Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?
Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur? Kırtasiye yardımı; İhtiyaç sahibi ailelerin bazı ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmasından dolayı, devlet tarafından muhtaç kişilerin öğrenci...

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur? Kırtasiye yardımı; İhtiyaç sahibi ailelerin bazı ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmasından dolayı, devlet tarafından muhtaç kişilerin öğrenci çocuklarına yapılan yardım ile okul için gerekli araç ve gereçlerin karşılanması sağlanmaktadır.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Kırtasiye yardımı

; temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken, yardıma muhtaç ailelerin eğitim çağındaki çocuklarına maddi destek sağlamak amacıyla yapılan yardımdır.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Bu yardım velileri ve öğrencileri kırtasiye masraflarından kurtaracaktır. Böylece eğitim, öğretim gören çocuklar okul ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayacaklardır. kırtasiye yardımı kırtasiye yardımı

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Kırtasiye yardımı nasıl alınır? Okullar açılmak üzere iken velilerin   merak ettiği sorulardandır. Aylık geliri hane halkı 1/3'ün altında olanlar, SGK kaydı bulunmayanlar ve işi olsa dahi ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken veliler bu yardımdan faydalanabilmektedirler. Kırtasiye yardımından faydalanmak isteyen velilerimiz, yazımızın devamında detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatar?

Kırtasiye yardımından faydalanabilmek için bazı şartlar ve belgeler gerekmektedir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen velilerimiz gerekli evrakları hazırlayıp, başvuru yaptıktan sonra başvuruları kabul edilirse bu yardımı almaya hak kazanacaklardır. Başvuru gerçekleştikten sonra, inceleme komisyonu velinin durumunu öğrenmek için kayıtlı oldukları ikametgah adreslerinde inceleme yapmaktadırlar. Tüm şartlar sağlandığında ise; her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında (Eylül ayında) yatmaktadır. Fakat bazı belediyeler maddi destek yerine, öğrencinin ihtiyaçlarını (kalem, defter, silgi vb) karşılayıp ailelerine teslim etmektedirler.

Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Kırtasiye yardımı alabilmek için velilerin, kaymakamlıklara bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekmektedir. Bakanlık tarafından yapılan kırtasiye yardımına, velilerin bağlı oldukları kaymakamlık binalarına giderek (sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ) bizzat başvuru yapmaları gerekmektedir. Burada velinin başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurup teslim etmesi gerekiyor. İBB Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye yardımı almak isteyen veliler için başvuru yapmak çok kolay, veliler bağlı oldukları kaymakamlık binalarının haricinde aynı zamanda internet üzerinden de başvuru yapabilirler. Veliler

e-devlet

üzerinden

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi 

linkini tıklayarak  başvurularını gerçekleştirebilirler. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlarımız kendilerine en yakın PTT şubelerinden şifrelerini alabilirler. Fakat e-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Ön başvurusu onaylanan veliler daha sonra gerekli evraklarını hazırlayıp, randevu günü geldiğinde muhakkak bağlı oldukları belediye binasına götürmelidirler. Başvuru formunuzu teslim etmeden önce ''

Kırtasiye Yardımı

'' seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?,

Kırtasiye yardımı

ndan faydalanmak için gerekli belgeleri sizler için özetledik;

  • Velinin T.C kimlik kartı
  • Çocuğun T.C kimlik kartı
  • Okuldan alınan öğrenci belgesi
  • Velinin gelir belgesi, işsiz ise SGK'dan alınan belge
  • İkametgah adresi, nüfus kayıt örneği
  • Kirada oturuyor ise kira sözleşmesi
    • Ev sahibi ise tapu fotokopisi
  • İş başvurusu var ise İŞ-KUR kayıt belgesi
  • Muhtarlıktan fakirlik belgesi

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Kırtasiye yardımı kimlere verilir; yoksul, düzenli gelire sahip olmayan öğrencilerin ailelerine, yetim ve öksüz çocuklara, dul kadınların velayetindeki çocuklara verilmektedir. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın (covid-19)nedeni ile iş yerlerini kapatmak zorunda kalan esnaf ailelerin çocukları, işten çıkartılan personellerin çocukları içinde bu yardıma başvuru yapılabilmektedir. Evraklar hazırlanıp, başvuru yapıldıktan sonra inceleme komisyonu kişinin ikametgah adresinde araştırma yapmaktadır. Sonrasında aileler yardım alabilmek için gerekli şartlara sahip ise kırtasiye yardımından faydalanabilmektedir.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Kırtasiye yardımı ne kadar; ödeme şekli belediyelere göre farklılık göstermektedir. Bazı belediyeler bu yardımı nakit olarak yapmakta, bazıları ise çocuğun temel okul ihtiyaçlarına yönelik (kalem, defter, silgi, çanta vb.)alıp ailelere ulaştırmaktadır. Kırtasiye ödeneği her sene devlet tarafından belirlenir. Fakat bu miktar belediyeden belediyeye farklılık göstermektedir. Her yıl kırtasiye yardımının ne kadar olacağı merak konusudur. 2021 eğitim ve öğretim yılı öğrenci velileri için 300-400 TL olarak yatmaktadır. Aynı zamanda MEB  öğretmenlere yönelik de yardım yapmaktadır. Öğretmenlere verilen ödenek ise 1200 TL'dir.

Kırtasiye Yardımı Nereden Alınıyor?

Belediyeler muhtarlık aracılığı ile yardıma muhtaç aileleri tespit edip okula giden çocuğun ailelerine kırtasiye yardımı yapmaktadır. Mahalle muhtarlığınızın aracılığı ile yada bizzat belediyelerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yaparak kırtasiye yardımını alabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Sorgulama

Kırtasiye yardımı başvurusu yapan kişiler, acaba biz hak kazandık mı diye merak etmektedirler. Kırtasiye yardımı sorgulama için e-devlet sistemine giriş yapıp gerekli bilgileri girdikten sonra kırtasiye yardımı sorgulaması  yapabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Kırtasiye yardımı başvuru formuna veliler belediyelerden, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ulaşabilirler. Bu formda kişinin maddi durumu ile ilgili sorular yer almaktadır. Kırtasiye yardımı sadece dar gelirli ailelere yapılmaktadır. Başvuruyu yapacak olan kişinin doğru bilgiler vermesi gerekmektedir. Aksi halde yanlış  bilgi paylaşımı yapan ihtiyacı olmadığı halde kendisini ihtiyaç sahibi gibi gösteren kişiler hakkında cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu kişiler aldıkları yardımları faizi ile birlikte geri ödemek zorundadırlar. Kırtasiye Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Kimler Kırtasiye Yardımı Alır?

Maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocukları için yapılmaktadır. İlköğretim ve lise öğrencilerine yapılan bu yardıma yeterli şartlara sahip iseniz faydalanabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde kimler alabilir, nereden alınır, kırtasiye yardımı ne kadardır, başvuru nasıl yapılır, başvuru için gerekli belgeler sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Kırtasiye Yardım Başvurusu için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
37 Yorum