Maddi Yardım

Kira yardımı şartları Nelerdir? Kimler Kira Yardımı Alabilir?

kira yardımı şartları Nelerdir? Kimler Kira Yardımı Alabilir? Kira Yardımı Başvuru Formu. Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Kira Yardımı Başvurusu Yapabilir?

kira yardımı şartları Nelerdir? Kimler Kira Yardımı Alabilir? Kira Yardımı Başvuru Formu. Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Kira Yardımı Başvurusu Yapabilir?

Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Sosyal Güvenlik Kurumu bağlamında çalışmamak.
 • Gelir sahibi olmamak.
 • Devletten herhangi bir aylık almamak.
 • Mal varlığı bulunmamak.
 • Muhtaç durumda olmak.
Kira yardımı şartları Nelerdir? Kimler Kira Yardımı Alabilir?
Kira yardımı şartları Nelerdir Kimler Kira Yardımı Alabilir

Kira yardımı başvuru koşulları devlet tarafından belirlenmiştir. Kira yardımı almak için belirli şartlar bulunur. Bu şartlar sağlandığı takdirde kişiler kira yardımı almak için başvuruda bulunabilmektedir.

Kira yardımı alırken aynı zamanda kişilerin herhangi bir şekilde bir işte çalıştıklarını kanıtlanmaması önem taşır.

Kira Yardımı Başvuru. Kira Yardımı nasıl alınır? Kimler Kira Yardımı Alabilir 2023? Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir? Kira yardımı ne kadar?

Kira yardımları devlet tarafından verilen yardımlardan biridir. Kirasını ödemekte zorlanan kişilerin barınma hakkı bulunmaktadır.

Bu barınma hakkı sadece kirasını ödemekte zorlanan kişiler için geçerli değildir, insan hakları evrensel beyannamesi kapsamında her bir insanın ve canlının barınma hakkı olduğu belirtilmiştir.

Sosyal devlet anlayışında ise kira yardımı devlet tarafından yapılmaktadır. Devlet tarafından yapılamayan yardımlarda ise sivil toplum örgütleri ve vakıflar devreye girer.

Farklı kurum ve kuruluşlar tarafından da yapılabilen destekler bulunur. Kira desteği almak için belirli şartları sağlamak gerekir.

İhtiyaç sahiplerine ve depremzedelere 2000 tl ile 5000 tl arası kira yardımı yapılacaktır.

Kira Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır 2023
Kira Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır 2023

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımı almak için belirli şartların yerine getirilmesi istenir. Şartları yerine getiren kişiler kira yardımı için başvurularını tamamlayabilir.

Yapılan başvuru incelendikten sonra 1.500 TL ne kadar kira yardımı almaları mümkündür? Kira yardımı yapmak için gereken bütün aşamalar ve izlenmesi gereken adımlar başvuru yapılacak kurum ve kuruluşlara göre farklı olabilir. Kira Yardımı.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Kira yardımı başvurusu yapmak için öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ e devlet sistemine giriş yapmalısınız.
  kira yardım başvurusu
  kira yardım başvurusu
 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan giriş butonuna tıklayın.
  e devlet giriş
  e devlet giriş

  Kira Yardım Başvurusu. T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi girin ve giriş yap butonuna tıklayın.

 • Arama Kısmına ” Kira Yardımı ” yazın ve aratın.
  e devlet kira yardımı
  e devlet kira yardımı

  Çıkan sonuçlar arasında 5543 sayılı iskan kanunu kapsamında hak sahibi ailelere kira yardımı yapılması seçeneğine tıklayın.

 • Karşınıza çevre, şehirci ve İklim Değişikliği bakanlığı sayfası çıkacak.
  kira yardımı alma basvuru formu
  kira yardımı alma basvuru formu

  Uygulamaya git butonuna tıklayın.

 • Karşınıza Elektronik Başvuru sayfası çıkacak.
  kira yardımı elektronik başvuru sayfası
  kira yardımı elektronik başvuru sayfası

  Kurumsal ve bireysel başvuru seçenekleri çıkacak. Kendim için başvuruyorum seçeneğine tıklayın.

 • Karşınıza Kişisel bilgiler sayfası çıkacak.
  kira yardım başvurusu kişisel bilgiler
  kira yardım başvurusu kişisel bilgiler

  Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra sol altta bulunan onay kutucuklarını işaretlemeniz gerekiyor. Ardından İleri butonuna tıklayın.

 • Kira yardımı hizmet tercihi sayfası açılacak.
  kira yardımı hizmet tercih
  kira yardımı hizmet tercih
 • Kira yardımı hizmet tercih sayfasında verilen tüm yardımlar yer alıyor. Tek tek incelemek yerine üst kısımda yer alan arama kutucuğuna kira yardımı yazın ve aratın.
  kira yardımı tercih etmek
  kira yardımı tercih etmek

  5543 sayılı iskan kanunu kapsamında hak sahibi ailelere kira yardımı yapılması seçeneğini seçin ve ileri butonuna tıklayın.

 • Kira yardım başvurusu için sizden istenen belgeler sayfası açılacaktır.
  kira yardım basvuru formu linki
  kira yardım basvuru formu linki

  Dosya seç bölümünden kira kontratınızı yüklüyorsunuz. Dilekçe metni kısmında da ihtiyacınızı, durumunuzu anlatacak kısa net bir dilekçeye benzer açıklama yazıyorsunuz. Ardından sağ altta yer alan ileri butonuna tıklayıp kira yardım başvuru formunu doldurmuş oluyorsunuz.

  Kira yardım başvuru formunu doldururken herhangi bir sorun yaşarsanız yorum olarak bildirin yardımcı olacağız.

Yapılan güncellemeler ile e devlet sisteminden başvuru yapılmasına izin verilse de bazı durumlar karşısında yoğunluk sebebiyle başvuru yapılmasına izin verilmez.

Aynı zamanda devlet yardımına başvuru yapılacak ise ilgili makama telefon ya da dilekçe ile başvuru yapılabilir. Farklı bir kurum, kuruluş ya da örgüte başvuru yapılacak ise bu durumda ilgili mecra tarafından belirlenen spesifik başvuru koşullarına uymak ve ilgili adımları takip etmek gerekir.

Kira Yardımı Kimlere Yapılıyor?

 • T.C. Vatandaşı olanlara
 • Kiracı olanlara
 • İhtiyaç sahibi olanlara
 • Yaşlı ve Kirada olanlara
 • Kronik hastalığı olup kiracı olanlara

Kira yardımı alanlar şartları sağlayan kişilerdir. Kira yardımı alan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olması gerekir.

Devlet yardımlarından verilen yardımlardan yararlanılmak istenildiği takdirde vatandaş olmak önemli bir koşuldur. Sığınmacı ve mülteci konumunda bulunan insanların sayısının artması ile yardım seçenekleri genişletilmiştir.

Kirasını ödeyemeyecek durumda olan ve muhtaçlığı kanıtlanmış kişiler kira yardımı alabilir.

E – Devlet Üzerinden Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımı e – devlet sisteminden alınabilmektedir. E devlet sistemi üzerinden kira yardımı başvuruları kabul edilmektedir.

Başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde kişilerin ödenen parayı alabilmeleri için farklı bir platform kullanmaları gerekir.

Kira yardımı başvurusu sadece e – devlet sisteminden yapılabilmektedir. Kira yardımı için verilecek olan para e – devlet üzerinden alınamaz.

Yukarıda Yer Alan Kira Yardımı Nasıl Yapılır başlığı altında adım adım anlattık. Orayı tekrar inceleyebilirsiniz.

PTT Üzerinden Kira Yardımı Nasıl Alınır?

PTT kira yardımı alınması için anlaşma yapılan yerlerden biridir. Kira yardımı başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler yardımı alabilmek için ptt ile iletişime geçmeleri gerekir.

Belirli bir sürenin ardından kira yardımı PTT şubesine aktarılıyor. Kişilerin ikamet adresine en yakın olan PTT şubesi tercih edilse de farklı şubelerden de kira desteği alınabilir.

Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

 • Kira yardımı şartları arasında SGK’lı olmamak yer alır.
 • Kira yardımı almak isteyen kişinin işsiz olması gerekir.
 • Herhangi bir kayıt altında çalışması ve maddi gelir elde etmemesi önem taşıyan kurallar arasındadır.
 • Kira yardımı almak için aynı zamanda kişinin üzerine herhangi bir mal varlığı olmamalıdır.

Kimler Kira Yardımından Yararlanabilir?

 • Dar gelirli ve kirada olanlar
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar
 • Kronik hastalığı olanlar
 • Yaşlı ve bakıma muhtaç kimseler
 • Kirada olan dul bayanlar

Kira yardımından faydalanan kişiler şartları yerine getiren kişilerdir. Şartları yerine getiren kişiler kira yardımı alabilmektedir.

Bu şartları yerine getirmek isteyen kişilerin herhangi bir sigorta kapsamında istihdam edilmemesi gerekir. İş gücüne dahil olmayan kişilerin aynı zamanda devletten farklı bir aylık almamaları istenir.

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Kira yardımı başvurusunun yapıldığı yer e – devlet https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ sistemidir. E devlet sistemini kullanarak başvuru yapamayacak olan kişiler, aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı ile iletişime geçebilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından farklı müdürlükleri yetkilendirilen bilmektedir. Belediyeler de bu yetkiyi dahilinde yer alır.

Kira Yardımı Ne Kadar Verilecek?

Kira yardımı ne kadar birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. Kira yardımı için verilecek olan ücret ve bulunulan şehre ve evin değerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Ancak çoğunlukla 1.500 Türk lirasını aşmayacak şekilde kira yardımı yapılır.

Kira Yardımı Hangi Tarihte Yatıyor?

Kira yardımı ne zaman hesaba yatar sorusu da yine yardıma başvuru yapacak kişiler tarafından merak edilmektedir.

Kira yardımının hesaba yattığı gün başvuruyu takip eden ilk 15 gündür 15 gün içerisinde hesaba aktarılan kira yardımı, eğer PTT üzerinden alınacak ise derhal çekilmesi tavsiye edilir.

Kira Yardımı için Hangi Belgeler Lazım?

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı.
 • Fotoğraf.
 • Bir geliri olmadığını gösteren belge.
 • İkametgah.
 • Konutta yaşayan kişi sayısını gösteren belge.
 • Kira tutarını gösteren belge.
 • Başvuru dilekçesi.

Esnafın Kira Yardımı Ne Kadar ve Kaç Ay Verilecek?

Esnaflar için kira yardımı pandemi dönemini kapsayan bir yardım türüdür. Bu yardımcılığı aile bakanlığı tarafından değil Ticaret Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Esnaf ve sanatkarlar için geçerli olan kira yardımından yararlanabilmek için başvuruların Ticaret Bakanlığı platformu üzerinden yapılması gerekir. Ne kadar süre ve ne kadar fiyat ile verileceği ise değişiklik gösterir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için başvuru yapılması gerekir. Kira yardımı kentsel dönüşüm için yapılacağı zaman yine 1.500 Türk lirası verilmektedir.

Kira yardımlarının tutarları çoğunlukla aynıdır. Bakanlık tarafından sunulan bu desteklerin detayları değişiklik gösterebilir. Yardım almak için e- devlet sistemi kullanılabilir.

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımını Kim Alır?

Kentsel dönüşüm yardımı alanlar evleri kentsel dönüşüm ile yıkılacak olan kişilerdir. Kentsel dönüşüm süreci başlamadan önce ev sahiplerine ve kiracılara bazı yardımlar sunulur. Kiracılar kira yardımından yararlanabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Kentsel dönüşüm kira başvuru şartı Adresin kentsel dönüşüm bölgesinde olması
 • Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak
 • Muhtaç durumda olmak
 • Gelire sahip olmamak
 • Sigortalı çalışmamak

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Hangi Tarihte Yatıyor?

Kentsel dönüşüm kira desteği yatışı başvuru takip eden 15 gündür. Çoğunlukla eylül ayında kentsel dönüşüm kira yardımı yatırılır. Yatırılan tutar 2021 yılında 1.150 Türk lirasıyken günümüzde 1.500 Türk lirasıdır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Hangi Bankaya Yatıyor?

Kentsel dönüşüm yardımının yattığı banka Ziraat Bankasıdır. Bazı durumlarda Halk Bankası da kentsel dönüşüm kira yardımı için kullanılabilmektedir. PTT şubeleri de yine aynı şekilde aktif olarak tercih edilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Hangi Şartlarda Kesilir?

Kentsel dönüşüm kira desteğinin kesilmesi için kişinin işe başlaması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden herhangi bir işe başvuru yapıldığı ve işe başlandığı takdirde kentsel dönüşüm kira desteği kesilmektedir.

Kira desteği almak için kişinin muhtaç durumda olması gerekir.

Devlet Ödemeleri yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com tıklayın.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu