerlidir)
  • Amatör milli sporcu olan öğrenciler

Yukarıda yer alan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burstan faydalanabilmektedir. Bir öğrencinin aynı anda hem burstan hem de krediden faydalanması söz konusu değildir.

kyk ilk 100 burs başvurusu
kyk ilk 100 burs başvurusu

KYK İlk 100 Bursu Ne Kadar 2022?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, YKS’de başarı göstererek ham puan bazında ilk 100’e giren öğrencilere karşılıksız burs vermektedir.

KYK ilk 100 bursu ne kadar 2022 yılında en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. KYK ilk 100 bursu, normal burs ücretinin 3 katı olarak belirlenmiştir. Yani normal burs ücretinin 850 TL olduğunu düşünürsek ilk 100 bursunun aylık 2550 TL olduğu söylenebilir.

KYK tarafından verilen ilk 100 bursundan faydalanabilmek için herhangi bir puan türünde ilk 100’e yerleşmeniz ve ilgili puan türüne göre bir üniversite programına kayıt yaptırmanız gerekecektir.

Ardından başvuruların başlaması ile birlikte talebinizi kuruma ileterek eğitim öğretim hayatınız boyunca bu burstan faydalanabilirsiniz.

KYK Geri Ödemesiz Burs Kimlere Verilir?

Kredi ve Yurtlar kurumu üniversite öğrencilere öğrenim bursu ve öğrenim kredisi vermektedir. Tüm öğrenciler kredi alabiliyorken yalnızca belirli şartları taşıyan öğrenciler burs alabilir. KYK geri ödemesiz burs kimlere verilir sorusu ise öğrenciler tarafından sıkça sorulur. KYK tarafından verilen bu burstan yalnızca ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri faydalanabilir.

Öğrencinin burs alabilmesi için ham puan bazında ilk 100’e girmesi veya amatör milli sporcu olması gerekir. Aynı zamanda hane geliri yetersiz olan öğrencilere de burs verilebilmektedir. Sizler başvurunuzu tamamladıktan sonra tarafınıza bir inceleme yapılır. Eğer burs almaya hak kazanamazsanız öğrenim kredisi kullanabilirsiniz. Ancak öğrenim kredisinin geri ödemeli olduğunu unutmamalısınız.

2022 2023 Burs Başvuruları Ne Zaman?

2022 2023 burs başvuruları ne zaman gibi sorular öğrenciler tarafından sıkça sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. 2022-2023 eğitim öğretim dönemi için burs başvuruları henüz başlamamıştır. Kurum tarafından konuya dair bir açıklama da yapılmamıştır. Ancak geçtiğimiz yıllarda başvuruların kasım ayının başlarında alındığını düşünürsek bu yıl da benzer bir durumun yaşanacağını söyleyebiliriz.

Eğer burs başvurularını kaçırmak istemiyorsanız kurumun resmi web sitesini düzenli olarak ziyaret etmeniz ve yapılan duyurulara göz atmanız gerekecektir. Başvurular başladığında resmi web site üzerinden duyuru yapılacaktır.

 

4.9/5 - (16 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu