Maddi Yardım

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı. Kentsel dönüşüm kira yardımı 2023 kaç ay? Kentsel dönüşümde kira yardımı kaç ay veriliyor? Kira yardımı kimler alabilir 2023?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvurusu

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı. Devletimiz, doğal afet riski barındıran evlerin yıkılıp, tekrardan topluma kazandırılması için 6306 numaralı bir kanun çıkarmıştır.

Böylelikle yıkılan evlerde yaşayan vatandaşların mağdur olmaması için devlet tarafından kentsel dönüşüm kira yardımı adı altında destek vermektedir.

Kentsel dönüşüm kira yardımlarının miktarları ise her ile göre değişiklik göstermektedir. Bunun nedeni ise her ildeki kira fiyatlarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyen vatandaşların ilk olarak ikamet ettikleri bölgede bulunan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Böyle bir kurum ikamet edilen bölgede yok ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için bir diğer başvuru yöntemi ise e-devlet üzerinden ve belediyelere giderek yapılmaktadır.

Başvuru esnasında size verilen formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması önemli bir husustur. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmaz ve kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanamazsınız.

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvuruları onaylanan kişilerin banka hesaplarına, devlet tarafından belirlenen günlerde kira yardım paraları yatmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı nedir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı, riskli alan olarak belirlenen bölgelerde yaşayan hak sahiplerine, yeni konutları teslim edilene kadar verilen bir yardımdır.

Bu yardım, hak sahiplerinin geçimini sağlamalarına ve yeni konutlarına taşınana kadar kira ödemelerine yardımcı olmak amacıyla verilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kimler Alabilir?

Devlet tarafından verilen kentsel dönüşüm kira yardımı, riskli yapı tespit raporu olan kişilere verilmektedir. Ancak kentsel dönüşüm projesine dahil edilen evin yıkılacağı günden itibaren üç ay içerisinde gayrimenkul sahibinin, kentsel kira yardımı başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Ayrıca başvuru esnasında istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili kurumlara teslim edilmelidir. Aksi takdirde kentsel dönüşüm kira yardım başvurusu geçersiz sayılmaktadır.

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvuruları için belli başlı belgeler istenmektedir. 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı kimlere verilir?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı, aşağıdaki şartları sağlayan hak sahiplerine verilir:

 • Riskli alan olarak belirlenen bölgelerde ikamet ediyor olmak
 • Yeni konutların teslim edilmesi için hak sahibi olmak

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 1.  Gayrimenkul sahibinin T.C. kimliğinin aslı ve fotokopisi,
 2. Tapu senedinin aslı ve fotokopisi,
 3. Islak imzalı nüfus kayıt örneği,
 4. Riskli yapının yıkım bilgisinin A.R.A.A.D. Bilgi Sistemine girilmiş olması,
 5. Kiracı ise son üç aya ait olan doğalgaz, su veya elektrik faturalarından birisinin aslını getirmeli,
 6. Hesap cüzdanı fotokopisinin verilmesi gibi durumların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi zorunludur. Bu belgeler eksik olduğunda ise kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanamazsınız.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Verilecek

Devlet tarafından verilen kentsel dönüşüm kira yardımlarının veriliş tarihleri, kentsel dönüşüm yapılan bölgelere ve yıkım tarihinin başladığı güne göre değişiklik göstermektedir.

Bu doğrultuda evleri yıkılan gayrimenkul sahibi olan vatandaşların başvuruları onaylandıktan sonra, beş ayı peşin olacak şekilde ve 18 ay boyunca kira yardım ödemeleri yapılmaktadır.

Eğer vatandaş yıkılan evde kiracı ise sadece iki ay peşin olacak şekilde bir kira yardımı verilmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurularında istenilen banka hesaplarına, ilgili kurumların belirlediği tarihlerde ödemeler yatırılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı ne kadardır?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı, hak sahibinin bulunduğu ilin kira ortalamasına göre belirlenmektedir.

2023 yılı için, İstanbul’da kira yardımı tutarı aylık 5.250 TL, Ankara’da 4.500 TL ve İzmir’de 4.000 TL olarak belirlenmiştir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar Oldu?

Son yıllarda ülkemizde görülen yüksek enflasyon nedeniyle, birçok sektörde fiyat artışları oldukça fazla yaşanmıştır.

Fiyat artışı yaşanan sektörlerden birisi de daire kiralarıdır. Bu doğrultuda evini kentsel dönüşüme veren vatandaşlar, devlet tarafından verilecek olan kira yardımının miktarını araştırmaktadır.

2022 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un açıklamalarına göre, kentsel dönüşüm kira yardımlarını 1150 TL’den 1500 TL’ye yükseltildiği bilinmektedir.

Ayrıca 2000 TL kentsel dönüşüm kira yardımı verilen bölgelerde ise 2600 TL’ye çıkarılmıştır. 2023 yılının kentsel dönüşüm kira yardımların ne kadar olacağına dair, ilgili kurumlar tarafından kamuoyuna resmi bir açıklama yapılmamıştır.

E-Devlet Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/csb-kentsel-donusum-kira-yardimi-basvurusu-4621 tıklayınız.

Kentsel dönüşüm kira yardımını sorgulamak için buraya https://kentseldonusum.csb.gov.tr/ tıklayınız.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı nasıl alınır?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı almak için, hak sahipleri, bağlı bulundukları belediyeye veya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuru yapmalıdır. Başvuruda, aşağıdaki belgeler ibraz edilmelidir:

 • Riskli alan olarak belirlenen bölgede ikamet ettiğini gösteren belge
 • Yeni konutların teslim edilmesi için hak sahibi olduğunu gösteren belge
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı başvurusu, aşağıdaki yollardan yapılabilir:

 • Bağlı olunan belediyeye şahsen başvuru
 • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na posta yoluyla başvuru
 • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden başvuru

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı başvurusu ne zaman yapılır?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı başvurusu, hak sahiplerinin yeni konutlarına taşınmasından itibaren 30 gün içinde yapılmalıdır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı başvurusu reddedilirse ne yapmalıyım?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı başvurusu reddedilen hak sahipleri, ret kararına itiraz edebilirler. İtiraz için, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı kesilir mi?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı, aşağıdaki durumlarda kesilebilir:

 • Hak sahibinin yeni konuta taşınması
 • Hak sahibinin yeni konutta oturmaması
 • Hak sahibinin yeni konutu satması
5/5 - (38 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu