Maddi Yardım

Kaymakamlık Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Ne Zaman Yatar?

Kaymakamlık yardım parası başvurusu; Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar ilçelerinde bulunan kaymakamlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yaparak nakit yardımında bulunabilir.

Kaymakamlık Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık yardımı almak isteyenler başvurularını şahsi olarak yapmaları gerekir. Kaymakamlık yardım parası başvurusu nasıl yapılır derseniz yardım almak isteyen kişiler, Kaymakamlık bünyesinde bulunan, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunmalıdır.

Vakıf vasıtası ile bir bilgi formu doldurup, kurum tarafından istenen evrakları tamamladıktan sonra, başvurularını gerçekleştirirler. Bu evraklar muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi, gelir düzeyi araştırması sonucu, gelirin yardıma uygun bulunması, başka bir kurumdan yardım alınmaması gerekir.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık öğrencilere belli limitlerde yardımda bulunur. Kaymakamlık yardım parası ne kadar sorusunun cevabı; Gereken koşulları sağlayan kişilere anaokulu öğrencisi için 500 TL, ortaokul öğrencileri için 750 TL, lise öğrencileri 800 TL ve üniversite öğrencilerine 900 tl nakit yardımı yapılmaktadır. Maddi dayanağı, geliri olmayan ve okula giden çocukları olan aileler bu destekten yararlanabilmektedir.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

Kaymakamlık nakit para yardımları iki ayda bir olmak üzere ödenir. Kaymakamlık yardım parası ne zaman yatar derseniz yılın 2, 4, 6, 8 ve 12.ayları olmak üzere ikişer aylık ödemeler yapılır. Hak sahipleri bu yardımları PTT aracılığı ile alır.

Kaymakamlık Yardım Parası Sorgulama

Kaymakamlıklar ihtiyaç sahiplerine yardımı bünyesinde bulunan, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile yapar. Yüzlerce başvuru yapan ihtiyaç sahipleri başvuru sonuçlarını çeşitli şekillerde öğrenirler. Kaymakamlık yardım parası sorgulama, e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresinden yapılmaktadır, sosyal yardım hattından, birebir başvuru ve kaymakamlık numaraları aranarak yapılabilir.

Kaymakamlık Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Ne Zaman Yatar?

 

Kaymakamlık Yardım Parası Başvuru Formu

Kaymakamlık dahilinde olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine yardımlar gerçekleştirilir. Kaymakamlık yardım parası başvuru formu incelendiğinde, başvuruyu yapacak olan kişinin bilgileri, hangi yardım için talepte bulunduğuna dair bir form dolduracaklardır. Muhtardan fakirlik belgesi alınması gerekir.  Gelir durumları ve isme kayıtlı bir mülk olup olmadığı araştırılır.


İlginizi Çekebilir


Kaymakamlık Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Ne Zaman Verilecek?

Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ön Başvuru Formu ve Sorgulama


Kaymakamlık Yardım Parası Nereden Alınır?

Kaymakamlık yardımlarına geliri olmayan ya da belli bir düzeyin altında olan vatandaşlar başvurabilir. İki ayda bir, PTT şubelerinden ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Yardım meblağları kaymakamlıklara göre değişebilmektedir.

Kaymakamlık Yardım Parası Her Ay mı Verilecek?

Kaymakamlık nakit yardım desteği değişen miktarlarda yapılmaktadır. Kaymakamlık yardım parası her ay mı verilecek derseniz yardım parası vakıf tarafından onay verildikten sonra, 10 günlük süre içerisinde  ödenir. Anaokulu, ortaöğretim, üniversite öğrencilerine iki ayda bir ödenir. Yılın 2., 4., 6., 8.ve 12. aylarında ödenir.

Kaymakamlık Yardım Parası Nasıl Alınır?

Gelir düzeyi çok düşük ya da hiçbir geliri olmayan aileler ilçelerinde bulunan kaymakamlık bünyesindeki sosyal yardım vakfına başvurabilir. Kaymakamlık yardım parası nasıl alınır sorusuna cevap olarak kaymakamlık düşük geliri olan ailelere çeşitli yardımlar yapmaktadır. Nakit yardımı almak isteyenlerin bunu mutlaka belirtmesi gerekir. Başvuru için gerekli olan form eksiksiz doldurulmalıdır.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Dar gelirli ailelerin eğitim gören çocukları için eğitim masraflarına katkı sağlaması için öğrenci yardım parası başvurusu yapılır. Kaymakamlık öğrenci yardım parası başvurusu, diğer vakıf ve burslardan burs kazanamayan öğrenciler için büyük bir destek olmaktadır. Öğrencinin ihtiyaçlarını karşılaması psikolojik olarak da rahatlamasını ve rahat bir eğitim sürdürmesini sağlamaktadır.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından öğrencilere eğitim desteği verilmektedir. Kaymakamlığa bağlı sosyal yardımlaşma vakfı mütevelli heyetince başvuru sahiplerinin kriterleri sağlayıp sağlamadığı incelenir ve bir karara bağlanır. Yardım miktarları kaymakamlıklar arasında değişse de anaokulu öğrencilerine 500, ortaöğretim öğrencilerine 800, fakülte öğrencilerine ise 900 TL para yatırılır.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Parası

Kaymakamlık ihtiyacı olan vatandaşlara çeşitli yardımlar yapmaktadır. Kaymakamlık sosyal yardım parası talep edilirken, mutlaka nakit yardımı istendiği belirtilmelidir. Öğrencilere eğitim desteği amaçlı iki ayda bir belli miktarlarda para  yardımı yapılır.  Başvuru yapıldıktan sonra 1 ay içerisinde yardım meblağları ailelerin hesaplarına yatırılır.

Kaymakamlık Hane Yardımı

Hane yardımı güvencesi olamayan dar gelirli ailelere çeşitli yardımlar yapmaktadır. Kaymakamlık hane yardımı denildiğinde, gıda, yakacak, nakit yardımları  sayılabilir. Kaymakamlığın istediği bilgi formu eksiği olmadan doldurulmalıdır. Eksik, hatalı bilgiler yardım sürecinin uzamasına sebep olacaktır. Hane yardımı teslim edilirken, ihtiyaç sahiplerine bir mesaj gönderilir. Yardımın niteliğine göre ikametgah adresine, nakit yardımı ise PTT şubelerinde hesaplarına yatırılır.

Kaymakamlık Gıda Yardım Parası

Maddi  zorlukların  sebebi ile mutfak masraflarında sıkıntı yaşayan aileler için gıda yardım parası verilmektedir. Kaymakamlık gıda yardım parası ile maddi olarak sıkıntı yaşayan tüm ailelere gıda para yardımı yapılır. Meblağ olarak 700 TL olduğu söylenir. Maddi olarak sıkıntı yaşayan aileler bu yardımlardan destek almaktadır.

Kaymakamlık Çocuk Yardım Parası

Dar gelirli aileler çocukları dünyaya geldiğinde masrafları karşılamakta zorlanır. Bu sebeple kaymakamlık çocuk yardım parası, karşılık olmadan kaymakamlıklar tarafından ailelere ödenmektedir. Çocuk yardım parası kriterleri arasında annenin işi olup olmaması bir koşul değildir.

Dar gelirli, güvencesi olmayan aileler yalnızca kimlikleri ile kaymakamlıklara başvuru yapabilir. Kaymakamlık çocuk yardım parası öğrencilere verilmektedir. Şartlı eğitim yardımı denilen tanımlamada çok yoksul kesimde yaşayan insanların çocuklarını okula gönderme şartı aranır. İlk çocukta 400, ikinci çocuk 600, üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır.

Kaymakamlık Doğum Yardımı Parası

Yeni doğan bebek nüfusa kaydedildikten sonra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından maddi destek sağlanabilir. Kaymakamlık doğum yardımı parası yaklaşık 400 TL’dir.  Doğum yardımı parası için anne doğum iznine kadar çalışmaya devam etmelidir. Doğum yardımı başvuru yapıldıktan 1 ay 25 gün sonra yapılır.

Doğum olayı gerçekleştikten sonra, dar gelirli aileler,  bebekle ilgili tüm masrafları karşılamakta zorlanır. Bu sebeple de kaymakamlık doğum yardım parası verilmektedir. Böylece çocuk sayısına göre değişen miktarlarda ailelere ödeme yapılmaktadır. Doğum yardım parasının yatıp yatmadığı e-devlet üzerinden kontrol edilebilir. Doğum yardımı için bir başvuru doldurulur ve sonuçlanması beklenir.

Kaymakamlık Aile Yardımı

Fakir ve yardıma muhtaç aileler için gıda, erzak, sağlık, şartlı eğitim yardımları verilir. Kaymakamlık aile yardımı ihtiyacı olan kişilere verilmektedir. Kaymakamlık aile yardımı, geliri olmayan, sağlık problemleri olan, eşi vefat eden dullara yapılan bir çalışmadır. Hangi yardımı istediğimizi belirledikten sonra onay alınır ve yardımlar ihtiyaç sahiplerine verilir. Kaymakamlığa yardım başvurusu için dilekçe verilir ve burada maddi yetersizlik, hangi yardım istendiği mutlaka belirtilmelidir.

Kaymakamlık 500 TL Yardım Parası

Salgın döneminde karşılaşılan maddi yetersizlikler,  iş kayıpları sebebi ile zor durumda kalan ailelere 500 tl maddi destek yapılır. Kaymakamlık 500 TL yardım parası, eğitim gören çocuğu olan ailelere, bakıma muhtaç hastası olanlara verilmektedir. Yine çocuğunu okula gönderemeyen ailelere de maddi destek verilir.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Bir Yorum

  1. Çocugum okul okuyor 2 tane kiradayım kendim kanser hastasıyım ev temizliklerine giderek geçiniyorum sizden yardım istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu