Maddi Yardım

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı. Kentsel dönüşüm kira yardımı 2023 kaç ay? Kentsel dönüşümde kira yardımı kaç ay veriliyor? Kira yardımı kimler alabilir 2023?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı. Kentsel dönüşüm kira yardımı 2023 kaç ay? Kentsel dönüşümde kira yardımı kaç ay veriliyor? Kira yardımı kimler alabilir 2023?

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı. Devletimiz, doğal afet riski barındıran evlerin yıkılıp, tekrardan topluma kazandırılması için 6306 numaralı bir kanun çıkarmıştır.

Böylelikle yıkılan evlerde yaşayan vatandaşların mağdur olmaması için devlet tarafından kentsel dönüşüm kira yardımı adı altında destek vermektedir.

Kentsel dönüşüm kira yardımlarının miktarları ise her ile göre değişiklik göstermektedir. Bunun nedeni ise her ildeki kira fiyatlarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Devlet Ödemeleri  Taşınma Yardımı Başvurusu
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyen vatandaşların ilk olarak ikamet ettikleri bölgede bulunan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Böyle bir kurum ikamet edilen bölgede yok ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımı almak için bir diğer başvuru yöntemi ise e-devlet üzerinden ve belediyelere giderek yapılmaktadır.

Başvuru esnasında size verilen formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması önemli bir husustur. Aksi takdirde başvurunuz onaylanmaz ve kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanamazsınız.

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvuruları onaylanan kişilerin banka hesaplarına, devlet tarafından belirlenen günlerde kira yardım paraları yatmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kimler Alabilir?

Devlet tarafından verilen kentsel dönüşüm kira yardımı, riskli yapı tespit raporu olan kişilere verilmektedir. Ancak kentsel dönüşüm projesine dahil edilen evin yıkılacağı günden itibaren üç ay içerisinde gayrimenkul sahibinin, kentsel kira yardımı başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Ayrıca başvuru esnasında istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde ilgili kurumlara teslim edilmelidir. Aksi takdirde kentsel dönüşüm kira yardım başvurusu geçersiz sayılmaktadır.

Devlet Ödemeleri  Kızılay 3000 tl yardım başvurusu 2023

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvuruları için belli başlı belgeler istenmektedir. 

Kira Yardımı İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

  1.  Gayrimenkul sahibinin T.C. kimliğinin aslı ve fotokopisi,
  2. Tapu senedinin aslı ve fotokopisi,
  3. Islak imzalı nüfus kayıt örneği,
  4. Riskli yapının yıkım bilgisinin A.R.A.A.D. Bilgi Sistemine girilmiş olması,
  5. Kiracı ise son üç aya ait olan doğalgaz, su veya elektrik faturalarından birisinin aslını getirmeli,
  6. Hesap cüzdanı fotokopisinin verilmesi gibi durumların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi zorunludur. Bu belgeler eksik olduğunda ise kentsel dönüşüm kira yardımından yararlanamazsınız.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Zaman Verilecek

Devlet tarafından verilen kentsel dönüşüm kira yardımlarının veriliş tarihleri, kentsel dönüşüm yapılan bölgelere ve yıkım tarihinin başladığı güne göre değişiklik göstermektedir.

Bu doğrultuda evleri yıkılan gayrimenkul sahibi olan vatandaşların başvuruları onaylandıktan sonra, beş ayı peşin olacak şekilde ve 18 ay boyunca kira yardım ödemeleri yapılmaktadır.

Eğer vatandaş yıkılan evde kiracı ise sadece iki ay peşin olacak şekilde bir kira yardımı verilmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurularında istenilen banka hesaplarına, ilgili kurumların belirlediği tarihlerde ödemeler yatırılmaktadır.

Devlet Ödemeleri  Depremzede Kira Yardım Başvuru Formu

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar Oldu?

Son yıllarda ülkemizde görülen yüksek enflasyon nedeniyle, birçok sektörde fiyat artışları oldukça fazla yaşanmıştır.

Fiyat artışı yaşanan sektörlerden birisi de daire kiralarıdır. Bu doğrultuda evini kentsel dönüşüme veren vatandaşlar, devlet tarafından verilecek olan kira yardımının miktarını araştırmaktadır.

2022 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un açıklamalarına göre, kentsel dönüşüm kira yardımlarını 1150 TL’den 1500 TL’ye yükseltildiği bilinmektedir.

Ayrıca 2000 TL kentsel dönüşüm kira yardımı verilen bölgelerde ise 2600 TL’ye çıkarılmıştır. 2023 yılının kentsel dönüşüm kira yardımların ne kadar olacağına dair, ilgili kurumlar tarafından kamuoyuna resmi bir açıklama yapılmamıştır.

E-devlet üzerinden kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/csb-kentsel-donusum-kira-yardimi-basvurusu-4621 tıklayınız.

Kentsel dönüşüm kira yardımını sorgulamak için buraya https://kentseldonusum.csb.gov.tr/ tıklayınız.

5/5 - (34 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu